Hacim için her sette zorlamak mı yoksa sadece son sette mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve OkuyomBenYaa tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    1-2 aydır bu konuyu araştırıyorum hala cevabını bulamadım bu sporda doğru teknik yoktur ama genelin kabul ettiği teknikler vardır son zamanlarda yanlış yolda olduğumu farkettim çünkü yağlandım güç artışıda sağladım ama kas hacminde bir artış yok sadece güçlendim kaldırdığım ağırlıklar arttı beslenmemde normal düzenli bunun nedeninin kası her sette son tekrara kadar zorlamak olduğunu düşünüyorum okuduğum 2-3 makalede her sette zorlamanın güç artışı için iyi fakat hacim için kötü olduğu yazıyordu bu konudaki fikirleriniz nedir eminim birçok insan bunu merak ediyor

Kısacası ;

4 setlik bir antremanda

Her set kası sonuna kadar zorlamakmı yani 8 tekrardan sonra 9. yu yapamayacak duruma gelmekmi

Yoksa ilk 3 sette 9-10 tekrar yapabilecekken 8 de bırakmak sadece son tekrarda başarısızlık noktasına getirmekmi?

2. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    her setin sonunda zorlamak daha iyi bence..

OkuyomBenYaa bunu beğendi.
  3. adoniss

adoniss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    son sette maksimum yük bence,2 aydır bu şekilde çalışıyorum.ve hacimlendim kas olarak.gömleklerim olmuyor artık,düşün yani.

4. cumartesii

cumartesii Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten oyle olmasi lazim.

ilk 2 seti misal 10kg ile yapiyorsan, son seti 12,5 veya 15kg ile yapmalisin.

5. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bench presste 70 kg başladım diyelim 10 tekrar çıkıyorsa 10. zar zor çıkarıyorum 1.30 dakika falan dinlenip tekrar girdiğimde aynı ağırlık 8 tekrara düşüyor sonra 6 ya sonra 4 e düşüyor ama ağırlık hep aynı kalıyor salonda diğer çalışanlara bakıyorum ağırlık arttıra arttıra düşürüyorlar tekrarları ama bende ağırlık sabit ben her sette gittiği yere kadar basıyordum da görünüşe göre artık bu şekil çalışmayacam ama sizin dediğiniz şekilde de saçma geliyor 10 tekrar yapabilecekken 8-9da bırakmak sadece son sette zorlamak saçma geliyor bana

Son düzenleme: 25 Mart 2011
  6. erolneo01

erolneo01 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    o dilde 8 aydır bu sporla uğraşıyrum hiç bu kadar kaliteli soru görmedim ilk önce tebrikler,
    soruna gelince bende senin dediğini yapyordum yani 10 tekrar aynı kilo ile sonra dinlenip aynı kilo 8 e düşüyor, dediğin gibi böyle gidiyor, sonra yine 10 tekrarlık bir ağırlıkla diğer antremanımda denedim sonra ağırlığı arttırdım 8 tekrar yaptım sonra yine arttırdım 6 yaptım yani aynı kilo ile devam edersen yine 8 yapıyorsun

7. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Garip ama deneyeceğim ağırlığın altında kalmam inş :D

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "hipertrofi "(kas büyütme) ile "güç " arasındaki ilişki bir yere kadardır...bir yerden sonra, ilişkisizdir...

"güç kazanma" salt "kas büyüklüğü "ile doğru orantılı olacak bir kavram değildir..."ligaament,tendon,kas kontenti ,uyarı elektrik şiddeti "parametreleri ile ilgili kapsam ...

genel temayül olarak " 8 tekrar altı " hipertrofi konusunda yetersiz kalır...sebebein "mgf faktörünün " oluşmasının kasın belirli bir yük altında daha uzun süre ve tekrarala etkileşimini gerektirmesi olduğu söylenir...)

yasalmermi ve OkuyomBenYaa bunu beğendi.
  9. cumartesii

cumartesii Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    1.5 dakka dinleme mi? Ne yaptin hocam sen. Ben 30 saniye anca dinleniyorum. Sen sureyi cok fazla tutuyorsun. Kasi yorman lazim. Saniyeyi dusur.

Her zaman kaldirabildigin agirligi kaldiracaksin. Kasi yorucaksin tamam ama zarar da vermeyeceksin. ilk sette 10 yapip ikinci sette 8 yapiyorsan o agirlik sana fazladir. Agirligi dusurmen lazim.

Son sette agirligi arttirmanin mantigi diger agirliklara kaslari erkenden alistirman. Misal birden 10kg basmakla alistira alistira 10kg yaparsan daha iyi olur.

Dedigim gibi; kaldirabilecegin agirligi koyup her sette kasi zorliyarak 10'da 10 yapman lazim. 8-9'da birakmaman lazim.

10. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    4 setlik bir antremandan kasıt nedir?piramit mi ters piramit mi,sabit tekrar mı ?

4 setlik azalan tekrar artan kilo prensibine dayalı bir antremanda ilk 2 seti ısınma amaçlı fazla zorlamayacak kilolar seçilmeli,özellikle hareketlerin ilk seti çalışılan kas grubu zorlanmamalı.kalan 2 sette ise ağırlık zorlanmalı;son 2-3 tekrar zor çıkacak şekilde bir ağırlık seçilmeli.

genel olarak hareketlerin bütün setlerinde zorlamak fayda yerine zarar getirir.zaten ilk setlerde heleki çalışmaya başladıktan sonra girilen ilk setse istesende adaleyi zorlayamazsın.zorlasan bile sakatlık kaçınılmaz olur.

her sette zorlamak güç artışı sağlar fakat kası büyütmez bunun nedeni zorlamalar sırasında hareketin hedef alınan kas grubu yerine güçlü diğer kas gruplarınada yönelmesidir.
    genel kural olarak presler olabildiğince ağır açışlar nizamiyeti bozmayacak kadar ağır olmalıdır.
    asla akıldan çıkarılmaması gereken bir kuralda ağırlıklar değil kas çalıştırılmalı,kaldır indir yerine ger-sıkıştır şekilde antreman yapılmalıdır

Sayfayı Paylaş