Body yapmak hızımızı etkilermi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve boyukarizali tarafından 24 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaslar body yaparsak hızımız yavaşlarımı hareketlerimiz olsun her konuda.Hızımızı etkilerse nsl etkiler hangi hareketler hangi kas grupları etkiler.

2. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bence body biraz hantallaştırıyordur ama bizim yapacağımız 1-2 yıllık çalışmalarla o duruma geleceğimizi pek sanmıyorum, bu görüşüm sadece yoğun kas kütlelerine sahip olanlar için.. Bu arada hız derken genel bir serilik mi yoksa koşma hızı, yüzme hızı, yumruk hızı vs. mi ?

3. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    genel olarak senin söylediklerinde dahil

4. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    bence ağırlık çalışması insanı yavaşlatmaz. neden; şu örneği vere bilirim bir 100 m koşucusunu vucuduna bakın birde 10000 m koşucusuna.

100 m koşucusu çok hızlıdır ve kaslıdır ama 10 km koşucusu onun hızının yarısı kadar bir hızla çok uzumn süre koşabilir ve kaslı bir görünümüde yoktur çok zayıftır ,yavaştır)

100m koşucusu 45 km hızla koşabilir.omuzlara ve baldırlara dikkat!ve pazularada öyle ve.... diye gider
    ve 100m koşucularıda çok yüksek ağırlıkla idman yaparmış
    hüseyin bolt
    işte vucudu hantallaştıran ağırlık çalışmaları:DD:D::lol:hyper_ben de hantallaşmayı istiyorum yani. bir türli bu herifler kadar hantallaşamadım
    ---------------------------------------

10.000 km koşucusu

bunlarda 10km yazınca çıktı

rey619 bunu beğendi.
  5. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    hacimlenirsek yavaşlarmıyız öyle sorayım ?

6. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    ağırlık çalışması yavaşlatmaz. ancak ağırlık çalışmasının türü hızı doğrudan etkiler. patlayıcı güç gerektiren sporlarla uğraşan atletler de ağırlık çalışması yapar. hatta patlayıcı güç inşaası için ağırlık çalışırlar. ancak çalışma sistemleri vücut geliştirme tarzı çalışma sisteminden tamamen farklıdır.
    atletler için gereğinden fazla kas kütlesi problem teşkil eder. savaşçı 100 metrecileri ve 10000 metrecileri örnek vermiş. 100 metrecilerin daha sizelı olmalarının sebebi sprint için gerekli olan kas kütlesinin uzun mesafe koşuları için gerekli olandan fazla olması. aynı şekilde dayanıklılık için minimum kas kütlesi avantajlıdır. dolayısıyla 10000 metreciler daha zayıf. özet olarak her sporcu kendi branşına uygun biçimde antrenman yapar ve vücudu bu doğrultuda şekillenir.

Son düzenleme: 24 Mart 2010
  7. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Savaşçı 100m koşucularının resimlerini görünce hantallaşasım geldi.Nolur bende hantallaşıyım :) Şaka bir yana bende hantallaştırdığını düşünmüyorum.Basketbolculardan da örnek verebiliriz.Şu linke bakın Lebron James hantal duruyormu sizce :)

http://blogs.targetx.com/pbu/Trevor/lebron-james.jpg

8. ilkersss

ilkersss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    spor akademisi öğrencisiyim antrenörlük bölümü bu konu hakkında benimde çok tereddütüm vardı ve bizzat bu alanda türkiyenin önde gelen bi ismiyle konuştum adını vermeyeyim.

dediği şey şu : insanın doğuştan bi kas yapısı var beyaz kas fibrilleri güçlü olurlar ve hızlı kasılırlar . kırmızı kas fibrilleride beyazlar kadar güçlü olmaz ama çok dayanıklıdır dedi ve dewm etti. beyazlar güçlüdür ve hızlı kasılırlar hızlı koşmanı beyaz kas fibrillerine borçlusun.doğuştan bi hız sınırın var bu beyaz kas fibrillerinin sayısını arttıramassın ama boyutunu büyütür güçlendirebilirsin buda senin hızlı koşmanı sağlar dedi. nasıl bi idmanuygulaam gerektiğini sordğumdaysa. squat hareketini 5 set maksimalinin %75-80 iyle 5 tekrarlı çalışmalar yapman beyaz kas fibrillerini geliştirir hızına olumlu etki yaratır dedi.Ama sırf bacak çalışmak yetmez vucudun her bölgesi için temel olan hareketleri %75-80 ağarlıkta 5 tekrar şeklinde uygulaman gerekir dedi aynen bu şekil..Belli bi süre sonra maksimalin % 80-85 ine çıkıp 4 takrar şeklinde yapabilirsin

umarım faydam olmuştur.

9. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    burada şu konuya dikkatinizi çekmek isterim. atletlerin çalışma sistemlerinin vücut geliştirmecilerin sistemleriyle yakından uzaktan ilgisi bulunmamaktadır. dolayısıyla atletlerin ağırlık çalışmalarını bodybuilding olarak algılamak yanlıştır. her ağırlık çalışması bodybuilding olarak algılanmamalı, bodybuilding de sadece ağırlık çalışması olarak algılanmamalıdır. bodybuilding tarzı çalışma sisteminin hızı, esnekliği, dengeyi olumsuz yönde etkilediği bir gerçektir. bu nedenle kişinin uygulayacağı sistem konusunda amaç belirleyicidir. lebron jamesin usain boltun çalışma stratejileri jay cutlerın ronnie colemanınkilerle benzerlik göstermez.

cadocx bunu beğendi.
  10. mfd

mfd Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    koşucular ve basketbolcuların olayı aerobik antrenman.
    onunla birlikte ağırlık çalışması yaptıkları için onlarda hantallık olmaz çünkü beyaz kasların yanında kırmızı kasları da çalıştırıyorlar.
    aerobik çalışmalar hacim çalışmasını yavaşlatır. adamlar buna rağmen ikisini birden çok güzel yapmışlar ama kaç yılda yapmışlar, hangi hocalarla, nelerle beslenerek yapmışlar.
    biz kısa sürede hacimlenelim diye yüksek ağırlık az tekrar yaptığımız için bizde hantallık kaçınılmaz.

ha ben hantallaşmak istemiyorum diyen hem sporunu yapar hem de bb yapar ama yavaş hacimlenir.

ben boksla birlikte yapıyordum dayanamadım boksu bıraktım.

bb'de eski olmamama rağmen kollarımdaki hantallaşmayı hissedebiliyorum. eskisi gibi seri yumruk atamıyorum mesela.

11. BByaşamaktır

BByaşamaktır Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    0
    katılılıyorum ama gülmekten,,,,,, BB hantallaştırırmış :D hayatımda kendimi bu kadar dinamik hissetmedim

12. qKn

qKn Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Kocaeli
    BB hantallaştırır kime sorarsanız sorun mesela yumruk hızın kesinlikle yavaşlar size bir soru sorayım o zaman anlarsınız bir kick bokscu mu daha hızlıdır bir BBci mi tabi ki kick bokscu her alanda BBciden daha üstündür çünkü BB'de beyaz kas çalıştırırsınız Kick boks , futbol ve benzer sporlarda kırmızı kas çalıştırdığınızdan daha üstün gelirsiniz o resimlerde 100m koşucuları felan elbette ağırlık antrenmanı yapıyorlar fakat kırmızı kaslarını daha çok yoğunlukta çalıştırıyorlar bunu anlatmaya gerek yok aslında nette bi sürü yazı var anlatan olay bu

13. 1mmortaL

1mmortaL Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya - İzmir
    Olay üstün olma olayı değil. Sana şurdan örnek vereyimki Mike tyson beyaz kas lifleri çok yoğunlukta olan oldukça kaslı bir vücuda sahipti fakat dayanıklı değildi bir boks maçı 10 - 15 rountlara kadar sürmesine rağmen Mike herzaman için ilk 3 raunt da rakibini nakavt etmeye bakardı çünkü beyaz kas liflerinin yoğunlukta olması ona güç veriyodu fakat dayanıklılık yoktu 3-4 raunttan sonra son rountlara kadar asla dayanamazdı ya nakavt ederdi yada biterdi...thums:

Ayrıca demişsinki 100 metre koşucuları kırmızı kasları daha çok yoğunluktadır hayır tam tersidir. Organizmamizda BEYAZ kas lif yapisi fazlaysa; Antrenmanlarla, sürat ve kuvvet sporlarinda üst düzeyde performans yakalayabiliriz. Organizmamizda KIRMIZI kas lif yapisi fazlaysa; Antrenmanlarla, dayaniklik sporlarinda üst düzeyde performans yakalayabiliriz.

Organizmamizda kirmizi kas lif yapisi fazlaysa sprinter veya süratli olmasi beklenemez .
    Beyaz kas lif yapisi fazlaysa uzun mesafeci veya dayaniklilik sporcusu olmasini düsünemeyiz.

Savaşcı bunu beğendi.
  14. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0

BB ci neden yumruk atmaya çalışsın ki durduk yere . o yumruk atmayı bilmiyor kick boxcudan nasıl hızlı atsın. ama yeteri kadar pratik yaparsa karşılaştırmak lazım.

Bir makalede okudum uzak doğu dövüş sporları ustası yazıyor:

GüçsüzKaslarla hız yapılmaz
    bir aylık Ağırlık çalışmasının getireceği güç 1 yıllık pratik çalışmasının getireceği güce eşittir.
    Ancak 1 yıllık pratik çalışmasındaki gibi hareketi iyi yapmanı sağlamaz tecrübe vermez.

Sayfayı Paylaş