Bel Fıtığı-Omurga Eğriliği ve Vücut Geliştirme hakkında yardım istiyorum!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve rewind tarafından 27 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    öncelikle mrb.
    öncelikle küçük bir spor geçmişimi yazayım.
    2 sene önce kilo vererek başladım bu spora verdim kilolarımı ardından 1.5 sene bıraktım sonra 3 ay kadar devam ettim ağırlık çalışması olarak.ondan sonra 1 ay tekrar bıraktım ve şimdi tekrar başladım.1.5 senelik aradan sonra spora başladığımda belimde ağrı olmaya başladı (deadlift-squat-row yapmaya başladım)ben kas ağrısıdır deyip ilgilenmedim ağrıyla.çünkü azalıyordu dinlenince ama her antrenman tekrarlanıyordu bu ağrı.sonra 1 ay ara verdim tekrar başladım bu cumartesi ve tekrar ağrı oldu ben de doktora gitmeye karar verdim.röntgen çekti ve omurgamda eğrilik olduğunu söyledi derecesini söylemedi.bir de doğuştan gelen bir sorun varmış belimde fıtık olma ihtimalim yüksekmiş.MR çektir dedi bugün de gittim çektirdim sonuçları cuma günü alıp doktora gidicem tekrar.
    kendimi fıtık ihtimaline hazırladım çok yüksek olasılıkla fıtıksın dedi çünkü doktor.internetten araştırdığım kadarıyla benim durumumda baya insan var çoğu vg'yi bırakıp yüzmeye filan başlamış.ben de bunu yapabilirim ama VG'yi bırakma düşüncesi bana çok ağır geliyor.son bir kaç gündür moralim çok kötü.belim hala ağrıyor.eğer fıtık varsa sizce ne yapmalıyım sadece yüzmeye mi gitmeliyim.yüzme kendi başına VG için yeterli olur mu yoksa sadece fit bir görünüm kazandırır daha fazlasını sağlamaz mı bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
    bu arada yaşım 19 boy 1.88 kilo 86 omurga eğriliğinin boyumdan hızlı büyümeden kaynaklandığını düşünüyorum ama bakalım doktor ne diyecek cuma günü.
    Dediğim gibi yüzme sizce VG için tek başına yeterli bir spor mudur ne dersiniz?
    ayrıca konu hakkında bilgisi olanlar için VG'yi bırakmalı mıyım tamamiyle, şınav dahi mi çekemicem bunun bir kısıtlaması var mıdır yani ?

2. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    arkadaşlar konu hakkında tecrübesi olan yok mu hiç ?

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Bel fıtığı olduğunu varsayarasak, sağlıklı insanlara gibi ağırlık kaldıramayacağın aşikar. Bazı egzersizlerde (özellikle öne eğilerek yapılan egzersizlerde..) daha temkinli olman hatta nizami uygulamasından emin olmadıklarından tamamen uzak durman gerekebilir. Kısaca bu işi çok iyi bilmiyorsan, çok iyi bilen birinin gözetiminde çalışman gerektiğini düşünüyorum.

Nizami yapıldığında sakatlık çıkarmayacak egzersizler, yanlış yapıldığında büyük sakatlıklara sebebiyet verebilir.

murat2 bunu beğendi.
  4. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    wrestler teşekkürler yorumun için.
    cuma günü belli olacak ama benim şahsi fikrim en azından 5-6 ay vg'den uzak kalıcam yapabileceğim tek spor yüzme olacak büyük ihtimalle.ardından vgye başlayabilirim belki belki de hiç başlayamam onu öğrenicem zamanla.
    benim sorum şu 5-6 ay yüzme yapacağım sadece bu yüzmeyle birlikte istediğim vücudu elde edemeyeceğimi biliyorum yüzmenin tek başına vücut geliştirme adına yeterli olmadığını düşünüyorum(yanlışsam lütfen düzeltin) bunun yanında neler yapabilirim vücut geliştirme adına bunun hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.

5. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    öncelikle geçmiş olsun umarım vg hayatına geri dönersin son söz tabiki doktorun olacak ama ona sorsan sanmam git vg sporu yap diye diyeceğini gel gelelim yüzme sporuyla elbette vg sporundaki gibi kaslı hacimli vücut yapamazsın ancak ola ki yüzmeden başka seçeneğin olmazsa yılın 12 ayı değişik stillerle yüzme ve düzenli beslenme ile birlikte fit hafif kaslı görünüm elde edersin

6. aseraser123

aseraser123 Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    benimde her fitnesden çıkışta belimin sağ tarafına dogru bi kemik var içerdi ağrı olusuyor ayakta durdukça agrı cogalıyor bu konuyu görünce tırstım

7. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    aseraser ağrılarımız çok benzer hiç zaman kaybetmeden doktora görün bence ne olur ne olmaz belki de hiç birşeyin yoktur.

balboa7 benim istediğim vücut fit hafif kaslıdan daha fazlası ama ne yapalım nasip böyleymiş.
    yüzmeyle birlikte vücut ağırlığımla yapacağım (barfiks,şınav,dips)gibi hareketleri engeller mi bu fıtık veya omurga eğriliği bilgin var mı?

Son düzenleme: 28 Mayıs 2014
  8. aseraser123

aseraser123 Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    ama hoca düzgün ısınıp bel haraketleri yapmamı söyledi ve haraketlerde belden degilde sadece ayağı oynaticagımı söyledi ağrılar azaldı ciddi bi durum olursa mecburen bende kilo verdim bu ağrı başladı aynı sorun sendede var bakalım ne olcak

9. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    inşallah birşey yoktur o zaman.
    cuma günü MR sonuçlarına bakıcak doktor belli olucak tam olarak fıtık mıyım değil miyim ama doktorun röntgen sonuçlarına göre dediği çok yüksek ihtimalle fıtığım.birde omurgamda eğrilik varmış.bu eğriliğin biraz da boydan olduğunu düşünüyorum ben biraz da hızlı büyüdüm ergenliğimde bunla alakası olabilir dediler.
    cuma günü buraya sonuçları yazarım hocam.inşallah çıkmaz fıtık çok moralim bozuk gerçekten.

10. jeffseid34

jeffseid34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Takipteyim sonuclarınızı buraya yazarsanız cok sevirim

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    yarın öğlenden sonra gideceğim doktora geldiğimde yazıcam sonuçları inşallah fıtık çıkmaz.
    ama kendimi alıştırıyorum fıtığa çıksa da ne yapalım artık hafifletmeye çalışıcam etkilerini yüzme + egzersizlerle.

12. jeffseid34

jeffseid34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İnşallah çıkmaz ya :( sporunuza kaldığınız yerden devam edersiniz inşallah :( peki ağrınız şiddetli mi ? Harekette kısıtlılık falan var mı

13. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    yani şöyle söyleyeyim c.tesi günü spora gittiğimde şiddetlendi o yüzden gittim doktora ptesi.
    cumartesiden beri ağrı azaldı ama hala düz eğilirken filan ağrı oluyor.ama kısıtlılık gibi birşey yok.
    ağrı var yani ama şiddetli değil.
    antrenmanda özellikle row hareketinde çok acıdı belirteyim bunu row hareketini çok dikkatli yapmak gerekiyor.

14. jeffseid34

jeffseid34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende salı günü cardio yapmıştım antremandan cıktım bişey yoktu , akşam yattım sabahleyin belim tutulmuştu , tutuk ağrısı vardı , t-shirtsüz ve yorgansız yatmıştım sanırım ondan ama yinede ara verdim bende ağrı geçti gibi ama hala var biraz sanırım bende gidicem fıtık olucam diye korkuyorum :( bakalım sonuçların iyi çıkar inşallah , bence hafif incinme vardır senin bişeyin yoktur diye tahmin ediyorum

15. Guarana

Guarana Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Benimde doğuştan 1 bacağım daha uzun sağ bacağım daha uzun olduğundan vicut ağırlığımı sağ bacama veriyorum ve kemiğim çıkık artı skolyozum var:(

iPod touch 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

16. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    skolyoz var bende de fıtıkla beraber.geçmiş olsun.
    hocam benim ağrılarım 3-4 ay öncede vardı fitness'a giderken antrenmanlardan sonra filan ağrırdı hep ama ben önemsemezdim devam ederdim 1 ay ara verdim ama geri döndüğümde ağrının devam ettiğini görünce doktora gittim ve sonuç bu bel fıtığı + skolyoz.
    sende sanmıyorum öyle olduğunu açık yattım demişsin ama bence git doktora kafan rahatlasın.

17. jeffseid34

jeffseid34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yarın için daha mr çektirmedin ama

18. Guarana

Guarana Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Geçmiş olsun

iPod touch 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

19. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    guarana sağolasın hocam.
    mr salı günü çektirdim yarın sonuçlarını alıp doktora gidicem belli olucak herşey tam olarak.
    ama tek bir doktorla sınırlı tutmam başka doktorlarada göstericem sonuç ne olursa olsun.

20. jeffseid34

jeffseid34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eğer fıtık gibi bir durum olursa sitedeki hocalarımızın eşliğinde bir program hazırlarız inşallah bişe çıkmaz gibi geliyor bana ama bakalım

Sayfayı Paylaş