Kardiyo - Kalp Ritmi ve birkac soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve burton tarafından 25 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Arkadaslar Selam,
    Soyle ufak bir ozgecmis vereyim... Eskiden 4-5 yil once haftada 6 gun 1 saat kardio arti hafif agirlik idmani yapardim ama sonra sporu biraktim, Amerikaya tasindim, adaptasyon + evlilik + meslek de bilg muh. falan derken kilo oldu 82 den 105.5. Simdi hurmalar misali kilo vermeye calisiyorum, duzenli diyet + kardiyo ile

Gecen ay yas olmus 32, bi kan degerlerine baktirayim dedim, kolestrol nanay, kotusu yuksek, iyisi yok denecek kadar, gobek kocaman falan yani saglikli bir insan degilim, boy 186, kilo 105.5 ve kilonun cogu gobekte hatta hala 34 beden giyiyorum dolayisi ile kalp krizi erken habercisi dediler :)

Hemen dedim orada dur.... Sigarayi biraktim (Tibben hala biraktim sayilmasa da 1 aydir icmiyorum ve icecegimi de sanmiyorum), Yagli yiyecekleri de biraktim, kirmizi et cok nadir sebze yemegi ile birlikte olmadigi surece yok. Balik ve sebze agirlikli besleniyorum. Anlayacaginiz kolestrol ve asiri kiloya savas actim.

Her sabah 6 dan 8 e kadar klube gidiyorum (5:30 gibi bir adet muz yiyip cikiyorum). Maalesef dizlerim simdilik cok gucsuz sanirim o yuzden kosu bandina cikamiyorum, denedim sonra 3 gun dizlerim cok agridi. O yuzden eliptik bisiklet ile her sabah 1 saat kardiyo yapiyorum. Alet genelde aktivite bittiginde 800cal yaktigimi gosteriyo bilmem asli varmidir ama sonucta idman beni tatmin ediyor.
    Yanlis bu alet benim kalp ritmimi genelde 165 gosteriyo. Forumda buldugum (220 - 32) * %80 = 150 den %10 daha yukarida. Kendim bir zorlanma falan hissetmiyorum, hatta devam etsem 1.5 saat falan da kardiyo yaparim ama bana 1 saatin otesi biraz anlamsiz geliyor o yuzden resistance i arttiriyorum.

1 ayda 5 kilo verdim, ilk bir ay icin normal ama sonraki aylar icin kilo vermenin yavaslayacagini dusunuyorum.

Sorum su, Bu formul guvenilirmidir ve bu kalp atisi yuksek ve zararlimidir?

Benim su an icin amacim kas yapmak veya kas yakmamak degil, amacim acilen 20 kilo vermek. Dolayisi ile sorum 1 saat kardiyo fazlamidir?

Eklemlerimdeki agrilar icin GNC TriFlex kullaniyorum, Glucosamine ilaci sanirim onda bir sakinca yok ama kardiyodan yarim saat once sivi L-Carnitine yararini gorurmuyum.

Bu arada gunluk kalori olarak genelde 1800 cal de falan kaliyorum, kahvalti ve ogle yemeginde lifli gidalar tuketiyorum, Genelde karbonhidrat agirlikli proteini de olan bir beslenme tercih ettim
    benim ebatlarimda biri icin gunluk bu kalori azmidir cokmudur?

Son düzenleme: 25 Ekim 2011
  2. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    165 gösterdiği anda, dur ve nabız kontrolü yap derim, en fazla 30 saniyeni alır.
    en iyi o şekilde doğruluğunu anlamış olursun.
    formül doğrudur.

3. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    eyw, saolsin, bugun 165 i gordugum yerde indim eliptikten. Sonra kendim olctum, 145 civari, sonra hemen yandaki eliptige gectim orada olctum, orada da 145-147 arasi gitti geldi nabiz. Heralde benim surekli bindigim eliptical biraz mantar :)

Neyse durmak yok yola devam, bakarsiniz haldi gercek olur :) hedef 80
    Bu arada dun bir arkadasim geldi Turkiyeden, bana baklava, sobiyet fistik sarma falan getirmis, alayini 20 dakka da yedim :( diyeti bozdum....

4. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Kardio Kardio Kardio

Bugun eliptical dan indigimde 860 kalori diyodu 1 saat 4 dakka icinde, cool down da dahil. Ha geyret :)

Bu arada sabah 5 te gittim spor salonuna, burada salonlarin cogu 5 gibi aciliyor, 24/7 saat acik olan da birsuru yer var. Bi baktim Steve Ballmer kardio yapiyo, inanilmaz... Dunyanin en buyuk markalarindan birinin basi, multi milyarder, sanirsam en zenginler listesinde ilk 50 de, ve sabah 5 te, kendi muhendisleri ile birlikte ayni salonda kardio yapiyo...

Bizde olsa burnundan kil aldirmazlar, adam salonu kapatir, korumalari 100 metre yanina da adam yaklastirmaz :)

Alcakgonulluluk bu oluyo heralde...

5. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Bugun sabah tartildim 98.1 geldi. Ha gayret. Bu arada amazon.com dan yag orani olcme aleti aldim, bundan sonra yag oranini da ogrenecegim ona gore beslenmem konusunda sizlerden yardim almak isterim. Zaten 2 gidim kas vardir vucudumda onu da yakip yikmayalim :)

Simdi soyle bir sorum daha var ustadlar, eger sabah salona gidemediysem aksam 7 gibi gidiyorum, 1 saat kardio sonra ufak tefek agirlik, sIkilastirma,dus, jakuzi, sauna falan derken aksam saat 9:30-10 falan oluyo eve geldigimde. Bu saatten sonra ne yiyebilirim? Kendimce karbonhidrat almamak gerektigini ama protein almak gerektigini dusunerek kendimi ton baligina verdim ama bir de uzmanlara sormak isterim...

6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yağsız böreklik lor peyniri yiyebilirsin. eğer -benim gibi- lor peynirinin tadını beğenmezsen yanına 200ml kadar yağsız süt içebilirsin.

7. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Selam savas, cok sagolasin onerin icin. Ben yurtdisindayim, lor peyniri bulmam zor ama sut icebilirim ama tok tutmaz heralde. Birde sut bende aciip gaz yapiyo. Zaten sivi L-Carnitine de gaz yapiyo, neyse ama anladim ben fikri heralde, bol protein, az karb.

8. Sabırsız

Sabırsız Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Lor peynir doyururmu insanı ?

9. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    bilmem, cok tecrubeli degilim o konuda ama heralde yanlis anlamadiysam savasin demek istedigi protein al o saatten sonra yag, karbonhidrat alma

10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    aynen öyle :)

burton, seatle'da lor peyniri bulamazsan, "low fat cheese" de iş görebilir.
    orda turkish food marketler yok mu yav?

11. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    abi arap marketleri var, Turk peyniri faln bulunuyo ama cesit olmuyo genelde. Zaten bunlarin peynir dedigi bizim ka$ar peyniri, haa bide yunan Feta cheese de satiliyo ama low fat de olsa benim kolesterol sorunum da var, o yuzden cok fazla sut urunu yemiyiom. Genelde soya sutu iciyorum. Ama burada 0gr karbonhidrat va %0.1 yagli bir ton baligi var, 100gr mi 75 calori, yagdan aldigin <1cal genelde idman cikisi onu aliyom, marul domates uzerine serpistirim yiyorum. Fena da olmuyo

Bu arada sabah yag onarini olctum, 26.1 cikti, 30 dan geliyorum, ha de hayirlisi bakalim, Durmak yok, yola devam.
    Bi de su benim gecen haftaki cardio ozetim, sence cok mu fazla her workout icin asagi yukari 900cal?

Elliptical 11/01/11 1:05:00 6,690 strides 912cal
    Elliptical 10/31/11 1:05:00 6,616 strides 904cal
    Elliptical 10/30/11 1:05:00 6,614 strides 903cal
    Elliptical 10/29/11 1:05:00 6,624 strides 892cal
    Elliptical 10/28/11 1:05:00 6,562 strides 877cal
    Elliptical 10/27/11 1:05:00 6,690 strides 878cal

Bu surede kalp ritmim yaklasik 145-150 arasi oluyo, onun da grafigi var ama foruma yapistiramadim, genelde 145-150 arasi gidiyo. Ben genelde Manual yapiyorum, High Interval a gecemedim daha, belki onumuzdeki hafta baslarim aralara 1 kac gun ama benimki daha cok kondisyon amacli, hamligi atmak icin, yillarin yorgunlugu var :)
    Bi arada resim cekip eklemek istiyorum, moral olur bana diye dusunuyorum

Son düzenleme: 2 Kasım 2011
  12. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba bence kardiyo makinalarının değerlerini baz alma. Ben yarım saat kardiyo artı hafif agırlıklarla süper set çalışarak 21 kiloyu 6 ayda verdim. Arada diyetimi aksattığım için süreç uzadı biraz. Koşu bandında ilk baslarda koşmak 1( 10 hız ve yukarısı )cidden zor. Ama zamanla ve bacak çalışması özellikle kalf çalışmasının koşma süresini artıracagını düşünüyorum. Bu söylediklerim kendi yasadıklarımdan çıkardıklarım dilerim sana da faydası olur.hoşçakal

13. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Selam Sentimental, Cok saolasin bilgiler icin bu arada 6 ayda 21 kilo gayet iyi ve saglikli, benim icin baya moral ve motivasyon oldu :)

Ben de hergun 1 saat eliptik bisiklette kardio yapip oradan yaklasik 30 dakika hafif agirlik - 3 set - 10,12 tekrar - set aralari max 30 saniye olacak sekilde calisiyorum, Su ana kadar heralde 40 gun kadar oldu 7 kiloyu verdim geriye kaldi kabaca 18.

Calistigim kardiyo makinasinin gosterdigi degerlerin dogru oldugunu dusunuyorum, sonucta baya high end bir alet (Precor AMT 835 Adaptive Motion Trainer) ve otomatik olarak web sitelerine aktariyo datalari ve sonra oradan aliyorsun kalori degerini falan. Aslina bakarsan kaba hesap ta 100 kilo adam 1 saat te eliptikte ne yakar hesabi da 3 asagi bes yukari ayni yere geliyo da benim esas kardiyo cizelgesinde sormak istedigim 1 saat bu tempoda bir kardiyonun fazla olup olmadigi ve/veya kas yikimina sebep olup olmayacagi.
    Eger olacak ise de bunun one nasil gecebilecegim.

14. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Bir saatlik kardiyo ve ağırlık antrenmanı ilk bakışta fazla, hatta kas yıkımı yaşanmadan zor geliyor. Ancak beslenme ve suplement destegi ile bunu en aza indirgeyebilirsin, ki yapıyorsunda bunu. Bence süreci böyle devam ettir, zaten karşılığını alıyorsun. Arada vucudun direndigi kilonun sabitlendiği dönemler olacak. Hatta ağırlık antrenmanına bağlı olarak kaslanma neticesinde kilo bile aldığını göreceksin. Ama aynaya bakınca sıkılışatığını ve ölçülerinin değiştiğini göreceksin.Bu istikrarla beraber inanıyorum ki dilediğin kilo ve istediğin estetiğe ulaşacaksın.

15. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    biraz da resim ekleyelim :)

Verdigin motivasyon icin cok sagol,
    Biraz da resim ekledim 1.ay sonu diyelim buna, tam gaz devam isallah :)
    Belki yorumlarda bulunursunuz agirlik idmani ile ilgili nerelere daha fazla onem vermem konusunda

Sabah 97.5 geldim, yag oranim da 25.3 geldi.
    Yag oranini her sabah kalkar kalmaz tuvaletten cikip hicbirsey yemeden icmeden olcuyorum, en dogrusunun oyle oldugunu okudum.

Ekli Dosyalar:

16. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bacak ve sırt çalışmalarına yeni başladım sayılır. Şimdi ne kadar zaman yitirdiğimi görüyorum.Özellikle squatı makine ile çalışıyorum.Vucudumu 3 e bölmüş durumdayım. Bir gün de dinlenme yada sadece 30 dakka kardiyo yapıyorum. Ama istisnasız her gün 30 dakka kardiyo ve 1,5 saate varan ağırlık antrenmanı yapıyorum. Bilek, kalf, bel nerdeyse her yeri çalışıyorum.Normalde hafif kilo yüksek tekrar yapıyordum ama bunuda arada değişip, maksimum kilo az terar yapıyorum. Nerdeyse her ay farklı hareketlerle programımı yeniliyorum. Özellikle kol için flexor hocanın sistemini uyguladığımdan beridir, kolda tam doyuma ulaştığımı görüyorum. Burda vucut geliştirme konusunda bize olsa olsa deneme yanılma ve burdan aldığımız bilgilerle ortaya çıkan sentezi paylaşmak düşüyor. Genetik, beslenme, psikoloji, ısrar vb etkili olsada herseyin bir ortalaması var.Bu tempo ile devam et, alış verişin biz erkeklerede nasıl iyi geldiğini göreceksin. :)) hoşçakal

17. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Gecen haftaki cardio gunlugum, yanliz kilo veremedim hatta yarim kilo da aldim sadece yag oranim 24.5 e dustu.
    Bol proteinli az yagli ve karbonhidratli beslenmeye devam ediyorum, arti kardio ve hafif agirlik cok tekrar calismalarima devam ediyorum

Elliptical 11/6/11 1:05:00 6,594 strides 916cal
    Elliptical 11/5/11 1:05:00 6,650 strides 923cal
    Elliptical 11/4/11 1:05:00 6,628 strides 919cal
    Elliptical 11/3/11 1:05:00 6,638 strides 918cal
    Elliptical 11/2/11 1:05:00 6,646 strides 913cal

18. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Gecen haftaki cardio gunlugum, arada bir gun pas gecmez zorunda kaldim, giyecek spor kiyafeti bulamadim evde :)

Elliptical 11/16/11 1:05:00 6,610 strides 987cal
    Elliptical 11/14/11 1:05:00 6,624 strides 963cal
    Elliptical 11/13/11 1:05:00 6,650 strides 970cal
    Elliptical 11/12/11 1:05:00 6,596 strides 963cal
    Elliptical 11/11/11 1:05:00 6,640 strides 956cal
    Elliptical 11/10/11 1:05:00 6,622 strides 954cal
    Elliptical 11/9/11 1:05:00 6,604 strides 942cal
    Elliptical 11/8/11 1:05:00 6,678 strides 942cal
    Elliptical 11/7/11 1:05:00 6,652 strides 926cal

Su an 96.5 Kilo geliyorum, yani son 10 gunde 1 kilo daha vermisim, yag oranim 24.5.
    Ha geyret :)

Yeni resimleri firsat bulursam tekrar koyacagim

19. burton

burton Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Engineer
    Yer:
    Seattle,WA
    Kardio gunlugum

Elliptical 11/21/11 1:05:00 6,608 strides 1052cal
    Elliptical 11/20/11 1:05:00 6,576 strides 1033cal
    Elliptical 11/19/11 1:05:00 6,512 strides 1013cal
    Elliptical 11/18/11 1:05:00 6,610 strides 1022cal
    Elliptical 11/17/11 1:05:00 6,568 strides 1004cal

Kardiyo gunlugum, su an 95.6 kilo geliyorum, yag oranim 23.3
    Yeni resimler ekledim, gorunus olarak cok fark yok gibi ama en azindan ben 2 kilo verdigimi biliyom, bir de sureci takip etmek icin ise yarar die dusunuyorum

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 22 Kasım 2011

Sayfayı Paylaş