Kafası l'carnitine, squat ve poposu hakkında bayağı bi karışmış şu hatuna yardım lütfen!

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve turuncu tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. turuncu

turuncu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    çapulcu öğrenci
    Merhaba arkadaşlar. Öncelikle konu daha önce açılmış ve cevaplanmışsa kalabalık ettiğim için özür diliyorum.
    Ben 1.58 boyunda 49.20 ağırlığındayım, 20 yaşındayım. Kilomla ilgili pek bir sorunum yok. Benim sorunum bir adım attığımda 5 kez sallanan üst bacaklarım ve yer çekimine meydan okuyamamış zavallı popomla. İstiyorum ki bacaklar sıkılaşıp incelsin ve popo yukarı kalksın. Araştırmalarım bunun en büyük çözümünün squat olduğunu gösteriyor. Ama aynı zamanda squatın baldırları kalınlaştırdığını ve ağırlıkla birlikte çalışıldığında beli de kalınlaştırabileceğini söyleyenler de var. Anlayacağınız kafam karmakarışık. Popoyu havaya kaldırmak için uğraşırken incecik belimi kaybetmek istemiyorum. Bu konu hakkında görüşlerinizi alabilirsem çok mutlu olucam :)
    Ha bir de yağ dokusu üzerine oluşan kasların hacmi arttıracağını bu yüzden kilolu gösterebilceğini okudum. Böyle bir şeyin doğruluk payı varsa eğer spor sırasında l'carnitine kullanıp yağ yakımımı hızlandırmamı önerir misiniz?
    HER ŞEY İNCE, SIKI VE YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUYAN BİR VÜCUT İÇİN, SEVGİLERİMLE:)

2. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    bence squat gereğinden fazla bayanlar arasında polüler oldu geçenlerdede yazmıştım bunu. kalça için daha direkt hareketler mevcut. ayrıca sarkan poponuz için öncelikle cardio yapın. genelde o aşağı sarkan kas değil yağdır. önce gerekli yağ yakımını yapın sonra isterseniz kalçanızı kuvetlendirecek hareketlere geçersiniz.

StormBlast ve turuncu bunu beğendi.
  3. turuncu

turuncu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    çapulcu öğrenci
    Haklısınız, bu aralar "kalça=squat" diyebilceğimiz kadar popüler oldu kadınlar arasında. :) teşekkür ediyorum önerileriniz için :)

letsev bunu beğendi.
  4. plnt

plnt Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Bu direkt hareketleri öğrenebilir miyiz

SM-T210 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hip thrust, bridge, split squat vs...Normal squatta da bacakların arası açıldıkça kalça daha çok çalışır. Youtube'da "glute isolation" yazıp aratırsanız birçok kalça egzersizi çıkar.
    Squat beli de çalıştırır, çalışan kas hipertrofiye uğrayarak kalınlaşır, orası doğru. Fakat bu kalınlaşmasın diye kasları çalıştırmamak anlamına gelmemeli. Kasın büyümesi yavaştır, yağ yakımı hızlıdır. Biraz hipertrofi çalışıp biraz da yağ yaktığın zaman toplam sonuç incelme olur. Bu sanırım son soruna da cevap veriyor. Eğer yağ yakımı olmadan sadece kas hipertrofiye uğrarsa biraz kalınlaşma olur. Sonuç ne olur dersen görüntü daha iyi olur. İyi görüntü ince görüntü değildir, sıkı görüntüdür. Kas hipertrofiye uğrar, bacak kalınlaşır ama üzerindeki yağ katmanını da sıkıştıracağı için bacak daha derli toplu durur, görüntü daha iyi olur. Bu arada fazla yağlar atılınca "sıkılaşma" dediğiniz şey gerçekleşmiş olur. Sıkılaşma denilen şey aslında kas kütlesini arttırıp yağ kütlesini azaltmaktır yani. Yağları azaltmaya kadınlar genelde çok istekli oluyorlar ama 1-2 cm ölçü almaktan korktukları için kas yapmaktan çekinip neden sıkılaşamadıklarını merak ederek aylarca salona gidip gelip sonunda bıkıp bırakıyorlar.
    Bir de şu var, kadınların bacak-kalça takıntısını erkeklerin göğüs-biceps takıntısına benzetiyorum. Kadınlar alt vücudu çalıştırırken göğüs-sırt-omuzu unutuyorlar veya 2 kiloluk pembe dumbellara çalıştırmış gibi yapıyorlar. Erkeklerde de aynada görünen kaslar olduğu için biceps ve göğüs ön plana çıkıyor, gariban sırta kimse bakmıyor. Ama vücut bütündür, bütün halinde çalıştırılırsa orantılı görünüm olur. Her kadın dik göğüs ister ama çok azı bench press yapar. Bench press yapılırsa hem omuz sağlığı için hem görüntüyü tamamlamak için, dengesizlik oluşmaması için sırt da çalışılması lazım ama sırt çalışması genelde yalandan 5-10 kiloluk lat pulldowndan ibaret kalıyor. Eğer gerçekten fit vücut istiyorsan aynı erkekler gibi, herhangi farklı bir şey yapmaya gerek yok, haftada 3 gün fullbody çalışmanı tavsiye ederim. Salonun ağırlık çalışılan bölümündeki testosteron fazlası korkutmasın. O ağırlıklar sadece erkekler için değil. Kalça, bacak çalışma yani, vücut çalış. Kalça da bacak da olması gereken seviyeye gelecektir.

turuncu, StormBlast, plnt ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ha, squatla belin gözle görülür şekilde kalınlaşması için powerlifter olman lazım, yoksa sorun yok. L-carnitine de çok gerekli değil.

7. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Karnitine para harcamıyorsun. Spor öncesi Türk/filtre kahve içiyorsun.
    Squat'tan korkmuyorsun, kadın vücudu o kadar kaslanmaya müsait değil. doxux'un da dediği gibi yağ yakımın daha fazla olacağı için inceleceksin bile.
    Kalça için stiff-legged deadlift, good morning, kickback gibi egzersizler ekliyorsun ki bu kısım biraz daha hipertrofiye uğrasın, gevşeyen deri dolsun.
    Özellikle "posterion chain", yani vücudun arkasındaki kaslara yönelik egzersizlerine önem veriyorsun. Böylece dik bir postürün oluyor, bu da kalçanı daha dik gösteriyor.
    Karbonhidratı olabildiğince azaltıp, protein ve sağlıklı yağ tüketimini arttırıyorsun.

8. turuncu

turuncu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    çapulcu öğrenci
    Teşekkür ederim, kafamı karıştıran onca şeye çok iyi anlayabileceğim şekilde cevap verdiniz, sağolun :)
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Eylül 2014 ---
    Kahve ha ? Hem lezzetli hem de 2 kullanımlık l'carnitine fiyatına bir kavanoz kahve almak mümkün :) İşte bu çok iyi oldu, kesinlikle deneyeceğim. Teşekkür ederim önerileriniz için :)

doxux ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  9. aqualinebursa

aqualinebursa Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    DESTAN AKVARYUM MARKET
    Yer:
    Bursa
    Kahveyi spordan 10 dakika kadar önce alırsan daha etkili olur hem seni ateşler hemde motivasyon sağlar.

turuncu bunu beğendi.
  10. turuncu

turuncu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    çapulcu öğrenci
    Deneyeceğim teşekkür ederim :)

11. crocus

crocus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    beslenmene çok dikkat et ve bol su tüket çok güzel tavsiyeler var yukarda kardiyo için koşmanı öneririm birde kadın vücudunda sonuç almak uzun sürüyor malesef -tabi kişiye göre değişiyor-sakın pesetme :)

12. Wimc

Wimc Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Motivasyon için she squats bro sayfasına bakabilirsin. Görsel motivasyon=psikolojik etki. Bu da sana daha iyi antrenman yapma olanağı sağlayacak. Bir nevi nox etkisi. Ki görsel motivasyondan daha iyi motive edebilecek bir şey yok.

13. turuncu

turuncu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    çapulcu öğrenci
    İnceleyeceğim, teşekkür ederim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Kasım 2014 ---
    Evet ciddi anlamda güzel tavsiyeler aldım :) bu tavsiyeler sayesinde konuyu açtığım günden beri bayağı yol kattetim. Diyetisyenim ideal yağ oranına ulaştığımı söylüyor. 3 hafta daha fitness a devam edip sonra yüzmeye başlayacağım. Artık hedefim sadece sıkılaşmak :)

14. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    hiit tavsiiye ediyorum ne olduğnu araştırınız

Sayfayı Paylaş