Ertesi gün ağrılarım çok uzun sürüyor

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve barfiksPro tarafından 2 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar özellikle göğüs bölgesinde aylardır hiç değiştirmeden aynı programı uygulamama rağmen yinede ertesi gün ağrıları yaşıyorum hemde 3-4 günde anca geçen cinsten. ayrıca özellikle ağrıyan bölgede yani göğüste aylardır gelişimde gösteremiyorum. beslenmem gayet yeterli günlük almam gereken proteini fazlasıyla alıyorum antreman sonlarında protein tozu öncesinde bcaa kullanıyorum ( bcaa'yı sırf ertesi gün ağrılarına iyi geliyor diye kullanmaya başladım ama bir faydasını göremedim maalesef). beslenmem yeterli olduğu sürece overtraining olduğumu zannetmiyorum ama bu ağrılar ve gelişememe işi canımı çok sıkmaya başladı arkadaşlar sizce sorun nedir

2. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Çalışma sistemin nasıl?Daha yardımcı olabiliriz söylersen.

3. pllover

pllover Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Brosplit yapıyosun çook büyük ihtimal.haftada bir gün göğüs yani.haftada bir gün göğüs yapman vücudun adapte olmasını engelliyor.brosplit sistemde kas ağrıları kaçınılmaz.belli ki iyice yırtıyosun kasları da.doms ağrılarına katlanmak istemiyosan çare full body.ilk 1 2 haftadan sonra ağrı sızı hissetmiyorsun vücut adapte oluyor.ve full bodynin daha verimli olduğunu düşünüyorum splite nazaran.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    çalışma sistemim şöyle haftada 2 kez göğüs giriyorum toplamda 12-14 set oluyor. diğer bölgeler adapte oldu mesela omuz önkol arka kol ne kadar zorlarsam zorlayayım ertesi gün ağrı yapmıyor yapıyorsada çok az ama özellikle göğüs ve bacak resmen 3 gün boyunca ağrısı geçmiyor. şimdi ağrı var yıpranma var demekki kası zorlayabilmişim beslenmemdede hiçbir sıkıntı yok ağrı olmasına rağmen gelişme yok. ve can sıkıcı durum ertesi günlerde hiç ağrı yapmayan bölgelerde gelişme var ama ağrı yapan bölgelerde yok. acaba gereğinden fazla mı zorluyorum diyeceğim ama max 14 set giriyorum oda fazla ağır olmayacak şekilde. haftanın 4 günü güreş yapıyorum üstelik vücudumun böyle egzersizlere şimdiye kadar çoktan alışmış olması lazım

5. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28

6. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    aksine haftana 2 gün göğüs çalışıyorum göğsümde orantısızlık var onu gidermek için bench press gibi hareketlere ayriyetten zayıf olan tarafı dambıl fly gibi hareketlerle bağımsız olarak çalıştıyorum idman esnasında tabiki ertesi gün ayriyetten biraz fazla çalıştırdığım zayıf olan tarafta ağrı daha çok oluyor ama gelişme olmuyor. şimdi vücut adapte olamıyor diyeceğim haftanın 4-5 günü güreş yapıyorum yani vücudumun ağır idmanlara alışık olması lazım. işin garip yani ertesi gün hiç ağrı yapmayan ön kol arka kol gibi bölgelerde gelişim gösteriyorum.

7. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Küçük kaslarda ağrı hissetmeme nedenin ,zaten hemen her gün izole olmasa da o kasların aktif olması ancak haftada 2 kez bacakalra fazla yüklenme yapınca ağrısı geçmeyebilir.Sana tavsiyem full body bir programa geçmen olur.Bacakların ve göğüslerin sürkeli aktif olabileceği için ertesi gün ağrıların kalacağını sanmam.Zaten 4 gün güreş yağıyormuşsun.Güreş kadar yorucu bir spor var mıdır zaten?Düşük volume de full body workoutlar ile güzel sonuçlar alabilirsin.(Lyle Mcdonald Üst-Alt-Üst-Alt programını ya da Wendler 531 i tabsyie ederim.)

Bir de gelişim göstermiyorumdan kastın nedir?Ağırlıkların mı artmıyor yoksa estetik olarak bir gelişim mi gözlemye miyorsun?

8. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    kas ağrısının gelişme yada gelişmeme belirtisi olduğunu gösteren henüz bilimsel bir araştırma yok benimde bildiğim kadarıyla ve videoda diyor ki ilk haftalardan sonra kas ağrısı yaşamamanız lazım. ben ne yaparsam yapayım o ağrısı hertürlü yaşıyorum

9. pllover

pllover Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Furkanın bahsettiği genellikle full body programlar.senin ki furkanım bahsettiği programlara ters

10. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    full body workouttan kastın bütün kas gruplarını aynı gün çalışmakmı yoksa bench press şınav gibi birden fazla kas grubunun çalıştığı hareketleri yapmak mı.

gelişim gösteremiyorumdan kastım bench press ağırlıklı şınav gibi hareketlerde kaldırdığım ağırlıklar arttı ama neredeyse 1 sene içerisinde çok ama çok az kas gelişimi gösterebildim. şimdi protein alımımda bi sıkıntı asla olamaz günlük almam gereken protein miktarından çok çok daha fazlasını alıyorum öyleki hatta vücudum biraz yağlı bile denebilir haftanın 5 günü güreş antremanı yapmama rağmen çok yediğimden yağlıyım.

11. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Evet işte sende sıkıntılı bir durum var. Bu video da faydalı olacaktır.
    videoda anlatılana göre 14 set çok.

12. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Tek günde bütün vücudu çalıştığın sistemler vardır ancak benim kastettiğim şınav,dipsisquat,deadlift,barfiksiOh press gibi birçok kası çalıştıran campound egzersizlerin birlikte yapılması.(tabiki hepsi bir günde değil.)Önerdiğim programları incele çok kaliteli programlar.Güreş antrenmanında neleryapıyorsun.?Güç gelişimini çok etkiliyorsa 5x5 uygukayıp küçük kaslara da izole egzersiz girebilirsin.

13. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    şuan yaz sezonuna girdiğimiz için güreş antremanı hafif ve ağırlıkla beraber yapıyoruz. ayriyetten güreş gerçekten çok yorduğu için kas kaybı yaşamayayım diye antreman esnasında bcaa kullanıyorum. verdiğin programlara baktımda bazen hocayla beraber yaparken bizde buna benzer ağırlıklar yapıyoruz zaten. bütün vücudu çalıştıran hareketler yaptığımız oluyor genelde. güç gelişimim güzel ne çok iyi nede çok kötü tam olması gerektiği gibi ama kas gelişimi felaket
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Haziran 2016 ---
    videoda anlatınana göre 14 set çokta ben şu ana kadar birsürü program gördüm vücut geliştirmeci gördüm toplamda 14 setten bile fazla yapılıyor bazen. onu geçtim ben toplamda 6 set yaptım diyelim iyide o zaman kas hiç yorulmaz ki ? yani kas tam yorulmadığı için gelişimde göstermez ( sanki ben şuan çok yorarken gelişim gösteriyorumda ) diye düşünüyorum. acaba her hareket için en fazla 6 set mi yoksa toplamda 6 set mi. çünkü ilk defa 6 setten fazlasının bir faydası olmadığını duyuyorum internette yine ağırsağlam gibi bilgili hocaların verdikleri programlar var adamlar toplamda 20 sete yakın program veriyorlar. şu anda kafam karıştı

Son düzenleme: 2 Haziran 2016
  14. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    aslında videoda öyle bir şey demiyor. araştırmalarda 6 setten sonra gelişim olduğuna dair bulgu yok diyor. 3-8 set öneriyor. veya daha ayrıntılı olarak bir kas grubu için haftada 30-70 tekrar yeterli diyor. Hele senin haftada 4 gün güreş yaptığını düşünürsek senin için haftalık 12 set gerçekten fazla. zaten başka alternatifin de yok. aynı tempoda çalışmaya devam edemezsin, tempoyu da arttıramazsın. son seçenek olarak tempoyu düşürmek kalıyor.

15. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    anlamadığım nokta bir videoda haftada 30-70 tekrar yeterli diyor diğer bir videoda ise protein sentezi 48-24 saat içerisinde gerçekleşir ve ondan sonra beklemenin bir anlamı yok diyor ve full body workout öneriyor. yandaki videoda

16. pllover

pllover Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Kardeşim bir idman içerisinde 30 70 tekrar yeterli diyor.full bodyde de zaten haftada 3 kere bir kası çalışıyorsun bu da 48 saatte bir aynı kası çalıştırıyorsun anlamına geliyor zaten.

barfiksPro bunu beğendi.
  17. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    ikisi birbirine ters değil, sen 3 gün git ama 30-70 tekrar aralığında kal.

barfiksPro bunu beğendi.
  18. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    8 setten fazla onermeme nedeni şu. Kas agrilarimiz olmasın. Normalde 1 haftada yapacagin set sayısını 3 e bölüp haftaya digtararak adaptasyon sürecini sağlıyor. Sonuçta o hafta yine aynı sayıda set yapmış oluyorsun.

19. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    sadece kas ağrılarıyla alakalı değil sanırım videoda max. 8 setten fazla yapılan ağırlığın kas gellişimine katkısı olduğuna dair bir bulgu olmadığından bahsediyor, hatta 6 set. ama 6 çok çok az. birde şuna değinmek istiyorum bu dediği doğru olabilir çünkü bizim salonda en fazla 4-5 set mesela göğüs veya omuz yapan güreşçiler var ve vücutları gayet kaslı güzel. yani ben aslında bu kadar az yapmalarına rağmen nasıl gelişiyorlar diye düşünüyordum şimdi fikrim değişti sanırım. demekki oluyormuş.

20. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bugün idmanda farkettiğim bir ayrıntıyı da paylaşmak istiyorum. ben 50 kilo ile 4 set lat pulldown yapıyordum. bugün set sayısını 2ye indirince 60 kiloya çıktım. üstüne nbazım daha da hızlandı. yani demek istediğim set sayısı düşünce bir sette kaldırılan ağırlık da artıyor.

Sayfayı Paylaş