Bel fıtığı mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve theworlds tarafından 21 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. theworlds

theworlds Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar. 8-9 aylık vücut geliştirmeye 3.5 - 4 ay ara vermiştim şimdi tekrar başladım ama önemli bir sorunum var.
    8-9 aylık süre zarfında 85-90 kilo deadlift yapabiliyordum. O zamanlar belimde biraz acı vardı öyle dert edilecek gibi değil. Tabi gelişen bölge acıyor diye düşündüm. Daha sonra spora ara verince bel bölgesinde eğilip kalkınca acımaya başladı. Bazen geçiyordu bazen acıyordu. Şimdi tekrar spora başladım.
    30 kilo squatı bacaklarım kolayca kaldırıyor ama bel bölgemde acı oluşuyor. Tabi full squat yapmazsam pek acımıyor ama yere yaklaşınca acı başlıyor. Şimdi ise evde eğik durunca biraz acı oluyor.
    Acıyan yer ise tam popo çizgisinin hemen üstündeki kemik. Arkadaşlar bel fıtığı mı olmuşumdur? Bel fıtığı bacağa falan vuruyormuş, bacakta hiç bir sorun yok sadece dediğim gibi popo çizgisinin hemen üzerindeki kemik acıyor eğik durunca.

2. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Deadlift yaptığın dönemlerde ki ağrının kas ağrısı mı yoksa başka türlü bir ağrı mı olduğunu tam anlamıyla belirtmen önemli. Çünkü kas ağrısı tatlı bir ağrıdır ve sıkıntılı bir ağrıdan hemen ayırt edilebilir. Spora ara verince güçsüzleşen bel-kalça-karın ve arka bacak kasları bahsettiğin şekilde ağrılara sebep olabiliyor. Deadlift sonrası başlangıc aşamasındaki bir fıtığa sahip birisi olarak bu konuda bayağı tecrübeli olduğumu söyleyebilirim. Sıkıntılı , ilerlemiş bir fıtık bacağa baskı da yapabilir hiçbir ağrı sızı vermeyebilir de.Bence fıtığı ilk aşamada düşünmemelisin çünkü birçok kassal problem ile fıtık belirtileri birbirine oldukça benzer olabiliyor.Yukarıda belirttiğim gibi özellikle kalça ve karın kasları, bel omurlarını desteklemek açısından hayati öneme sahip. Ben de sakatlığın ilk aşamalarında eğilip kalkamıyordum , yatağa girerken yataktan çıkarken bile çok dikkat etmeye çalışıyordum ve bunların sebebinin fıtık olduğunu sanıyordum ancak ne zaman ki kalça-karın kaslarını güçlendirdim o zaman eğilme doğrulma vs. gibi sıkıntılar tamamen kayboldu. Özellikle lunge hareketi kalça ve arka bacak bölgesi için çok çok önemli. Benim belimi eski haline getiren şeyin kesinlikle lunge hareketi olduğunu söyleyebilirim . Belini güçlendirme sürecinde sana tavsiyem ayakta yapılan military press , dumbbell press , barbell curl ve yine ayakta yapılan triceps hareketlerini ya programından çıkartmalısın ya da oturarak yapmalısın. Ben belimi sakatladığımdan beri ayakta hiçbir press hareketi yapmadım , bütün hareketleri oturarak yapmaya dikkat ettim ve arada hiçbir fark gözlemlemedim.Aynı şekilde tehlikeli karın hareketlerini( Leg raises , decline sit-ups) de bir süreliğine yapmazsan hiçbir şey kaybetmezsin. Full squat yapacağım diye de kendini zorlamamalısın hele ki acı hissediyorsan kesinlikle yaptığına değmeyecektir. Yarım squat yapmanı , bacakların arasındaki mesafeyi de artırmanı öneririm. Ancak bu şekilde belindeki baskıyı azaltabilirsin

3. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Şifremi unuttum yeni üyelik aldım o yüzden.
    Şimdi şöyle hocam, spor yaparken de tam bu nokta acıyordu ama az. Tatlı kas ağrısı gibi değildi. Ben şöyle düşünüyorum. Spor yaparken az acımasının sebebi benim kaslarımın güçlü olmasıydı ve ben bu sebeple pek farketmiyordum bunu ama sporu bıraktıktan sonra diğer kaslarım güçsüzleşince buraya baskı olduğunda fazla acımaya başladı sanırım.
    Şimdi antrenmandan geldim mesela. Antreman için salona giderken hafif bir yokuşu çıktığımda acımaya başladı nedense böyle olmuyordu. Bazen çok acımıyor bazen acıyor. Tam popo çizgisinin üzerindeki kemik. Yanlarda falan acı yok.
    Stronglifts programını yapıyorum sanırım bırakmak zorunda kalacağım bu programı :( Şu tüm vücut konusunda doxux'un verdiği programı uygulayacağım ama squat yerine leg presste yaparım artık. Olur değil mi hocam?
    Sizce fıtık gibi mi görünüyorum? Şimdi hatırladım da benim duruş bozukluğum vardı kalçamda. Göbekliymişim gibi duruyordum zayıf olmama rağmen. Ben popomu öne doğru çekip dik durmaya çalışıyordum ve o zamanda tam bu nokta acıyordu. Acaba kassal problem mi yoksa fıtık mıyım anlamadım :( Umarım fıtık değilimdir çünkü geri dönüşü yok diye biliyorum fıtığın :(

4. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    bel ağrısı sadece fıtık demek değildir. romatizma da aynen fıtık gibi bir ağrıya sebep oluyor, ayrıca fazlaca tüketilen ve pastorize olmayan süt ürünleri de brucella rahatsızlığına sebep oluyor. onun da en belirgin özelliği sol tarafta belin alt tarafında şiddetli ağrıya sebep olması. hepsini yaşadım ordan biliyorum :)

5. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Günde neredeysebi kutu dost süt tüketiyorum ama bundan olduğunu sanmıyorum :)

6. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    pastorize maldan değil de, daha ziyade taze peynirden oluyor.

7. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Fıtıklardan korkmamalısın çünkü kaslarını sürekli güçlü tutarak normal bir insandan hiçbir farkın olmaz hatta daha da güçlü olabilirsin.Eğer fıtıklar sanıldığı kadar kötü bir senaryoya sebep olsaydi inan bana dünyada ağırlıkla ilgili spor dalları gelişemezdi. Sıkıntılı bir belle stronglifts yapmak uzun vadede ciddi problemlere yol açabilir. Dik durmaya çalışırken yaşadığın durumun sebebi muhtemelen Lumbar Lordosis . Belinin içe doğru olan kıvrımı normalden daha fazlaysa literatürde buna lordosis deniyor. Google' de arattığında nasıl bir durum olduğunu görürsün zaten. Eğer lumbar lordosis mevcutsa bunu çözmenin en önemli etkili yolu daha önce de belirtmiş olduğum kalça kaslarını güçlendirmektir

8. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Korkmalıyım çünkü fıtıklı iken 100 kilo deadlift yapıyorsam fıtıksız bir bel ile 130 kilo deadlift yapma şansım olmaz mı? Fıtık beni geriye götürür sonuçta. Tabi normal bir insandan güçlü olabilirim ama dediğim gibi fıtık beni geriye götürür.
    Evet o dediğin mevcut ve kalçamı içeri çeke çeke o durumu baya düzelmiştim aslında ve dediğim gibi yine aynı bölge ağrıyordu bunu yaparken. Tam kalçanın ortasındaki kemik. Fıtık olup olmadığımı öğrenmek için de hastaneye gideceğim.

9. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Bu sporu hayatın boyunca yapmak istiyorsan bence kilo artırımı konusunda katı olmamalısın . Fıtık seni geriye götürmez sadece eski haline gelme süreci sana zaman kaybı yaratır ki bırakalım da o kadar kayıp olsun aksi takdirde nasıl iyileşmeyi düşünüyorsun ki . Ben fıtıksızken korkudan barbell rowing yapamazken şimdi 2 fıtıklı halimle barbell row - squat gibi hareketleri korkmadan yapabiliyorum. Sana şunu kesin olarak söyleyebilirim ki eğer doğru bir iyileşme süreci geçirirsen fıtık seni asla geriye götürmez ki youtube da fıtık olup da eskisinden daha cok kiloyla çalışan bir sürü insanın videosunu görebilirsin.Hastaneye gittiğinde sana olacakları söyleyeyim ; öncelikle röntgen ardından MR isteyeceklerdir daha sonrasında kendi adıma ciddi olmadığını düşündüğüm bir fıtıkla karşılaşacaksın ve sana hemen FİZİK tedavi verecekler. Evet işte seni asıl geriye götürecek şey fıtık değil Fizik tedavi sürecidir. Ben bunların hepsini yaşadığım için rahatlıkla söyleyebiliyorum hem de 1 defa değil birden çok kereler MR - fizik tedavi vs gibi can sıkıcı şeylerle uğraştım. Sen şu an normal olarak fıtıklı bir insanın eskisi gibi olamayacağını düşünüyorsun ancak sana şunu söyleyeyim ; araba kullanan , sürekli arabaya binen insanlarda zamanla hem boyun hem de bel fıtıkları oluşur ancak bunlar büyük çaplı olmadıkları için insanlar hayatları boyunca farketmezler.Kısacası eğer fıtığın Tuvaletini tutmanı engelleyecek konuma gelmediyse asla korkmamalısın ve doktorlara da çok güvenmemelisin

10. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Çok ciddi şekilde ağrımadığı için belki de hemen gitmem hastaneye. Sadece strongliftsi bırakıp squatı, smitt machine de yapmayı düşünüyorum. Diğer pressleri de oturarak yapacağım. Barbell curl yerine bir süre dumbell curl yaparım artık. Nasıl hocam uygun mu yapmayı düşündüklerim ?
    Mesela şu an belim de hafif bir acı var. Oturup kalkabiliyorum hatta şimdi yere oturup kalktım, ters hareketler yapmaya çalıştım, rahatım yani pek dert edilecek bir acı vermiyor ama tabi yine acıyor. Sanırım çok ciddi bir sorun yok.

11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Smith Machine de squatı geçtim smith machine herhangi bir hareketi şahsen ben önermem ancak yine de sen bilirsin. Dumbbella yapılan herhangi bir biceps hareketi seni zorlamayacaktir rahatlıkla calisabilirsin . Ben de ciddi bir sorununun olduğunu düşünmüyorum ama yine de kontrollü olmanda fayda var . Lunge hareketini kesinlikle es geçmemeni öneririm ve belini zorlamayacak karın hareketlerini de aksatmamalısın

12. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Bugün evde sanki deadlift yapıyormuşum gibi vücut ağırlımla bir deneme yaptım ve belim daha iyi. Dün veya önceki gün yapsaydım böyle kemik acısı gibi birşey olurdu yani kas acısı değil fakat bugün yine kemiğim acımasına rağmen o insanı sinir eden acıyı vermedi :) Sanırım dediğiniz gibi ciddi bir şey yok. Ama şu da olabilir kaslarım güçlendiği için belki de sizdeki gibi fıtık başlangıcıyım ama bunu hissetmiyorum :S

13. warmengelbb

warmengelbb Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    neden bu kadar deadlift ve squat ları zorluyorsunuz ki sıkıntı hareketler. squat yerine leg extension ve lunge kombinleyin deadlift yerinede güzel sırt çalışın veya barfiks çekin. deadlifti zorlayıpta 1 set barfiks çekemeyenler var.

14. Tulubas07

Tulubas07 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Aynı sorun bende de mevcut acemiyken barbell curl yaparken belden destek aldım ve belim ağrımaya başladı başlarda fazla umursamadım ama sonradan çok kafama takmaya başladım belki aşırı bir ağrı değil ama yinede beni tedirgin ediyor belimin sol tarafından sol popoma vuran bir ağrı var ara ara geliyor bazen çok rahatsız ediyor bazen fazla rahatsız etmiyor bazen ise ağrı olmuyor genellikle spordan sonra ağrıma oluyor doktora gittim bel fıtığı belirtisi dedi mr ve karın ultrasonu istedi onları yaptırdım 3 kasımda sonucu göreceğim ben bel fıtığından çok korkuyorum hayat boyu çekeceğimi düşündüğüm için ama sporuda bırakmak kesinlikle istemiyorum doktordan çıkacak sonuca göre hareket edeceğim gerekirse sporu bel kemeri ile yapıp yinede yapacağım inşallah bir şekilde belimi eski haline döndürebilirim.

15. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Theworlds, ben aylarca kendi ayakkabimi baglayamadim elimi yuzumu tam dik pozisyonda yikadim ve bu beni geriye goturmedi.., kisacasi bitis cizgisini 100km ile gecmenle 130km ile gecmen arasinda frenleri devreden cikarmani gerektiren birsey yok yaris stilini degistir ;)

Lg Smart World

Sayfayı Paylaş