Cardio hakkında bir soru

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zargy tarafından 9 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. zargy

zargy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    180 boyunda 70 kg ağırlığındayım.Çok fazla yağlı değilim.Programıma cardio eklemeyi düşünüyorum ama bu konuda pek bilgim yok.Kilo kaybetmeden uzun vadede cardio ve iyi beslenmeyle yağsız,daha kütleli bi vücuda sahip olmak istiyorum.Ama cardio çalışmalarını ağırlık antremanının başına mı sonuna mı ekliycem?cardio antreman yoğunluğu nasıl olacak?Bu konuda bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Teşekkür ederim

2. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Kilo ve boy durumunu göz önünde bulundurursak; hele dengeli ve düzenli beslenmeyi başarbileceksen; cardio yapmanı tavsiye etmem çünkü cardioya ihtiyaç duymazsın. Öte yandan illa cardio şart diyorsan; bence 2 antrenmanda bir antrenmanın sonunda 10-15 dakikalık cardio çalışması yeterli olacaktır, fazlası vücuduna kütle katmana mani olur.

OvO bunu beğendi.
  3. mm2000

mm2000 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Manager
    Yer:
    İstanbul
    1.80 boy ve 70 kg ağırlık ile hala Cardio yapman gerektiğini düşünüyorsan, kas kütlen oldukça az demektir. Blitz in de dediği gibi kas inşaasına öncelik vermen en doğrusu olacaktır. Ben senin yerinde olsam deliler gibi korkmadan yer ve hafta 3-4 gün çok sıkı antrenman yapardım. Kas kütleni arttırabilirsen define olmak sana daha kolay gelecektir ki bilimsel olarakta zaten daha kolaydır. Yani boşver cardioyu derim.
    Sıkı çalış, kolay gele.

uzk bunu beğendi.
  4. zargy

zargy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    tşk

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Kas kütlem az değil ama tabiki çok da değil zaten yağlı bi vücuda sahip değilim.sadece büyük bi vücut sahibi olmayı başaramasam da çok kaliteli kaslara sahip olmak istiyorum.forumdaki ayaz nickli arkadaşımızın kalitesini hatta daha yağsızını yakalamak mesela.;)Sizlere de kolay gelsin

5. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Re: tşk

Ayaz örneğini güzel vermişsin, bence Ayaz ile konuş; ben kendisi ile konuşmuştum. Yanılmıyorsam cardio yapmıyor ve antrenmanlarda da 6-8 tekrar çalışıyor. Yani iyi besleniyorsan ve genetik yapın da zaten seni kilolu kılmıyorsa çok da cardio ihtiyacı yok demektir.

6. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    tabi sizin amacınız farklı ama bana sorarsanız kardio sağlık açısından şart diyorum . hem aerobik kapasiteyi yükseltir hem de daha kondisyonlu olmanızı sağlar. aerobik kapasiteniz yüksek olduğunda da vücut oksijeni normalden daha iyi kullanacağı için antremanlarınızda size artı kazandırır.

masterofthehell ve gladiator bunu beğendi.
  7. zargy

zargy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    bi de eğer yanılmıyosam şöyle bi izlenimim var;cardio çalışma yapan insanların derisi daha ince oluyo,çok daha kaliteli,dikkat çekici görünüyo.Belki başka bi nedeni vardır ama cardio yapanlarlarda bunu görebiliyorum

8. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    :D
    Bu anlaşmazlığın sebebi sanırım biz vücutçuların cardioyu sadece yağ yakma aracı olarak görmemiz. Cardio yağ yakmadan sağlıklı ve zinde kalmak içinde kullanılır normal insanlar tarafından :D

Ama Blitz 'in dediği gibi yağ yakarken ciddi anlamda kas kütlesi koyamazsın. Sadece hafif cardio kas yaparken yağlanmanı yavaşlatır. Dengeli beslenirsin ve haftada 2 - 3 gün 30 dakikadan fazla olmayacak şekilde cardio yapman hem kondisyonunu artıracak hemde bulk döneminde çok fazla yağ depolamanı engelleyecektir. Ama havalar ısındığında bulk sezonunun sonunda, diyet ve en az 5 gün 45 dakika aç karnına cardiyo çalışmasıyla yağ oranını %5-6 ya kadar çeker parçalı bi vücut etle edersin.

Yani kısaca vücutçu olarak bulk döneminde kardiyo yapılabilir ama ölçülü olması şart.

9. zargy

zargy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim.Cevabımı aldım.haftada 3 gün en fazla 30 ar dakika cardio.bence bunu herkes yapmalı.geçen yaz antalyada üyesi olduğum spor salonuna üye olan ve avrupadan tatil için gelen sporcular cardio yapıolardı.hiçbirisi de kilolu falan değildi.tam tersine deyim yerindeyse heykel gibilerdi.yaza kadar bunu yapıcam sanırım haftada 5 güne ve diyete gerek kalmayacak.Nede olsa yarışmaya girmiycez dimi :D

10. silentbreeze

silentbreeze Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bende bşiy sormak istiyorum.
    benimde kilom boyuma göre az. 1.92 -- 82
    gögsümde ve belimde yaglanma var. gögüsler sarktı.
    yüksek set sayılı antreman yazdı hocam onu uyguluyorum.
    ama kardiyo yok.
    yagsız sekersiz beslenerek kardiyo olmadan bundan kurtulup hacim kazanabilirmiyim?

11. sylvesterstalon

sylvesterstalon Yeni Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-pdr
    Yer:
    van-antep
    ağırlık + kardio + protein ağırlıklı diet yaparsan kurtulursun zamanla.....kolay gelsin

12. silentbreeze

silentbreeze Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    iyide hocam kilosu az bi insan kardiyo yaparsa hepten zayıflar. bu sefer kazandıgın kütle bi işe yaramaz ki kazanamazsın zaten.

13. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    1.92 boy için 82 kilo az gerçekten... Buna rağmen vücudum yağlı diyorsan kas kütlesi az demektir ki bunu toparlamak amacıyla kütleye yönelik çalışmanda fayda olduğunu düşünüyorum. Eğer gerçeten uzun vadeli çalışacağını düşünğyorsan çok tekrar az ağırlık yerine kütleye yönelik programlara dönmelisin. Belki bu süreçte vücudun biraz daha yağlanabilir ama bunu da beslenmene dikkat ederek aşabilirsin.

14. silentbreeze

silentbreeze Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    saolasın.
    bende öyle yapıyorum zaten.
    dedigin gibi bir seneye yakın devam etmeyi düşünüyorum.
    salondaki hocam aynı senin gibi söyledi. yediklerime dikkat etmeye başladım.
    antremanlarıda aksatmassam inş. amacıma ulaşırım.

Sayfayı Paylaş