Kardiyo ile kilo veremiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve radyoaktiff tarafından 5 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar iyi günler. 26 yaşında 1.80 boyunda ve 89 kilo bir insanım. Bu sene gerçekleştirilecek POMEM alımlarına katılmak için bu yıl ki Lisans KPSS'ye girdim ve 70 puanı geçip başvurmayı bekliyorum. Lakin şöyle bir sorunum var ki vücut kitle endeksim uymuyor. Zira 18-27 arası diyor ve benim boy ile kilom, bu endeksin üstünde çıkıyor.

Sırf POMEM e tecrübe olsun diye 3 ay önce girdiğim Jandarma Astsubaylık sınavını da kazanmış ve Ankara'da JANA mülakatına gitmiş bir insanım ama daha en başta ki boy-kilo ölçümünde elendiğim için POMEM'de öncelikle şu kilomu standartlara çekmem gerektiğini anladım. Ki normalde ben boyumu hep 1.80 ölçsem de oradaki askeri personel boyumu 1.78 ölçtü ve sıra kiloya geldiğinde ise ölçümü yapan arkadaşta inanamadı ve "sen 89kg var mısın ya?" diye şaşırdı. 1.78kg'ye en fazla 82kg istenirken benim çıkan 7kg fazlam benle birlikte o personeli de şok etti çünkü inanın dışarıdan bakan biri bana fit derken orada kilodan elenmem çok zoruma gitti. Askerde "Kusura bakma prosedür böyle yoksa sende görünüşte elenecek bir kilo olmasa da tartıya göre işlem yapıyoruz" dedi. Söylediğim kimse de benim kilodan elendiğime hala inanmıyor :) Üstelik önümde, benden çok daha kilolu gözüken hemde daha kısa adamlar takır takır geçerken...

Neyse, bari POMEM alımlarına kadar şu kiloyu 80kg'ye çekeyim, hem ramazanda geliyor tam aradığım fırsat diyerek geçen hafta spor salonuna yazıldım ve ölçümlerimi yaptırdım. Tartıya çıktığımda 90kg'yi gören spor hocasının da ilk tepkisi "sen nasıl 90kg sin ya inanamıyorum. Kütlen çok ağır ama bunların hepsi yağ değil, çoğunluğu kas ve kemik yapın ile alakalı" oldu. Bende ilk gün açılmak adına biraz da bilinçsizce ağırlık çalışınca 3 gün kendime gelemedim ve kas kütlemin ilk günden şiştiğini ve bende daha fazla yeme hissi uyandırdığını anladığım an ertesi günü ağırlığı bırakıp 1 saate yakın kardiyo ile devam ettikten sonra kastan yemeyeyim diye çıkarken 15dk da 2 bölgeyi çalıştırıp antrenmanı bırakıyorum. (göğüs+ön kol, omuz+sırt, kanat+arka kol şeklinde)

Kardiyoya neredeyse her gün gidiyorum ve sanırım 10. gidişim olmuştur. Geçen okuduğum bir haberde "Ekmek yemeyen kasından yer!" şeklinde bir haber okusam da buna aldırmadan ekmeği de son 5 gündür hayatımdan çıkarttım ki önceden de hep tam buğday ekmeği yiyordum zaten. Hayatım boyunca hep 2 öğün yiyen birisiyim ve sabah genelde tavada iyi pişmiş 4 yumurta ile peynir+domates+salatalık+çay bazen de yeşil çay tüketiyorum. Bu 3 öğün olmuyor çünkü midemi yıllarca bu tempoya uydurdum bu saatten sonra zorla öğlen bir şeyler yemeye çalışmanın anlamı yok. Akşamları ise misal saat 6,7 arasında gene ekmeksiz hafif bir şeyler atıştırıp 8,9 gibi spora gidiyorum. Ama tartıya çıkmama rağmen 10 günün sonunda hala 90 kilo gözüküyorum. POMEM alımları beklediğim gibi eylül gibi değil de sürpriz bir şekilde temmuz-ağustos arası olursa vücut kitle endeksimi tutturamamaktan korktuğumdan bu konuda uzman siz değerli arkadaşlara konuyu bir arz edeyim dedim. Nerede yanlış yapıyorum? Yoksa ilk 10 günde hemen reaksiyon almayı beklemek, bu işin zaten doğasına mı aykırı? En azından 1 kilo bile versem işe yarıyor diyerek daha şevkle devam edeceğim. Ki ramazan ayı boyunca da iftardan sonra her gün gidip kardiyoya devam etmeyi düşünüyorum.

Yaptığım kardiyo ise şu şekilde:

1-) Yarım saat koşu bandı
    -10dk: 6km de yürüme
    -5dk: 11-12km de koşma
    -10dk: 6.5km de yürüme
    -5dk: 11-12 son 1dk 14-15dk da koşma

2-) 5-10dk arası merdiven
    3-)10-15dk arası değişik tempoda bisiklet

ve böylece kardiyo bitiyor. Çıkarken de dediğim gibi önce mekik çekiyorum ardından 2 bölgeyi ağırlık ile çalıştırdıktan sonra soğuk su ile duşumu alıp antrenmanı bitiriyorum.

Bacak asla çalışmıyorum çünkü son 4,5 yıldır bıraksam da çocukluğum, deli gibi bisiklet+futbol ile geçtiğinden bacaklara bu zamanlar fazlası ile yatırım yapmıştım ve abartmıyorum bacak yapımı görseydiniz eminim "Bacak çalışman daha fazla ağırlaşmandan başka bir işe yaramaz" derdiniz. Ve hayatımda geçen sene ki 1 aylık spor salonu tecrübemden önce hiç spor salonuna gitmediğimi belirtmek isterim. Ama geçen hafta ilk gittiğim gün power (sırt üstü uzanıp iki elle tutulan ağırlığı geriye, kafanın aşağısına doğru yatırıp göğüse doğru kaldırma) hareketine sırası ile 20-25-30 kilo 10x3 set ile girebildiğimi gördüğümde gerçekten kas kütlemin Allah vergisi bir yapıda olduğunu anladım.

Şunu da belirteyim ki herhangi bir işte çalışmadığım için bu süre zarfında çoğunlukla evdeyim yani hareketsizim. Sanırım kilo veremememin büyük çoğunlukla oturmamdan kaynaklanıyor. Gene de teşhisi siz değerli arkadaşlara bırakıyorum ve 2,3 ay içinde şu 90kg lık göstermeyen kilomu nasıl 80kg ye indirebilirim? Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

2. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Mesajı mı çok uzun yazdım arkadaşlar? Okumaya üşenmeyip cevap veren bilgili bir arkadaşa minnettar kalırım doğrusu.

3. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Merhabalar
    Öncelikle bilmeni isterim en iyi yağ yakma vakti sabah uyandığın ve aç karna sahip olduğun zamandır. Yani uyandığında bi kahve bolca su içip cardio antremanına gidebilirsin çıktıktan sonra yemeğini yiyip gün boyunca yağ yakmanın verdiği hazzı duyabilirsin. Öğünlerinden 3 beyazı çıkarmalısın(un,tuz,şeker). Her gün 45-60 dk arası cardio ile ve yediklerine dikkat ederek protein ağırlıklı beslenerek 2 ayda 10 kg hatta fazlasını(azmine bağlı) vermen mümkündür.
    Başarılar.

4. xxpaschaxx

xxpaschaxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Aynı problem bende de var. Boy ve kilo oranımız hemen hemen aynı. Bende 2 haftadır herşeyi kuralına göre yapıyorum. Lakin sadece 2 kilo verebildim. Sorun nerde bulamıyorum. Açtığım konuya bakarsan görebilirsin.

5. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevap için teşekkürler. Aç karnına sporun kilo verme konusunda ki mucizesini biliyorum lakin ramazan dolayısı ile onu ay sonuna kadar yapamam. Ramazan biter bitmez yapabilirim. O zamana kadar, iftardan sonra gitmek ile yetineceğim. Un ile şekeri hayatımdan çıkarttım ama tuzun kilo ile ne denli bir bağlantısı var bilmiyorum o yüzden tuzu, alışkanlık gereği hala bırakmadım. Yağ yakıcı almamı tavsiye eder misiniz peki? Zira Animal Cuts'u gözüme kestirmiştim ama her ne kadar sağlık için fiyata bakılmasa da fiyatının karşılığında alacağım etkiyi bilmediğimden dolayı uzak durdum doğrusu. Clenbuterol hapını da duydum ama kulağa pek hoş gelmediği için almayı düşünmüyorum. Yani evde hareketsiz olduğum için istediğim hızda kilo veremediğimin farkındayım lakin bu şekilde de en hızlı şekilde kilo vermenin peşindeyim. Sizce yak yakıcı almalı mıyım? Yada farklı bir öneriniz var mı?

6. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Yağ yakıcı alabilirsin motivasyon olarakta seni iyi yönde etkiler

7. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Peki hocam bildiğin, bir öğrenci için en azından başlangıç adına uygun fiyatlı (50-60TL arası) bir yağ yakıcı tavsiye eder misin onu alıp deneyeyim? Uygun olsun derken sağlığımdan da olmak istemem doğrusu.

8. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
  9. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Uygundur hocam. Bu fiyata alabileceğimin en iyisi buysa bugün gider alırım. O yüzden bu fiyat aralığında ki tüm güvenilir yağ yakıcılara açığım.
    Bu konuda biraz daha bilgi rica ediyorum. Misal bazı yağ yakıcılar hap, toz şeklinde iken bu gösterdiğinin sıvı olduğunu görüyorum. Aradaki fark nedir?

10. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Sıvı daha hızlı kana karışır etkili olur.

11. xxpaschaxx

xxpaschaxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ben l-carnitine kullanıyorum antremanlardan önce. Antreman sonrası yorgunlukta çok etkisi oluyor. Antremandan sonra 1 antreman daha yapabilcek durumda oluyorum. Yağ yakımı içinde CLA ya başladım. Bakalım sonuçlarını buradan da kendi açtığım konudan da yazarım.
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Haziran 2016 ---
    Clenbuterol astım ilacıymış araştırıyorum. Profesyonel sporlardada doping sayıldığından yasaklanmış. Karaciğeri yoruyormuş. Şahsen asla kullanmam.

12. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam kısacası F/P olarak hangisini önerirdin bir de bu şekilde sorayım;

Ayrıca xxpaschaxx hocamın dediği l-carnitine'i almalı mıyım? Yani termojenik ve karnitin arasında ki fark nedir. Benim işimi sadece termojenik görmez mi?

13. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Sana biraz önce gönderdiğim linkteki ürün iş görür biraz daha komplike olsun istersen +20tl koyarak thermosunu al, ek olarak CLA almana gerek yok.

14. Brewmaster

Brewmaster Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Madem oruç tutuyorsun, ramazan süresince sadece orucunu tut ve iftardan sonra hafif antrenman yap. Oruc sebebi ile zaten ister istemez en az 3-4 kg kaybedeceksin. 17 saat aclik ve daha onemlisi susuzluk periyodunun ustune yag yakici vs alma. Ramazani bu sekilde gecir, daha yuklu antrenman programi ve hala istiyorsan supplement destegine ramazandan sonra basla.

15. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam hislerime tercüman oldun aslında :) Bu konuyu açtığımdan beri onu düşünüyorum. Zaten oruç tutuyorum iftarda da çok hafif yeyip 2 saat sonra kardiyoya gidip döndükten 2 saat sonra da sahuru yapıp yatıyorum. Zaten ramazandan 1 hafta önce spora başladım ve şimdiye kadar bu verdiğim 3 kilonun da eminim ki kardiyo ile değil tuttuğum oruç ile alakası var :) Böyle devam ederse zaten istediğim kilonun yarısından çoğunu oruç ile vereceğim gibi. Lakin kilo verirken kastan yememek, fit görünmek ve POMEM fiziki mülakat parkurunu tam puan ile bitirmek istediğim için de kondisyonumu korumam gerekiyor. O yüzden 45-50dk kardiyodan sonra 15-20dk ip atlama, zıplama egzersizlerine geçiyorum. Çıkarken de kastan yememek için 15dk boyunca 2 farklı kas bölgesini çalıştırıp sporu bitiriyorum.

Zaten acıkmıyorum ama bu yağ yakıcıyı almak istememin asıl sebebi, evde oturduğum süre boyunca durduğum yerde de kilo kaybetmeye devam etmek (tabi mümkün ise), daha da iştahımı kesmesi ve beni motife etmesi. İftardan yarım saat sonra içip 1 saat sonra da spora gitmeyi düşünüyordum. Bu, şu ramazan süresince daha hızlı ve sağlıklı kilo vermemi sağlamaz mı sizce? Ona göre alayım. Yoksa illa ki ramazan boyunca alınmasına gerek yok mu diyorsunuz?

Son olarak ottontw arkadaşım CLA'ya gerek yok dese de şu 3 şey arasında ki farkı sana da sormak istiyorum;

Yukarıda ki 3 şeyi ayırt edemiyorum. Yani ben hangisini alacağım? Yahut bunlar ikisi yada üçü beraber mi kullanıldığında etkili oluyor. O halde hangisi ne için kısaca açıklarsanız minnettar kalırım ki dayanamayıp alırsam bile gidip ilk önce hangisini alacağımı ardından da ona hangisini ekleyeceğimi bileyim.

16. Brewmaster

Brewmaster Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Yağ yakıcılar vücuda çeşitli yollarla su kaybettirir. Bir çoğunun içeriğinde kafein, taurin, yeşil çay ektresi vs ek katkılar vardır ve bunlar gerek metabolizmayı hızlandırarak ter ile, gerekse diüretik olmaları sebebi ile idrar yolu ile su attırarak sizi dehidre eder, yani kurutur, susuz bırakır. Bu ürünleri kullanırken bol bol su tüketmek gerekir. Oruç sebebi 17 saat susuz kalmış vücuda daha fazla su kaybetmesi için yüklenmek genel sağlık açısından hiç uygun değil. Ramazan boyunca yeterince stres yaratiyorsunuz vücudunuza, buna ek olarak supplementlerle, ağır antrenman programları ile sadece daha fazla zarar verirsiniz. Ramazanda gelişmek için değil, geri kalmamak, minimum kayıp yaşamak için spor yapılır. Böylece ramazan sonrasi en az hasar ile en kisa surede toparlanmiş oluruz.

Kullanacağınız zaman l carnitine almaniz yeterlidir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli antrenman ile verilemeyecek kilo yok.

17. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu uyarı mahiyetinde ki açıklaman aklımı fazlası ile çelmeye yetti hocam. Ramazan bitene kadar normal kardiyoya devam edeceğim o zaman. Sonrasında ise ya L-Karnitin yada Termojenik yağ yakıcıdan tedarik edip kilo verme işlemine seri bir şekilde devam edeceğim.

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

Sayfayı Paylaş