Dalga geçip güldüm ama ya doğruysa !

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Axe tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. Axe

Axe Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Henüz 1 aydır bodybuilding sporunu yapan bir arkadşım var. 181 boyunda ve benden kısaldığını iddaa etti bende saçmalama dedim ve onun spor hocasının dediğine göre ağırlığın altında yani spor yaptığı için boyu kısalıyormuş :) hocasınında boyu 182 miş 178'e düşmüş bana çok anlamsız ve saçma geldi ama bu tartışmamız devam ediyor. Sizce böyle bir şey doğru olabilir mi üstadlarım ?

2. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    ya yok ya salla gitsin laflarına gül geç bundan sonra

3. WStrongest

WStrongest Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Bence böyle bir şeyin imkanı yok. Omurgaya baskı yapan hareketler kısaltmış olsa diycem ozaman ronnie coleman vs. gibi sporcuların cüce olması lazım

Azi, rockybalboa7 ve sultanmehmed bunu beğendi.
  4. SipahiPower

SipahiPower Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bunu boy kısalması olarak olarak duşunme.özellikle press hareketlerinde eklemler,omurlar arasındaki boşluklar kapanıyor.tam tersi hareketlerde (barfix pullover vs.)bu bosluklar acılıyor.

Hatta insanlar sabah kalktıklarında gece yatarkenki boylarına gore 2-3cm uzun kalkar.yer çekiminin bile bu kadar oynattıgını dusunursek olmıycak bir iş degil.

Çok uzun yıllar çok ağır ağırlıklarla calısılırsa ne olur onu bilemem ama onun dışında ciddi anlamda boy kısalması yaptığını zannetmiyorum.(gelişimini tamamlamış birinden bahsediyor isek +20 yaş )

gurur, Azi ve speedtouch bunu beğendi.
  5. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Yaşı kaç arkadaşının,gelişme çağında ise olmaz diye birşey yok,özellikle üstten baskı yapan hareketler ise çalıştığı hareketler,olabilir...

mesela aşşağıda verdiğim yazıda deyinlimş..kesin doğrudur diyemem o nednele konu linkini altta vericem...

Ancak tüm spor türleri boyun uzamasına katkıda bulunmuyor. Örneğin, halter, güreş ve vücut geliştirme gibi kemik uçlarındaki büyüme plaklarına stres uygulayan sporlar boy uzamasını yavaşlatabiliyor. Ancak bu sporlarda uygulanan ağırlık çalışmalarının mı yoksa kullanılan “anabolik steroid” denen ilaçların mı kemik uçlarındaki büyüme plaklarının erken kapanmasına yol açtığı kesin olarak ortaya konulmuş değil. Sonuç olarak dengeli beslenme ve düzenli spor, vücut gelişimini olumlu etkileyerek boy uzamasına da katkıda bulunuyor. Şunu unutmamak gerekiyor kibu tür önlemler belirli bir yaşa kadar etkili. Kızlar 14, erkekler 16 yaşında nihai erişkin boylarının %96′sına ulaşıyor. Boy uzaması, iskeletin son halini alması, yani kemik uçlarındaki büyüme plaklarının kapanmasıyla, kızlarda 16, erkeklerde 18 yaşında büyük ölçüde duruyor. Bu yaşlardan sonra en fazla 1-2 cm’lik uzama görülüyor.

http://www.boymax.com.tr/?halter-boyu-kisaltir-mi-,19

Azi ve sultanmehmed bunu beğendi.
  6. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    S: Vücut geliştirme boyu kısaltır mı?
    C:Yapılan araştırmalar gelişimi devam eden kemiklerin baskıya maruz kalması sonucu daha çabuk sertleştiklerini göstermiştir.Ağırlık çalışmaları sonucu hem kemikler erken sertleşmekte hem de gelişen kas dokusu nedeniyle tendonlar kemikleri tutmaktadır.Bu nedenlerden dolayı ergenlik çağında yani büyüme safhasında ağır antrenman teknikleri uygulanmamalıdır.Yalnız bir temel oluşturmak üzere düşük ağırlıklar ile kültür fizik hareketleri uygulanabilir.

http://www.vucutgelistirme.org/ss.htm

rockybalboa7, diez ve Azi bunu beğendi.
  7. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    sallamış weightlifter

8. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    söylenenlere inanma derim bende çok inanmıştım strese girdim yemin ederim :) boyum uzamıyacak diye ama 3 ayda 1.5 cm uzadım bodyde vücut GH salgılıyor (büyüme hormonu) ve protein tozu vb. ekbesinler kullanmayınca ve gereği kadar kalsiyum tüketince o testesteron sadece kasların genişlemesine değil kemik oluşumunada etki ediyor. ben toz vs. kullanmadım gerkeli proteinimi ve kalsiyumumu aldım hala devam ediyorum .
    AMA Sakın halter kaldırma,leg press gibi omuza aşağı doğru yada ayağa uzamanın ters önüne doğru etki edicek hareketleri yapma barfiks barına asıl sürekli kendini sallandır aşağıya . önemli olan uzamaya ters yönde yapılan baskı kemiklerin uzamasını engelleyip kalınlaşmasını sağlar baskı hareketlerinden kaçınıp kendini barda sallandır .

ben burda kendi tecrübelerimle konuştum 3 aylık yaptığım program sonucu uzadım fazla olmasada uzadım tatilde her gün yüzüp 30 gün boyunca 1.70 i geçmeyi düşünüyorum inallah olursa 1.75 olabilrisem 4 5 ay sonunda bende leg rpess gibi baskı hareketlerine giricem

Ama boy kesinlikle kısaltmaz kim diyorsa dalga geçmiş :D haa yaşlılarda bi şekilde boy kısalması olur kemik erimesi denilen olay

Son düzenleme: 14 Mayıs 2012
  9. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Squat, leg press dışında tüm hareketleri yapıyorum ben. Boyumda 1cm artış oldu 4 ayda. 183üm şuanda. Boy kısalması söz konusu değil bence.
    AkrepHan,
    Ayrıca protein tozuyla ne alakası var konunun onuda anlamadım. Büyüme hormonuda testesteron değil, Growth'dur. Testesteron erkeklik hormonudur. GH hipofiz bezinden salgılanır. Bunlar Fen Bilgisi konusu. Halter kaldırma demişsinde, halterden kastın barbell ise hangi hareketleri yapacak arkadaş ?

10. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    halterden kastım squat barbell değil barbell ayakta olduğu içni omuzlardan baskı yapıyor gibi hissediyorum o nedenle yapmıyorum:) ayakta hiçbişekilde ağırlık kaldırmamaya çalışıyorum onu söyledim. kafam karışık testesteron demişim kusura bakmayın

editledim

ama gelişim için testesteron salgılanması gerektiğini okumuştum bi yer ordan aklımda kalmış olabilir

11. M£RT

M£RT Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Ben buna inanmak istiyorum :))) 2-2.5 cm kısalsam cok güzel olur ama 1.86 dan asagı düsmekte istemem :D

12. mesutfb2005

mesutfb2005 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Ögrenci
    Gecen bir yerde okumustum, sabah uyandiginda bir kac santim daha uzun oluyorsun, yürümeye basladiginda eklemelere uygulanan baski ile normal uzunluguna geri dönüyorsun.

Ne kadar dogrudur bilemiyorum.

13. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    sabah kalktığında daha uzunsundur doğru kemiklerin esner ama boyunun kısalmasının nedeni kemiklerin geri eski haline gelmesidir ve bu yürürkenki baskıdan olmaz :D bu yüzden kemikler sabahları esnetilmeye çalışılır esnetildikçe kemiklerin arası kemik sıvısıyla dolar ve esnerken buralar katılaşıp kemik oluşur en basit böyle tarif edeyim.
    bide o zaman hasta birisi yataktan hiç kalkmadığı ve baskı uygulamadığı için o kemiklerin arası yattığı dönem boyunca dolar ve sertleşir kalkınca 180 halinde mi kalkar o zaman hepimiz hiç ayağa kalkmayalım yatalım :D boyumuz uzuyacakmı yok öyle bişey tamamen safsata

mesutfb2005 bunu beğendi.
  14. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Bence jay cutler ya da ronnie coleman gibi büyük ağırlıklarla çalışan profesyonellerin boyu kısalma ihtimali var.

15. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    gerçeği görelim ki hiçbirimiz jay cutler ronnie coleman arnold schwarzenegger değiliz onlar kadar yüksek ağırlık kaldıramayız onlarında kısalma ihtimali yok kemik erimesi olmadığı sürece ya bi kere kısalma dediğiniz olayda kemiğin aşınması gerekir ve insan kemikleri oldukça sağlamdır

16. StrongToMan

StrongToMan Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    ankara
    Şimdi herkes bir şey söylüyor da bizzat kendimden biliyorum 175 den 170 e düştüm eklem arası boşluk diye bir şey var abimdede oluyor sabah 180 akşam 185 arkadaşlar isteyenler netten bakıp araştırabilir. Bende ise 1 yılda 5 cm düşme oldu.

17. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut geliştirme Boy kısaltmaz sadece bazı hareketler
    uzamayı yavaşlatır. kemik erimesi gibi sağlık sorunları hariç boy kısalması diye bir şey mümkün değil.!! bilimsel olarak kanıtlandı 5 cm lik bi boşluk varsa en küçük darbede omurgaların paramparça olur saçma sapan konuşmayın ben o kadar doktora bodyciye sordum bazı hareketlerin boy uzamasını yavaşlatıcağı dışında boy kısalması diye bişey mümkün değil allahım çıldıracam ! :mad:

phil health:175
    arnold schwarzenneger:188
    jay cutler:175
    ronnie coleman:180
    toney freeman:188
    genel olarak 1.72 1.73 ü geçmiş sporcular
    RONNY ROCKEL:168
    DEXTER JACKSON:170
    bunlar istisna 1.68 tek var 1.70 bir iki tane ama genel olarak çoğu kişi uzun 1.70 ve üzeri

haa ben etkilemez demiyorum ama sadece bazı hareketler etkiler ve boy uzamaısnı yavaşlatır durdurur ama KISALTMAZ

örnek oalrak kendimi verdim daha iyi örnek mi var ? 1.67.5 dum 1.69 um 3 ayda

Azi bunu beğendi.
  18. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    16 yasinda aminoasit boy uzamasna engel olur mu ?

19. Axe

Axe Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşımın yaşı 17 denildiği gibi omurgalar yerine oturması durumunda bir kaç cm kısalır bi ihtimal ama barfiks hareketide var programında sırt-kanat için ama ben pek sanmıyorum boy kısalmasının .

20. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    bimcell i duydugumdada böyle gülmüştüm gercekten varmış buda olabilir yani :D

Azi ve AkrepHan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş