hacim safhasında cardio

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve djburakgs tarafından 28 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    arkadaşlar hacim safhasında ne kadar , kaçgün cardio yapıyorsunuz?? veya cardio yapıyormusunuz??ben cardio yapmıyorum.

2. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    heralde kimse cardio yapmıyor??:D:D

3. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    genelde hacım safhasında .pek kardio yapılmıyor.
    yabancı makalelerde bu konu hakkında; ıkı kere hacım ıdmanı yapılmadıgı gunlerde yapılabılır dıye okudum .yani oyle anladım .of gunlerınde yarımsar saat yapabılırsın arkasından hafıf bır mıde gırebılırsın.bu benım dusuncem

ben hacım donemlerınde kardıo yapıyorum of gunlerımde daha zınde ve daha ıyı hıssedıyorum kendımı.

djburakgs bunu beğendi.
  4. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    yorumun için saol. ben yapmıyorum. ama sitedekilerin önerileriyle başlamak istiyorum. yararlarını ve zararlarını öğrenmek istiyorum.

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    off günlerde kardio yaparsan o günler off olmaktan çıkar..
    off gün demek kasın fiziksel aktivitede bulunmadığı, dinlendiği ve dinlenirken de geliştiği dönemdir..

hacim döneminde kardio yapılmaz diye bir kural yok..
    hatta hacim döneminde vücut geliştirme idmanı ve kardio dengesini kusursuzca ayarlayarak minimum yağlanmayla kütle artıran sporcular mevcut.
    Ancak bunu başarmak tecrübe ve özen istiyor.
    Çünkü gereğinden fazla kardio kas gelişimini olumsuz yönde etkilerken, hiç kardio yapmamak da fazla yağlanmalara yol açabiliyor.

Benim sana önerim hacim döneminde de olsan idmanlardan sonra 20 dakkayı kesinlikle geçmeyecek şekilde hafif veya orta tempoda kardio yapman.
    Bu sayede idman sonrası vücut kan dolaşımının da dağılmasını ve normale dönmesini sağlayabilirsin..

djburakgs ve NİKE bunu beğendi.
  6. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    hacim döneminde 20 dk si geçmiyecek şekilde haftada iki gün cardio yapılabilir

djburakgs bunu beğendi.
  7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Cardioyu tamami ile kesmemenin bir faydasi da definisyon donemindeki kosulara adaptasyon surecinin son derece kisalmasi. Gel gor ki idmanin ustune zor geliyor cardio insana bulk iken :).

8. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Bence daha bilimsel bakmak lazım olaya...
    Cardio da amaç yağ yakımıysa, yağ yakımı olduğu sürece kas gelişimi mümkün olmuyor doğal şartlarda.
    Çünkü yağ yakımı için, vücutta yağ harici harcanabilir enerji kaynaklarının minimumda tutulması lazım..

Nedir bunlar?
    Kandaki şeker, karaciğerdeki glikoz, kasdaki glikojen..

Cardiyo da zaten, teorik olarak baktığımızda kastaki glikojenin tükenerek kan şekerinin düşmesine neden olur. Ve kan şekeri düştüğünde, beyine gerekli glikojenin ulaştığından emin olmak için karaciğerdeki tampon olarak tutulan glikoz kana salgılanarak kan şekeri yükselir. Karaciğerdeki glikoz azalınca n'olur? Yeni tüketilmiş basit şekerden ve vücudun enerji deposu olan yağlardan tamamlanır. Yağ yakımı prosedürü budur..

Ama diğer yandan baktığımızda, bunlar olurken karaciğerdeki tampon bölgeye glikoz yüklemesi sadece yağlardan yapılmaz. Hatta genelde yaklaşık %40 'ı yağlardan karşılanırken, gerikalanı karbonhidratlardan karşılanır.

Burda iki seçeneğimiz var..
    1. Cardiodan önce karbonhidrat alırsak cardioda yaktığımız yağın büyük bir kısmını karbonhidrattan karşılarız. Cardio antremanları bize yağ yakımı konusunda bir avantaj sağlamaz.

2. Cardio antremanından önce az miktarda ve kompleks karbonhidratlar tüketirsek, harcadığınız kalorinin ciddi bir kısmı yağlardan karşılanır, fakat sindirilen karbonhidratlar kardiyonun yoğunluğuna göre çok büyük bir ihtimalle yetmeyecektir. Bu durumda hacim dönemindeki bir sporcu enerji ihtiyacını proteinlerden karşılayacaktır. Yani diğer bi deyişle, kas dokusu gelişimi için tükettiğimiz proteinler, basit karbonhidratlar gibi yakılacak ve gerekli büyüme verimini elde edemeyeceğiz.

Olayın bilimsel kısmı genel olarak böyle özetlenebilir... Cardio eşliğinde az yağlı kas gelişim imkanı olabilir. Fakat asla bulk kadar verim alınamayacağı bir gerçek. Yinede bu tamamen insanın kişisel hedefiyle alakalı bir durum..

asilprens, tatt, bonatschi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    peki ertesi günlerde yani tamam koşmak benim için bir yük değil pazartesi antreman yaptım salı günü kardiyo yaparsam nasıl olur ? haftada 4 ağrılık 2 kardiyo 1 off gün yapıyorum daha çok kondüsyon çalışması ve enerji harcamak için yapıyorum. yani karbonhidrat almış oluyorum. bu benim gelişimimi etkiler mi? öte yandan az karbonhidratla beslendiğimi varsayalım ama yine ertesi gün çalışmış olayım bunun etkisi nasıl olur?

Sayfayı Paylaş