crossfit çalışması hakkında bilgisi olan?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve gagkoo89 tarafından 3 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. gagkoo89

gagkoo89 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar son zamanlarda bu crossfit sporunu çok duymaya başladım araştırdım fakay bu sporu yapan arkadaşlarvarsa onlara sorum olcak bu spor ile vücut geliştirme bir arada yürütülebilir mi bide bu sporda program nasıl belirleniyo yardımcı olursanız sevinirim:))

2. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Tam emin değilim ama yanlış hatırlamıyorsam her gün değişiyordu Crossfit'te program.

3. loveisnothing

loveisnothing Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğim ve yaptığım kadarıyla aktarmaya çalışayım, yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim:
    Crossfitte program oluşturmak, hiç bir program -gün ve gün bile- birbirinin aynı olmadığı için 4 ana alanda değerlendirilebilir. Endurance (dayanıklılık), Strength (kuvvet), Power (güç) ve Kardio. Öncelikle 2 hafta da bir ya da hafta da bir yaptığın dayanıklılık antremanlarıyla hafta içindeki diğer antremanlarının ne kadarının güç ne kadarının kuvvet ve ne kadarının kardio olacağına karar verip, ona göre günlük program yazıyorsun. Ne eksiğin varsa onu tamamlamak adına.

Dayanıklılık antremanlarından başlangıç seviyesinde bahsedicek olursak, bunların çok farklı kombinasyonları var ama birinden bahsedeceğim sadece, vücut ağırlığını kallanabildiğin temel hareketlerden herbirinin farklı bir bölgeyi çalıştırdığı 6 hareket seçip, 50 tekrar yapıyorsun. ve bunu belirli bir sürenin altında bitirmeye çalışıyorsun. mesela 25 barfiks le başlayıp, 50 şınav, 50 burpee, 50 deathlift, 50 jump squat, 50 military press ve 25 barfiks le 20 dakkanın altında bitirmeye çalışıyorsun. Devam edemeyecek kadar yorulduğunda ilkinde 3 sn dinlenme hakkın var, 2. sinde 5, 3.sünde ve sonrasında her yorulduğunda 8 saniye. İlk bu antremanı yaptığımda kusuyordum ve sabaha kadar uyuyamadım bu arada ;)
    daha sonra dayanıklılık anremanlarına bakarak, hafta içinde ne eksiğin var sa ona yönelik güc,kuvvet ve kardio antremanını yazıyorsun. eğer gerçekten daha önce ağır sporlar yapmış bir insansan çok mükkemmel ve tatmin edici antremanlar sağlıyor crossfit. ve vücudun ileri seviyelerde her yerinde ayrı bir kasla jöle gibi şişirilmiş diil de kurşun geçmeyecek kadar sert kaslara sahip oluyorsun. ve tam bir makine oluyorsun. yapamayacağın hiç bir hareket hemen hemen kalmıyor=) bu işi sağlam yapan bi arkadaşımın kolları 39-40 cm bu arada.

yanlış bilgi verdiysem bilen arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim. Saygılar.

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  4. brhmcr

brhmcr Guest

Sayfayı Paylaş