Bel Fıtığı ve Yapabiliceklerimiz ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Budweiser tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Budweiser

Budweiser Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İç Mimari ve Çevre Tasarımı
    Yer:
    Antalya
    Merhaba,

1 Senelik vücut geliştirme sporunu bilinçli bilinçsiz yaptıktan sonra son dönemde artırdığım kilolardan sonra Belim ağrı başladı sonrasındada ağrılar
    bacağıma kadar indi 2 gün önce mr çekimi sonucunda Doktorum bel fıtığı başlangıcı teşhisi koydu ...

Malesef Doktorumdan yardım alamadım sormak istediğim bazı sorular var belki başka arkadaşlarada yardımcı olur ( Forumda bel fıtığı ile ilgili birçok konu açılmış ancak bazı soruların yanıtlarını bulamadım )

1) Spor salonunu hemen bırakmalımıyız ? yoksa salona devam edip az kg'dada olsa ağırlık çalışabilirmiyiz

2) Ağırlık kaldırmasakta kardiyo yapabilirmiyiz a) Koşu bandı b)Eliptik c)bisiklet

3) Mekik , ters mekik çekmek doğrumu ? bel bölgemizi kuvvetlendirmek için yoksa fıtığı dahada ilerletirmiyiz ?

4) Eğerki kardiyo yapabilirsek Mesela günde 40 dk koşu bandından hızlı tempoda yürüyüş gibi bu dönemde Protein kullanımına devam etmelimiyiz
    + Aminoasit kullanımınıda bırakmalımıyım ?

Yağ yakmak istiyorsak protein tozunu bırakırsak yağ yakmak yerine kaslarımızı kaybedermiyiz

- Bel fıtığı sorununu yaşayıp nelere başvurdunuz , neler bize yardımcı olabilir

Bilgisi olan veya bel fıtığı geçirenler yardım ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:08 ----------

Mr sonuç
    Lomber aksta düzleşme
    L5-S1 diskinde dejenerasyon, posteronsatral protüzyon ve tekal sak ile S1 kök basısı

2. xdreamer

xdreamer Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    ters mekik önemli doktorda zaten tavsiye ederler ters mekiği bel hastaları için ayakta yapılan ağırlık hareketleri oturarak yapılabilir cable row yerine seated roe yapmak daha sağlıklı olucaktır benim salonumda da bel fıtığı hastalarına eliptik kullandırtmıyoruz ama koşu bandı çok fazla abartılmadığı sürece sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum

Budweiser bunu beğendi.
  3. Budweiser

Budweiser Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Antalya
    Ters mekiği salon tipi aletinde yapsak problem olurmu ağırmı kaçar acaba ?

Mesela Üst göğüs çalışırken sırtımıza baskı oluşmuyormu ?

4. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Bel fıtığı için tenis ve yüzme öneririm; özellikle de yüzme. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey yüzmek olacaktır. Eğer yüzme konusunda probleminiz yoksa el paledi alıp yüzebilirsiniz, kardiyoya da gerek kalmaz.

Annem yaklaşık 10 yıl önce futbol oynarken bel fıtığı oldu. Özellikle sol bacağında topuğuna kadar batma oluyordu. Doktoru ameliyat önerdi ama annem 2 yıl yüzerek tamamen kurtuldu. 8-9 senedir hiçbir şikayeti yok, gayet aktif bir yaşamı var, basketbol oynuyor haftada iki defa, bisiklete biniyor örneğin. Bel ağrılarından tamamen kurtulduğundan beri yüzmüyor ama hala hiçbir şikayeti yok hamdolsun.

Son düzenleme: 7 Şubat 2012
    CaglarYildiz, bravehearts ve Budweiser bunu beğendi.
  5. Physiotherapist

Physiotherapist Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    şuan sorduğunuz konu oyle forumdan yardım alabileceğiniz bi konu değil. çok komplike bir konu. ilgili yada iyi bi doktor bulup bütün şikayetlerinizi anlatmalısınız. sonrasında ise kesinlikle şuan kendinizce birşeyler denemeden iyi bir fizyoterapiste görünmelisiniz. orda size temel egzersizler verirler. birde 2 güne bir gelip başka işlemlerden geçmenizi isteyecekler büyük ihtimal duruma göre değişir tabi. sonrasında ise bi bel kemeri alın ve beliniz düz, dizlerinizi bükerek eğilmeyi alışkanlık haline getirin olabildiğince rahat olduğunuz koltuk sandalye seçin, ağrı hhissetmediğiniz her hareketi yapabilirsiniz. kesinlikle riskede girmeyin, biraz uzun süreli bir tedavi olabilir eğer nörolojik bir durum varsa bunu aklınızdan çıkartmayın. bunları yapmayıp ve sabretmeyip yanlış birşey yaptığınızda geri donulemez problemlerle karşılaşabilirsiniz. bel fıtığı çok ucu açık bi problemdir. inş birşeyiniz yoktur. erken teşhisinde tedavisinde problem olmuyor. amacım gözünüzü korkutmak değil. bunlar basit işlemler enn fazla 1 haftada fizyoterapiye geçmiş olursunuz. gerisi rutin zaten. Allah şifa versin geçmiş olsun

not: eğer bir bel fıtığı teşhisiniz yoksa söylüyorum. piriformis sendromuyla da karıştırılabiliyor o yüzden film çektirmeniz çok yerinde olur. kafanızda soru işaretleri kalmasın

Son düzenleme: 7 Şubat 2012
  6. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Ters mekik,hyperextension gibi hareketler belini kuvvetlendirip,belini korur o yüzden doktorun da söylemesi lazımdı belini kuvvetlendirici hareketler yapmanı.

Budweiser bunu beğendi.
  7. Physiotherapist

Physiotherapist Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    yahu arkadaşlar her bel fıtığına ters mekik ve hiper ekstansiyon türü hareketler önerip durmayın insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. bu kadar basit değil bu olay. bir çok sporcu ( bu forumda olsun yeni başlayan olsun amatör olsun ) farkında olmadan bazen ağır yüklenirler yada genetikleri yatkındır bir sebeple belde artmış lordosis e sebebiyet veren hareketler yapabiliyorlar farkında olmadan buda zamanla. vertebral spinozusları birbirine yaklaştırıp fıtığa sebebiyet veriyor. postür olarakta estetik durmuyor zaten. ve bu genel bi durum + Türkiyedeki insanların genlerininde bu duruma yatkın olduğu saptanmış. dediğim gibi ayrıntılı konular. + fıtık bi insana çat diye öyle hiperex egzersizler verilmez tam tersine önce bel kaslarını uzatacak egzersizler verilir vertebraların arasını açıp siniri rahatlatmak için sonrasında bu durumu stabil hale getirmek için bel kasları kuvvetlendrilir. tabi tek başına bel kasları değil. vücutta hangi tarafını güçlendirirsen güçlendir antagonist kaslarıda güçlendirmezsen bu süreçte hem estetik hem fizyolojik sorun yaşanması çok yüksek. sinirsel durumlarda özellikle kendinizce bişeyler yapmadan donanımlı bilirkişiye danışmak gerek. tekrar ediyorum geri dönüşssüz durumlara yol açabilir bilinçsiz tutumlar. + bu durum sadece egzersizlik bir durum da olmayabilir. terapik mudahele gerekebilir. insanları yanlış yönlendirmeyin arkadaşlar..

Budweiser bunu beğendi.
  8. Budweiser

Budweiser Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Antalya
    Allah razı olsun sizlerden demekki bel kuvvetlendirmek içinde bilmeden çalışmamalıyım
    Antalya bölgesinde bu konuda uzman doktor bilen tanıyan varmı gözükebileceğim ?

Yüzme işi için araştırmalarıma başladım bakalm nelere doğru yönelicez

9. Budweiser

Budweiser Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Antalya
    Fıtığıma hala bi çözüm bulamadım Norölojiye gittim vs vs İlaçlarla duruyorum

Allaha şükür

Şimdi sıra bugünlerde başlıcağım fizik tedaviye geldi bakalım sonuçlar nasıl olacak

10. Fastboy73

Fastboy73 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar...

Geçen günlerde bende bel fıtığı teşhisi ile spora ara verdim. İyi bir fizik tedavi uzmanı arıyorum. Senin doktorun neler önerdi? Faydasını gördün mü?

Acil olarak cevap yazmanı bekiyorum... Fıtık olduğumu duyunca oldukça morali,m bozuldu ama sonradan ben bu işide atlatırım diye düşündüm.

Senden duyacağım pozitif yanıtlar bana moral olacaktır...

Sağlıkla kal...

11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    geçmiş olsun
    beli aşırı zorlayan her türlü ağır hareketten kaçınman lazım mesala enseye pres (omuz için)
    ama bu bel hareketi hiç yapmayacaksın değil mümnünse kasları çalıştıran ama zorlamayan ısınma hareketlerine benzer hareketleri yapacaksın ki bu hareketleri doktor sana vermiş olması lazımdı
    yüzme sporuda iyi gelir diye duymuştum

harunarslan bunu beğendi.
  12. harunarslan

harunarslan Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    bende hem bel fıtığı hem bel düzleşmesi var doktor eğilmiyeceksin dio agır kaldırmıyacaksın dio ters mekik çekmieceksin dio :D ne yapmam gerek bi el atın şu işe

13. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Büyük geçmiş olsun bendede bel fıtığı vardı. Vücut çalışmana engel değil. Ters mekik beline iyi gelir abartmazsan eğer fazla abanırsan belin tutulmuş gibi hissedersin. Ağırlığa girebilirsin fakat omurgana yüklenmicek şekilde olması lazım yoksa ağrılar artar.

Bel fıtığına gelirsek geçen sene yatakta kaskatı kalıp kalkamayınca ozon tedavisi gördüm şuan çok şükür bi sıkıntım yok sporumuda yapıyorum. Kendini aşırı zorlamadığın zaman spor beline çok iyi gelir. Eğer bel fıtığından kurtulmak istersen ozon tedavisi olmanı tavsiye ederim soruların olursa elimden geldiği kadar cevaplama çalışırım.

Sayfayı Paylaş