cardio ve ağarlık = kalori yakımı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jarhead tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    düşündümde şimdi bir ağarlık idmanıyla bir cardio idmanındaki kalori yakımını değerlendirmek istedim. cardioyla pek aram yok şu zamana kadar pek bir cardio yaptığım söylenemez ama ben şuna inanıyorumki overtraining olmadıktan sonra cardiosuzda yağ yakımı ğerçekleşebilir.

sonuçda bölgesel yağ yakımı diye birşey yok. bunu hepimiz biliyoruz. yağ yakımındada önemli olan enerji harcamak kalori yakmak.

şimdi soruyorum size ortalama bir biceps göğüs idmanında toplamda 15 ton ila 25 ton arasında bir kilo kaldırıyoruz. buradaki kalori yakımımız zaten alıp başını gidiyor. şimdi bir cardio idmanında harcadığımız enerji ne kadardır? burda öğrenmek istediğim basit bir cardio idmanındaki enerji sarfiyatımız, kalori yakımımız ne kadar oluyorki?

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Antrenman sonrası yaptığım interval koşuda 300 kalori civarı yakıyorum. Nabzımı 140 - 150 aralığında tutuyorum. Eğer sadece yağ yakımı amaçlı geldiğim dinlenme günü olursa 500 - 600 kalori arası değişiyor.

jarhead bunu beğendi.
  3. boran90

boran90 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    bildiğim kadarıyla kas kaybını önlemek için o ağırlık çalışıyolar

4. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    jarhead tam emin olmamakla birlikte ağırlık çalışırken aralarda verilen boşluklarda nabız düştüğünden yağ yakımı pek iyi olmuyor.
    Ama mesela süper set girildiğinde çok daha iyi yağ yakımı olduğunu okumuştum

5. Türkolmak

Türkolmak Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayarcı,Asker,Sporcu (:
    Yer:
    Nereye ! (:
    Ben de cardio süresini şimdiki salonda uzun tutamıyorum. 5-10 dk yapıyordum. Ama son zamanlarda 15-20 dk ya çıkardım.

Eski salonum ne güzeldi :( koşu bandı vardı,bisiklet vardı, değişik aletler vardı ve cardio 30 dk yapıyordum hemde zevkle ve şıp şıp ter oluyordum.

Cardio yaparken vücut sıcak oluyor hafif terleme oluyor ve hemen peşine ağırlığa giriyorum. Sonuç ter içindesin :)

6. precorefx

precorefx Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Antrenmanın intensity'si artırılırsa, yani triple drop'lar, süpersetler ve 1 dakikayı geçmeyen dinlenmeler oılursa, ağırlık idmanı harika bir yağ yakıcıdır. Kafein de bunu destekler.

deathlifter ve Berkthagar bunu beğendi.
  7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bu kesinlikle bilinemeyecek birşey. Body antremanı vardır kimi 200 yakar kimi 1000 yakar bunu bilemeyiz. Aynı şekilde cardio da öyle. 100 kilo birinin koşmasıyla 80 kilo birinin koşmasında kalori farkı doğar. Bakmayın o makinelerde yazanlara. Babam 120 kilo 4 te yürüyen bir insan ben de 80 kilo 10 ile koşan birisiyim. Babamdan akan teri anlatamam. Benim harcadığım kalorinin en az 2 katını harcıyordur kendisi :)

Süper setlerin ve az dinlenmelerin çok işe yaradığı kesin. Forumda mitokondri isimli üyenin mens healthteki röpörtajını okumuştum. Kendisi squat, squat jump, şınav gibi hareketleri ard arda süper set halinde yaptığını söylüyordu. Cardio hiç yapmamış. Fakat kalori alımını da düşürerek sürecinde 14 kilo mu ne vermişti. Yani cardiosuz definasyon olur. Yeterki yağı ve karbonhidratı azaltarak yapın.

8. magxstone

magxstone Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makina muhendisi
    Yer:
    Baku
    Selamlar.
    Body antremani ile kimi 200 kimi 1000 yakar demissiniz cok dogru katiliyorum
    Ama kesinlikle bilinemeyecek birsey kismina katilmiyorum;)
    Agirlik kaldirma enerjisi hesaplanabilen somut bir kavramdir.
    Kaldirilan agirliklarin nekadar oldugu ve nekadar yuksege kaldirdiginizla dogru orantilidir.
    Toplamda kaldirdiginiz kutle(agirlik) miktarini arttirin ve bunu nekadar yuksege kaldiridiginizi arttirin daha cok enerji harcarsiniz.
    Ama body sporu icin yukseklik genellikle sabittir arttirilamaz.Istasyona gore harekete gore agirligin kaldirildigi yukseklik degiskendir.uzun kaslarla calisilan istasyonlarda daha yuksege cikilir genelde-kisa kaslarda genelde kisa yuksekliklerde kalinir.
    B.B sporu sirasinda buyuk kaslarini kullanarak Ortalama 15 ton kaldiran bir sporcu yaklasik 650 kalori enerji harciyor.
    Yag yakimi icin kalori harcamak gerekir.
    istersek agirlik kaldirarak harcayalim istersek kardiyo ile.
    Ayrica kardiyo icin yakilan enerjiyi belirleyen toplam katedilen mesafe ve sporcunun kendi agirligi onemlidir.
    Agirlik kaldirma icin de toplam yukseklik ve kaldirilan agirlik miktari onemlidir.
    Her ikisinde de zaman onemli degil.10 km yi isterseniz 24 satte gidin isterseniz 1 saatte yaklasik ayni enerjiyi harcarsiniz.15 tonu isterseniz 1 saatte kaldirin isterseniz 24 saat boyunca yine ayni enerjiyi harcarsiniz.
    Ama kazandiginiz guc ve kas miktari degisir.minumum zamanda yaparsiniz daha cok guc kazanimi ve kas kutlesi kazanirsiniz.agirlik kaldirmada minumum zamandan kastim hizli kaldirmak degil set ve tekrar aralarinda bekleme suresini azaltmak.
    Terleme konusuna gelince harcanan enerjinin bir kismi yapilan is icin kullanilir bir kismiida vucut enerjisi verim kaybi sebebiyle ISI enerjisi olarak disari atilir. ama terlemede etkili olan esas faktor,surtunmeden dolayi aciga cikan enerjidir.Yani elinizi bile birbirine surtseniz eliniz isinir.kaslarda hizli hareket edince-vucut dokulari biribirine hizli surtundukce isi enerjisi aciga cikar.ve bu da terlemeye sebep olur.Tamamen verimsiz kullanilamayan atik enerjidir.

Saygilar.bench_O

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Çok güzel söylemişsiniz. Bu hesaplanabilir birşey. O mantıkla koşuda insanın ne harcadığı da hesaplanır. Sonuçta fiziksel bir aktivite gerçekleşiyor. Fakat bunları biz hesaplayamayız anlamında söylemiştim. Yani ben 1 saat cardioda ne kadar kalori 1 saat body de ne kadar kalori harcıyorum bunu bilemem. Ben diyetimde bunu 500 olarak hesaplayarak yapıyorum. Şimdiye kadar da hiç kilo alma veya verme sorunum olmadı. Çok eskiden zorlanırdım fakat işi kalorilerle ayrıntılarla rakamlara dökünce kilo almakta vermekte çok kolay oluyor.

Sayfayı Paylaş