Kardiyo Sırasında Kulak Tıkanıklığı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve KamilXYZ tarafından 21 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    mrb arkadaşlar,

115 kiloyum, arttırmalı olarak, 5-6-7-7-6-5 km hızlarla 10 ar dk yürüyüş yapıyorum her sabah.

yürümeden 15dk önce 2 haşlama yumurta yiyorum

ilk geçen hafta başıma geldi 30-35 dk sonra sanki kulaklarımın içinden hava geçti sanki ve ardından sağ kulağım tıkantı, öksürüp kulağımı karıştırır gibi yaptım geçer gibi oldu 10 saniye sonra tekrar geld, 1-2 dk sürünce yürüyüşü kestim

1 gün dinlendim 2. gün yürüdüm sorun yoktu.

biraz düzenim bozuldu işten dolayı

geçtiğimiz cumartesi 1 saat sorunsuz yürüdüm
    dün 35. ci dakikada kulağım tıkandı yine bıraktım, bırakınca düzeldi
    bugünde 25. dakikada tıkandı sinir olarak tekrar bıraktım

tansiyon yada şeker gibi bir problemim yok, bi kararma baş dönmesi, uğultu yok
    ama tıkanınca sinirim bozuluyor acaba "ulan kulak zarını mı sindiriyor vücut" diye bile düşünüyorum ne yalan söylim :)

nedenini bilen var mı? eğer devam ederse doktora gidicemde, kulak içim temiz, adam bakıp geri yollicaktır muhtemelen...

birde hiç bir suplement veya benzeri biryeş kullanmıyorum

Son düzenleme: 21 Kasım 2011
  2. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Kan şekerinin düşmesi nedeniyle yaşanıyor olabilir.

3. cerato55

cerato55 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ilk başladığımda bu sorun bende de oluyordu zaman ilerledikçe azaldı ve geçti bende merak ediyorum sorun ne acaba

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sizleri endişelendirmek istemiyorum ama bir teorim var sadece fikir yürütüyorum lütfen kimse panik olmasın...
    Bende doğuştan preferik vertigo var, vertigo nöbetim gelmeden önce bende de aynı şey olur...
    Sizlerde bunun olabileceğine ihtimal vermiyorum çünkü 32 yaşındasınız eğer bendeki gibi olmuş olsa mutlaka bu yaşınıza kadar en az birtane nöbet geçirmiş olmanız gerekirdi...

Bu hastalığın kökenini sorduğumda doktorum bana şöyle bir şey anlatmıştı aynen paylaşıyorum;
    "Vertigo aslında sıradan insanlarda da gözükür, sizdeki gibi preferik şekilde geçmez, çok daha hafif seyreder ve en fazla 1dk sürer, bu yüzden çoğu insan bunu önemsemez, tansiyonunun düştüğünü açlıktan dolayı olduğunu düşünür geçer. Aslında etken stres (psikolojik yani), stres yüzyılımızın hastalığıdır, stres vücutta farklı şekilde kendini gösterir; sindirim sistemini etkilediği zaman karın ağrıları sindirim bozuklukları ve gaz problemlerine sebep olacağı gibi denge sisteminize etkiyip hafif vertigolara ve geçici denge kayıplarına neden olabilir"

Buradan da anlaşılacağı üzerine yoğun iş hayatı vb. çeşitli stres faktörlerinden uzak durduğunuz zaman böyle bir sıkıntınızın kalacağını zannetmiyorum :)

Benimkisi sadece fikir yürütmedir; lütfen bir doktora gidip danışın, daha doğru bilgilendirecektir sizi, kardio yada diyetten kaynaklı olduğunu zannetmiyorum sonuç olarak, o yüzden bence burada çözüm aramayın ;)

Geçmiş olsun :)

5. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    yaşım 26 aslında değiştiremedim sonrada öyle kaldı,

vertigoya baktığımda birisi şikayet olarak haftada 2-4 gün tıkanıklıktan bahsetmiş

ben tempoyu yükseltince yaşadam bunları 2 ay önce günlük yaşantım sırasında hiç yaşamadım

senin bir lafın var sanırım

sporda zorlanmak vardır yıpranmak yoktur diye, yıprattığını düşündüğüm için o sıralar hep kestim :)

bilmiyorum 5 saatlik uykudan kalkıp yürümüştüm, en az 8 saat uykudan sonra kalkıp bakıcam birde, olmadı doktorun yolu gözüküyor :)

ayrıca forumda daha önce bazı arkadaşlar da yaşamış arayınca çıkmıştı.

6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen :) Uyku saatini arttırıp, antreman şiddetini azaltmak güzel bir çözüm, işe yarıyacaktır ;)
    Daha sonra vücut alışmaya başladıkça tekrar tempoyu arttırırsınız...
    Sonuçta vücudu asla keskin değişiklere sokamıyorsunuz, insan vücudunun alıştığı düzeni değiştirmeye direnmek gibi bir özelliği var ne yazıkki... Ama yeterince gayret gösterip yeni düzenin bu olduğunu vurguladıkça sonunda benimsiyor :)

Sayfayı Paylaş