Deadlift kemersiz yapılır mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jac0B0 tarafından 22 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. jac0B0

jac0B0 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    hazır squattan konu açılmışken
    bizim arkadaşa hocası yeni başlayanlara leg press yazmıyomuş
    ben de squat yapıyorum dedim
    arkadaş ta kafana göre hareketler yapıyosun gelişemezsin sen dedi kafama takıldı :S
    yeni başlayanlar squat yapmamalı mı ?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet yapmamalı. hakimiyeti daha kolay hareketler tavsiye olunur leg ex leg curl gibi.

zoparrat, GeneralHalo ve Coyote bunu beğendi.
  3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bende aynı seyi dusunuyorum.

Leg press ile kuvvetınızı arttirip, squat hareketınıde boş barla yada cok hafif kilolarla çok tekrarlı doğru icra etmeyi öğrenene kadar yaparsanız cok faydası olur.

aylarca usanmadan bıkmadan 15-20 kilolarla nizami tekrarlar yapmasını öğrendim.

Şu an 50+bar ile 25 tekrar yapabilicek seviyeye geldim. Ancak barla beraber yere oturuyorum kısaca full squat.

onca uğraşılarıma değdiğine inanıyorum.

Bu arada bacak ölçüm değişmiş, diyet doneminde oldugum için 68 cm lik bir kütle var bacağimda, ancak büyük oranda yağlar azaldı.

Squatın ve deadliftin en buyuk etkisi 10 dakika içinde butun vucudunuzu çalıştırır ve ayrıca yağ yakmadaki başarısıdır.

Hocamızın eline sağlik, bize verdiği engin bilgilerden dolayı.

Bu arada flexor hocam bende lüleburgazlıyım ve orada bir evimiz var. ileride oraya tasınıcam sizin salonada çok yakın.

insallah ileride oraya yerleşirsem sizin salonunuzda devam edicem Konu dışı oldu biraz özür dileyerek yazıyorum.

FleXoR bunu beğendi.
  4. mamosta

mamosta Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bacakları kırıpta yaparsan kalçayı çalıştırırsın. Dizleri kırmadan yaparsan arka bacağı çalıştırırsın.

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlift bacakları kırmadan yapmak, arka bacaği çalıştırır doğru ancak bu hareket çok fazla gerek olmadıgını dusunuyorum.

Zaten Full Squat girerek, arkabacak ğı çok iyi bir şekilde çalıştırdık.

Pesinden dizleri kırık oturma poziyonunda kalça gerida biraz eğilerek kilonuzun 1.5 katı ağırlıkla deadlift yaparsanız, full squatın açıklarını kapatırsınız zaten.

FullSquatı tamamlamış olucaksınız.

6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    dizler kırık deadlift ile squat aynı gün olmamalı diye biliyorum. dizler kırık olan sırt günü, squat bacak günü daha iyidir.

7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Antreman rutinim

Aynı gunde 7 hareket oldugu için ben aynı gun yapıyorum. haftada 3 gun calısıyorum

FullSquat , Deadlift, Benchpress İnclinebenchpress, barfiks, militarypress yada neck behind press, Barbell Curl.

aynı gunde 7 hareket 600den fazla kas çalıştırma yöntemi. Bu programı beyendim ve uygulamaya devam ediyorum.

Pazartesi perşembe Pazartesi. Ara gunlerde 3 gun kardio.

Böylece cok etkin bir metabolizma arttirişi sağladım.

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    diadlefte dizlerin kitlenmesi çok sakıncalıdır sakın kitlemeyin. ayrıca squat hareketindede kitlemeyiniz

zoparrat ve feitosa_33 bunu beğendi.
  9. Kurt_Coban

Kurt_Coban Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    neden FleXoR hocam?

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    tibia ile femurun arasındaki menteşe görevini gören diz ekleme iki bölümden oluşur ön taraf diz kapağıyla korunurken 2. bölüm bu eklemin içindeki kemikleri örten kıkırdak dokudur. ağır yük kaldırdığımızda yada diadleft gibi egzersizde femur ve tibia arasındaki kıkırdak yapılar bu kemikleri korur menisküs dediğimiz iki taraflı esnek kıkırdakta girdiğimiz ağırlıktaki yükün dağılımını yapar ve eklem bölgesini sabit tutar. yaptığımız egzersizde kilitlediğimiz diz eklemindeki menüsküsün kuş yuvası şeklindeki yapısı ile eklemler binen yükü azalma özelliğini düşürürüz çünkü kilitlemek yani eklemi son noktada tutmak sürtenmenin en yüksek ve darbelerin en çok hissedileceği alandır.

emregunes ve MERAKLI bunu beğendi.
  11. with

with Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    kemer'in olayi da sadece ekstra guc vermektir baska bi olayi pek yok denebilir. karninizin etrafinda cok siki sardiginiz zaman, tum karin kaslarinizi disari itmeye calisirsaniz, buyuk yardimi oldugunu anlarsiniz (karin kaslarinizin da agirligi kaldirmaya yardimci oldugunu dusunebilirsiniz). kemersiz kaldirabiliyosaniz oyle devam edin.

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kemer kusmayada sebeb oluyor bunu belirtelim.

Bir çok idmanımda, miğde fesadı geçirirdim. Ozamanlar yeniydim ve kemer kullanıyordum. Kusmaya çok sebebiyet veriyor. Gerçi ağir idmanlarda hala miğdem mahvolmakta.

Ancak yaptıgım araştırmalarda özellikle sovyet-bulgar sporcularının bel kısımlarının cok sağlam oldugunu gordum.

bende kemersiz çalıştım ve daha iyi verim aldım.

13. with

with Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam kusmaya neden olan sey kemer degil :D kaslarinizi fazla kasmaniz kusmaniza neden oluyor. Kusmak beynin savunma mekanizmalarindan biridir malumunuz; kaslari tasiyabileceklerinden fazla yukleyip yeterince oksijen alamamasina neden olursaniz once ufaktan basiniz donmeye baslar, cunku oksijen kaynaklarinin buyuk kismini vucud gerekli kasa iletir, bu da beyninizin "alarma" gecmesine neden olur. Gozunuz kararabilir, kusabilirsiniz, gayet normal bunlar.
    20 rep squat veya deadlift sonrasinda kusan/yere yigilan baya adam gordum :)

actively ve Coyote bunu beğendi.
  14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kemer takmadıgımda 120 kg da dahi kusmadım. Kaldıki bu hareket su an benim kilomun 1.5 katı.

böylece 10 tekrar yapıyorum yavas ve yedirerek.

kemer taktıgım dönemde, cok fena kusuyordum.

15. with

with Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    tek basina kemerin kusturmasi gibi bisey bu gune kadar duymadim. tok karna calisiyosunuzdur o da bi sekilde etki ediyodur belki. tum bb/pl ile ugrasan adamlar takar, cunku ne ise yaradigini yukarda yazdim. kemeri takince kusmak garanti diye bi denklem soz konusu degil hocam.

kemer, suit, strap, diz baglari vs hepsi yardimci ekipmen en nihayetinde, daha fazla kaldirmaya yardimci oluyor.

16. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    kemeri herkes her zaman takmaz. kemeri hep takarsanız beliniz zayıf kalır. daha fazla kaldırayım diye de takılmaz işin çoğunu kemer yapmış oluyor. yardımcı ekipmanla çalışmayab alışmak makineler ile çalışmaya benzer. biz mi gelişeceğiz aletler mi? eğer deneme mahiyetinde performans kontrol için, 4 tekrara iniliyorsa 5 setlik bir deadlift in son setinde takılabilir ama kilonuzun 2 katına giriyorsanırz eğer. 80 kilo iseniz 60 kiloda deadlift için kemer takılmaz. 160 da takılır.

zoparrat bunu beğendi.
  17. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    ben kanat - bacak aynı gün giriyorum. deadlift tüm kasları çalıştırıyor ama aslında sırt hareketimi yoksa bacak hareketi mi?

squat ile deadlift aynı gün yapılabilir mi nasıl ayarlanmalı setler?

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Squat ve Deadlift 600 kası aynı anda çalıştıran ve body building için tanrı tarafından bizlere armağan edilmiş bir hareket.

Aynı gun 3x25 full squat ve 3x10 deadlift giriyorum ve bundanda oldukça memnunum.

ARada 96 saat dinlenme bırakırsanız cok buyuk faydasınıda görürsünüz.

19. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    peki ardından leg press yapıyor musunuz?
    bugün ilk defa squat + diğer bacak pressleri girdim şuan bacağım yok :)
    leg press falan yapıyodum zaten ama squat ilk defa çalıştığımdan mıdır nedir fena yaptı yarın okula gidebilirim umarım :)

20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Benim çalışma programı anlayışıma göre, leg press yok.

Sadece temel hareketler var. Bacak benim için en öncelikli bölgedir. Bunu defalarca söyledim tekrar söylemeye devam edicem.

FullSquat yüzde 70 arka bacak hareketi oldugundan ötürü, bu hareketten sonra leg curl önerilmektedir.

Ancak FullSquat ve Deadlift birbirini tamamlayan iki mükemmel harekettir.

Squat değil yapmanız gereken full squat. Barla tamamen kalcanız yere değecek ve tekrar doğrulacaksınız.

Squat full squatın bize vereceği etkileri veremez.

Ancak izolasyon çalışması yapıyorsanız, Squatlardan sonra, quadriceps çalıştırılmalıdır.

Sayfayı Paylaş