Bacaklar nasıl güçlenir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve chngr-91 tarafından 26 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. chngr-91

chngr-91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ön çapraz ameliyatı oldum ve iyileşme aşamasındayım.Ben diz bağlarımı nasıl güçlendiririm ? ve Diz bağlarına daha az yük binmesi için belli kas grupları güçlü olması gerekiyormuş,bu kas grupları hangisi ve bunları geliştirmek hangi tür egzersiz hareketlerini yapmalıyım ? (konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama yarımcı olursanız sevinirim :) )

2. alican11

alican11 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    İlk olarak geçmiş olsun sana yapacağın birkaç basit hareketten bahsedeceğim hareketleri yaparken fazla zorlama istersen tekrar sakatlama kendini:D Hareketler aşağıda güçlendirmen gereken yerler ise karın ve belinin olduğu yerlerdir.
    1.bacak hareketi=8 tekrar 3 set yap bırak.(fazla zorlama)
    2.bacak hareketi20 tekrar 3 set yap bırak.
    3.karın hareketi yaparken elinde 1,5 kiloluk ağırlıkla yap ayakların yere değebilir karın kaslarını kullanarak dönmeye çalış 20 tekrar 3 set yap
    4.Bel hareketi 20 tekrar 3 set yap beline kramp girerse veya acı duyarsan bırak dinlen kalanını dinlendikten sonra yap

İnşallah yardımcı olabilmişimdir geçmiş olsun eski sağlığına biran önce kavuşursun inşallah :)

Ekli Dosyalar:

chngr-91 bunu beğendi.
  3. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Doktorunuzun hareket vermesi gerekmiyor mu ? Doktorunuz hareket vermediyse bir ortopediste veya spor hekimine başvurup ameliyat sonrası hafif hafif çalışmalara başlamalısınız. Onlar size söyleyecektir zaten şu hareketten şu kadar diye.

Dizde kemikleri tutan bağ gruplarından birisini yırtmışsın ön çapraz bağlar dizin stabilitesinin %90ını sağlar yani dikkatli olmalısın hemen sert hareketlere girip tekrar yırtayım deme.

Sporcular öçb ameliyatından yaklaşık 6 ay sonra spora geri dönmektedirler. Ama bu senin de 6ay da normale döneceğin anlamına gelmiyor çünkü sporcuların kondisyoneri var diyetisyeni var ...vs

Doktorunun vereceği hareketler de bunlardır ;
    http://www.romatizmam.com/pdf/diz_egzersiz.pdf
    bu hareketler uyluk kaslarını kuvvetlendirerek diz deki baskıyı azaltır
    günde 2 defa 20şer kere yapmalısın.

chngr-91 bunu beğendi.
  4. chngr-91

chngr-91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok şuan zaten fizik tedavide çekişti hareketlerim var ve sonrasındada hareketler verilcekmiş..Ben şey için istedim bu 6 ay sonrasında toparlandıktan sonraki dönemde nasıl bir yol izlemeliyim.Ne gibi hareketler yapmalıyım ki ayaklarım güçlensin, bunu öğrenmek istedim

5. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Anladım, verilen hareketleri düzenli yaparsan iyi beslenip kendine bakarsan çok güç kaybı yaşamazsın. İyileşinde direk squat gibi hareketlere değil 2-3 ay leg press, hack squat gibi daha güvenli hareketlere yönelmelisin.

3 üst bacak (1 hareket arka için) 2 kalf hareketi girebilirsin iyileşince, kalfı 4 set 12 tekrar yapmaya özen göster.

chngr-91 bunu beğendi.
  6. zlatan57

zlatan57 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

alican arkadaşımızın örnegine kalite verelim biraz.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1043856_606898709344353_732268057_n.jpg

Sayfayı Paylaş