Bel Fıtığı ve Bodybuilding Hakkında Sorular

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve SEFlareBB tarafından 25 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Tags:
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. SEFlareBB

SEFlareBB Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet arkadaşlar, sırf bu konu üzerine fikir almak ve fikir vermek için foruma üye olmuş bulunmaktayım. İnternette yaptığım araştırmada yeterli kaynak veya yeni zamanda açılmış, güzel cevaplara sahip konular bulamadım. Bel fıtığı olan arkadaşların kafalarında soru işaretlerine giderse gider bu forumdaki bilgili insanlar giderir diye düşünüyorum. Öncelikle ben kendimden başlayayım, doktorumun ve hocamın söylediklerini ileteyim sizlere. Ben bodybuildinge gönül vermiş bir kick-boks ile uğraşan bir insanım, daha doğrusu insandım. 3-4 ay kadar önce belimdeki çok hafif sızılar sonucu MR çektirip, bel fıtığı başlangıcı bulunduğunu öğrenmiş oldum. Tabi ki belli süre spor yapmam yasaklandı, özellikle kick-boks gibi neredeyse her hareketi belden dönme üzerine kurulu sporları. Geçen süreçte ağrılarım azaldı ve doktorumla görüşmem sonucunda spora başlayabileceğimi söyledi şu cümleler eşliğinde: "Leg curl, leg press, deadlift, squat gibi beline yüklenen ve en ufak bir hatada beline ciddi zarar verebilecek hareketlerden uzak durmalısın. Olabildiğince ayakta çalışmak yerine yatarak ve oturarak çalışmalısın. Barfiks çekmek bazı hastalarda omurlar arası boşluğu arttırarak fıtığı geriletebilir, aynı şekilde yüzme özellikle sırt üstü yüzme.". Anlayacağınız bu cümlelerin sonucunda, eskiye göre daha dikkatli ve özenli olarak gönül verdiğim bodybuilding sporuna geri döneceğim. Fıtık hakkında bilimsel açıdan bu süreçte çok bilgi edinmiş bulunmaktayım(doktorlardan, makalelerden ve tezlerden) ve bodybuilding sporuna gönül veren ve fıtık ile uğraşan insanların sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım; ancak benim de kafamda sizlere sormak istediğim 2 adet soru var.
    1.Spor hocam bana "Bel fıtığı başlangıcı varsa eğer çok dikkatli olup, idmanlarını bel kemeri ile yapman senin için daha iyi olur." dedi. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Katılıyorsanız eğer hangi marka kemerleri önerirsiniz?
    2.Bodybuilding ile bunun yanı sıra haftada 2-3 saat gibi cüzi bir miktar yüzeceğim. Bunun herhangi bir sorun çıkarmayacağını vücudum açısından biliyorum; ancak yüzme ile beraber bodybuilding yapan arkadaşlar dinlenme sürelerini(1 gün-1,5 gün gibi) nasıl ayarladıkları konusunda yardımcı olabilirlerse sevinebilirim.

Sayfayı Paylaş