Beslenme konusunda yardım!!!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Kmdv tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Kmdv

Kmdv Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhabalar,

Ben 19 yaşında üniversite öğrencisiyim.Yaklaşık 3 aydır düzenli olarak spor yapıyorum.Boyum 1,74cm.74 kiloyum.Hedefim yağ oranı düşük ve fit bir vücuda(aslında six pack diyebiliriz) sahip olmak.Hem hızlı hem atletik olmak istiyorum.Bunun uzun bir yol olduğunu ve sabırlı ve azimli bir çalışmaya dayalı olduğunu biliyorum.Buraya antrenmana gitme sıklığımı ve beslenme programımı yazıp bir yerde yanlış yapıyor muyum diye öğrenmek istiyorum siz değerli uzmanlardan.

Antrenman:3 günde 2 kez gidiyorum. 1. gün omuz göğüs kol çalışıyorum(setler arası dinlenme minimum).İdman sonrası 20-30 dakika HIIT cardio yapıyorum. 2. gün tamamen abdominal kaslara yönelik süpersetler halinde çalışıyorum ve yine 20-30 dakika HIIT cardio. 3.gün dinleniyorum sonra yine aynı rutin devam ediyor.

Genel bir soru olacak ama sizce antrenman programım beni hedefime ulaştırır mı?Hep yüksek yoğunlukta çalışıyorum yani en az dinlenmeyle ve sonrasında cardio yapıyorum.Antrenman sürem kısa gibi geliyor ama gerçekten tüm gücümü harcamış ve çok yorgun oluyorum sonunda.3 ay öncesine göre hem daha hafif ve hızlı hissediyorum hem de gözle görülür bir değişim var ama tabiki tavsiyelerinizi bekliyorum.(Basketbol oynadığım için hız,çeviklik ve atletik olmak 1. sırada benim için)

Beslenme:
    1-Sabah:Uyanır uyanmaz 1 avuç yulaf yiyorum.20-30 dakika sonra 6 yumurta+50gr beyaz peynir+100gr salatalık(sizce yuvarlak yani roll kepek ekmek yemeli miyim 1 tane?)
    2-Ara öğün:Yarım paket(yani 3 tane) eti kepekli yulaflı bisküvi
    3-Öğle yemeği:Yemekhanede ne varsa :) (ama olabildiğince dikkat ediyorum.patates kızartması,çok yağlı şeyler,tatlı ve yemeğin yanında meyve yemiyorum asla)
    Antrenmana gidiyorum(sizce pre workout olarak bişey almalı mıyım? yoksa öğle yemeği yeterli mi? çünkü öğleden sonra dersim yok yemekle idman arası 2 saat oluyor.forumda idman öncesi ne yenilmesi gerektiği hakkında çok şey okudum fakat kafam karıştı ve yurtta kalan bir öğrenci olarak en rahat şey meyve.bu konu hakkında ne dersiniz?)
    Antrenmandan hemen sonra muz+biraz yulaf yiyorum.30 dk sonra 1 ölçek whey protein tozu alıyorum(protein tozunu 1 aydır kullanıyorum)Protein tozundan 1 saat sonrada akşam yemeğini yiyorum.
    4-Akşam yemeği:Tavuk ızgara+bol miktarda yeşillik,domates,salatalık
    5-Ara öğün:Yağsız yoğurt veya süt

Her türlü olumlu olumsuz eleştirilerinizi bekliyorum.İnternette uzun süren araştırmalarım sonucu oluşturdum bu düzeni ve tekrar belirtmek isterim yağsız fit bir vücuda sahip olmak istiyorum.Kilo problemim yok aslında dışarıdan bakıncada iyi göründüğümü söylüyorlar ama six pack'in sadece üstteki 4 tanesi var.Alt bölüm çok yavaş şekilleniyor belki daha erken diyebilirsiniz.Omuz göğüs kol çalıştığım gün biraz crossfit'ten esinlenerek oluşturdum.Buraya kadar sabredip okuduysanız teşekkürler şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum cevaplarınızı :)

2. mert3460

mert3460 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    protein tozunu idmandan hemen sonra iç protein tozu zaten bunun için tercih ediliyor çabuk kana karışıp kasları topladığı için , yarım saat sonra içmen hata bence gözüme çarpan bu oldu

3. Kmdv

Kmdv Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    ama antrenmandan hemen sonra kan şekerini artırmak için karbonhidrat almak gerekir ki kortizol baskılanıp insülin yanıtı artsın.ayrıca idmandan sonra kaslar zaten kendini koruyor çünkü protein depoları tamamen boşalmıyor idmanla.glikojen depoları boşaldığı için bence mantıklı olan kan şekerini yükseltip katabolik olan kortizol hormonunu baskılayıp anabolik olan insülin hormonuna olan yanıtı arttırmak diye düşünüyorum.

---------- Post added at 10:33 ---------- Previous post was at 09:42 ----------

Yardım edebilecek birisi yok mu :)

4. mert3460

mert3460 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kan şekeri için 200 ml meyva suyu daha mantıklı sanki :) basit şeker ve çok çabuk kana karışıyor muz biraz şüpheli açıkcası :) iyi sporlar

5. Kmdv

Kmdv Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    aslında bende öyle düşünüyorum ama hazır meyve sularındaki katkı maddeleri ve yüksek şeker miktarları nedeniyle hiç kafama yatmıyor.taze sıkılmışta yok bu yakınlarda ondan öyle kapatıyorum :) sizin önerebileceğiniz bir marka var mı sağlıklı?

6. mert3460

mert3460 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    valla elde sıkılmış taze portakalla o kapalı kutulardakilerin arasında dağlar kadar fark var %100 portakal suyu olarak sattıkları bile sağlıksız bence çünkü çürük meyvadan yapılmadıgı ne malum :) ama mecbur kalıyoruz şahsen ben 200 ml portakal suyu yada limonlu soda içiyorum idmandan hemen sonra

Sayfayı Paylaş