Eldekilerle ne kadar?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve chgsk tarafından 31 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Verdiğin siteyi inceledim.
    Röportajı da okudum.
    Çok ilginç noktalar var.
    Öncelikle çocuk beslenme konusunda tamamen spontane beslendiğini, tek önem verdiği noktanın öğün sayısının fazlalılığı olduğunu belirtmiş. Yani diğer bir deyişle ne gelirse yediğinden bahsetmiş.
    Bunların üstünde hiç ama hiç kardio yapmadığını söylemiş.
    Ve 1 sene içerisinde 10 kiloya yakın kas kütlesi eklediğini belirtmiş.

Ben bu sporda başarının temelinin her zaman bilinçli ve programlı beslenme olduğunu savunan biriyim.
    Çocuğun uyguladığı yöntem ise nerdeyse benim tezimin zıttı ve spontane beslenmeden bahsedilmiş.
    Şahsi fikrime ve tecrübeme göre ya bu çocuk genetik olarak mucizevi biri ve kas geliştirmeye inanılmaz yatkın.
    Ya da bir aldatmaca veya resimle oynama söz konusu.
    O nedenle dikkatli ve uyanık olmakta yarar var.

2. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    bonatschi belkide genetiği müsaittir. neyse bu başlık benim gelişimim üzerine olacak :D ben yaptığım programı paylaşacağım hatta kolu yarın yazacağım.

birde forumda bir bulk muhabbeti dönüyor. bazıları bulka abanıp sanırım önce kilo yapıyor sonra spora asılıp yağı kasa çeviriyor. benim bulk dönemi laflarından anladığım bu.

ben şuan böyle birşey yapmıyorum. direk yiyip spor yapıyorum yağımda fazla yok benim kas yapmam daha mı zor?

bu arada o çocuğun omuzları kas yapınca neden aşağı doğru yayılmış omuz çalışmamış mı?

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bulk dönemi sert idmanlarla beraber kuvvetli beslenme ile hem maksimum kas yapımının, bununla beraber belli ölçüde yağlanmanın da yaşandığı dönemdir.
    Bu dönemin önceliği define görünümden öte sert idmanların karşılığı olan maksimum kas yapımını sağlamaktır, bu nedenle maksimum gelişimi sağlamak adına yapılan yoğun beslenmenin sonucu olarak istenmeyen yağlanma kaçınılmaz olmaktadır.

Definisyon döneminde ise bulk döneminde altyapısı hazırlanan kaslı vücudun üzerini örten yağ tabakasından kurtulma amaçlanır, bu sayede vücut define ve estetik bir görünüm kazanır.
    Bu dönemdeki bir diğer amaç bulk döneminde yaptığımız yoğun kas kütlesini kesmek ve estetik görünüme sokmaktur. O nedenle bu dönemde birincil amaç kas kütlesini artırmaktan ziyade, mevcut kas kütlesini heykeltraş edasıyla keserek ayrıştırmak, bununla beraber mevcut yağ kütlesini de kardio çalışmalarıyla azaltmaktır.

Mesajında yazmış olduğun bir noktayı da düzeltmek gerekirse:
    Yağ kasa dönüşmez, kas da yağa dönüşmez. Vücutta hiçbir şey bir başka şeye dönüşmez.
    Sadece olan bir şey büyür, küçülür, gelişir vs...
    Kas yapılanması demek mevcut kas liflerinin kalınlaşması ve hacimlenmesidir.
    Yağ yakımı demek yağ moleküllerinin ufalmasıdır gibi...

chgsk bunu beğendi.
  4. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    bonatschi hocam sana ne diyim forumu gezmeye gerek yok ansiklopedi gibisin :) Teşekkürler cevaplar için bu arada abs programımı yaptım. Yanlız bulduğum hareket giflerinde site adı yazıyo üstünde verebilir miyim sorun olur mu? Benim reklam yapıcağım bir site değil sadece tüm hareketlerin animasyonlu gifleri olan bir yerden aldım.

Göstermeden önce sorayım istedim.

bonatschi bunu beğendi.
  5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Sorun olmaz.
    Böylece forumla paylaştığın şeyin kaynağını da belirtmiş olursun.
    Yalnız resim ekleme kurallarına dikkat etmeni rica ederim.

chgsk, diez ve saydam bunu beğendi.
  6. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
  7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-dumbell-ile-al-ma-t8554.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-calisma-programi-t2943.html

Özellikle 2. linkteki mide programlarını inceleyebilirsiniz.
    Her 2 linki de kesinlikle incelemenizi öneririm.

Mide çalışmasından genel hatlarıyla bahsedecek olursak:
    Mideyi maksimum 4 hareketle vurmak idealdir. (Üst-orta-alt mide ve oblikler gibi..)
    Her harekette maksimum tekrar ile set aralarını minimum sürede tutmanız sürekli gerilim sağlamak adına son derece önemlidir.
    Ayrıca mide çalışmasını idman sonunda yapmanız, kaslara pompalanan kanın midede toplanarak idmanı bitirmenizi ve bu sayede bu bölgeden maksimum gelişimi elde etmenizi sağlar.
    En önemli nokta ise her kas grubu gibi mide kası da dinlenirken kendini yeniler ve gelişir.
    O nedenle hergün mide idmanı yapmak yerine bunu haftada 4 gün ile sınırlı tutarak kası gerekli yenilenme ve yapılanma sürecini vermeniz son derece önemlidir.

Örnek idman programı olarak:
    Crunch
    Air Bike veya Cross-Body Crunches
    Flat Bench Abdominal Leg Pull Ins
    Dumbbell Side Bends

Hareketleri aşağıdaki linkten görebilirsiniz:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kar-n-t204.html

chgsk ve saydam bunu beğendi.
  8. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Tüm setleri 2x10 yapsam yeterli olurmu. Verdiğin yazıda 6 adet abs kası görüyorum. Programım aşağıdaki gibi yaptım bir kaç çıkarma eklemeyle. Tüm bölgeleri çalıştırıyormu? İyi bir set seans olmuş mu? Eksik kas varsa eklerseniz sevinirim. Ayrıca 2x10 benim için iyimi dahamı fazla yapmalıyım.
    Crunch
    Cross-Body Crunches
    Bent-Knee Hip Raises
    Dumbbell Side Bends

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    6 adet abs kası olması her birinin aynı idmanda veya antrenman döneminde çalıştırılması gerektiği anlamına gelmez.
    Göğüs bölgesini düşündüğümüzde yeni başlayanlar flat bench ile başlarlar ve zaman ilerleyip geliştikçe üst göğüs ve alt göğüs idmanlarıyla spesifik kasları vurmayı hedeflerler.
    Veya dönemsel bir idman programındaki bacak idmanına dikkat ettiğimizde bütün kasların aynı gün çalıştırılmadığını görürüz, çünkü efektif değildir.

Sizin sorunuza gelince;
    Tüm setleri 2*10 yapıp 5 hareketle vurmak yerine, 3 setten maksimum tekrar yapmaya çalışıp 3 veya 4 hareketle vurmak çok daha efektiftir.

Bent-Knee Hip Raises hareketini eklemek istiyorsanız ilk aşamada daha zorlayıcı olabilecek Cross-Body Crunches hareketini çıkarmanızı ve sıralamanızı şöyle yapmanızı öneririm:

Crunch
    Bent-Knee Hip Raises
    Dumbbell Side Bends

İlerki dönemlerde belli bir kas kütlesi inşaa edip kondüsyon kazandığınızda görece zorlayıcı olan Cross-Body Crunches hareketini programınıza ekleyebilir veya yukarda belirttiğim programın bir benzerini kullanabilirsiniz.

chgsk bunu beğendi.
  10. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    photoshpo olduğu çocuğun sol tarafının küçük sağ tarafının büyük olmasından belli bide çocuğun kemikleri o kadar iri değil 1. resimde ve o kadar hızlı gelişmez kemikler

Sayfayı Paylaş