karbonhidrat ve kalori ile ilgili bir kaç soru...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve muscledude tarafından 19 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. muscledude

muscledude Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    konstrüktör resssam
    Yer:
    izmir
    uzun vadede kas hacmimi yağsız olarak arttırmak için mümkün olduğunca yağsız bir beslenme planı uyguluyorum.Fakat günlük maximum almam gereken kalori miktarı hakkında şaibe yaşıyorum.Ve bu aldığım kalorilerin çoğu karbonhidrattan alınanlar.Forumda günlük enerji ihtiyacı ve metabolizmanın sindirim hızına göre kalori ihityacı hakkında bir yazı okudum fakat pek anlayamadım açıkçası.Birde antrenmanlarım genelde akşam saatlerinde 5-8 arası oluyor.Kimileri antrenman akşam olduğu için karbonhidrat alımını gündüz kısıtlayıp akşam arttırmamı söylüyor fakat tam tersinini yani gündüzki öğünlerde karb.yükleyip akşam yarıya indirmem gerektiği söyleyenlerde oluyor.Şimdi bu kalori gereksinimi ve karb.alımı ile ilgili deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum..
    teşekkürler.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    antrenman öncesi karbo alımının mantığı antrenman süresince kullanılacak enerjiyi temin etmektir..
    bu nedenle akşam sabah ayırmak yerine antrenmandan önceki son 2 öğündeki karbo alımına dikkat etmek lazımdır..
    bu öğünlerde yeterli miktarda kaliteli kompleks karbo alımı yüksek verimli antrenman çıkarmana yardımcı olur..
    antrenmandan sonraki öğünlerde alacağın karbo miktarı ise (özellikle antrenmandan sonraki 2. veya daha sonraki öğünlerde) vücudundaki yağ miktarına ve antrenman saatine göre değişebilir..

kendi adıma konuşmam gerekirse antrenmanı akşam yaptığım zamanlarda antrenmandan sonraki ilk öğünde basit karbo alımına dikkat edip kompleks karbo alımını da dikkatli ve az miktarda yapmaya özen gösteririm.. cünkü vücudum özellikle antrenmandan sonraki akşam saatlerinde aldığım karboları büyük oranda yağa dönüştürmekte..
    ancak antrenmandan önceki öğünlerdeki karbo alımında saat ayrımı yapmam..

3. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    benim sana aktaracaklarım kalori miktarı hakkında değil de karbonhidrat miktarı hakkında olacak.

forumda mutlaka okumuşsundur. sporcuların günlük besin ihtiyacının %50-60 ı karbonhidratlardan gelmeli. bu da kilo başına 8-9 gram demektir. ve bunu sadece antremandan önce ve sonraya bırakmak değil de gün içine yaymak daha iyi sonuçlar verir.

mesela şöyle yapabilirsin. egzersiz öncesi (1-4 saat önce) kilo başına 1-5 gram şeklinde...
    egzersizden hemen sonra kilo başına 1 - 1,5 gram şeklinde tüketebilirsin.

jimraynor bunu beğendi.
  4. muscledude

muscledude Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    konstrüktör resssam
    Yer:
    izmir
    teşekkürler.

karbo alımı az çok aklımda şekillendi ama kalori hakkındaki kıymetli bilgilerinizide bekliyorum arkaşlar.özellikle günlük kalori ihtiyacının en basit yoldan formüle edilişi olabilir.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    günlük kalori ihtiyacını tespit için nekadar kalori harcadığımızı tespit edip kalori fazlasını almamız gerekir..ve vücut geliştirme antremanında hangi harekerlerde nekadar harcadığınızında tespiti lazım..bunun kolay olduğunu sanmıyorum..benim rastladığım kaynaklarda daha çok jogging,tempolu koşu merdiven çıkmak gibi genel aktiviteler vardı..

Sayfayı Paylaş