Dan Green - Estetik Powerlifter

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Pink Zeppelin tarafından 20 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    kişiden kişiye değişir bilemem o kadar ama salonda bir arkadaş deadiftin en sonuna kemersiz %50 ağırlıkla karnını sıkarak karın ve oblik çalışıyordu faydasını gördüğnü söylüyordu.ben kemersiz cesaret edemiyorum squat ve deadlifte sakatlanıp spora ara vermek zorunda kalmak var.

2. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    ben deadlift, squat, overhead pressden sonra genelde karın kaslarımda ağrı hissediyorum

3. TheUbereem

TheUbereem Üye

Beğenileri:
    204
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    isviçre
    Dan Greenin vücuduylan problemi varmis.. yeniden 180 kilo civari squat yapiyormus. Instagramda yazdi...

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    köprücük kemiği yerinden çıkmıştı yanılmıyorsam , zaman alacak iyileşmesi.

5. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Bu adamın boyu kaç acaba ?

Ayrıca hazır konusu gelmişken sorayım bir süre bodybuilder tarzı çalışıp powerliftinge geçmek ne derece mantıklı ? Ve kas kaybı yaşar mıyız ? Sonuçta küçük kas gruplarını izole olarak çalışmıyacaz.

Diğer sorum ise powerlifting amaçlı çalışıp programa barbell curl,skullcrusher,lateral raise gibi en önemli izole hareketleri eklemek powerlifting amacına uygun mudur ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

berkay7743 ve stefan35 bunu beğendi.
  6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    177 boyunda. kas kaybı yaşayacağını düşünmüyorum aksine ölçü de alabilirsin seviyene bağlı olarak. izole hareketler powerlifting programlarında da var aksesuar hareketler olarak , ama 3 seti pek geçmezler. triceplerini izole hareketlerle yorarsan ertesi gün bench press'te performansın düşer mesela bu yüzden izolasyon iyi değildir.

stefan35 bunu beğendi.
  7. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım.Bench gününde triceps girilir onu ayarlamak kolay olurda mesela sizin antrenman programlarınız kaç gün oluyor ? İnternette hep 3 günlük rutinler görüyorum,dikkatimi çeken şey ise her antrenman günü squat olması.Yani çoğu program squat odaklı,salonunda rack olmayan biri için powerlifting çalışmaları imkansız görünüyor şimdilik :/

8. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım.Bench gününde triceps girilir onu ayarlamak kolay olurda mesela sizin antrenman programlarınız kaç gün oluyor ? İnternette hep 3 günlük rutinler görüyorum,dikkatimi çeken şey ise her antrenman günü squat olması.Yani çoğu program squat odaklı,salonunda rack olmayan biri için powerlifting çalışmaları imkansız görünüyor şimdilik :/

stefan35 bunu beğendi.
  9. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    4 gün çalışıyorum ben. yeni başlayanlarda genelde yüksek frekanslı squat önerilir en temel hareket olduğu için. deadlift'te haftada 2 geçilmez genelde çok zorladığı için bünyeyi. haftada bir gün ağır girilir , diğerinde de varyasyon yapılır genelde. bench press zaten kolay olduğu için istediğiniz sıklıkta çalışabiliyorsunuz yeter ki programa uygun olsun.

stefan35 bunu beğendi.
  10. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Selam,

ben bodybuilding'den powerlifting'e geçiş yaptım (gerçi ben kendi yaptığım biraz karma bir programla çalıştım), hatta pink zeppelin e saçma sorular sordum :D

Fiziksel olarak sonuç, düşük kalori beslenmeme rağmen üst bölgelerden ölçü aldım, bel, kalça ve bacakta küçülme oldu, lordozum vardı biraz, postürüm daha iyi oldu. Şahsen bu tempoyla bulka girip yüksek kalori alsam steroid almadan %20 yağ oranıyla doğal sınırlarıma gorilliğe evrilebilirim diye düşünmeye başladım.

Ben tamamen daha güçlü olmak için başlamıştım, görünüm bana bonus oldu. Asıl can alıcı kısmı şu, powerlifting yaparken vücutta kaslardan çok sinir sistemleri çalışıyor ve gelişiyor. Sinir sisteminde olan bu gelişme, hem hormonlara hem de psikolojiye ciddi anlamda etki ediyor. 1rm - 3rm deadlift çalıştıktan sonra geceleri kahkaha atığım oluyor, squat ve ekstra bacak egzersizi yapınca sabah 2 saat erken uyanıyorum. Libido, kondisyon (ilginç değil mi?), strese tahammül eşiği artması...

Ayrıca powerlifting'in getirdiği iki şey daha var, birincisi güç kazanımında çok uzun bir süre ilerlenme şansı var, bodybuilding'de ise kas gelişimi için çalışıp, yemek yiyip hormonlarınıza dua etmek zorunda kalıyorsunuz, powerlifting de en önemlisi teknik, azim ve konsantrasyon... (Practical programming for strenght training kitabında dediği gibi; egzersiz ve antrenman yapmak çok farklı kavramlar.) İkincisi ise, performans ile uğraştığınız için gelen özgüven çok farklı bir özgüven oluyor. Güç ve performans sahibi olmanın getirdiği özgüven biraz değişik.

Neyse çok uzattım, bence ağırlık çalışmayı seven herkesin bir dönem bunu deneyip kendisini gözlemlemesi mantıklı bir hareket olur.

technical1967, Mr.ø, zeo64 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam uzun uzun yazmışssınız teşekkürler :)

Peki powerlifting antrenmanlarında yanında illa partner olmak zorunda mı ? Ben her gece salonda tek başıma çalışıyorumda :/ 2. Soru olarak powerlifting antrenmanlarının 5x5 antrenman sistemlerinden farkı nedir ? İkiside güç odaklı değil mi ? Hatta bazı 5x5 antrenmanlarında haftada 1 kez 1rm denemeleri bile var bu rutinler tam olarak bodybuildinge mi powerliftinge mi giriyor çözemedim :/

berkay7743 bunu beğendi.
  12. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    partner güvenlik açısından olmalı,yoksa powerliftingde vgdeki gibi partner yardımıyla birkaç tekrar daha çıkarayım diye bir mevzu yok.olması şart değil normalde,ama dediğim gibi güvenlik açısından önem arz edebilir.

5x5 ve benzerleri genelde ilk-orta seviye sporculara önerilen yada ileri seviye sporcuların da offseason dönemlerinde inşaa için kullandıkları rutinler.sıklıkla 1rm denenilen 5x5 türleri de (texas method,stronglift 5x5,madcow 5x5,blaha 5x5 vs vs)yeni başlayan linear periyodizasyona(idman idman hafta hafta ağırlık artırılan türden sistemler)uygun sporcular için rutinler.5x5 benzeri sistemler temel olarak powerlifting içindir doğru,fakat benim görüşüme göre naturel vücut geliştirme yapan başlangıç-orta seviye bir sporcunun de idman temelleri bu tür rutinlerden oluşmalı,vg amacına yönelik ufak tefek değiştirmeler yapılabilir.

ujohnz, Mr.ø, Pink Zeppelin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    5x5 programlarını uzun süre araştırdım fakat kriterlerime uygun bulamadım.Ben 4 gün çalışmak istiyorum ve izole hareketlerle destekli bir program arıyordum.Ayrıca salonumuzda rack olmadığı ve tüm 5x5 programlar squat üzerine kurulduğu için en azından şimdilik askıya aldım ileride rack olan bir salona gidebilirsem madcow 5x5 kesinlikle deneyeceğim.Şu an T-Nation forumdan bulduğum push-pull heavy-moderate programını yapıyorum (antrenman günlüğümde var)

14. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Zeo64'e tamamen katılıyorum. Bence powerlifting de partner pek söz konusu değil... Ben de tek başıma çalışıyorum, bodybuilding yaparken de tek çalışırdım. Konsantrasyon açısından tek çalışmak daha faydalı geliyor bana... Çok fail oldum, barın altında kaldım, ya ağırlığı bir taraftan dökeceksin, ya atacaksın, ya da sürüne sürüne çıkacaksın yapacak bir şey yok :D Hem ağırlığın altında kalmak bence güzel bir ders oluyor. Geç yatmak, yanlış beslenmek, yanlış çalışmak. ağırlığın altında kalınca hepsi kafana dank ediyor...

berkay7743, zeo64, technical1967 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Bu kadar powerlifteri bulmuşken bu soruyu sormamak olmaz :)

Nasırı nasıl engelliyebiliriz ? Çekiş hareketlerinde özellikle bent over row ve deadlift yaparken elimin acısından son tekrarları çıkaramadım bile oluyor.O acıdan sonra yapacağım diğer hareketlerde hem motivasyonum düşüyor.Eldiven var elimde 2 tane biri kalın ve bilek destekli diğeri nike ın ince bir modeli.Kalın olanı denedim deadlifte bu seferde barı kavrayamadım tutuşu çok kötü etkiledi.İnce olan tutuş konusunda bir problemi yok fakat nasırı da engelliyemiyor.Barı avucumun içine doğru kavrıyorum acaba tutuşta mı problem var.Bazı sitelerde parmaklara doğru kavrayın diyorda ağır kilolarlada bar elimizden kaymaz mı b

Sayfayı Paylaş