Definisyon ve hacim bir arada olabilir mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ozzy tarafından 24 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

1. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Sormak istediğim şey tam olarak şu: Hafif ağırlık çok tekrar ve yüksek ağırlık az tekrar aynı programda kullanılabilir mi? Örneğin göğüs için 4 hareket yapıyorsak bunun 2 tanesini yüksek ağırlık az tekrarda diğer 2 tanesini de hafif ağırlık çok tekrarda çalışmak ne gibi bir sonuç verir, veya bu mantıklı bir şey mi?

2. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    ikisi aynı programda olmaz ne yazık ki?ama dönemleme yapılabilir.

3. lajolla

lajolla Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hafif agarlık ve cok tekrarın kas kutlesinde kucuklmelere sebep olmaktadır.. bu yuzden definisyon zamanında bile hafif agarlık tavsiye edilmez. Vucuda o kasa ihtiyacın oldugunu anlatmanın tek yolu o kası olabildigince zorlamaktır...

4. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Kas artışı yada yağ yakma direk olarak beslenme tarzıyla alakalıdır. Duruma göre uygun beslenme biçimi seçildikten sonra bunu destekleyici antrenman programı arayışına gitmek daha doğru olur. iki hedef için de gereksinimler farklı olduğu için belli bir noktaya ulaşmak olası değildir.

Kütle artışı için
    a. Yüksek Kalori
    b. Ağır Antrenman
    c. Bol dinlenme

Yağ Yakımı
    a. Düşük Kalori
    b. Hafif antrenman
    c. Uzun ve sık çalışma gereksinimi

Görüldüğü üzere ihtiyaçlar tamamen zıt.

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Her guzellık bır arada olmaz, esas amacını belırlemelı ve ona gore calısmalısın, ancaaak
    bunun ıstısnaları vardr, ornegın cok uzun suredır calısıyorsan ve vucudunun tepkılerıne tamamen vakıfsan veya
    steroıd/kur yapıyorsan o zaman aynı anda hem hacım almaya yonelık hemde kasların uzerındekı yagları azaltmaya yonelık
    calısabılırsın, ama bu ne tam bır bulk olur nede tam anlamıyla defınısyon.

Bu durumda temel press hareketlerını az tekrar agır kılo yapmaya devam ederken , ısolasyon hareketlerını yuksek tekrar ve
    supersetlerle renklendırırsın. Temel hareketlerı once yapar ve set aralarında 1.5 dk dınlenır, ısolasyon hareketlerınde ıse pompa yapar ve 45 sn kadar dınlenırsın.

Bunu yapabılmek ıcın bence en az 7-8 yıllık bır body gecmısı gerekır.

6. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    definasyon ve hacim aynı anda olmaz..vücut yağ oranını belli bir oranda koruyarak gelişebilirsin ama bu farklı bir olaydır..definasyon ve hacim kazanma ise tamamen farklı durumlardır..eğer amaç max. kas kütlesiyse ,definasyonu unut..o nedenle bu süreçler dönemleme şeklinde çalışılıyor..
    bunun dışında ağır kilo ,hafif kilo aynı antreman içinde yapılabilirmi..kesinlikle yapılabilir ..hatta bu şekildede yapılması gerekir..sonuçta bizler powerlifter değiliz..amaç sadece ağır kilolar kaldırmak,ne şekilde olursa olsun büyümek değil..o nedenle idmanlar devamlı olarak çeşitlendirlmelidir..master ında dediği gibi süper setler,drop setler vs. gibi sistemlerlede renklendirilmelidir..her harekette ağır kilo düşük tekrar çalışmak görüşü yanlıştır..bu görüşten daha yanlış bir görüş varsa oda '' hafif kilo çok tekrar kasları küçültür'' görüşüdür..bunun gibi bir çok batıl inanış var neyazıkki,yüksek tekrarlar kasları yakar filan gibi..bir kası olabildiğince zorlamanın tek yolu sadece ağır kilolarla çalışmak değldir..buda bir yöntemdr ama bununlar birlkite bir çok yöntem daha vardır..eğer çok ağır bir kilo ile 3-4 tekrar yaparsınız ,kasını zorlarsınız..bunun dışında hafif bir kilo ile başarısızlık noktasına kadar yapabileceğiniz max. tekrarı yaparak kaısnızı zorlarsınız yada herhangi bir ağılığı sabit tutarak kasınızı izometrik olarak zorlarsınız vs.....bununların herbiri birer uyarıdır.kaslarımız bu uyarıların hepsinde kendinini büyütmeye çalışacaktır..önemli olan uyarıyı doğru bir şekilde vermektir..yüksek tekrarlarla çalışmak yanlış değildir..yaz kış mutlaka bu şekilde yüksek tekrarlarla program çeşitlendirilmelidir..unutmayınki kasınıza max. miktarda kanı pompalayarak o bölgeyi kandaki besinlerle doldurmak yüksek tekrarlarla gerçekleşir..

7. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    İlgilenen herkese teşekkür ediyorum gerçekten çok aydınlatıcı ve yararlı bilgiler.
    Kafamdaki çoğu sorunun yanıtını aldım.

Evet hafif ağırlık çok tekrarın kasları küçültmediğini bunun yanlış olduğunu biliyorum. Bu konuyla ilgili bir çok görüş var bazıları hafif ağırlık çok tekrarın hacim yapmayacağı, sadece kasların şekillenmesine ve kondisyona katkıda bulunduğunu söylerken bazıları da devamlı bu şekilde tükenme noktasına kadar çalışmanın ağır kilo az tekrardan hiç bir farkı olmadığını söylüyor. Bu konuya tam olarak bir açıklık getirebilir miyiz?
    Teşekkürler.

8. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    iki yöneminde etkileri birbirlerinden farklı olduğundan o nedenle biri diğerinden üstün demek yanlış olur..gerçi ben yeterli açıklamayı yazımda yaptığımı düşünüyorum..yıl içinde antremanlar devamlı olarak değişik yöntemlerler çeşitlendirlmelidir.

9. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    arkadasın anlattıgı olayı ben su şekilde yapmaktayım

daha ziyade yazın vucutta hacim olarak ilerlemiş bölgelerde 12 15 tekrarlı çalışmalar yaparım örnegin kollarım omuzlarıma göre iridir o yüzden kollara fazla yüklenmem dinlenmeye alırım ama bunu yaparken vucudumdaki eksik bölgelerde omuz ve üst göüs mesala yine agır kiloda 8 tekrarlı çalışma grafiği saglarım böylece zayıf kısmın buyumesine devam ederken gelişimde ileride olan kısımda beklemede kalır ne zamanki aradaki farkı hacim olarak kapatırsam ondan sonra komle bir şekillenmeye girmeyi düşünüyorum bu durumda arkadasın dediği olayı gerçekleştirmiş oluyorum heralde

10. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ya hocalarım biri bana şu farkı anlatırsa cok mutlu olucam ben forumdaki bunla ilgili olanları okudum ama birtürlü bu ince hattı çözemedim şimdi çok yüklenirsek agırlıklara busefer fazla yuklenmeden geriliyoruz yada durduruyoruz kasları az yuklenince arkdaşın dedigi gibi oluyor ben gecenlerde bisepslere acaip yuklendim bagıra bagıra canım cıkarak 3 seti tamamladım sonra da dedim cokmu yuklendim acaba 3 saat boyunca bisepsler acaip şiş kaldı taş gibi durdular ve agrı yaptılar ilk defa oldu böylemi olması lazım ? yoksa olmamalımı mesela eskiden uykudan kalkınca belli kaslarım acaip agrıyodu hocam iyi dedi gelişiyosun bazende titremeler geliyodu kaslara oda iyiymiş napıcam anlamadım kafam cok karışık

11. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    edobey evet kısmen öyle, aslında benim merak ettiğim aynı kas grubuna bunun yapılması. Örnek olarak göğüste temel 2 bench hareketini ağır kiloyla çalıştıktan sonra izolasyonu mesela butterfly' ı hafif ağırlık çok tekrar yapmak. Bu şekilde alınacak sonucu merak ediyorum.

12. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    vücudunu şaşırtırsın aptallaştırırsın yapılan açıklamaları dikkatle oku olmaz zarara uğrarsın kayıp olur bu şekilde definasyon olur ancak hacim aslaa

Sayfayı Paylaş