Doğru bir egzersiz programı uyguluyor muyum?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve deepblond tarafından 3 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba. Öncelikle sitedeki bilgiler için teşekkürler. Benim birkaç sorum olacaktı. Yardımcı olursanız memnun olurum.​

3 yıla yakındır açık havada spor yapıyorum.Boyum 160 kilo 45. Yürüyüş ve spor aletleriyle başlamıştım spora. 2 saat yapıyordum. kondisyonum arttıkça süreyi ve yoğunluğu arttırdım. 1 senedir sabahları 3 saat yapıyorum. 1.5 saat kardio 1.5 saat aletlerde çalışıyorum. hergün farklı sistem uyguluyorum bazen 45 dk koşu sonra hızlı yürüyüş bazen 60 dk koşu ve yürüyüş bazen de interval çalışmaları yapıyorum. aynı kiloda kalmak formumu korumak istiyorum sizce çalışmalar doğru mu ?
    birde sert zeminde koştuğum için mi acaba bacaklarım kas yapmaya başladı heralde. kalınlaşır diye korkuyorum. ince kalması için nasıl bir egzersiz önerirsiniz?
    sizce 7 km hızla yürüyüş mü yoksa 6 km hızla koşu mu etkilidir yağ yakımı için?
    parklardaki spor aletleri zayıflatır mı yoksa koşu ve yürüyüş daha mı etkili olur kilo vermede?
    inişli çıkışlı koşular mı yoksa düz zeminde koşmak mı yararlıdır?​

2. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kilonuz gayet iyi..bu kadar zamandır spor yaptıgınıza göre, kondisyonunuz yeterince artmıştır..

vücut, antrenmanlara alıştııgnda, süreyi uzun tutmanız gerekmez, sadece şiddetini yükseltmeniz yeterli..hem uzun hem şiddetli antrenman ile, vücudunuzun sadece zorla iş yaptırmış olursunuz..beslenmenize ve dinlenmenize göre vücudunuz belli bir zaman dilimi koyar antrenman süresine, bu süre size şunu ifade eder; kaslar belli bir süreden sonra istedigin tepkiyi vermeyecek ve sen zayıf düşen kaslara daha da zorlama yaparak, vücudun kortizol seviyesinin yükselmesine sebep vereceksin, dolayısıyla kaslarınızda ve kemiklerinizde zayıflık başlar ve adrenalin hormonunuzu yükselmesini engeller ve bu da gelecek günler için vücudunuzdaki hormonları tam anlamıyla yüksek seviyede kullanamamanız demektir..

bana sorarsanız, aerobik çalışmalarına agırlık verebilirsiniz veya pilatese..aerobik yapan birisinin kilosu düşükse, verimi de bir o kadaryüksek olabilir çünkü aerobik yüksek tempo ister ve bunu da saglaması için kişinin fiziksel olarak buna uygun olması gerekir..böyle yaparsanız, vücudunuz farklı bir egzersiz şekline gecmiş olur ve kilo + kas kütlesi dengesi yerinde oldugu için daha iyi tepkiler alabilir, overtraining olma şansınız çok düşer..

kardiyo tek başına vücuda şekili vermez, esas bunu yapan egzersiz şekillerinizdir..şu anda düşük tempolu kardiyodan ziyade biraz daha yüksek şiddetteki kardiyoya zaman ayırabilirsiniz çünkü yüksek şiddetli yapılan kardiyo vücudun metabolzima hızını cok yükseltir, özellikle antrenman sonrası...kilonuz yüksek olsaydı, düşük tempo ideal olurdu, ama sizin kondisyonunuz da yüksek oldugu için kısa süreli ve yüksek tempoda interval kardiyonun cok etkili olacagını düşünüyorum..maksimum 30 dk yapılmalı kardiyo, özellikle kilonuza göre söylüyorum bunu..30 dk dan sonrası artık kas kütlesi fazla olan, daha fazla kalori yakımı gerçekleştirmek isteyen sporcular için uygun bir süredir diyebilirim..

işin özeti, sabah 20-30 dk interval kardiyo ve 30-40 dk aerobik egzersizleri bana cok mantıklı geliyor..

Son düzenleme: 3 Ocak 2009
    diez, deepblond ve Morphling bunu beğendi.
  3. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    sert zeminde koşmak adaleyi sertleştirir. zamanla eklem ağrılarına neden olabilir. koşu öncesi ve sonrası mutlaka esneme hareketlerini uygulayın. ayrıca günlük 3 saat spor çok fazla . bu kadar spor yapmanın hiç bir anlamı yok. günde 1 saat iyi programlanmış bir antrenman sistemine uymanız size daha da yarar getirecektir.
    d.wolf un dediği gibi uzun süredir spor yapmanız kondüsyonunuzu yükseltmiş. 3 saat spor yapmak size yorucu gelmiyosa demekki bir yerlerde yanlışınz var. arkadaşımın dediği gibi süresini değil şiddetini yükseltin.

ve benim kişisel görüşüm açık alanlarda parklarda olan aletlerin bir işe yaramadığı. mantık olarak baktığımda 1 yada 2 alet dışında hepsi gereksiz. insanlar sırayla hepsini deneyip çalışıyorlar.oysaki uygun program kas gruplarına göre düzenlenmiş olmalı.

deepblond ve diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş