Bulk/Definasyon ve Vücut Geliştirmeyle İlgili Bir Kaç Soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Reals tarafından 25 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Reals

Reals Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba. VG'ye başlayalı 1 ay kadar oldu. Hem kas ve kütle yapmak istediğimden hem de çoğunluğu göbek bölgesinde olan yağlarımdan kurtulmak için 1 aydır sabahları kardiyo akşamları ağırlık antrenmanı şeklinde çalışıyorum. Göbek bölgesi ölçüsü yaklaşık 97-98 cm boyum 1.85 kilom +80 ( 83-84 olbilir bir kaç aydır tartılmadım ). VG'ye başlamadan önce kol kalınlığı soğuk 34 iken 1 ayda soğuk 36 ya çıktı whey protein tozu ile protein takviyesi alıyorum. Göbek çevresindeki bu simiti eritmek için Aralık ayı başına kadar definasyon yapmayı düşünüyorum İstanbul'da yaşadığım için Aralık ayına kadar mevsim sıcak sayılır. Definasyon sırasında yağ yakmak için bir yandan sabah kardiyo yaparken yine aynı şekilde akşam ağırlık antrenmanına devam etmek istiyorum kas ve kütleyi korumak için uygun mudur sizce ? Yoksa Bulk'a mı gireyim ? Bu göbekle bulk tehlikeli olmaz mı göbek iyice çıkar bir sonraki yaz mevsiminde eritmek için çok büyük zorluk çekmez miyim ? Şu an uyguladığım çalışma sistemine devam edeyim mi 2 ay kadar daha ? ( Açıkçası çok da fazla karın kası yapmaya, baklavaları çıkarmaya hevesim yok düz göbeksiz sade bir gövde bunun yanında gelişmiş göğüs,kol ve omuz istiyorum hedefim bu göbek ve karın kısmında yağlar erisin göbek gitsin yeterli yani )

Şu an ki çalışma sistemim

Sabah 6.30 gibi kalkıyorum 7 gibi aç karnına sahile koşmaya iniyorum 1 saat kadar kardiyo antrenmanından sonra 8 de eve geliyorum hemen peşinden mekik,alt karın antrenmanları falan çalışıyorum. ( Kardiyoyu aç karnına yapmam doğru mu kahvaltıdan sonra mı yapayım yoksa aynen devam edeyim mi ? )

Saat 9.00 gibi bol proteinli kahvaltımı yapıyorum.

Ara öğünü aynı şekilde bol proteinli geçiriyorum

Akşam öğünü ise karbonhidrat - protein karışımı oluyor.

Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra ağırlık antrenmanı yapıyorum.

Antrenmandan önce, sonra ve ara öğünde olmak üzere günde 3 ölçek whey protein takviyesi yapıyorum.

Aslında yarı bulk yarı definasyon yapıyor gibiyim zaten 2 ay kadar böyle devam edeyim mi yoksa sabahları yağ yakmak için kardiyo yapmamdan dolayı kas-kütle kaybı çok mu olur ?

Böyle 2 ay akdar daha devam edeyim mi bulk dan önce yoksa başka önerileriniz var mı ?

Son düzenleme: 25 Eylül 2012
  2. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Boyuna göre kilon fazla değil bence bırak definasyonu ağırlık idmanalrına yüklen 2013 nisan gibi girersin definasyona kiii yeterince hacim alabilirsen ( çoğunlukla yağsız şekild ekilo alabilrsen) o zaman definasyon sonucunda güzel bir vücut eld edebilirsin aksi taktirde zayıf görüneceksin.

Önce hacime yönelik çalış,şu anda göbek kısmını dikkate alma göbeğide sal demiyorum hacimlenme sürecinde ama alabildiğin kadar kas olarak kilo almaya çalış ve bu süreçte az öncede dediğim gibi göbeği takma kafana.

3. Reals

Reals Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet doğru kilom boyuma göre normal kilo problemim yok ama kilom normal olduğum için göbek iyice dikkat çekiyor. Herhalde metabolizmamdan kaynaklı olsa gerek vücut yağlarım çoğunlukla göbek çevresinde toplanmış göğüs, kol çevresinde az yağ var. Vücut çay bardağı şeklini almış bu yüzden daha da kötü olmasından çekiniyorum. Peki kışın bulk yaparken göbeği çok fazla salmamam için ne gibi önlemler önerirsiniz ?

4. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Karbonhidrarı minumua inidreceksin özellikle idmanalrın akşam 7 den sonra bitiyorsa hiç almamaya özen gösterecerksin.Karbonhidratı ağırlıklı olarak normaldede yaptığın gibi idman öncesinde almaya özen göstereceksin.

Ekmek,yağ,şeker v.s...bunları zaten söylemem gerek yok ( almaman gereken besinler için)

Bu arada proteini arttır,günde kilonun ortalama 2-3 katı kadar tüketmeye çalış.Ve bu nu gün içerisinde yay bir öğünde ortalama 25-35 grm arası protein al .

5. Reals

Reals Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Peki whey protein takviyesini alma öğünlerim doğru mu ? Ben ara öğün, antrenmandan 20 dk önce ve antrenmandan hemen sonra olmak üzere whey protein takviyesi alıyorum yanında kreatin de alıyorum doğru mu bu vakitler ? Bir de kardiyoyu aç karnına yapmak doğru mu ? Aç karnına derken sabah kalktıktan sonra kardiyodan hemen önce basit şeker alıyorum sonra kardiyo yapıp kahvaltımı yapıyordum yalnış yapmamışımdır umarım.

Sayfayı Paylaş