barfix cekemiyorum ????

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve NUCLEUS tarafından 25 Aralık 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    benim cektigim barfix omuz hizasindan yaklasik 2 karis acikta oluyor, cok mu genis yoksa az mi?

2. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    İyi hizalamışsın...Fakat hemen belirtelim bunu sınırı yoktur...Ne kadar açık yaparsan kanatlara binen yük o kadar artar ve faydası da o kadar artar...

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bu hizalama iyi ama daha dar tutmamaya çalış, veya da dar tutuş daha kolay olduğu için, bu şekilde başlayıp zamanla daha açık tutmaya başlayabilirsin

İyi çalışmalar.

4. saciyt

saciyt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Barfiks gibi vücut ağırlığına ve sporcuda mevcut kas kuvvetine dayalı antrenmanlarda soruna sebep dört neden vardır,bunlardan biri fazla vücut ağırlığı,ikincisi güçsüz ön-kol kasları,üçüncüsü psişik(ruhsal) engel ve dördüncüsü yetersiz çabayla beraber aceleci tavır,mevcut dertlerden muzdarip sporcu bu eksiklerden hangisinin üstüne düşerse kanımca orada sonuç onu beklemektedir,aşağıda ki tavsiyelerim tek tek ve beraber uygulanabilirse biraz sabır ve süreklilikle sonuç kesindir,saygılarımla

...sırt antrenmanlarının olduğu gün en başa barfiksi koy (ne kadar ısınırsan o derece verim alacaksın dene ve gör)
    ...aşağıda verdiğim resimli örneklerde ki gibi basitten-zora doğru adım adım ve her evreyi sindire sindire uygulayarak ilerle
    ...ön-kol antrenmanlarını haftada iki kez ve 3 set * 25-20 tekrarlı olacak şekilde hiç aksatmadan yapmaya gayret et
    ...ön-kol antrenmanlarında ters ve düz tutuşları beraberce uygula
    …gün içinde(mutlaka eklemlerini ısıtarak) barfiks demirini dar-geniş,ters-düz,kolların düz-kırık olduğu her haliyle asılarak bu asılma sürelerinde uzun tutuşlara ulaşmaya gayret et
    …yaylı elciklerden,bük büklerden edinerek bunlarla tekrarları 15-20’yi bulan setlere dayalı alternatif antrenmanları dene(sakın küçümse)
    …başlarda dar ve ters tutuşla barfiks dostun olsun-geniş sırt kasları için şart olan eğik uçlu barda geniş tutuşlu barfiksten uzak dur
    …yapamıyorum-çekemiyorum ifadeli serzenişler çoğu kez sporcunun kendine koyduğu ruhsal engelin dile gelişinden daha fazla bir şey değildir,genelde yapıldığı gibi her antrenmanda bu duvara bir taş daha koymak yerine git bu duvara bir kafa at ya kafan parçalansın ya da duvar

1 kişi bunu beğeniyor.
  5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlikle doğru. Ben barfikse ayağımın altına sehpa koyarak başladım. Sonra serbest çalıştım hatta ekstra ağırlık da taktım. Salonda lat pulldown için makina yoktu o sıralar. Sonra makina geldi ve ben barfiksi azalttım. Makinada ağırlığı yükseltmiş olmama rağmen tekrar barfikse yüklenmeye çalıştığımda ağırlıkla barfiks çekemediğimi farkettim. Kanat kaslarım güçlenmesine rağmen barfiks performansım düşmüştü. Hem alışkanık hem de hareketler arasındaki küçük nüanslar çok şey değiştiriyor.

jimraynor bunu beğendi.
  6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Kanat ıcın bır numaralı hareket barfıkstır bence, bu yuzden agırlıklarla ne yaparsanız yapın programın basında muhakkak barfıks cekın.

Basta tabıı kı zor olur, bu donemde partnerınızın hafıf kıvırdıgınız ayagınızdan tutmasını ısteyın, kendınıze zaman tanıyın.

Bu sekılde desteklı 5-6 tane zor cekerken vazgecmedıgınız takdırde bır sure sonra desteksız ve bır sure sonrada agırlık ekleyerek cekebıldıgınızı goreceksınız, onemlı olan vazgecmemek her antrenmanda bır oncekıne gore azda olsa ılerlemek.

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bende de bu barfix çekememe sorunu vardı.Çok şükür salonumuzda güzel bi ale var.Hocalarımız bilirler ve çoğu salonda bulunmayan bu alet barfixte çok güzel temel atmama yardımcı oldu.Alet basitçe bi bakkal terazisi gibi.Bi platformu öbrü tarafta da ağırlık plakaları var.Platforma dizüstü çıkıp barfixten tutuluyor ve karşı tarafa taktığın ağırlık nispetinde makine seni yukarı doğru itiyor.Yani bu makinede ters orantı var,kilo ne kadar fazla takılırsa seni o kadar güçlü bi şekilde alttan destekliyor ve zaman geçtikçe ağırlık azaltılıyor ve itme gücü azaltılıyor.Tıpkı birinin ayaklardan tutup ittirmesi gibi çok faydalı ve mükemmel bi alet.çok kısa bi sürede kanat antremanlarım verimledi ve eskiden kılımı kıpırdatamadığım klasik serbest barfixte 2 hafta içinde 4-5 tekrar geniş tutuş enseye çekiş yapmama olanak sağladı.Bence bu aletin her salonda bulunması şart ;)

8. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bizim salonda da aynısı mevcut. Assisted Dips/Pull-Up/Chin-Up diye geçer. Yardımlı Dips/Barfiks. Yukarıda dendiği gibi kendi kilosunu kaldıramayanlar için bire bir.

9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Evet sarc4 ün de dediği gibi birebir barfix çekemeyenler için ve kamburluk,eğri durma gibi sorunları da kısa zamanda düzeltiyo.Boynumdaki ve sırtımdaki başlamış kamburu kısa sürede düzeltti artık vücudum dümdüz ve daha güzel duruyor.Benim gibi kamburluktan şikayetçi olanlar varsa bu alete programda mutlaka yer vermeli.Eğer alet yoksa normal barfixte yardım alarak kesinlikle çalışmalı çünkü kısa zamanda yardım azalacak bi süre sonra ona da gerek kalmıcak,kesmedi diyip ağırlık takabiliceksiniz :) Ve pullover hareketiyle mükemmel bi şekilde kamburu yokediyor,omurgayı en mükemmel seviyede düzeltiyor.

10. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar barfiks ya da pulldown'ın yerine geçecek dumbell ile yapılan bir hareket biliyor musunuz ?

Ne makina var ne de barfiks çekicek yer, sırt çalışması için ne önerirsiniz ?

Selamlar...

11. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Dambıl rowing hareketi kanat çalıştırır ama barfix,lat pulldown gibi bi etki bekleme derim.Sitede araştırırsan hareketi görürsün.Bi de ellerini çok geniş tutarak nasıl desem açabileceğin kadar geniş açarak şınav çek,bu da kanatları çalıştırır.Evde bi ara bu şekil şınav çekmiştim ve kanat kaslarım iyi çalışmıştı ama bi süre sonra vücut alışıyo ve tepki vermemeye başlıyo harekete.Dambıl ve vücut ağırlığıyla yapabileceğin aklıma gelen şeyler bunlar...

12. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkürler zfrskr dostum, yalnız kanat ve sırt farklı bölgeler değil mi ?

Ben kanattan ziyade sırt için sormuştum...

Selamlar...

13. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ya genelde kanat diyince akla sırt gelir ben böyle biliyorum sırt ve kanat diye iki ayrı bölge duymadım daha hiç.Ama özellikle geniş elle şınav tüm sırtı kasıyodu benim sen bi deneyebilirsin bence hoşçakal ;)

14. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    bu konudaki görüşlerim, fikirlerim, deneyimlerim :
    • eğer tam nizami 2-3 barfiks çekebiliyorsanız bence iyidir. ben tam nizami 5 set 5'er tekrar yapıyorum. ilk başladığımda hiç yapamıyordum. barfiks diğer egzersizlerden daha farklı, kendi özel bir dinamiği var.
    yorgunluktan en çok etkilenen egzersizdir bence.
    en enerjik günümle hafif yorgun olduğum gün barbell biceps curl'de 5kg ancak fark ederken, barfikste 5*5 yerine 3*5 zor çıkıyor.
    kendi ağırlığınız da çok önemli. sağlam bir yemek ve üzerine bir de su içmişseniz, o an normal antreman ağırlığınızdan 2-3 kilo fazlanız varsa veya son zamanlarda bu kiloyu almışsanız etkilenebilirsiniz.
    • barfiks çekmek için makinede kuvvetlenmek fikrine katılmıyorum. sıfırdan bile başlanabilecek bir harekettir bence.
    • ayakları karna çekmeye gelince: hareketin başından sonuna kadar ayaklar sabit şekilde karında duruyorsa sorun yok ama hareket esnasında karnınıza çekiyorsanız bu bana "bel vurmak" denilen cheatingi (hileyi) anımsatıyor. belden güç alıp hareketi kolaylaştırmak için yapılır bu.
    • kol açıklığı ile ilgili olarak: zirve noktasındayken ön kollarım yere dik olacak kadar (veya çok azıcık daha geniş) açıyorum kollarımı.
    http://www.1fit.net/images/products/492l.jpg burdaki gibi.
    • geniş tutuşta barfiksin en başa konmasına ben de katılıyorum.
    • iyi ısınılmasına da katılıyorum. sırtım üzerinde inceden inceye bir ağrım oluyordu tek taraflı. iyi ısınıyorum artık ve olmuyor. bir de geniş tutuşta barfiks en komplike hareketlerden birisi. hiç olmadık bir yer de etkilebilir sakatlanabilirsiniz.
    • elleri geniş tutarak şınav çekmekle kanatın alakası olduğunu sanmıyorum. sonuçta ne kadar geniş olursa olsun şınav -yani bench press - göğüs kasını ilgilendirir.ilgisi varsa bile zerre kadardır ve ihmal edilebilir.
    • sırtla kanat aslında hem aynı hem de değil. şöyle ki:
    kanat -latissumus dorsi- sırt üzerindeki en büyük - en geniş kas ama sırtta başka kaslar da var.
    bunlar birisinin kürek kemiğine baktığımızda oluk oluk görünen kaslar. teres major, teres minor, infraspinatus, rhomboids, levator scapulae vs vs.

http://www.withfriendship.com/user/images/331/Arnold-posing.jpg

ama kanat çalışılan hemen hemen her egzersizde bunlar da çalışmış oluyoruz. o nedenle kanatla sırtı eş anlamlı anmak tam doğru olmasa bile tam yanlış da değil.
    • bunların dışında:
    ---> biraz eski kafalıyımdır ben. makaraları aletleri sevmem, en sade şekliyle çalışmaktan hoşlanıyorum. geniş tutuşta barfiks de en sade egzersizdir.
    düşünsenize barbell ile karna çekiş: faydası tartışılır ama kemer lazım, duruşu ayarlamak için ayna lazım, plakalar genişse ayak altına yükseklik lazım, set arasında ağırlık arttırmak lazım.
    ama bunların hiçbirisi geniş tutuşta barfiks çekiş için lazım değil.
    ---> esneme açısından çok faydalı bir hareket. sırf bu yüzden bile yapılabilir.
    ---> arnold'un kitabında tanıştığı bir vücutcunun sırf bu hareketi yaptığını ve batı amerika şampiyonu olduğundan bahseder. sonradan barbell bent over row (barbell ile karna çekiş) yapmaya ikna etmiş arnold bu adamı ve en iyi sırt seçilmiş müsabakalarda.
    yani: sırf geniş tutuş barfiks profesyonel bir vücutcuyu bile kurtarmaya yetiyor ve çok iyi bir zemin hazırlıyor.
    sonuç:
    tam nizami 2-3 tekrar iyi bence. iyice ısınıp, en başa alıp beş set üzerinden devam edin. zamanla artacağını göreceksiniz.

15. enderxxxx

enderxxxx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ben ilk body ye basladıımda 10 tane filan nizami barfiks cekebiliyordum . Ön kol ve bicepside unutma derim sonuçta çekme hareketi kavrama yeteneğini geliştirmende önemli kanımca... Simdi zorlasam 20 çekerim nizami...

16. gregorsamsa

gregorsamsa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    askerde nizami min altı barfix şartı koyarlar. acemilerin %99 u sıfır barfix seviyesindedir. 6yı göremeyeni çarşı iznine çıkartmazlar. dolayısı ile herkes bir şekilde 6 adet çekmeye başlar :)
    ilk başlarda ayakları birinin tutması ya da önce çift ayağı sonraları yavaş yavaş tek ayağı bir sandalye vsnin üzerine koyarak başarı sağlanabilir. sıfırdan tek başınıza çekebilmeyi beklemeyin.

17. emirturk

emirturk Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Barfiksin tekniği; diyelim ki hiç çekemiyorsun veya yeteri kadar çekemiyorsun.Yapman gereken iki şey var; ilk olarak olayı zihninde canlandırmak ,ikinci şey ise sabretmek. Barfiks barına tutun kolların ve omuzlarında yanma hissedinceye artık düşme noktasına gelinceye kadar asılı dur,kendini çekmene bile gerek yok.Sakın bu egzersizin yararsız olduğunu düşünme .Bunu yaklaşık birergün ara ile 1 ay boyunca uygula Kendini iyi hissettiğin zamanlarda yarım çekişler yap ve o pozisyonda dayanabildiğin kadar dur. İlerleyen zaman içerisinde ne kadar rahat ve çok barfiks çektiğine inanamayacaksın.

18. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    barfiks, ağırlıklı hareketler haricinde şu acemiliğimle en zor gördüğüm hareketlerden birisiyken moralim bozulmasın diye belirli bir süre sırt kol vs çalıştırmadan denemeyi aklıma bile getirmedim. çünkü yapamayacağımdan nerdeyse emin gibiydim.

aradan geçen antrenmanlı bir kaç aydan sonra ilk defa dün deneyerek ellerimi görece açık tutarak 5'erli 4 set yapabildim ve aşmam gereken engellerden birini aştığımı hissediyorum.

belki haddim olmadan diyeceğim odur ki eğer 3'erli setler yapabiliyorsan bu da bir şeydir. bu durumu mümkün olduğu kadar tekrar edip sabırlı olur ve tıkandığını hissettiğin yerlerde azar azar da olsa destek alarak hareketi yapmayı sürdürürsen bu 3 zamanla 4'e 5'e çıkar.

iyi çalışmalar.

19. Optimus_Prime

Optimus_Prime Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    Ankara
    kol ve kanatlarını geliştirdiğin zaman rahatlıkla barfix çalışa bilirsin sadece sabırlı davranman yeterli

yancizici bunu beğendi.
  20. ahmedo13

ahmedo13 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolun. :) Öyle deneyim .

Sayfayı Paylaş