Kas kütlesinin kemiğe etkisi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve torifonta tarafından 19 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    arkadaşlar benim sorum şu vücudun herhangi bir kısmında 20 -30 yaş arası biri için kas kütlesi artınca kemik te onu taşımak için büyümezmi , dün üniversitede bir iki hocamla konuştum bu konuyu onlar büyümeyeceğini soylediler tabi bu konuda uzman değiller am a merak ediyorum , eğer bu konuyla ilgili bi deneyimi olan ya da bilgi sahibi olan arkadaşlar lütfen paylaşsınlar

2. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    büyümez kardeşim. Ancak şöyle bir değişim olur ciddi kas artmalarında:
    kaslar iki kuvvetin etkisindedir biri arğırlık diğeri kemiklere yapışan kasların çekme kuvveti. kuvvetlerin etki yönlerine trajektör adı verilir.

Ve de kemik iki farklı yapı şeklindedir. substantia comptacta (tıkız sert boşluksuz kısım), substantia spongiosa (süngerimsi içi boşluklu sağlam olmayan kısım)

işte trajektörlerin varlığına göre compacta ve spongiosanın yerleri değişebilir. veya compacta oranı artar

en son olarak neden bir kemik full compacta olmaz onu açıklayayım. Az madde sarfiyatı kullanılarak sağlam bir kemik elde etmek için kemiğin baskıya maruz kalan kısımları sağlam ancak baskıya maruz kalmayan bölümleri içi boşluklu oluyor. amaç: ağırlıktan ve maddeden kazanmak.

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    buna örnek "muay thai "dövüşcülerinin "tibia-kaval " kemiğinin zaman içinde bu şekilde oluşması...kemğin ,impuls yönünde daha mukavim bir yapıya gelmesi..

sürekli kaval kemiğiyle yapılan vuruşların ,torba, yastık vb antrenmanlarında oluşturulan "impuls " tiplemeleri sonucu kas -kemik arasında oluşan gerilmeler neticesinde kemikte impulsun yönünde mukavemet kazanma çerçevesinde formatlama oluşturuyor...

4. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    beyler haklı olabilirsiniz ama ben 21 yaşındayım ama bundan bir sene önce sıkı omuz antrenmanları yapıyordum ve omuzlarım kemik olarak bayağı gelişti ve irileşti inanın bana baktığınızda fazla kas yüzünden geniş durmuyo ama o ağırlık çalışmalarıının kemikler üzerinde çok etkisi olduğunu soyleyebilirim

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kemıklerın buyuyecegını sanmıyorum uzman degılım ama kendım ve cevremdekılerde boyle bırsey olmadı kemık ergenlıktan sonra buyumesı durmuyormu? buyuseydı boy uzatabılırdı herkez?

6. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    her kemiğin büyüme üst yaşı farklı olduğu gibi aynı kemiğin farklı bölümlerinin bile büyüme üst yaşı farklı.

mesela:
    omuz kemikleri scapula ve clavicula da 21-22 yaşına kadar büyüyen bölgeler var

ön kol kemiklerinden radius ve ulnanın bilek kısmı 25 yaşına kadar gelişebiliyor.
    vakit bulursam hangi kemiğin hangi bölümlerinn ortalama kaç yaşına kadar uzadığını gösteren şekli upload ederim.

normalde spor yapmayan kişiler spor yapınca eklemlerde de bir miktar esneme olabiliyor. mesela geçen sene 119 cm olan omzum sporla ve kilo almayla 130 a kadar çıktı.
    aradan 8-9 ay geçti hiç spor yapmadım ve kilo verdim buna rağmen 123 e kadar düştü.119a kadar gerilemedi (119 cm iken de daha kiloluydum)

7. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    beyler ben solak değilim bu yüzden sağ elimi sağ parmaklarımı daha çok kullandım daha kaslı bir sağ kolum var ve mesela sağ işaret parmağım sol işaret parmağıma oranla büyük kemik olarak büyük sağ bileğim çok farklı olmasada sol bileğimden daha kalın kemik olarak tabi hem daha kaslı hem daha iri yani peki bu nasıl olabiliyor o zman

8. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    dostum biz etki etmez demiyoruz ki. mesela gelişme çağında yüzme yapanların omuzlar 5-10 cm fazla oluyor.

sağ ve sol elde ufak farklılıklar var ancak farkedilir derecede büyük olması ilginç....

Sayfayı Paylaş