kolun iri ama parçalı olmama sorunu için yardım lütfen

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve action1907 tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    programa kardiyo eklerseniz hızlı sonuç alabilirsiniz. önerim ağırlık çalışmasından önce normal tempoda kardiyodu bi günde hafif ağırlık çalıştığınız günde ağır kardiyo yaparsanız 1 ayda yağ oranını düşürebilirsiniz tabi yanında diyet demesem bile sağlıklı beslenme ile (beyaz ekmek şeker kesmek, kızartma kesmek bunun gibi )

2. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

seninle polemiğe girmiyeceğim genç arkadaşım, sen 2.5 kg lar ile 80-90 hatta 150 tekrar yapmaya devam et...
    senin bilimsel bir kanıtın var mı?80-90 tekrar hakkında...
    benim bir kanıta ihtiyacım yok çünkü zaten her yer kanıt dolu,en büyük kanıt zaten dünyada vücut geliştirme ile uğraşan insanların tamamı, geçtim 80'i definasyon dönemi olsun,bulk olsun hiç farketmez giant set yaparken bile 40 tekrarı zor bulursun, sen 2.5 kg likler ile 80 tekrar falan diyorsun, dalga geçiyorsun adeta...
    neyse sen bildiğin gibi yap, ama 16 yaşında 0 tecrübenle,elde ettiğin 0 neticenle insanlara tavsiye verme lütfen, oku iyicene öğren, tecrübe edin...

Azi, rockybalboa7 ve GencGrafiker bunu beğendi.
  3. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    benim bilimsel bi kanıtım yok dediğim gibi kendi gelişmemi yazdım sadece emin olmadığım bişeydede kimseye tavsiye vermem ayrıca az ağırlık çok tekrar parçalar kasları diyen o kadar vücut geliştirmeci varki. onları geç google a az ağırlık çok tekrar yaz çıkan konuları oku
    bende 0 tecrübede yok 0 bilgide yok bende en az senin kadar biliyorum ben body e başlamadn önceden beri araştırıp soruşturuyorum. ama sen sadece bi salona gidip kas yaptın diye iki toz kullandın diye kendini benden daha bilgili sayamazsın yolun başındayım evet ama bilgisiz değilim

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/az-tekrar-ok-rl-k-t4778.html

burdada çok değerli hocaların yorumları var onlarıda bir oku herkesin ağzına takıldı diyorsun ya herkes diyorsa bi bildikleri vardır

aramızda pek bi yaş farkı olmasada 5 6 yıl fark var bu nedenle saygımdan dolayı uzatmıyorum iyi günler dilerim

Son düzenleme: 2 Mayıs 2012
  4. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    AkrepHan, amacım seni kırmak değil, umarım darılmassın. Tamam vücut geliştirmenin bir standardı yoktur ancak insan anatomisinin belirli standartları vardır. Bunlardan birine örnek olarak 2,5 kilo ile 80 tekrarın hipertrofi yaratmayacağını söyleyebiliriz.
    Doğru, hafif ağırlık bol tekrar şeklinde bir sistem vardır. Ancak bu, diyet döneminde bulktaki kadar ağır girilemediğinden ve kasa gerekli gerilimi verme amaçlı tekrarı bol tutmaktır. Yani yine maks. ağırlıkla çalışılır. Ama ne hafif ağırlıktan kasıt 2,5 kilo, nede bol tekrardan kasıt 80 tekrardır.

Birde eklemek istiyorum, bu tarz tartışmalarda sen salona gidiyorsun, toz kullanıyorsun vs. gibi laflar sarfetme karşındakine, hele bir yıllarını devir bu sporda, ne demek istediğimi anlayacağını umuyorum. İstersen kamyonla iç protein tozlarını, en lüks salonlarda antrenman yap, gereken emeği vermediğin takdirde iyi bir vücuda sahip olamazsın.

alifurkan1, Azi, mertcx ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

en az senin kadar biliyorum lafına gülsem mi ağlasam mı bilemedim,emin ol benimle bu konularda muhabbete girsen 5 sn'de bir o ne?o ne?diye sorar durursun o yüzden terbiyesizlik etmenin anlamı yok zaten kimin neyi ne kadar bildiğini aklı başında olan herkez anlıyor ,benim hatam senin gibi genç ve hevesli bir arkadaşla polemiğe girmek oldu...
    o gösterdiğin başlıktaki değerli hocalar benim dediğim şeyi söylüyor zaten insanlar nerden ezberlemiş bu az ağırlık çok tekrar saçmalığını diyorlar, link verdiğin başlığı önce bir adam akıllı oku, ondan sonra gel burda ahkam kes, ben bu işe hayatını verip te az ağırlık çok tekrar diye saçmalayan birisini görmedim, bu sporda tekrar söylüyorum çok ağırlık çok tekrar vardır,100 kg ile 5 tekrar yapıyorsan,60 kg ile 15 tekrar yaparsın, 10 kg ile 60 tekrar yapmassın, bu sporda böyle birşey yok,saçmalayıp durma,ayrıca çok net söylüyorum haddini de aşma,16 yaşında 1-2 ay takılarak bu sporda bir tecrübe kazanamazsın, sen şu an farkında değilsin ama inanılmaz komik bir duruma düşüyorsun sana tavsiyem, foruma bir süre post atma, doğru düzgün oku bilgi edin...
    16 yaşındaki ergen gelmiş burda ben de senin kadar bilgiliyim bu sporda diyor gerçekten gülsem mi ağlasam mı bilemedim...

Azi, rockybalboa7, StrongToMan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    çoğu insan şu az ağırlık çok tekrarı yalnış biliyor az ağırlık demek 1-2 kilo demek değildir örneğin 3 set 15 tekrar yapıyorsun yine kaslara gerekli uyarıyı gönderecek ağırlık olmalı araştırmama göre en fazla 3 set 20 tekrar yapılabilineceği yazıyor çoğu yerde 20den fazla yapılabilir diye bir şey okumadım önemli olan bilmemek değil ama öğrenmeyede hevesli olalım bende ilk 3 kg dumbell aldığımda 60-70 tekrar yapardım bilinçsizce sonuç elbette hüsran olmuştu yani bu spor öyle gelişi güzel yapılmaz planlı programlı olunması şart birde şunu çok görüyorum brad pitt vücudu yapacağını söyleyip 2 tane 5 kiloluk plastik dumbell alıp vaktini boşa harcayan insanlar var maalesef

Phil_Heath, Azi ve speedtouch bunu beğendi.
  7. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    hayır hocam estağfurullah kırılmam her türlü eleştiriyede açığımdır ama yanılsam bile karşımdakinin benim forum üyeliğime mesaj sayıma bakarak bilgisiz olabileceğimi çıkartması hoşuma gitmedi ve kendini çok bilgili benide bilgisiz cahil biri olarak görmesi.
    ben arkadaşa demiyorum ki 2.5 la 80 tekrar yap benim imkanım yoktu 2.5 luk dumbell vardı başkada bi alet almadım amacım vücut geliştirme değildi vcücut geliştirmeye yeni başladım ama 2.5 la 80 tekrar çalışıyordum ve kaslar nedenini bilmediğim şekilde büyüdü kol kalınlaştı bende anlayamaıdm araştırdım ama bulamadım açıklamasını ben tek çalışmıyorum bu konuları çok araştırdığım için 2 arkadaşımın da programını bne yaptım ve gayet iyi gidiyorlar kendim fazla vücut yapmamamın 2 sebebi var biri göbek diğeri boy ama vücut yapamadım diye cahilde değilim

bu tarz bi konuşmayı devam ettirmeyecem ama ne 1 2 ay takılıp burda konuşuyorum nede ergenlikte tıkandım akıl yaşta değil baştadır diye bir laf var bunu polemiği devam ettirmeyerek göstericem haddini aşmak , bilgisizlik
    süper laflar ben burda kas yapmak için protein değilde yağa ihtiyacımız olduğunu iddia etsem BİLE bu lafları saretmen ayıp ama dediğim gibi akıl yaşta değil baştadır bunları eleştirmiyecem.

8. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    bundan 5-6 sene önce evde çalışmak için 2.5kg lik dumbell almıştım ben de her çocuk gibi bilinçsizce 100e kadar yapmaya çalışırdım ve geliştiğimi sanırdım...

rockybalboa7, speedtouch ve Azi bunu beğendi.
  9. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43

Tamamen saçmalıyorsun. Avatarındaki sen olmasan yeni başlayanları da yanlış bilgilendireceksin.

speedtouch bunu beğendi.
  10. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman bu zaman kadar o kadar konu başlığı bilgi hepsi yalış bilgi mi ? tamamen saçmalamak ? ? polemiğe devam etmiyecem ama okuduğum her bilgiyide bi yere not edip her sorduğunuzda kaynak gösteremem o nedenle şimdilik susuyorum

11. action1907

action1907 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    vücut geliştirmeye gönül veren genç arkadaşların şu anda ellerinde öyle büyük imkanlar var ki inanın bizim başladığımız zamanlarda bu imkanlar olsa Türkiye'den ciddi şampiyonlar çıkabilirdi.. Ben 18 yaşında (16 sene önce) bu işe gönül verdim uyduruk mahalle arası salonlarda çalışmaya başladım ve imkanım olmadığından salona gidemediğim zamanlarda evde büyük lpg tüple bench, kücük tüple kol çalışıyordum.. Arkadaşlarım konserve kutularına beton doldurup bir demir çubukla sabitleyip bahçede idman yaparlardı.. Bu şartlarda ne internet vardı ne de düzenli matbu yayınlar.. Varsa yoksa salonda üç beş bilgi sahibi mahalle abileri ve Arnold üstadın klasik kitabı:) Şimdi genç arkadaşların elinin altında inanılmaz bir bilgi seli var. İnterneti olsun,kitapları,dergileri olsun ne ararlarsa var. Bu yüzden araştırma,soruşturma şansları çok fazla ve bunu değerlendirmelerini öneririm..

Furko2424, Azi, AkrepHan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    speed sen az agırlık cok tekrar lafından ne anlıosun once ona bakman gerekir biraz ? o lafta demek ıstenen tekrar sayısnı arttrıp agırlıgını dusurmen gerektıgı zaten mantıken tekrar ve agırlık ters orantılı olarak artıp azaldgından boyle olması normal burada laf oyunu yapıp ınsanları bılmıyormus gıbı davranmanı cozemedım kımse 4 kg ıle 15 tekrar yapmaz zaten merak etme 15 tekrarı cıkarabılecegı max agırlık ıle yapar. o lafta bır karsılastırma soz konusu 8 tekrarda agırlıkla mesela . ayrıca cok tekrar AZ agırlık kasları parcalar ama benım kasları parcalamak ıcın tavsıyem dınlenme surelerını azaltıp daha dınamık hareketler yapmaktır spartacus workout fılan yazarsanız youtube a ınceleyebılırsınız

AkrepHan bunu beğendi.
  13. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    aynen abi vucuda bakn yni biliyo isini

14. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

sen meseleyi anlamamışsın...

tekrar sayısını arttırmak için doğal olarak ağırlık düşer, fakat ağırlık %kaç düşer tekrar% kaç artar, bunlar önemli parametrelerdir...
    ayrıca lütfen yanlış anlama beni kesinlinle saldırgan bir tavrım yok fakat hayatında kaç defa kas parçaladın da az ağırlık çok tekrar ile kaslar parçalanır diyorsun, bir yerlerden birşeyler ezberliyorsunuz ama sebebini asla ve asla sorgulamıyorsunuz...
    4-5 tekrar yapıp ardından 15 tekrarlı drop setler de gayet iyi şekilde parçalı görünüme yardımcı olur,ya da supersetlerde, ya da vs setlerde artık tekrar tekrar yazmaktan yoruldum, sitede de o kadar yazıldı çizildi ama nedense anlamak istemiyorsunuz, bu sporda şunu yaparsan şu olur,bunu yaparsan bu olur diye birşey yok,olamaz da...
    benim amacım asla birilerini bilmiyormuş gibi göstermek değil, zaten bu konudaki sayfaları okuyan herkez genç arkadaşımızın ne kadar bilgisiz olduğunu anlamış...
    kasları parçalamak diye tabir edilen olay zaten definasyon döneminde uygulanır, senin de dediğin gibi dinlenme aralarını kısa tutmak,nabzı yüksek tutmak zaten definasyonun temel olayıdır.
    Define olmayan bir vücut için zaten parçalı görüntüden bahsedilemez...

Azi, hasanateş ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  15. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ben vücut inşa etmeye geçen hafta başladım ve salonun kapalı olması nedeniyle ikinci idmanıma şimdi gidicem daha ama kollarım baya güzel olmuştu şimdi uzun zamandır kol çalışmıyorum yinede hala şişik özellikle sıcakken haa bu arada ben vücutcularla kıyaslamadım sadece 2.5 kiloluk dumbell ile yapabileceğimin en iyisi demiştim ben bu arkadaşa demiyorumki 2.5 la çalış.sadece mega tekrar yap demeye çalışıyorum kaldırabileceğin en yükseği yerine biraz daha aşağısında ama çok tekrarlı yap demeye çalışıyorum. speed gibi diğer üyelerde yanlış anladı ama olsun :)
    bide bi not ekleyim o 2.5 la kasları fazla şişiremem ama babamdada pazular vardır ağırlık çalışmaıdğı halde o pazular genetik olarak geçmiş olabilir e 2.5 luk da bunu desteklemiş olabilir

senin anlamaıdğın şey yukarıdada belirttiğim gibi ben arkadaşa 2.5 la 80 100 tekrar yap demiyorumki ben hiç vücut geliştirmeden taa ne zamanlar yaptım bu hareketi. 4 5 ay oluyor ben vücuda başlaylı 2 ay oldu (kardiyoyla başladım VG ye yeni geçtim) bende varolan öyle bi kütle yoktu zaten ben onu anlatmaya çalışıyorum diyorumki çok zorlayacak ağırlıkla değilde çok zorlayacak tekrar sayısı ile çalış yanınada kardiyo ekle dedim bunun üzerinede ben basit örneği verdim o zamanlar benim için 2.5 kilo çokta küçük bi yük değildi e hacimde yoktu fazla e bide genetiğimden kaynaklı olarak gelişti fazla büyümez çünkü 2.5la ne bekliyorumki

16. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    genetik olarak kas geçmesini de ilk defa duyuyorum :D
    yani koyduğun pazu resmine bakarsak o pazu vücut çalışmamış bir çok insanda var zaten...

rockybalboa7, AkrepHan ve Azi bunu beğendi.
  17. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Neyse kısaca sadede gelecek olursak, yağ yüzdemiz düştükçe kaslar parçalı görünecektir.

0zqR, rockybalboa7, speedtouch ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    evet olabilir :) ama 2.5 la çalışmadan önce görünmüyordu onu anlatmaya çalışıyorum

bencede

19. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    hayatımda hıc kas parcalamadım kolum 38.5 cm yag oranım yuzde 9 yanı parcalamama gerek yok tartısma yapmıycam

arkadasımıza onerılerımi;
    1-) dızınden bı sakatlık gecırmıssın gecmıs olsun yag oranını bı sekılde dusurmelısın
    2-) daha dınamık hareketler yap set aralarını kısalt ve tekrar sayanı artır bunları yapınca gırdıgın agırlıklar dusecektır zaten

action1907 bunu beğendi.
  20. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    action abi ben vücudunu çok beğendim bence 3 senenin imkanlarına göre hakkını vermişsin.vücudun yağlı ama gögüsler filan iyi duruyor vücudunu ronnie coleman a benzettim. (yapı olarak) vücut yağ oranını %10 un altına düşürünce bide karın kaslarını çıkartırsan bence forumun en iyi 3 vücudundan biri senin olur başarılar :)

action1907 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş