Kas Ağrıları Çözümü

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve umut_ozkan50 tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar dün salona yazıldım ve ilk defa ağırlık çalışmasını hocayla birlikte yaptım.Çok hafif ağırlıklarla başladık.Ama şu an bütün kaslarım eklemlerim ağrıyor.Bu ağrıyı hafifletecek bir besin yada bir hareket var mıdır acaba?Birde ben sütü çok seviyorum günde bir buçuk litre kadar süt içiyorum bunun kas gelişimine yada kilo oluşumuna bir zararı var mıdır?

2. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Araştırıyorum ama bu konularda kesin bir bilgiye rastlayamadım maalesef.Özellikle süt konusunda kafam çok karışık.

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sütün zararı değil yararı olur. Ağrıları sev.

4. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Yani sütü aynı şekilde devam ettirmeli miyim?Yada sabah uyandığında gece yatmadan tarzında bir kullanım tavsiyeniz olur mu acaba?

5. lupelius

lupelius Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İzmir
    Ağrı iyidir, hatta ben antrenman sonraları ağrı yaşamadım mı kendimi eksik hissediyorum diyebilirim. Ayrıca polen alabilirsin sabah-akşam 1 tatlı kaşığı ağrıya iyi geliyor.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bunu bir kez söyleyeceğim ve benden başka forumda herkes aksini söyleyecektir ama hayatını kolaylaştırmak istiyorsan tavsiyeme uymanı öneririm: İstediğini istediğin zaman ye, iç, istediğin sayıda öğünle beslen ve bunlara harcayacağın vakti günlük toplamda vücuduna ne girdiğini ayarlamaya harca. Önemli olan neyi ne zaman yediğin değil, günlük kalori ve protein ihtiyacını doldurman. Kilo x 2 gr protein al, kas yapmak istiyorsan günlük kalori ihtiyacının %20 üzerinde, yağ yakmak istiyorsan %20 altında beslen, ağır çalış, iyi uyu.

7. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Anladım teşekkürler.Zaten öğrenci olduğum için yemek yeme zamanlarımda çok fazla değişimim olmuyor.Sadece süt ve benzeri ara öğünleri çok düzenli alamıyorum.Birde hergün aynı ürünleri tüketme gibi bir imkanım yok mağlesef.Bende tüm ürünleri(et süt yumurta patates balık v.b) bir haftaya dağıtarak tüketiyorum.

8. eesezgin

eesezgin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Eğer spora yeni başladıysan bu ağrı çok normal. Zaten ağrılar iyidir. Ama yine de ağrıyan yerlere çok sıcak olmamak şartıyla sıcak su altında tutup masaj yapabilirsin.
    Ağrıların temel sebebi laktik asit birikimidir. Böyle beyaz sakızımsı bir madde kasların hareketini engeller. Vücut laktik asidi karaciğerde yok edecektir ama bu süreci hızlandırmak için ağrıyan yerlere dediğim gibi sıcak su torbasıyla ısıttıktan sonra ya da sıcak suyun altında bir süre beklettikten sonra masaj yapabilirsin.
    Bir diğer yöntem de şu. Laktik asit birikimi germe hareketlerini tam yapmamandan kaynaklanmış olabilir. Ayağa kalk, çok az ısın ve ağrıyan yerlerini ger. Etkisini görürsün. (Sakın masaj yaparken ya da gererken çok zorlama, kaslar laktik asitle sertken çok zorlarsan sıkıntılar çıkabilir.)
    Süt konusu. Yatmadan önce içme. Verdiği proteinden çok yağını görürsün. İçeceksen sabahları iç derim. Ya da gün içinde. Ama yatmadan yağlı ya da yarım yağlı süt içmek pek akıl karı değil diye biliyorum. Günde 1.5 litre ideal midir bilmiyorum ama çok fazla süt karaciğer yağlanması yapabilir. (Her şeyin fazlası zarar :) )
    Bunun dışında sütü protein kaynağı olarak görebilirsin ve kas gelişimine kesinlikle faydası olacaktır.

9. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Çok teşekkürler aradığım cevap bu tarzda birşeydi.Kas ağrılarının kasların geliştiği için oluştuğunu düşünüyorum.Psikolojikte olsa ağrı azalıyor.:)Süt konusunda çoğu yerde sizin dediğiniz gibi gece yatmadan önce içilmemesi gerektiğini okumuştum.Ama kilo almaya çalıştığım için yatmadan önce içmemin işe yarayacağını düşünüyordum.Yinede yatmadan 1:30 2 saat önce içme kararı aldım.
    İlginizden dolayı teşekkürler.

10. jaisuss

jaisuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kas ağrıları konusunda belirtilmiş kesin bir şey yok diye biliyorum. Farklı farklı bir sürü hipotez var bu konuda. Laktik asit birikimi olduğunu da zannetmiyorum açıkçası. Spordan sonra yarım saat içinde laktik asitler yıkılmış olur. Yinede bilmediğim bir şey varsa affola

11. eesezgin

eesezgin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Rica ederim :) Ve keşke yarım saat için yıkılsa. İnsana yorgunluk hissini veren şey laktik asittir ve yorgunluk hissini bu madde karaciğere gönderilirken bir miktarının kanla beyinden geçmesi ile anlarız. Eğer yarım saate tüm laktik asit pirüvik aside dönüştürülebilseydi, yani yeniden kullanılacak hale gelseydi antremandan yarım saat sonra tekrar antremana başlayabilirdik. Laktik asidin yok edilmesi bir süre devam edecektir.
    Ve kesinlikle vücutta hiçbir ağrıya, acıya ya da benzeri bir şeye bilgisayar başından kesin bir şey denemez. Ama spora yeni başlamışsa hamlamıştır muhtemelen ve kısa zamanda geçecektir :)

Sayfayı Paylaş