Bacak çalışırken dizlere bağlanan bantlar ne için?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve thekinger tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Herkese merhaba, Özellikle squat ve leg press (makinada) yaparken sağ bacağımın diz kapağının sağ tarafından yukarı doğru çıkan (sanırım adele) kıkırdağımsı dokuda ağrı oluşuyor. O kısmı avucumun içine alıp parmağımla sıkarsam acı azalıyor. Veya elimle diz kapağı üstünden ağırlığı (düşen yükü hafifletmek için) azaltarak harekete devam ediyorum Tabi bu durumda hareketten çalmış oluyorum.
    Bazı videolarda veya resimlerde dizlere fitnes bantlarının veya bazı bez tarzı şeylerin bağlandığını görüyorum. Bunun yüzündenmi yapılıyor yoksa bende işe yaramazmı bu bağlamalar?

2. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    ağır kilolarla çalışıldığında takılıyor bildiğim kadarıyla bi sakatlama olayında engel oluyor olabildiğince

3. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Peki nasıl bir şey alıp bağlamak gerek ve nerden bağlamak gerekli acaba?

4. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    bilek dirsek diz hatta sırtına bağlayan gördüm ama detaylarını bilmiyorum yada başka nerelere bağlanılacağını

thekinger bunu beğendi.
  5. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    İsmi diz bandajıdır, knee wrap ya da strap diye geçer, insan diz kapağı tasarım olarak vücut ağırlığının üstünde ağırlık kaldırmaya çok toleranslı olmadığı için ( diz kapağı kayması-dönmesi gibi problemler gelişir) destek amaçlı çıkarılmış bir üründür. Gergin bir şekilde sarılır ve kapağın üstündeki negatif basıncı sıfırlar. Çok ağır kilolarda ( mesela 150+ squatlarda) bir noktadan sonra takmak elzemdir. Eczanelerdeki tedavi amaçlı bandajlarla karıştırmayın, onlar yumuşaktır ama spor bandajları çok sert bandajlardır. Takınca farkı zaten anlarsınız.

Özellikle squat sırasında ortaya çıkan ağrıyı tamamen keser. Sıkı bağlandığı için yürümeyi zorlaştırır ama ekleminiz olduğunu unutursunuz, o yüzden spor kaynaklı diz problemi (normal hayatta sorunu olmayı squatta ağrı çekenler ) olanlar için vazgeçilmezdir.

Bende schiek var ama gasp'ı da tavsiye ederim. Ucuzlar yumuşak oluyor, en ucuzları ise tamamen poliüretan malzeme yani eczanelerde satılan bandajlar oluyor. Bir de 2 metreden kısa olmasın
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Ağustos 2014 ---
    Çapraz bağlan , videodaki schiek model 1178B modeli benim kullandığım da bir model.

Bu arada diz bandajları çok pahallıymış gibi algılanabilir, öte yandan diz ameliyatı ve protez ortez diz araştırması yaparsanız, ucuz olduğunu anlarsınız. Çiftini 30 liraya da satan var 450 liraya da.. Benim kullandığım 160 liralık model.

Son düzenleme: 4 Ağustos 2014
  6. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Peki bu bandaji bu sekilde baglayinca dizinizi rahatlikla bukebiloyormusunuz? Sanki bideoda dumduz kalacakmis kirilmayacakmis gibi diruyor.

yavuzubeyd bunu beğendi.
  7. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Gayet tabi, bandajlar sert ama yük altında esner, sadece diz kapağını kemiklerinize yakın tutmak/ayrılmasını önlemek için tasarlanmıştır, öte yandan dizlerinizde ağrı varsa geçirdiği için squata tam odaklanmanızı sağlar. Ama konforlu birşey değildir, tedavi amaçlı bandajlar gibi sürekli takamazsınız, öte yandan tedavi amaçlı bandajlarla da spor yapamazsınız.

Dediğim gibi dizlerinizde sakatlık dışı ağrı varsa ya da yüksek ağırlık giriyorsanız, dizlerinizi riske atmamak için takmalısınız, aynı ağırlık kemeri mantığı gibi düşünün, orada da amaç belinizdeki disklerin bir arada durmasını ve yük altındayken kaymamasıdır. Burada da amaç diz kapağınızın dizinizden ayrılmaması.

Ben dizimi çok kereler sakatlamış bir insan olarak, hafif bir sızı başladı mı, hemen bağlarım, orada acayip güven gelir, antremanımı takır takır bitiririm. Başta çok pahallı , Allahın lastikli kumaşına o kadar para verilir mi dedim, ama antremanı yapamamanın verdiği hüsranı, oranız hiç sakat değilmiş gibi yapmak büyük konfordur, o yüzden bu basit lastikli bez parçalarını çok severim, squatı da çok severim.

Geçmiş mesajlarını okumuştum omuzunuzda bir sakatlığınız varmış, geçmiş olsun, beni o açıdan siz anlayabilirsiniz, omuzunuz hiç sakat değilmiş gibi omuz press ya da yana açma yaptığınızı hayal edin, işte öyle bir his veriyor.

thekinger bunu beğendi.
  8. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Ah birde omuz sakatligi gecse, bacagi hic dusunmem boyle idare ederim zorlamadan.

Sayfayı Paylaş