Kafein ne zaman ne ölçüde nasıl alınmalı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 22 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Kafeinle ilgili forumdaki yazıları okudum fakat istediğim bilgileri tam alamadım. Bulabildiğim elle tutulacak tek bilgi Despo'nun konusunda ki.

1. Kafein spordan önce mi içilmeli sonra mı?
    2. Önce ise ne kadar önce içilmeli. Sonraysa ne kadar sonra?
    3. Ne ile içilmeli nasıl içilmeli?
    4. Kafein yağ yakmaya mı yarar yoksa spor sırasında daha fazla karbonhidrat tüketmeye mi?
    5. Kafeini cardio ağırlıklı çalışanlar mı kullanmalı yoksa vücut geliştirme yapanlar mı?
    6. Sabah kalınca veya yatarken cafein kullanılmalı mı?
    7. Kafein için ek besin yerine kahve içmek isteyenler ne ölçüde içmeliler?
    8. Kafein fazlası spora nasıl etki eder?

Alper19891 ve trasker bunu beğendi.
  2. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    1-Kafein enerji versin diye içilir.Kesinlikle idmandan önce.(Benim sınavım var idmandan sonra ders çalışcam diyosan idman sonra gene içebilirsin)

2-Ben idmandan 30dk. kadar önce (çok erken içersen gaz yapar) 2veya 3 tepeleme tatlı kaşığı içeren koca bi bardak koyu neskafe içiyorum.(daha fazlası mideyi bozuyo idman sırasında)

3-Vaktin varsa kahveyi seviyosan(ben çok seviyorum)sıcak suyla nescafeyi karıştırabilirsin

4-Verdiği yüksek enerji cardio sırasında daha az yorulmanızı sağlar.Yağ hücrelerinin içine girip onları parçalama gibi bir etkisi yoktur.(Bunu yapan bir ürün yok zaten piyasada)

5-2side kullanabilir.Ben 2 dönemdede kullanıyorum.

6-Kafeini uyarıcı olarak kullanıcaksınız(idman dışında bahsediyorum)sadece öğlen kullanın.Sabah vücudun adenozin seviyesi yüksek olucağından içtiğiniz kahvenin sağlıyacağı ekstra uyanıklılık faydası çok düşüktür.Doğru kullanım öğlen kullanımdır.Öğlen vücudun adenozin seviyesi düşer ve kahveyle enerjinizi geri kazanabilirsiniz.Yatmadan önce içmek sadece uykusunuzu kaçıracaktır.

7-Eeee ben direk kahve üstünden gitmiştim :D

8-Bu orandan fazlasının getireceği tek şey kalp çarpıntısıdır.Kahveyi ne zaman arttırsam başıma gelir :)

Umarım yardımcı olabilirmişimdir ;)

ruhimutluu, Alper19891, yigitusta ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    o ne kelime hem de çok yardımcı oldun. Peki 100 gram nescafe veya jacobs kahvesinde ne kadar kalori var biliyor musun?

Benim kardiyoda enerji sorunum yok fakat bazen vg antremanlarında güçsüz kaldığım oluyor.

Vg antremanlarında ağırlık arttırmana ya da geç yorulmanı sağladığı oluyor mu bunu gözlemleyebildin mi?

4. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    antrenmanda güçsüz düşüyorsan sadece kafeine bel bağlama karbonhidrat alımını yapman lazım antrenmandan 1.5 2 saat once komplekz karbonhidrat al.

pastnova bunu beğendi.
  5. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Nescafenin kalorisi içine koyduğun şekerle alakalı.Sade nescafenin kalorisi ihmal edilir.Cola zero gibi ;)

Nescafeden çok büyük güç beklemek hayal olur.Ben nescafe geçici güç kaynağım olarak kullanıyorum.Sabah okula çok erken kalktığımdan akşam eve geldiğimde yorgun oluyorum.Kahve içmessem antremanın ortasında esnemeye başlıyorum :)

Body de sana gücü sağlıyan şeyler
    1-Karbonhidrat alımın(kesinlikle antremandan 2 saat önce büyük bir tabak makarna pilav yada yulaf)
    2-Uykunu alıp almadığın
    3-Body geçmişin(body geçmişin arttıkça gücünde artıcak)
    4-Supplementler(Kreatinler ve no ürünleri güç artımı sağlıyorlar)

Aklıma gelenler bunlar.Güç olayı hakkında forumda çok güzel bilgiler var bir araştır istersen.

jimraynor bunu beğendi.
  6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    sağol diez hepsini konu açmadan önce okumuştum. Araştırmalarım sonucunda kafamda çıkardığım özet şu şekilde.

Şahsen sabah kahvaltıdan 2 saat sonra antreman yapacağınız zaman iyi bir uyku çekmişseniz eğer kahvaltıya komp.karbonhidratlı başlarsak kafeine gerek kalmaz.

öğleden sonra antreman yapacaksak yine 2 saat önce proteinli ve komp.karbonhidratlı bir yiyecek yine yeterli.

akşam antreman yapacaksak ve yorgun bir gün geçirmişsek ve beynimiz ya boşver git eve yayıl kanepeye dediği zaman ha gayret diyip spordan yarım saat önce 1 fincan şekersiz sade kahve ile yola çıkabiliriz.

8. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Aynen öyle budur ;)

Bu arada akşamki olay için (eğer başarabilirsen kafeinden daha etkili :D) soğuğa yakın bir duş almak ardından idman yolunu tutmak ;)

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Kafeini denemek istedim. Geçen gün bol proteinli neredeyse 0 karbonhidrat ve yağlı bir kahvaltıdan 2 saat sonra spora gittim. Gitmeden yarım saat önce kafein aldım. Bana ekstra bir güç vermedi yani bayağı kötü bir antreman geçirdim. Sanırım herşey kompleks karbonhidratlarda bitiyor. Birinde pizza yedikten sonra spora gitmiştim inanılmaz çalışmıştım.

10. durden

durden Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    saat 19 ile 21 arası antrenman yaparım.benchte 40 kilo basıyorum.birgün erken kalktım saat 2buçukta 2 bardak nescafe içtim 3te antrenmana başladım 35dk cardio yaptıktan sonra 60 kilo bench press yaptım psikolojik mi bilmiyorum ama bence enerji veriyor konsantrasyonu arttırıyor dalgınlığı alıyor.duyduğuma göre protein sentezini azaltıyormuş bu yüzden bidaha kullanmadım bu sıralar 40-50 arası bench yapıyorum.

11. mogola

mogola Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    nestle ıce tea ve copıcıno da yüksek miktar kafein var 150 mg kadar

Sayfayı Paylaş