Body Building Boy Uzamasını Durduruyor

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Caribbean T tarafından 4 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Bunu bir yerde daha duymuştum pek emin olamadım ama bi dergide profesör doktor yazmış sizce bunlar doğru mu? Ben 17 yaşındayım benim nihai boyum 1.77 1.78 suan 1.76 boyundyaım bir 1.80 1.84 falan olmak istiyorum beslenmeem cok dikkat ediyorum ama işte uyku sorunum var.

Yaygın inanışa göre basketbol, voleybol, yüzme gibi sporlar boyu uzatır, halter, güreş, vücut geliştirme gibi sporlar kısaltır. Gerçekten böyle mi?
    Hem hayır hem evet.
    Maalesef basketbol, yüzme veya voleybolun boyu uzattığına dair kesin bir delil bulunmuyor. Fakat biliminsanlarının şöyle bir düşüncesi var; Sporla uğraşan, bu sporları yapan bireyler sağlıklı insanlardır ve boyun normal şekilde uzaması için de sağlıklı bir vücut şarttır. Kısacası sağlıklı kalmak için spor yapmalıyız, sağlıklı olursak zaten boyumuz normal şekilde uzayacaktır.
    Halter, Güreş gibi sporlar boyu kısaltır mı? Maalesefe evet. Boy uzaması kemiklerin uçlarında bulunan büyüme plakları sayesinde olur. Bu plaklar çocuk ergenlik çağını bitirene kadar faaliyettedir. Ergenlik çağından sonra yani kızlarda 16 erkeklerde 18 yaşlarında plakların büyümesi durur ve bu yaşlardan sonra uzama durur (Nadiren 1-2 cm uzama olabilir). İşte boyu yani kemikleri uzatan bu büyüme plakları halter, güreş, vücut geliştirme gibi sporlarla uğraşırken aşırı stress altında kalır ve yeterince uzayamaz. Yani Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu gibi güreşçilerin kısa boylu olması tesadüf değildir.
    Büyüme plaklarının neden stress altında kaldığı ise tam oalrak bilinmiyor fakat iki teori var:
    1- Bu sporlarda yapılan ağırlık kaldırma çalışmaları.
    2-Kas geliştirme için kullanılan Anabolik Steroid denilen ilaçlar.

2. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    ya bi insan uzayacaksa emin ol uzar o afedersin babasnın spermleri güclüyse uzar ama senin uzama kapasitende 1.78 varsa sende kalırsın öyle 1.90 varsa gidersin emin ol zenci basketçilerde kaldırır ağırlık ufaklıktan beri onları görmüyomusun..ama tabi body yide bilinçsizce yaparsan orasına bişey diyemem squad vs gibi hareketler engelleyebilir ona bişey diyemem üst kısım calısmaları kısa bırakmaz fazla sanmıyorum..

3. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Halter ne bodybuilding ne ikisi çok farklı şeyler bodybuildingle halterin bir alakası yok halterci adam 200 kiloyu havaya kaldırıyor boyunu tabi etkiler bodybuilding boy uzamasını olumsuz etkilemez aksine yardımcı olur kaç kilo kaldırıyonda boyunu etkileyecek böyle saçma düşünceleri kafanızdan çıkarın oyuncakmı bu 50 kilo kaldırdın diye uzaması duracak
    kemiklerin

O mantığa göre düşünürsek omurgamız veya bacaklarımız kaç kilo yükü gün boyu taşıyor hiç uzayamamız lazım gidip 10 dakka 50 kilo kaldırıp indirdin diye plak mı kapanacak şehir efsanesi bunlar yok bodyci kısır olur boyu kısa kalır erken ölür ya şu dünyada bodyci gibi sağlıklı insan mı var tüm sporların atasıdır ne bu body düşmanlığı anlayamıyorum mahalle dedikodularına inanmaya devam ederseniz çok şey kaybedersiniz

Naim Süleymanoğlu falan halter yaptığı için mi kısa ? 2 metrelik halterciler de var. Basketciler basket oynadığı için mi uzun yada uzun oldukları için mi basketciler ki basketciler top sallayarak yapmıyor o devasa omuzları küçük yaştan itibaren başlıyorlar ağırlık çalışmalarına

Genetiğinde 180 olacak yazıyorsa istersen 24 saat ayağına taş bağla ağaçlara asıl tüm sporları yap o boy 180 i geçmez
    Ama 180 in altında kalabilir yetersiz beslenme uyku düzeni halter ( bak halter diyorum halterciyle bodyci farklıdır) etkenler olumsuz etkileyebilir

Body yaparsan ne beslenmen yetersiz olur ne uyku sorunu çekersin ne hormon sorunu çekersin herşeyin düzene girer genetiğinde yazan maximum boy uzunluğuna da ulaşırsın rahat olun.

Son düzenleme: 4 Kasım 2010
  4. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Maximum boyun haricinde 4-6 cm uzayanlarda görülmüş.Ama bu düşünce saçma değil uzmanlar tarafından kanıtlanmış birşey.Güreş , body building ve halter boy uzamasını yavaşlatıyor fakat basketbol volay ve yüzme nin boyu uzattığı tam olarak kanıtlanmamış birde ben bodye giderken bile o kadar yorulmama rağmen uyku düzene girmiyordu yine uyuyamıyordum 2 3 de uyuyordum 1 de 2 de kahvaltı ediyordum yani ne kadar yorulsamda uyku sorunu düzelmiyor malesef.

5. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Halter ayrı bir mevzu kaç kişi halter yapıyor bu forumda halter başka bb başka .

Bodybuildingin boy uzamasını olumsuz etkilediğine dair bir tane bilimsel kaynak göster bu sporu bırakırım.

Her salonda maddeler halinde yazar girişte

Bilimsel olarak yapıldığı takdirde boy uzamasına yardımcı olur diye.

Eğer 50 kilo 60 kilo kaldırdınız diye boyunuzun uzamasının duracağını düşünüyorsanız body yapmayın o psikolojiyle tam verim alamazsınız zaten.

6. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşım ben body sporunu kötülemiyorum aksine sevdiğim bir spordur fakat kızlarda 16 erkeklerde 18 yasına geldiğinde büyüme %96 tamamlanıyormuş yani önümde en cok verim alabilieceğim bir sene var body i hayatım boyunca yapabilirim ama boy uzaması ve gelişme her zaman oluyor maximum 20 21 yasına kadar gelişme devam edicek..Bu bir seneyi cok iyi değerlendirmek istiyorum tabi sizin dediğiniz gibi bu genetik basket ve bodynin cok katkısı veya zararı olduğunu düşünmüyorum tabi bu sporlara cok erken başlayan kişilerde mutlaka büyük farkılılık göstericek

7. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yaşlarında maksimum gelişme istiyorsan vücudunu zorlayıcı spor yapman lazım testesteron seviyesi ve büyüme hormonunu body kadar arttıran bi spor daha yok beslenmen de düzene girecek body yaptığın için benim fikrim body yaparsan eninede boyunada daha iyi gelişirsin bodyden kasıt zaten yüksek ağırlıklarla squat yapmayacaksın omuz press yapmayacaksın senin kaldırabileceğin ağırlıklar plakların kapanmasını sağlamaz rahat rahat body yap.

8. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Hım anladım testesteron ne demek?

9. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    testesteron erkeklere özgü bir hormondur...erkekte sakal-bıyık çıkması,güç kuvvet artışı vs.gibi şeyleri bu hormon sağlar...daha ayrıntılı bilgi forumda vardır araştır istersen

10. pac89

pac89 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    işte bu sporu kötülemek için sıkılan palavraların hası.hayatında hiç spor yapmamış tabiri caizse leylek tipli 1.90 boy mu daha hoş yoksa 1.75-1.85 arası gelişmiş bir vücut mu gösterişli duruyor sorarım sizlere.

11. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Hım bodyci ben araştırdım ama bulamadım testesteron ile ilgili birşey.Testesteron artarsa boy uzar mı veya testesteron nasıl artış gösterir ne yaparsak gösterir

12. HughJackman

HughJackman Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Naim ve Halil güreşçi değil haltercidir bu profun yazısından alıntımı yoksa senmi yanlış yazdın?

Bu arada sayın OkuyomBenYaa Omuzpress demişsin.Omuz press makinede yapıldığı takdirde bildiğimiz gibi oturarak yapılıyor.Kaldıki hem oturarak hemde insan kendine uygun bir ağırlık seçtiğinde omurgaya baskı yapcağına kesinlikle katılmıyorum.Ben 16 yaşındayım ve bende boyu etkilemesin diye titizlikle yapıyorum ama omuz press den kacmıyorum.

Son düzenleme: 4 Kasım 2010
  13. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Yok Professör doktor un cevapları bunlar yazım hatası olmuştur ben kopyalayıp yapıştırdım.

14. HughJackman

HughJackman Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    O prof daha kimin hangi sporu yaptığını bilmiyor:)Sözüne güven olmaz anlıcağın boş teneke tıngırdar sonuçta:)

15. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
  16. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Omuz press yapmayacaksın derken fazla kilo kaldıramayacak zaten onu demek istedim 100 kilo omuz press yapsan anca etkilenir omurga boy konusunda onu demek istedim.

Testesteron kas yapılanmasından tut büyüme hormonuna kadar herşeyi etkiler testesteronu arttırmanın en basit yollarından biride şiddetli body antremanıdır o yüzden body yapan birinin boyu kısa kalmaz aksine maksimum boy uzaması sağlanır

17. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Hım anladım.Ama ben bodyde kendimi zorlamıyordum yani pek zorlanıcak ağırlıklarla calısmadım rahatlıkla kaldırabiliecğeim bazen 3.sette zorladığım ağırlıklar mesela dombılda 6 kiloluk telden enseye cekişte 30 kilo falan 3 ay geçti 90 kilodan 77 kiloya indim ama kas olmadı pek göbekte erimedi.Bakalım yine başlıcam bi uyku düzeni sorun oluyot

18. HughJackman

HughJackman Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    1.65 boyundayım ve bu sporu yapıyorum.Dikkat edildiği takdirde fazlasyla yararı olan bir spor dalı.En güzeli özgüven bile tavan yapıyor.

19. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Benden 1 2 yaş küçük arkadaşlarımın boyu benden uzun %80 genetik %20 beslenme

20. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Bu spor u herkes halter kaldırma zannediyor. Body in halter kaldırma olmadığını anlatıyosun sonra boy uzamasıyla bi alakası olmadığını anlatıyosun ediyosun hatta kanat-sırt kasları sayesinde daha dik durmanı gösterişli olmanı sağlayan, sağlıklı bir vücut yapan bir spor olduğunu anlatıyosun. O yinede cahil kafa nato mermer

Sayfayı Paylaş