Deadlift problemi (Sırt)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ad3m tarafından 15 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Deadlift yaparken dizler kırık pozisyonda bir sorun yok lakin dizleri kırmadan sırtımı düz şekilde tutamıyorum.
    Kısaca örnek vermek gerekirse yere oturmuş vaziyette bacakları uzatmışken sırtımı dik dahi tutamıyorum yada ayakta iken ayağıma doğru eğilemiyorum. (her iki pozisyondada ileri doğru eğilemiyorum belim fena acıyor)
    Bende dizleri kırmadan deadlift yapmadan (Stiff-legged) önce bel ve ayakları yada direkt olarak sorunumu çözecek hareket yada esneme egsersizi için yardım istiyorum.Veya dizler kırık pozisyonda yapılan deadlift ile zamanla kırlmayan versionunu yapmak mümkün müdür?

2. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Kimse tutamaz Normal bir insanın sırtı eğik durur zaten eğer duz durabilen varsa kemik hastalığı falan vardır.

dizleri her zaman kır belini sırtını dumduz tut hareketin dogrusu budur. :)

Mumkun değil o dizler hep kırılcak malesef :)

Esneme ve ısınma için ;

Uploaded with ImageShack.us

Son düzenleme: 15 Aralık 2010
    ad3m ve AnkTıp92 bunu beğendi.
  3. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Deadliftte sağlıklı bir pozisyon istiyorsan dizlerini (yani üst bacağına) 30 dereceden fazla eğim verme. Ve hareketin tam orta noktasında, yani ağırlık en aşağıdayken, sırt bölgen yere pralel olsun. Belin içine çekik, kalçan ve göğsün dışarı çıkık olmalı.
    Kesinlikle de aşırı ağırlık kaldırıp bel destek kemeri kullanma. Bel destek kemeri kullanmadan kaldırabileceğin kilolar ile çalış.

Bel destek kemeri core muscle grubunun çalışmasını engellediği için, o kasların tembelleşmesine ve gerektiği kadar güçlenememesine sebep olur. Günlük hayatta veya desteksiz bir antremanda, alakasız bir hareket yaparken bile sakatlanmalara sebebiyet verebilir.

Verebileceğim tavsiyeler bunlar :)

İyi çalışmalar.

4. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    ercin özür dileyerek söylediklerine katılamıyorum yada olayı yanlış anladığını düsünüyorum.
    dimdik ayaktayken suratı ayaklarına deyecek kadar ikiye katlanıp o sekilde kalabilen insanlar var
    bu tamamen vücudun esnekliğiyle alakalı ister öne ister arkaya hareket için olsun
    bolbol streching hareketleri yapmak bunu bi nebze halledecektir ama bizim yaptığımız spor bu esnekliği ziyadesiyle ortadan kaldırıyo en azından kendi adıma öyle cok fazla esnetmediğimden belkide sağ elimi sol omuz bası arkasında deydirmek bile zorluyor beni

5. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplar için teşekkürler fakat stiff legged deadlift dizler kırılmadan yapılıyor yada benim izlediğim tüm tutorial videolarında adamlar hareketi yanlış yapıyor :p
    Neyse konu nasıl yapılacağından çok yukarıda gösterilen esneme hareketlerindeki 7 ve 11. hareketi yapmamın şuan için olanağı yok benimde asıl sorum buydu zaten bunu doğru yapabilmek için ayaklar ve sırtı önce farklımı çalıştırayım?
    Çünkü bi anda bu 2 hareketi yapmamın imkanı yok zaten öğretideki gibi pozisyona gelebilsem bu deadlift çeşidinide yapmakta hiç zorlanmayacağım =)
    Yada stiff leggedı tam eğilme değilde yarım eğilme ile başlasam ileride tam eğilme için alt yapı oluşurmu? dahamı kötüye sarar hareketi tam yapmamam?

Edit : Özellikle 7. pozisyondayken öne doğru 20 derece ilerlememde dahi hamstringler ve bel sızlamaya başlıyor esnetmem lazım ama bunu direk yapmanın öncesi var diye düşünüyorum?!

Son düzenleme: 15 Aralık 2010
  6. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Evet kemik hastalığı olan insanlar :) İyi beslenemeyen ve kemikleri tam gelişmeyen insanlar onlar.Geneldede çok zayıf olurlar :) o zayıflık esnekli için değildir ha yanlış anlamayın :) zayıflık ve sağlıksızlık yuzunden gelen bir esnekliktir.Bu konuyu çok çok araştırdım sende araştır istersen :)

Sağlıklı bir insan hiç bir zaman kafasını ve sırtını öne eğdiğinde beli tam düz birebir 90derecelik acı ile durmaz.Bunu hiç bir esneme hareketide çözmez.

Yaw zaten omurga eğri bir yapı onu dumduz nasıl yapıcaksınız akıl var mantık var

7. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Açıkçası bende 90 derece yaptıramıyorum sırtla bacaklara ama salonumda ki bi hoca kalçayı direk dışarı verip dimdik durduruyo vücudu hayret ettim :)

8. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi kafam karıştı burdan yola çıkarak "kişinin iskelet yapısına bağlıdır" mottosunamı bağlı kalıcaz yoksa belirli egsersizler ile bu sorun giderilebiliyor mu?
    Sorun egsersiz ise başta dediğim gibi 7. ve 11. şekillerdeki hareketlere hazırlık için neler önerirsiniz çünkü ben onları hiç yapamıyorum :(

9. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

7 ve 11 i yapabilmek için ilk olarak bacaklarını esnetmelisin.Ufak bar a küçük ağırlıklar tak deadlift pozisyonu al belin ve sırtın tam düz şekilde bacaklarını olabildiğince az bükerek ( Arka bacak kaslarının acıması lazım ) yere eğil ve kalk bu bacaklarında belinde güzel esneme sağlar.AMA kesinlikle sırtında en ufak bir yamukluk olmasın hareketi yaparken

Kişinin iskelet yapısına bağlıdır ama sen sağlıklısın aşırı derecede esnek olanlar aslında kemikleri tam gelişmeyen insanlar

Son düzenleme: 16 Aralık 2010
  10. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım teşekkürler bilgilendirme için ayrıca o esneme hareketlerinide uygulamaya çalıştım vücudum bildiğiniz kaya olmuş nasıl ham hepsini yapıcam kaçarı yok artık tekrar teşekkürler.

11. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    ercin ve sana aynı yazıyla cevap vermek istedim

18 yasıma kadar futbol oynadım
    o dönemlerde ayak bileklerimi 2 elimle ayaktayken rahat rahat kavrayabiliyordum..
    1 saate yakın esneme antremanlarımız olurdu.
    ancak şimdi kaval kemiğime zor dokunuyorum. belimde kayış var gibi baldırlarım alev alev yanıyo yırtılıcak gibi hissediyorum
    sence bu esnemeyle alakalı değil midir?

ercin eğer sen derece olarak tamamen 90 derece olmayı kastediyorsan evet bu imkansız bişeydir ancak dediğine bakılacak olursa tüm jimnastikciler kemiklerinden doğuştan rahatsız görüsü ortaya cıkıyor :)

12. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Evet buda mümkün olabilir esneklikleri onları jimnastiğe yönlendiriyor olabilir :)

Ya ben sırtın tam düz durma acısından bahsediyorum pashacan kardeşim esneme hareketlerinden değil yani biraz hamlıktan sonra esneklik elbetteki olucaktır.Ama benim asıl bahsettiğim sırtın o pozisyonda tam düz durmaması.

Mesela kimi insanın el parmakları bileğine değiyor bunun sebebi onun esnekliği değil sağlıksızlığıdır zaten bakın çoğunun yürüyüşüde bir gariptir.

13. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Ercin'e katılıyorum, lise dönemimizde sınıfımızda bir arkadaşımızın elleri çok esnekti ve fazla sağlıklı değildi. Yürüyüşüde gerçekten farklıydı, sağa sola yalpalayarak yürürdü ve hafiften zıplarmış gibi. Ellerini her türlü şekle sokardı özellikle parmakları neredeyse yumruk yönünün tersine yani kıkırdağın ters yönüne 90 derecenin çok daha üstüne çıkıyordu, elin üstüne değecek kadar. Elleride orantısız büyüktü.

Son düzenleme: 16 Aralık 2010
    ErcinTT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş