Biceps ve Göğüs için salona yazılmaya gerek varmı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve BigMen tarafından 11 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. BigMen

BigMen Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar...

4 aydır salona gidiyorum. Bu sene lise 4. sınıfım ygs/lys derdi üstüne birde staj derken salona gidemeyeceğim büyük ihtimalle.
    Benim tek isteğim biceps,triceps ve göğüs kası amacım vücudumu şekillendirmek yani sadece.
    Bu üç bölge için sizce salona yazılmaya gerek varmı yoksa bu bölgeler evdede rahatlıkla çalışılabilir mi?

Dambıl alacağım zaten salona gittiğim için kaldırabileceğim ağırlıkları biliyorum.
    Dambıllarla biceps çalışılır zaten sıkıntı yok.

Göğüs için ise evde şu hareketi düşünüyorum.

Resimdeki gibi yatacak sehpa tarzı birşey var evde bu hareketide rahatlıkla yaparım yani evde.

Triceps içinde şu hareketleri düşünüyorum.

Dediğim gibi amacım hulk gibi olmak değil :D sadece vücudumu şekillendirmek zaten 4 ay zarfında vücudum çok güzel gelişti.
    Protein tozu var evde 90 servislik 1 ay önce almıştım daha hiç kullanmadım. Onun dışında peynir,yoğurt,yulaf,yumurta gibi besinleride rahatlıkla hergün bulabilirim.

Dediğim gibi sizce evde bu 3 (biceps,triceps,göğüs) bölgeyi şekle sokabilirmiyim? Göğüs belki fazla yapamam evde ama tekrardan söylüyorum amacım vücudumu azda olsa şekillendirmek.
    Yaşım 17 bu arada.

Son düzenleme: 11 Temmuz 2016
  2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Evde belli ölçüde gelişme sağlarsın ama sadece biceps, triceps ve göğüs çalışmak iyi fikir değil. Kaslar birbiriyle dengeli çalışır, dengeyi bir yön lehine bozarsan vücudunun duruşu bozulur, sakatlık riski de artar. Mesela göğüste farkedilir bir ilerleme sağlar ama sırt ve arka omuz çalışmazsan omuzlarının öne düşmesi ve kamburlaşman kesin olur. O zaman başına iş açmamak için göğüsü çalıştığın kadar (birçok kişiye göre göğüs çalıştığından da fazla) sırt çalışmalısın. Bu ikisinde orantılı ilerleme sağlayıp da bacak çalışmazsan bu kez bacakların üst vücuda göre ince gözükmeye başlar, bu da emin ol komiktir, çok kişi bu tuzağa düşer.

O yüzden vücudun her yerini çalış. Dumbbella çalışacaksan rear delt raise, dumbbell row, goblet squat, split squat gibi hareketleri de eklemeni tavsiye ederim. Şurada Flexor hocanın yazdığı dumbbell programı var, direkt olarak alıp kullanabilirsin: https://www.bodyforumtr.com/threads/evde-dumbell-ile-çalışma-programı.13409/

SERKİ bunu beğendi.
  3. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    sadece kol göğüs çalışarak kayda değer gelişim elde edemezsin , hiç uğraşma bırak.

4. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Evde yaparsın biceps göğüs ama sırta bacağa zorlanırsın

5. BigMen

BigMen Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    @doxux Aslında haklısın hocam verdiğin konuyu inceledim bunları uygulayacağım. O zaman sırt ve omuzuda ekleyeceğiz ne yapalım :)

Sırt için bu hareketi evde kolayca yapabilirim. Omuz için ise yine kolay hareketler var.

doxux bunu beğendi.
  6. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Bacakda çalışmalısın

7. SERKİ

SERKİ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Eve ayni zamanda bi barfix cubugu al fiyatlari gayet uygun, barfix cubuguyla sadece sirt degil biceps de calisirsin(chin up). Sakin ama sakin sirt calismamak goguse yuklenmek gibi amatorce bir hata yapma vucudun durusunu bozarsin, omuzlarin one duser ve sakatliklara davetiye cikarirsin. Genis tutus barfix kanatlar icin yeterli olur zaten, dumbell row, shrug, backextension hareketleri de gayet evde uygulanabilir ve bu hareketler sirt icin gayet yeterli olur ama sirta 5-10kiloluk dumbell yetmez agirligi nasil cozersin bilmem :)
    Bunun disinda fazla ayrintiya girmeyecem flexor hocanin evde uygulanabilecek programi vardi galiba, onu uygularsin. Sadece buyuk bir yanlisin onune geceyim dedim.
    Ayrica ilk basta fazla onem vermek icinden gelmez ama en azindan bir sure sonra bacak calismayi da ihmal etme. Bacak calismanin ust vucuttan ince olursa johnny bravoya donecegin gercegi disinda daha fazla onemi var. Bacaklar vucudun en buyuk kas grubunu olusturur ki bu da en fazla testosteronu salgilatir anlamina gelir, tum kaslarin buyumesi icin testosteron hormonu gereklidir;)

8. BigMen

BigMen Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Güzel ve açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
    Sırt için 5-10 kiloluk dambıl yetmez demişsiniz 20 kiloluk dambıl alacağım şimdilik ayarlanabilir. (İleride ağırlık az gelmeye başladığında ekstra plakalar alacağım.)
    Barfiks çubuğunu bende düşündüm ama onu kapıya monte etmeye annem hayatta izin vermez :D bildiğim kadarıyla birde kapıya monte edilmeyen direk takılan modelleride var ama onlarda sağlam olmaz sanırım.

Sayfayı Paylaş