coca zero ve kalorisiz tatlandırıcılar sugar free???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve deep_fly tarafından 23 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    coca cola zero 100 ml 0.2 kalori.yani 1.5 litrelik şişeleri yaklaşık 2.5 kalori falan ediyor.bir de nazo adında sugar free yazan tatlandırıcılar var.içinde şeker yok.bunlar definasyonda kullanılabilinir mi?bu dönemde en az 3 litre su almamız gerekli diye biliyorum.bi de light süt hakkında besin değerleri tablosunda 0.15 yağ yazıyo.yani bi litre de 1.5 gram falan eder bu da,fakat salondaki hocalar light süt tüketmemi söyledi.sebebini sorduğumda uht nedeniyle en kötü yarım yağlı süt tüketmemi tavsiye ettiler.ligh cola,nazo ve light süt definasyonda işe yarar mı? önerileriniz benim için çok önemli....

2. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    cola nın zararı bildiğim kadarıyla sadece içindeki şeker miktarıyla sınırlı değil..Bu nedenle light olması pek birşeyi değiştirmeyecektir..Hatta bir yerde okumuştum light olmasını sağlarlarken çok daha fazla madde koymak durumunda kalıyorlarmış..Ayrıca bilgisayarımda bulunan colanın zararlarıyla ilgili birkaç satır yazıyıda buraya yazayım

Kalsiyum (Eksikliğinde ne olur?: Kemik erimesi)
    •Magnezyum ( Mutlaka alınması gereken bir maddedir. Eksikliğinde sinirlilik, mental çöküntü, kafa karışıklığı, titreme, yorgunluk..)
    •Askorbik asit (Bildiğimiz C vitamini) Eksikliğinde ne olur?: Diş kaybı, yüzeyel kanamalar, enfeksiyonlara açıklık, sık grip olma, kansızlık..
    •Riboflavin (B2 vitamini) Eksikliğinde ne olur?: Kronik ishal, alkolizme yatkınlık, karaciğer bozuklukları..
    •A vitamini (Eksikliğinde ne olur?: Görme bozuklukları, mide bağırsak ve idrar yolları enfeksiyonlarına yatkınlık..

Cola bana kalırsa ne light nede normal olarak tüketilmemesi gereken içeceklerin 1.sırasında gelir..Ha çok nadir olarak belki 1 bardak içersiniz ama şahsen ben ağzıma yıllardır cola sürmüyorum..

mfd, orkunberk, zuzu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Cola’nın zararları hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.
    www.barsakforum.com sitesine yazı gönderen Prof. Dr. Karatay, “kola içince vücudunuzda neler olduğunun farkında mısınız?” diyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı:
    1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.
    2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.
    3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.
    4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)
    5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.
    6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırısınız.
    7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.
    8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.
    Kanal A Haber

http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=80698

her nekadar diyet olsada kola zararlı bi içecek, en iyisi ayran , meyve suları veya icetea vb....

mfd bunu beğendi.
  4. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    kola spor yapan bır ınsanın hayatında asla olmaması gerek yada cok az olması gereken bır ıcecek

kolanın lıght olması demek ıcıde tatlandırıcı var demektır buda sekerden daha zaralı sonucta sekerden yuzlerce kez tatlı bır madde ozellıkle aspartam salıga zararı olan bır tatlandırıcı

dunyada sporcular defınasyon donemınde laktozsuz-yagsız sut ıcerler ama turkıyede bu tur sutler pek bulunmuyor ve pahalı lıght sut kullanılabılır *ıstersen forumda kutu sutun zararlı olup olmadıgının tartısıldıgı bır baslık var ara oku*

deep_fly bunu beğendi.
  5. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sütün ve piyasadaki yoğurtların yararıda tartışılır ne varsa yumurtada var

6. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    şimdi ben light kola neden sporcuya zararlı diyeceğim içinde tatlandırıcı olmasının yanında protein sentezini engelliyor denilecek :)
    peki buna kanıt olan bi araştırma var mı yada varsa bu araştırmada kolanın vücuda giren proteinin yüzde kaçının sentezini engellediği bilgisi var mı?
    bence bu konu biraz ''vücut bir kerede 30 gr protein sentezleyebilir'' bilgisine benziyor.

pastnova bunu beğendi.
  7. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    peki kanıtlanmış bir yararı varmı?

8. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    içerken verdiği haz duygusu bana yetiyor, onun dışında bir yarar beklemiyorum açıkçası.

9. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    aynen:) cola içerken başka bi beklentim yok benim de

10. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
  11. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    devamlı kola içen kişilerin göbeksiz olma ihtimali bence hiç yok!

ayrıca kemik erimesi de yapıyor... boyu da kısaltır aşırı tüketim yıllar sonra açığa çıkar bence...

12. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Burda yazılan birçok şey tamamda..Şu günah muhabbetleri hiç hoşuma gitmiyor..Buna kesinlikle katılmıyorum..Ayrıcada sadece günah olduğunu ispatlama çabası için yok uyuşturucu madde yok kokain vs gibi şeyler yazılması çok absürt geliyor..

13. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123

verdiğin linkteki çoğu zarar light yada zero olmayan kolayla ilgili, ben de kesinlikle karşıyım normal kolanın içilmesine içindeki basit şeker miktarı nedeniyle
    benim tek merak ettiğim yıllardır söylenen co2 protein sentezini düşürür bilgisinin doğruluğu çünkü içimi gayet hoş bir içecek ve tatsız tuzsuz ızgara etin yenmesini epey kolaylaştırıyor :)

14. Powerofdreams

Powerofdreams Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya-Ankara
    Benim gittiğim spor salonunda satılan içecekler arasında ice tea,soda ve coca cola zero var.İnsan düşündüğünde adam burda herkes spor yapıyor ona göre içecekler satmak durumundayım diye düşünmüş sanırım :) ama ne kadar doğru tartışılır

15. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    haz duygusu değil kafein bağımlığını dindirmenin verdiği rahatlama

smltncr bunu beğendi.
  16. Powerofdreams

Powerofdreams Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya-Ankara
    Kafein bağımlılığını dindirmenin en güzel yolu bir bardak şekersiz kahve...

17. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    :) beni benden iyi tanıyorsun yani

18. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    senin içtiğin kola dünyadaki diğer kolalardan farklı sanırım, yada içine bilmediğimiz başka maddler katıyorsun. kola bildiğimiz kola işte:)

19. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    benim içtiğim kola zero da sen kola içen herkesi kafein bağımlısı sanmaktasın :D

20. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123

kola zararlıdır :). sende içmeye devam et #7 afiet olsun

Sayfayı Paylaş