Gelişme = Kaslarda; (Agrı + Acı + Kasılma)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pump Forever tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 200 üye.
  1. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    overtrain hakkındaki görüşlerine katılıyorum..overtrain olmak gerçekten çok zor bir durum..bende daha önce overtrain olmadım..ama çok denemek istediğim bir tecrübe..çevremdeki insanlardan biliyorum..ayrıca şöyle bir gercekte söz konusu overtrain çok farklı bir durum..bu durum ne salona gitmekteki isteksizliğiniz nede kilolarınızdaki ve tekrarlarınızdaki düşüştür...
    lada samaranın da dediği gibi overtrain olduğunuz zaman kesinlikle anlarsınız..ama bu duruma gelebilmek içinde sürekli ve çok şiddetli bir idman sürecinden geçmelisiniz.zaten bunu yapabilmek içinde çok büyük bir iradeye sahip olmak gerekir..buda overtrainingin çok kolay olmayacağının bir göstergesidir..diğer adıda sürantrene olmaktır..bu süreç içerisinde kilo kaybı yaşanır..bu süreci kısaltmanın tek yoluda dinlenmektir..
    örneğin antreman sürelerinizi gereğinden fazla uzatırsanız,bu vücudunuzu daha fazla deformasyona uğratacaktır ve yenilenmesi için gerekli zamanı bulamayacaktır..bu durum sizde, antreman performansında düşüşe ve antremana karşı isteksizliğe neden olacaktır..ama bu durum overtrain demek değildir..sadece vücudun kendini hızlı bir şekilde yenileyememesidir..bir kaç günlük dinlenmeden sonra bu durum aşılabilir..eğerki siz bu antremanların şiddetini dahada artırabilecek ve uzatabilecek iradeye sahipseniz(ki bu çok zor bir mesele) ozaman vücudunuz kesinlikle kendini kısa bir zamanda toparlayamayacaktır.ve belirtlileride çok farklı olur..

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Genel olarak overtraining olan kişi bunu ilk zamanda çözemeye bilir bu olayı yorgunluk ruh hali eksik beslenmeye verir fakat agırlıkların düşme süresi agrının şiddeti uzadığında kişi olayı çözmüş olur. besin uyku vs vs gibi şeylerdeki düşüş geçici bir düşüştür çoğunlukla over ile karıştırılır.

İshak01, mcan09 ve kerembas54 bunu beğendi.
  3. ali_

ali_ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    calısmaya basladıgım ikinci günde fazla agır calıstım sanırsam 2 gündür kollarımı acamıyorum agrıdan. zamanla gecer umarım ama daha cabuk gecmesi icin yapılabılcek bisi warmı ??

kerembas54 bunu beğendi.
  4. drahte1905

drahte1905 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi beni durumum cok garip gülmeyin;

Şimdi aynı agırlıkla DB French[Triceps] calısırken 12-12-10-8 calısıyorum ama son 2 sette sag kol cok zorlanıyor bazen setı tamamlıyamıyorum bıle

AMa herhangi bir agrı sızı olmuyor ama diger taraftan

Aynı agırlık sol kolda ıken set cok guzel cıkıyor kasılmalar fln cok guzel tel tel hıssedıyorum kasımı agrısınıda yapıyor o anlık hatta bazen tekrarı 8 yerıne 10 11 e cıkarıyorum agrıyı hedeflemekten ama sag kol garıp

Aynı sekılde cogu antremanımda acı yada kasılma alamıyorum agırlık artırınca setı cıkaramıyorum dusuk agırlıkla calısıncada 12 tekrar kesmıyor acı ıcın 14 16 yurumem gerekıyor ama ben hacım calısması yapıyorum

Ha baslarda hafıf kılo 12 tekrar kiloyu 5-10 artır 12 tekrar daha yapıyorum[Yani artırarak 12-12-10-8] son setlerı duzgun cıkarım dıye 12 yı gecmıyorum ama son setlerdede herhangi bir acı olmuyor

Diğer taraftan squat calısırken bır agrılar bır kasılmalar aman Allahım o derece salondan cıkınca adımlarım karısıcak derecede ertsı gun agrımalar spor arabaya binerken neredeyse kramp giricek okadar ama gogusantremanında ne kadar zorlarsam zorlım ertesı gun agrımıyor

Bılıyorum okadar ıyıde beslenmıyorum hatta bır kere yardım ıle omuzlerımı resmen yırttım yanı bır tane daha bır tane daha dıye nerdeyse son sette 8 yerıne 18 tekrar yaptım ama ertesı gun omuzlar acımıyor acımıyor

Ha dıger taraftan yardımcı tutucam yanıma mesala; 8 tekrarı deltoidde 50kg zor cıkarıyorum ama yardım eden olunca abartmıyorum 60kg 10 tekrar bıle yapıyorum yardım eden arkadasın yalan soylıyecegıde yok ne kadar yardım ettın dıorum walla ellemedım nerdeyse dıor

Calıstıgım salon yabancı degıl cok sıkısırsam agırlıgı atarım yada yuzumun seklını takmıyorum yanı calısırken bırseye bakmam ama kendı kendımı kısıyoru bır sekılde ama neden bılemıyorum cok mu ayrıntı oldu yoksa herseyı fazlamı takıyorum bılmıyorum ama sanırım ben

Bellı bır sure hacım yanı az tekrar cok kılo o kıloya alısınca kıloyu artırmak yerıne gecıs donemı boyunca setlerdekı tekrarı artırmak set tekrarı artık 12-12-10-8 yerine 20-20-16-12 yı bulunca artık kiloyu artırarak calısmayı dusunmeye basladım bu tur antreman war mı acaba ?

Yani belli kiloada setleri cıkarıp set sayısını artırmak set sayısı belli bir düzeye gelince set sayısını azaltıp kilo artırmak

Yani mesala şimdi 12-12-10-8 calıstıgım kiloların biraz azı ile nerdeyse 20-20-16-12 calısırım hatta daha cok acı weriyor bu tur calısma hangisi yararlı olucaktır?

Tavsiyeleriniz nedir ?

kerembas54 ve [Zafer] bunu beğendi.
  5. constant

constant Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Her ağrı, gelişim ağrısı değildir.

kerembas54 ve takobaba bunu beğendi.
  6. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    dahte1905,
    Oncelikle eger taktigin kilo ile 12 cikaramiyorsan fakat bir alti ile 20 lere variyorsan sorun iki agirligin arasinda buyuk fark olmasidir.Eger sorun boyleyse yanina birini al ve son tekrarlarda yardimci olsun.

Gogus antremaninda ornegin bench press te eger maksimum kilo ile calisip da agri hissetmiyorsan bir sorun var demektir.Oncelikle iyi isindigindan emin ol. Eger duzgun isinmazzan basabilecegin maksimuma ulasamazsin.

Ayrica kendinde belirtmissin yardimci olunca basarili oluyorum diye bu tamamen psikolojik bir mevzu. Sen basamasanda yardimci olacak birinin oldugunu bildiginden sete daha rahat giriyorsun ve sonuna kadar gidiyorsun. Fakat o olmazsa zorlaninca bir dahaki cikmaz diye seti bitiriyorsun iste olay burda eger zorlasan belki cikicak ve en cok gelismenin saglanacagi bolumu boylece birakmis oluyorsun.

Samet Kaya, 0xhex, kerembas54 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Afanesyeva

Afanesyeva Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Benim en çok göğüs antrenmanından sonra 2-3 gün göğsüm ağrıyor.Karın çalıştığımda da 2-3 gün sürüyor..Bicepsim ilk zmnlarda ağrıyordu ama şmidi artık antrenmandan sonraki günlerde hiçağrımıyor fakat gelişme var.Omzum hiç ağrımadı ama onda da gelişme var.Anlamadım gitti:confused:

kerembas54 bunu beğendi.
  8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Afanesyeva;aynı şekilde... omuzlarımı ne kadar şiddetli çalıştırsam da ertesi gün ağrı hissetmiyorum. Blitz de omuzunun çok ağrımadığını söylemiş.
    -Biceps'e gelince... Geçen ay normal şekilde yaptığım idmanlarda bicepslerim ağrımıyor ve içim rahat etmiyordu. Birgüne mahsus olmak üzere farklı ve ağır bir idman uyguladım ve 3 gün ağrısı gitmedi. Normal de ağır kilo-az tekrar çalışıyorum. Bu uyguladığım farklı idman;seri ve orta ağırlıktaki kilolarla çok setli bir idmandı. Bu şekilde bir şaşırtma uygulanabilir. Tabiiki seviyemizin durumuna göre...
    -Göğüste yine dediğin gibi... ağrı 2-3 gün sürmese de ertersi gün bastırdığımda ağrıyı hissedebiliyorum.Fakat ne kadar ağır girsem de 2-3 gün ağrı şekillenmedi(belli bir seviyeye geldikten sonra..)
    -Sözün özü; galiba bu ağrıyan ya da ağrımayan kaslar çoğu kişide aynı. Bu özellikler kasların yapısından kaynaklanıyo olabilir.

9. Knight_eagle

Knight_eagle Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    benimde bir sorum olacak Flexor hocamızın Evde Dumbell ile çalışma proğramına başladım ilk gün hareketlerini çalıştım.Çalışmamdan 2 gün geçti Kollarımdaki ağr çoktan geçti ama göğsümdeki ağrı ve acılar hala geçmedi özellikle sol tarafımdaki ağrılar geçmedi.Bu normal mi? (sağ pazum sol pazumdan daha gelişmiş!!)

10. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    bende ağrı genelde (özellıkle buyuk kaslarımda) 24 saatın gecmesıyle bır sonrakı gun kendını bellı edıyor. kucuk kaslarda ozellıkle kollarda ağrı pek yasamıyorum (anca programı degıstırıp vucudu sasıttıysam ılk belkı 2 calısmamda) sonra yıne tepkı yok. acı olayının bırde şu boyutu atlamamak lazım. cok ıyı bır ıdman cıkardınız ve sonrasında cok ıyı beslendınız o zamankı agrı ıle cok ıyı ıdman cıkardınız ama akabınde ıyı beslenmedınız arasında 2. soyledıgım lehıne cok daha fazla agrı yasamanız kacınılmadır. hatta ve hatta bıkac gunu gecer agrı. ılkınde ıse kısa surede kas kendını toparlar. o yuzden agrı=gelısım mantıgının okadarda duz mantık olmadgını dusunuyorum. ben cok sıkı ıdamanlardımdan sonra egerkı cok ıyı beslenmıssem o agrı kısa surede yok oluyor.
    saygılar........

11. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    bende bu devasa kollar baslıgındaki antrenmanı 2 hafta yaptım ve kendim buna bvenzer gogus ve sırt hareketleri ekleyip uyguladım kaslarımdaki agrı kucuk adalelerde bile 3 gun surdu bu hafta dinlenmeye karar verdim ve hergun 160-180 gr protein alıyordum 3-4 gundur gunluk belkide 100gr zor protein aldım gezmek ve arkadaslar yuzunden ayrıca dersaneneninde buyuk payı var bırakıcam zaten su dersaneyi beslenmemi cok etkiliyo ve yetersiz protein alamnın etkisinden dolayı sanırım 2. gunu siddetli grip oldum hala gribim ve bu sebepten dolayı yemek yemiyorum psikoljık olarak sınırlendm cunku normalde 2 saate 1 acıkan bir mideye sahipken simdi aynı seyi yedikten sonra 4 saat geçmesine ragmen acıkmadım bu beni cok kızdırıo
    bu arada bu antrenmanlardan sonra kolardan 0.5 cm olcu kazandım kaybetmem inş bu beslenme yuzunden

12. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Overtrain olmuşsun bir bakıma galiba? Doğru mu anladım? O kadar abartmasaydın bütün kaslara öldürücü antrenmanla girmeseydin keşke. Yazık olmuş ölçünü kaybetmezsin umarım.

13. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    pek over belirtileri yok ama ben eger olursa diye 1 hafta ara vermeye karar verdm bide zaten dedigim gibi bu antrenman sonrası kaslar cok deformasyona ugruyo vucut bunu tamir etmek için gerekli olan proteini ben vucuda vermedim vucutta bunu kaslardan karsılamıs olabılır bunu getirisi vucut bagısıklık sistemine yeterli ozeni gosteremedi sanırım ve hastalık geldi cunku kolay hasta olmam bu kıs hiç olmadım ama bahar geldi hasta oldum 1 hafta dinlendişkten sonra toparlarım umarım midem kuculdu galiba 2-3 gunde hala bi turlu acıkamıyorum ve cok uyuyorum sanırım vucuda cok yuklendim gecen gun 1 de yatmöama ragmen 3 e kadar uyumusum saat kurulu olduu halde uyanamamısım

14. SEHZADE

SEHZADE Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Çalışırken hareketi kaslarımda hissetmiyorsam ve ağırlığın doygunluğunu alamıyorsam ve idmandan sonra duş alırken eğer kollarımın gerildiğini hissedemiyorsam yaptığım idmandan zevk alamıyorum.Bu tempoda en sıkı idmanlarımdan sonra 1-2 gün kaslarımda sadece parmak dokunuyormuş gibi tatlı bir ağrı oluyor o zaman gelişimi hissediyorum ama eğer beslenmemi veya uyku düzenimi bozduysam yani biririnden birine eksik bişey yaptımmı o gün idmanı çıkarsam bile ertesi gün hem ağrı hemde idmana gitmek ölesiye geliyor.

15. foxsi

foxsi Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    daha fazla acı daha fazla güç

öncelikle şunu sölemek isterim bu forum oldukça iyi ve kaliteli.takip ediyorum ve etmeye devam edicem .sorum şu gögüs antremanlarından sonra neden antremandan daha sonraları agrı ve acı oluyorda ,antreman sırasında olmuyor...meraka ediyorum sanırım dogru olan bu diye düşünüyorum...şimdiden tşk ler.:)

16. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Çünkü kasların adaptasyonu hayranlık verici :) Sıcak olma durumuda diyebiliriz. kaslarımız kasıldığında çok fazla acı çekmeyiz. Ama kaslarımız bu kasılma durumu geçtiğinde yavaş yavaş gevşemeye başlar ve işte o zaman işler çirkinleşir :) Çok çok genel bir açıklama oldu aslında :) bunun pek çok biyolojik sebebi var.

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    foxsi,

Başlığınızı ilgili konuyla birleştirdim.

18. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu konu o kadar komplike bir konu ki aslında, acıklamak zor gibi..

öncelikle şunu karıştırmayalım..antrenman sırasında çektiginiz acı ile antrenman sonrası oluşacak kas agrısı aynı şeyler değiller..

bakın şimdi, kas agrısının olmasının nedeni, sizin ne kadar hardcore çalıştıgınıza,antrenman sürenizin uzunluguna veya çalışma sisteminize baglı..yani, gidipte süper setler yapıyorsanız veya 3-5 tekrarlı çalışma sistemleri uyguluyorsanız, o zaman kas agrıları meydana gelir..

kas agrısı ceken arkadasların da bir kısmı, aslında antrenman öncesi yeteri kadar warm up dedigimiz ısınma ve streching yapmamalarından dolayı, ertesi gün agrıları cekiyorlar..yani, olay şudur; kas agrıları sizin cok iyi çalıştıgınız göstermez aslında,bu bir gösterge değildir..

kasın agrıması, kanın vücuda yeteri kadar yayılmadııgnında bir göstergesidir..bu yüzden antrenman sonrası yapılan kardiyo ve aerobik gibi çalışmalar bu agrıların azalmasında etkili olacaktır..kısacası, kas agrıları cokta iyi birşey değil arkadaslar..

Son düzenleme: 20 Kasım 2008
    halvet, mady44 ve ciara bunu beğendi.
  19. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Bu aralar benim de kafama bu soru takıldı noluyo bana diye ......

Ama benim agrılarım kaslarımda değil eklem yerlerimde ...

platau döneme girdikten sonra kiloları arttırmak için farklı bir program denedim (kısaca yüksek ağırllıklarla az tekrar 5*5 ).

belirli bir kilo ertışı sağladım ama eklem yerlerim (dirseklerim ve bileklerimin) ağrıları beni sanırım öldürecek :(.

Pek fazla overttraining gibi görünmese de yazmak istedim. Sanırım ince kemik yapısı bu tip sonuçlar doğuruyor ve antreman programını değiştirmem gerekecek

20. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    olaya çok güzel yaklaştın tebrik ediyorum
    esnetme yaptığımızda kaslarımıza giden kan artıyor dolayısıyla kapasite artıyor laktik asit birikimi ve ağrı azalıyor
    ne kadar ağrırsa o kadar gelişirim çok yanlış

*hareketi yaparken doğru form
    *doğru ağırlık set ve repler, profesyonellerin saymadığını okumuştum
    ** dinlenme

Sayfayı Paylaş