Bench Press'i Smith Machine'de Çalışmak ??

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve LSG tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    Spor yaptığım dönemlerde ve şimdiki dönemimde bench press'i hep smith machine'de çalışıyorum.

Gelişimim açısından normal barla yatıp çalışmakla, bu şekilde çalışmak arasında ne farklar var?

Bir kez normal bar'da çalışayım dedim, dengede tutamadım barı, sağı solu ayrı kalktı, indi.

Ayrıyetten çalıştığım saatlerde salonda kimsenin olmamasından ötürüde Smith Machine'de çalışmam daha güvenli oluyor, hoş bende yüksek ağırlıklarda değilim ama hem daha az riski olmasından hemde ağırlığı dengeli kaldırabilmemden ötürü smith machine'i tercih ediyorum..

Bunu konuda fikirlerinizi alabilirsem sevinirim...

2. ngt_psy

ngt_psy Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Ben incline Smith Machine yapıyorum, diğer tam yatışı da bench press yapıyorum. Aslında bir fark yok ama, sadece duruş değişikliği için lazım oluyor bana smith Machine.

3. muratturan

muratturan Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    smith machine uzun vadede serbest bench prees den daha az geliştirir.
    sebebi ise şu smith machine de çok düzgün kaldırırsın ama uzun vadede hep aynı yere vurur , serbest bench de ise makinadaki kadar düzgün kaldıramazsın bazı ufak oynamalar olur buda daha farklı kas fibrillerini tetikler. forumda bununla ilgili yazılar vardı .... mesela dumbbell bench press ise barbell bench prese göre daha fazla kas fibrilini çalıştırır (özellikle iç göğüs) sebebini ise şu yazdıklarımdan sonra tahmin edebilirsin, dumbbella yapılan press barbella yapılan kadar düzgün olmayacak buda farklı fibrilleri tetikliycek....(burdan şunu anlama hareketleri yamuk yumuk yap demiyorum, nizami olsun ama nekadar nizami olursa olsun dumbell benchi barbelldan barbellida smith den nizami yapamazsın)
    bide şuda yanlış anlaşılabilir, madem dumbbell daha çok fibrili çalıştırıyo ozaman hep dumbbell press yapalım , hayır hacim için çalışıyorsan barbell kullan

LSG bunu beğendi.
  4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Fark vardır kesinlikle bench press vg nin en temel hareketidir ve serbest bar ile yapılmalıdır. Siz dengeyi sağlamaya çalışırken kaslar ve lifler daha iyi uyarılır. Hakeretler isolated ve compound olmak üzere ayrılır. Bench press temel bir harekettir ve compoundddur smith e geçince izole hareketten farkı kalmaz. Programlarda temel hareketler bulunmalıdır daha çok mesela makinede pulldown yerine barfiks gibi. İzole hareketler ileri seviyede şekillendirmek için kullanılır. Kesinlikle bench press.

LSG bunu beğendi.
  5. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Partneriniz yoksa makinalarda çalışmak daha iyidir. Ne kadar ağır girerseniz girin altta kalma korkunuz olmadan çalışabilirsiniz. Eğer partneriniz varsa serbest ağırlıkla çalışın.

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    makinadaki sürtünme oranını ve bunun sizi negatif etkilediğini düşünürseniz tabiki serbest ağırlık en iyisi.ayrıca sizin yönetici konumunda olmanız daha yüksek ağırlıklar ile çalışmanıza olanak tanır.
    fakat yeni başlayanlarda nizami çalışmanın öğrenilmesi açısından smith machıne daha iyidir.

7. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    bende ilk aylarda makinede çalışıp sonra halterle bench yaptığımda aynı senin dediğin gibi sağa sola kaymalar dengede tutamamalar oldu..Her harekette olduğu gibi bundada alışma evresi olucaktır..Halterle yapılanın makineden daha iyi bir hareket olduğunu düşünüyorum.

8. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ediyorum,
    Peki bağımsız bench press'te sağ ve sol tarafın nizami kalkmamasından ötürü göğüslerin asimetrik gelişmesi gibi bir durumu olabilir mi?

9. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    simetrikte olsa vücutta az cok değişiklikler oluyor bi gögüs digernden biraz büyük bi kol digernden biraz büyük budeğişiklikler olur zatn

ercan41 ve LSG bunu beğendi.
  10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    İki tarafı nizamı kaldırmanız zaten yapmanız gereken bir şey. Nizami olmuyor diye smith e geçilmemeli. Nizami yapmaya çalışmak da kaslarınızın gelişmesine etki eder olay sadece ağırlığı yukarı kaldırmak değil siz dengeli tutmaya çalıştıkça bu da bir gelişme olarak yansır. Makinede tüm bunlardan mahrum olursunuz. Ayrıca partner yok diye de smith yapılmamalı. Bench yapılır altında kalınmayacak ağırlık seçilir.

LSG bunu beğendi.
  11. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım çok teşekkür ederiyorum..
    1 ay'ım doldu zaten, artık smith'i bırakıp bağımsız bench'e geçiyorum..

12. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    smith machineyi kullanmanın nedeni denge olayı serbest barı dengede tutamıyorsun aynısı yenı başlayan bir arkadaşımdada oldu serbestte barla resmen dans etti dengede tutamadı bende ona smith machineyi önerdim tek başına yapması için ben olduğum zamanlar serbest yaptırıyorum destek oluyorum sıkı kavrıyorum barı onun dengede tutmasını sağlıyorum eğer sizinde bir eşiniz varsa bu şekil yapın tek başınıza çalışıyorsanız machinede devam edin bir süre daha ama yavaş yavaş serbeste geçmeye başlayın ilk başlarda hiç ağırlık koymadan boş demirde çalışın bu sizin bara alışmanızı sağlıyıcaktır ve hareketi çok yavaş yapın boştayken hiç ağırlık yok diye tık tık inidirip kaldırmayın siz orda zaten dengelemeyi yapıyorsunuz gelişmek için boş barda çalışmıyosunuz yanı.

LSG bunu beğendi.
  13. nehir55

nehir55 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Gebze
    Serbest barla çalışmak iyidir . Dün ağırlığın altında kaldım partnere gerek yok gören yardıma geliyor :D

Sayfayı Paylaş