Beslenme Konusunda Doğru Mu İlerliyorum? Yardım Lütfen

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Belifanti tarafından 17 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Belifanti

Belifanti Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar,

Forumu uzun süredir takip ediyorum ve çok bilgi edindim ilk defa konu açıyorum eğer bir yanlışım varsa kusuruma bakmayın istiyorum. :)

Benim problemim kilo vermek ile ilgili, yaklaşık 3 haftadır spora düzenli olarak gidiyorum (haftada 3 defa) 10 antreman normal ısınma olarak geçti yaklaşık 1.5 haftadır da yazılan programı uyguluyorum. Fakat kilo vermeye yönelik olmama rağmen kardiyom 10 dakika olarak yazılmış, bana yetersiz geldiğini düşündüğümden dolayı 20DK yapıyorum daha sonra mideye ve ağırlığa geçiyorum.

Şimdi size beslenmemi anlatmak istiyorum çünkü doğru ilerleyip ilerlemediğimi merak ediyorum ve sizlerden yardım istiyorum.

Sabahları kepekli tost ekmeğine beyaz peynir, kaşar vs yiyorum.
    Öğlen yemeğinde iş yerime en yakın bir AVM olduğundan dolayı oraya gidiyorum ve Izgara Tavuk, Izgara Köfte ya da tavuk şiş yiyorum ağırlık bu şekilde fakat bunların altındaki pideleri vs yemiyorum onun yerine kepekli ufak sandviçler veriyorlar ondan yiyorum.
    Saat 3 gibi Elma, Armut gibi meyvalar yiyorum saat 5 gibi de beyazpeynirli kepekli sandviç yiyip saat 7 30 da da spora giriyorum.

8 30 gibi eve dönüyorum salata ve tavuk yiyorum ya da salata ton balık.

Gazlı içecekleri tamamen kestim öğlenleri yemek yanlarında ayran içiyorum.

Günü bu şekilde bitiriyorum.

Haftada 1 defa tartılıyorum sabahları aç karnına 108.5'ken 107'ye düşmüşüm sizce bu düşüş normal mi daha mı fazla olmalıydı?

Ölçüler:
    Boy: 1.83
    Kilo: Başlangıç 108.5 Şu an 107
    Erkek

İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.
    İyi Forumlar

Son düzenleme: 17 Şubat 2014
  2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Haftada 1.5 kilonun bir kısmı su kaybıdır. İlk 1-2 hafta vücut su kaybettikten sonra bu hız haftada 1 kilo civarına düşecektir ki bence gayet iyi bir hız. Belki biraz daha hızlı olabilir ama şu konuda kararsız kalırım ben de, mesela 90 kilodan 80 kiloya düşüyor olsaydınız haftada 1 kilodan fazla kesinlikle vermemenizi tavsiye ederdim çünkü bu kas kaybı anlamına gelebilirdi. Yalnız şu anda anladığım kadarıyla yağ oranınız epey yüksek. Yağ oranı ne kadar yüksekse vücut o kadar hızlı yağ yakabilir. Bu durumda şimdilik haftada 1 kilodan biraz daha fazla da kas kaybetmeden yağ yakabilirsiniz. Şimdi, buradaki mükemmel rakamı bilecek kadar bilgim yok ancak şunu biliyorum, şu anda haftada 1-1.5 arası kiloyu şu anda rahatlıkla verebilirsiniz fakat yağ oranınız azaldıkça bu hız otomatik olarak düşecektir. Yağ oranınız %20 civarına yaklaştıkça hızın haftada değil 2 haftada 1-1.5 kilo olması daha güvenli olacak. Buna göre yediklerinizi arttırıp azaltabilirsiniz.

3. Belifanti

Belifanti Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Selam, bilgilerin için çok teşekkür ederim. Evet çok doğru bir tespit yağ oranım oldukça yüksek %34 olması lazım sanırım, 6 aylık bir süreç olarak kayıt yaptırdım spora ve devam ediyorum edeceğim de.
    Bu durumda beslenmemde herhangi bir problem yok öyle değil mi?

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bana sorunun olmadığını anlatan şey zaten haftada 1.5 kilo vermiş olman. Bu konuda kervanı yolda düzme taraftarıyım ben, yani vücudun verdiği tepkiye bakarak birkaç haftada bir kalori miktarında düzeltme yapmak nokta atışla doğru beslenmeyi bulmaktan daha kolay. Kilo kaybı bu şekilde devam ettikçe aynen devam, kilo kaybı durursa yediklerini 200 kalori kadar azaltırsın, kilo kaybı çok hızlanırsa (haftada 3 kilo mesela) yediklerinizi 200 kalori arttırırsın. Bu dediklerim %20 civarına yaklaşana kadar. Buna yaklaştığın sıralarda kas kaybını önlemek için hızı 2 haftada 1-1.5 kiloya kadar düşürmeni öneririm. %15-20 arası da bu şekilde gider, sonrası başka hikaye, iyice zorlaşır ama şimdilik konu dışı :)

Belifanti bunu beğendi.
  5. Belifanti

Belifanti Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    O zaman tamamdır. Aynı şekilde devam ediyorum gelişmeleri de haftada 1 buradan yazmayı planlıyorum. :) 6 ayda yaklaşık 10 Kilo veya biraz daha fazlasını verebilirsem çok iyi olacak :)
    Tekrar teşekkür ederim.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hedefini 6 ay sonrası için koyan insanlar her zaman daha başarılı oluyorlar. 10 kilodan fazlasını bu şekilde beslenerek rahatlıkla verirsiniz. Rica ederim.

Sayfayı Paylaş