Bir Yerde Bir Yanliş Var Ama Nerde?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve dilber hala tarafından 26 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. dilber hala

dilber hala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Formunuzu uzun zamandır takip ediyorum. Çok faydalı bilgiler edindim. Kafamdaki birçok soru işaretini giderdiniz öncelikle çok teşekkür ediyorum.
    Benim şöyle bir sorunum var. Yaklaşık 9 aydır düzenli olarak spor salonuna gidiyorum. Haftasonları hariç haftanın 5 günü yaklaşık olarak günde 2 saat kadar spor yapıyorum. Belli ölçüde incelme yaşadım. Yaklaşık olarak 8 kilo verdim. Esasında az bir kilo. Düzenli bir diyet yapmadım ancak daha önce bir diyetisyene gittiğim için bu konuda bilgim mevcut ve o bilgiler, netten okuduklarım ile çok sıkı olmamakla birlikte bir beslenme düzeni uyguladım. Kırmızı ve beyaz et sevmeyen ve mümkün olduğunca yemeyen biriyim. Et olarak sadece balık tüketimim gayet iyi. Bu arada yoğurt çok tüketiyorum. Peynirde keza aynı şekilde çok severek yiyorum. Genelde beslemenmem sebze ağırlıklı.
    Bankacı. Haliyle çıkış saatlerimiz geç oluyor. Akşam spordan sonra eve gitmemde bazı zamanlarda 22 yi geçiyor.

Spor salonunda yaptığım spor öncelikle verilen program oldu. Ancak aletlerde zaman geçirmeyi sevmeyen biriyim. Bu yüzden kompleksin içinde yer alan plates, body bump, cardio step, plates matc. gibi seanslara girmeye başladım. Günde 2 seansa giriyor sonrada gidiyordum. Belli bir süre böyle gitti ancak kilo kaybında bir etki olmadı. Netten aynı şeylerin devamlı uygulanmasının vücutta durgunluk yarattığını okudum ve hem yeme sistemimi hemde spor şeklimi değiştirdim. O zamanlar spining denilen bisiklet seansına ağır gelir diye gitmiyordum. Yaptığım değişiklik ile haftanın 3 günü spining seansına girmeye ve çıkışta da karın, sırt ve bel çalışıp bırakmaya başladım. Diğer 2 günde de diğer seanslardan herhangi birine giriyordum. Kilo olarak ve incelme olarak etki görmedim :(. Yine böyle araştıtırken l-carnitine ve cla okudum. L-carnitine öncelikle hapını kullandım. Biraz işe yaradı ama sonra yine durdu. Sonra biraz ara verdim ve şimdi sıvısını kullanmaya başladım. Acayip bir performans veriyor, çok iyi terletiyor ama...... Bu ürünü kullanmaya başladıktan sonra bisiklet senasını haftanın 5 güne çıkardım...Bahsettiğim seans 45 dk sürüyor. Beslenme olarakta sabah peynirli bir tost, öğlen sebze ağırlıklı ve yoğurdun mutlaka olduğu bir yemek, işten çıkmadan yani spora gitmenden yaklaşık 1 saat kadar önce yine protein ağırlıklı bir sandaviç yiyorum. Spordan çıkınca karnım çok aç oluyor. Ve yemek yiyorum. Bahsettiğim yemek, çorba,salata,köfte gibi şeyler oluyor. Ama saat çok geç olduğu için sanıyorum yediğim olduğu gibi kalıyor.:(
    Spor salonundaki hocaya sorduğumda, ye ama yatmadan en az 2 saat önce bitir yemeni ve o 2 saatte vücudun yakabileceğini ye dedi. Sanırım bunu yapamıyorum ben...
    77 doğumluyum ve 98 yılına kadar profesyonel voleybolcuydum. vücudumda kas var ve biraz kalın kemikliyim. Daha fazla kas olsun istemiyorum. Acaba nerede yanlış yapıyor olabilirim????

Ben carnitine sadece spora geleceğim zamanlarda ve 1000 mg aldım. Az gelmiş olabilirmi mesela?

Şimdi destek olarak birde cla almayı planlıyorum.

ben sadece incelmek değil kiloda vermek istiyorum. Çok kaslı olmak istemiyorum???
    Neler yapmalıyım..?

bu arada günde en az 3 lt su içiyorummmm...

Şimdiden çok teşekkürler....

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla sizin probleminiz idman sonrası öğününüzü diet prensiplerine uydurmamanız.

İdmana 22.00den sonra gittiğinizi ve seasın 45 dakika sürdüğünü söylemişsiniz.
    Çok basit bir hesapla idman sonrası çğününüzü 23.00den sonra alıyorsunuz ve köfte bile tükettiğinizi söylüyorsunuz.

Problemin antrenman programınızda değil, beslenme düzeninizde olduğunu tahmin ettiğimden size önerim, bayanlar forumundaki örnek beslenme programlarını incelemeniz ve beslenme forumunda besinler ile ilgili yağ, protein, basit ve kompleks karbonhidrat, glisemiks endeks gibi temel kavramları aydınlatan başlıkları bularak bilinçlenmeniz.

Bunları yapana kadar size kısa vadede önerim spor yaptığınız saati imkanınız varsa öne almanız veya geç saatte antrenman yapacaksanız antrenman sonrası öğünde protein ağırlıklı ufak bir öğün tüketmeniz.
    Açlık hissini bastırmak içinse yüksek lifli gıdalar (sebze, meyve ve az miktarda kompleks karbonhidrat) tüketebilirsiniz, ancak yatmadan önceki bu öğününüzü olabildiğince hafif tutmanız hem sağlıklı bir uyku çekmeniz hem de yaptığınız ağır idmanların anlamlı olması açısından çok önemli..

Bunun dışında öncelik vermeniz gereken konunun CLA veya karnitin kombinasyonları arayışından çok, beslenme düzeninizi oturtmanız ve bilinçli bir diet uygulamanız olduğunu düşünüyorum.

3. dilber hala

dilber hala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle ilginize teşekkürler.
    Bahsettiğim satt spordan çıkıp eve gitme saatimdi. Öncelikle ilk spora başladığım zamanlarda spordan sonra eve geldiğimde meyve yiyordum. Ama bu durumda bile kilo kaybı çok az oldu. Oda belli bir süre sonra durdu. Yani değişiklik olmayınca, vücut durağanlaşmış olabilir dediler. Hocama söyledim ve bana spordan sonra protein ağırlıklı bir öğün ye dedi. Bende ondan sonra protein ağırlıklı ufak bir öğün yemeye başladım. Ama yine olmadı. En son bana aletlerle çalışmak zorundasınız dedi. Sadece seanslarla olmuyor dedi. Halbuki spining gibi performans gerektiren bir senasta 45 dk hemde kaytarmadan spor yapıyor çıkıncada karın, sırt, bel ve eğer zamanım varsa iç ve dış bacak çalışıyordum.

CLA ve carnitine ile ilgilide demek istediğim bunları kullananların aldığı sonuçları ben alamıyorum. Bunun nedeni az almam olabilirmimiydi!!!!

Beslenme ile ilgili olarak belirttiğiniz yeri okudum, hatta bir çok site ve dergi, yazı okudum. Az çok bilgim var. Diyetisyen eşliğinde kiloda verdim ama şuan indiğim kiloya kadar geliyor ve duruyor vücudum.

Tekrar bahsettiğiniz beslenme formunu okuyacağım ve söylediklerinizi uygulamama alacağım teşekkürler...

bonatschi bunu beğendi.
  4. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    inceldiğinizi fakat incelmenin yeterli olmadığını ve kilo da vermek istediğinizi söylemişsiniz. 9 ayda hem incelip hem 8 kilo vermek çok sağlıklı. uyguladığınız yöntem iyi gidiyor. zaman zaman duraksamalar olur onu çok kafanıza takmamanızı öneririrm.
    ben üyelerimde kilo kaybından çok vücut ölçülerindeki farklılıklarla ilgilenirim. incelmeleri daha iyi bir sonuçtur benim için. çünkü aynı boyda ve kiloda biri spor yapan diğeri yapmayan bir kişiyi karşılaştırdığımızda spor yapan kişi daha ince ve fit görünürken diğeri tam tersidir.
    45 dk. spinning dersine tam gaz devam edebiliyorsanız süpersiniz. spinningin nasıl güç ve kondüsyon gerektiren bir ders olduğunu biliyorum. anladığım kadarıyla aerobik seanslarına ilginiz daha fazla. biraz da ağırlık antremanına zaman ayırın,zaman zaman bu değişikliği yapın ki vücut aynı düzene alışmasın. farklılıklar vücudunuzu daha da şekle sokacaktır.

saydam bunu beğendi.
  5. dilber hala

dilber hala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Olmadı yineee :((( Moralinizi bozmayın diyorsunuz ama o kadar spora hala bu şekilde olmak hiçte moral verici değil...
    Size mümkün olduğunca detaylı ve atlamadan geçmiş 1 ayımın detaynı vermek istiyor ve yardımlarınızı rica ediyorum.
    Öncelikle hiç aksatmadan 1 ay boyunca spordan önce sıvı carnitine ve 3 öğün CLA kullandığımı belirtmek istiyorum. metobolizma hızım 1598.

Öncelikle size antreman programımı yazmak istiyorum ;

1 gün kardiyo 1 gün direnç şeklinde çalışıyorum.. direnç çalıştığım günlerde en son spining, cardio step, body bump türü bir aktivite yapıyorum.(Programım yanımda olmadığı ve isimleri ezberleyemediğim için kilolarını ve isimlerini yazamıyorum :)) Kardiyo da ise 35 dk boyunca koşu/yürüyüş (3 dk 6.5 km yürüyüş, 2 dk 9 km koşu şeklinde ) + 10 dk wave + 10 dk kayak press + 10 dk (3 dk 70 km+ 4 dk 80 km + 3 dk 70 km hızla) bisiklet, 4*max üst ve alt karın en sonda plates,killer gibi hafif aktiviteler yapıyorum.

Beslenme ile ilgili ise ; 08:00 de 1 bardak taze sıkılmış meyva suyu, 09:00 gibi 30-50 gr az yağlı ve tuzsuz diyet beyaz peynir, 2 dilim kızarmış tam tahıllı ekmek, 10 adet zeytin, 1adet portakal, 1 adet salatalık, 11:00 4 adet diyet yulaflı bisküvi, 12:30 1 tabak sebze yemeği, az yağlı salata ve 1 dlm kızarmış kepekli ekmek, 15:30-16:00 1 adet yeşil elma ve 15 adet fındık , 17:30-18:00 köfte/balık/burger/tavuk 'lu 2 dlm kızarmış tahıllı ekmek arası sandv. ve az yağlı salata. Spora kadar 3 litre su içiyorum. Sporda da sanırım 1 lt içiyorumdur.

İşten çıkışıma göre spora gidişim ve spordan çıkışım değişiyor. genelde 22 :00 sonrası oluyor. Bu saatten sonrada ya 1 kase yoğurt yada yine 1 adet meyva yiyorum. haftada bir gün de-ki genellikle haftasonu oluyor- içki içiyorum.

Gün içinde 1 adet spor sonrası 1 adet soda içiyorum.

Ama 1 gr veremedim. Yapılan ölçümde 400 gr yağ 400 gr mineral vermişim, 500 gr kas 400 gr su almışım :eek:

Yanlış nerede acaba???
    Antrenörler şaşırdı durumuma !!! :(

YARDIMCI OLABİLECEK BİRİ VARMIIIII :(

6. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    diyetinden kızarmış ekmeği ve bisküvileri çıkarman yardımcı olacaktır
    haşlanmış tavuk göğsü, ton balığı, yumurta, süt, lor peyniri, yulaf ezmesi bunlarada diyetinde bolca yer verebilirsin.
    18.00 de en son yemek ve spordan sonra 1 kase yoğurttan sonra sabahta kalvaltı çok zayıf olduğu için vücudun açlık moduna giriyor ve yağ depolamaya daha eğimli hale geliyor olabilir

7. dilber hala

dilber hala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tamamen mi ??? yanlış olmaz mı?

8. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    kilo vermek isteyen birinin kızarmış ekmek ve bisküvi yemesi çok yanlış
    en önemli kurallardandır zaten kızarmış herşeyden uzak durmak ve üstünde etiketi olan yiyeceklerden mümkün olduğunca az tüketmek, piyasadaki yulaflı bisküviler çok fazla katkı maddesi ve şeker içeriyori, onun yerine örneğin tuzsuz ve çok az zeytinyağı ile patlatılmış mısır olabilirdi, veya 1 bardak 0 yağlı süt olabilirdi, yulaf bisküvilerini evde kendinde yapabilirsin eğer çok seviyorsan, şekeri az koyulabilir veya hiç koymayıp siyah çikolata parçaları atılabilir içine, katkı maddesi olmayan, taze bir yulaftan yapılmış, bol antioxidanlı ve sütle çok lezzetli olacaktır. ağzı kapalı kavonazda bisküvileri 2-3 hafta saklayabilirsinde

9. dilber hala

dilber hala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bisküvi yemesemde olur tabi. diyetisyene gittiğim esnada bana her öğün 1 dilim mutlaka ekmek tüketmem gerektiğini söylemişti. Ama yememek gerekiyorsa yemem tabi çokta önemli değil :lol:

10. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    2 dilim tam tahıllı ekmek yemende bir problem yok kızartmasan daha iyi olurdu

dilber hala bunu beğendi.
  11. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    azminizi ve bu diyete ve egzersize sadık kalışınızı tebrik ediyorum benim grdüğüm tek eksik spor sonrası bir kase yoğurdun az oluşu bir ölçü protein tozu ve bir kesme şeker ya da 10 adet kuru üzüm almanızı önerebilirim glikojenin dibini kazıyıp öyle yatıyosunuz bir de gece uykuda glikojen tüketir insan sonunda bukdar güzel beslenmenize ramen kıtlık sinyali yaratabilirsiniz

dilber hala bunu beğendi.
  12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    günde 3 ince dilime kadar tam tahıllı ekmek tüketmenizde hiç bir sakınca yok. beslenmeniz ve spor aktiviteniz gayet güzel gidiyor. ben ısrarla yanlış olan yerin beyninizde bittiğine inanıyorum. çünkü spor ve sağlıklı yaşam sadece diyete uygun beslenip spor yapmaktan oluşmaz. bu işi hergün artık size rahatsızlık vermeyecek düzeyde yaşam biçiminiz haline sokmak ve en önemlisi kilo vermeye bu derece şiddetle odaklanmamak gerek. çünkü tüm bu yaptıklarınız karşısında kilo kaybetmemek olası değil gibi görünüyor. burda da eğer başka bir sağlık probleminiz yoksa psikolojik olarak nitelendiriyorum. siz kilo veremediğinizi düşünürseniz beyin ona odaklanacak ve inatla direnecektir. psikoloji de sağlıklı yaşamın en önemli parçasıdır. kendinize söz geçirmek sizin elinizde...

dilber hala ve diez bunu beğendi.
  13. dilber hala

dilber hala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet sanırım psikolojik birşey bu. ama bu kadar düzenli ve sağlıklı yapılan şeylerin sonucunu alamamakta üzücü... mesela şuan programımı değiştirdim.Tesadüfen özel anterenör olan biriyle tanıştım ve bana bir program yaptı. Nabzımın yapılan tesler sonucunda cardio esnasında 140-145 arası olması gerektiği çıktı. kondüsyonun çok iyi dedi arkadaş. beslenmende normal dedi. Ama hala olmuyor işte. Yapılan ölçümlerde vücudumda 22 kg yağ olduğu çıkıyor. esas sorunlu bölgemde alt kısım zaten. Gövdede 12 kg bacaklarda 4 er kg kollarda 1 kg yağ var...Metabolizma hızım 1589 dan 1598 e yükselmiş.

Yeni antrenörün verdiği program 50 dk cardionun sabit olduğu bir gün üst birgün alt çalışılan ve genelde vücut ağırlığı kullanılarak yapılan hareketlerden oluşuyor. Mesela sguat gibi, plates topu üzerinde karın çalışması gibi....

Şimdi spor öncesinde kepekli 65 gr sand. ekmeğiyle yapılmış, tavuklu-balıklı veya peynirli sand yiyorum, sonrasında da çikolatalı süt içiyor, eve gidincede salata yiyorum.

bana şöyle birşey önerdi antrenörüm, arada 1 hafta filan ara ver spora dedi. vücudu şokla... Ve sizin dediğiniz gibi stres yaratma. Stres yarattığımın farkında değildim. Ve nasıl yaratmamam gerektiğinide açıkçası bilmiyorum. Ama bu kadar çaba ve gayrete başka biri kesin 38 beden olmuştu :( bende kilo vermek değil sadece 38-40 bedene girmek istiyorum... yani 75 kiloda kalayım sorun değil ama istediklerimi daha rahat giyebileyim.. sonrasında da bunu korumak adına çalışayım...

Sayfayı Paylaş