Böyle hacim programı olur mu ? Görüşleriniz nelerdir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Morifindel tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Morifindel

Morifindel Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben 4 aydır bu sporu yapıyorum.
    boy:178 cm
    kilo: 65 kg

Amacım kilo almak.ilk 3 ay 10 kg kadar aldım fakat yaklaşık bir aydır kilo alamıyorum.bu konuda baya sıkıntılıyım.
    hacim artışı için bir program istedim. ama salondaki hocanın da pek bildiğini sanmıyorum. bana böyle bi program verdi. bana çok saçma geldi. bir de sizin fikrinizi almak istedim.

hareketler genelde 4 set ve 8-10 tekrar. karın çalışmaları yok. programa yazmamış adam.

1.gün
    Bench Press
    İncline Bench Press
    Standing z-bar curls
    Standing dumbbell curls
    Behind neck press
    Front neck press
    Standing Cable Pushdown
    One Arm Dumbbell Triceps Extension

2.gün
    Lat pull down öne
    Lat pull down enseye
    Cable row
    Bent over row (cable)
    Dar tutuş lat pulldown
    Dumbell omuz press
    Cable fly
    Pec deck fly

3.gün
    Bench pres
    Bench dumbbell pres
    Dumbbell fly
    Dumbbell pullover
    Upright row (trapez)
    Omuz çevirme diye bişey adını bilmiyorum
    Lateral raise
    Leg extension
    Leg curl

ne dersiniz ? bu programı uygulayım mı?
    nasıl değişiklikler yapmam lazım?

2. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    Sen ızgara tavuk istemişsin adam ortaya karışık yapmış malesef bu programla hacim falan yapamazsın bir kere hacim için bölgesel çalışmalısın yani pazartesi göğüs yapıp evine göğüslerin ağrı içinde dönmelisin salı bacak idmanını yaparsın böylelikle üst vücudunuda 1 gün dinlendirmiş olursun çarşamba boş geçer perşembe omuz biceps cuma sırt triceps yaparsın cumartesiyi yine boş geçersin eğer 5 gün çalışmak istersen herhangi bir boş gününe mide koyabilirsin önemli olan büyük kasların bacaktan sonra ve sırttan sonra 1 gün ara vermelisin ben göğüsü tek yazdım genelde çoğu vücutçuda göğüs eksiktir diye yazdım ama omuzun eksikse omuzu pazartesiye alırsın ve perşembe gününe göğüs biceps girersin 2 dolu bir boş geçirmek ve setleri uzun değil ama şiddetli tutarak hacimlenirsin ama bu yazdığın programla sadece keyifli zaman geçirirsin.

Morifindel bunu beğendi.
  3. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    hacim programi ile alakasi yok maalesef, yukardaki arkadasimizin dedigi gibi hacim icin her gün 1 kas grubunu calisman daha uygun olacaktir.

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    verilen programın mantığını (ana,yardımcı hareket sırası ) çözemedim. verilen program ezbere verilmiş endo,ecto,mezo yapılarına hitap etmeyen bir program. özellikle 4 aylık bir v.g geçmişi olan kişinin bu programı yapması için yeterli alt yapıya sahip olmaması sakatlıklarla karşı karşıya gelmesi demektir.

''ne dersiniz ? bu programı uygulayım mı?''

Bunu anlamamız için seni detaylı görmemiz gerekir.

Morifindel bunu beğendi.
  5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bilgilendirirken lütfen dikkat edelim!

Aşşağıda gördüğümüz çizimde kişi chest bölgesi için yaptığı harekette bir diğer bölge olan tricepslerin de hareketten hatırı sayılır biçimde etkilendiğini görmekteyiz.

https://www.bodyforumtr.com/images/programlar/bolge/bencpress.jpg

V.g mantığı dinlenmiş ve yıpranmamış kasları çalıştırmak ise göğüsten sonra girilecek tricepsin bu mantığa aykırı olduğunu görmekteyiz. burada aktif olmamış dolaylı yönden kasılan değil düzgün kasılma yöntemleri ile doyumu bekleyen bicepsi girmek daha mantıklıdır.

Vucudu yoğun bir antreman ile çalışılan bölgeyi maximumda kasmak bu kasmanın sonucu yoğun ağrıların olması iyi bir alt yapıyla mümkündür. 4 aylık bir kişi ortalama 1,5-2 aylık zamanını salonda harcar ve bu kişilerin alt yapısı göğüslerinin eve ağrıyla gideceği bir alt yapıya sahip olmamalarından dolayı bu gibi yüklenmelerde eve sakatlıkla gidebilme ihtimalleri daha yüksektir.

Son olarak kişileri görmeden tanımadan eksiklerini tespit etmeniz imkansızdır. bu imkanlar dahilinde vereceğiniz hareket ve teknikler kişilere kapanması büyük yaralara sebep verir.

Son düzenleme: 13 Şubat 2010
  6. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Bir de kendimizi ifade etmeyi basarabilsek.

7. yenibodyci

yenibodyci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya hocam ben evde basit olarak hacim arttırmak istiyorum ama yani sadece dambıl var onunla yapak istiyorum tam pro deil ama hızlı olursa güzel olur yani yapıyorum zaten vg
    iyi bir program hazırlarmısınız???

boy:160 gibi
    kg:57

8. Morifindel

Morifindel Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    beyler ben hareketeleri

1.Gün = Göğüs - Önkol
    2.Gün = Off
    3.Gün = Kanat - Arkakol
    4.Gün = Off
    5.Gün = Omuz - Bacak
    6.Gün başa dönme

şeklinde toplasam uygun olur mu sizce?

bir de tekrar sayılarını nasıl tutmalıyım hacim için? 8-10 tekrar iyi midir?

9. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor yanlış okudun galiba orada göğüsten sonra biceps girmesini yazdım ayrıca göğüsten sonra triseps girilmez diye bir olay yok programları çeşitlendirirken yılda en az 2 ayda göğüs yada omuzdan sonra triseps kanattan sonrada biceps girilebilir bu tamamen kişinin tercihidir ayrıca elbette kişiyi görmeden doğru bir yönlendirme yapılamaz ama ben zaten oraya morifindel'in eksiklerine göre bir program yazmadım genel bir program yazdım.

King87 ne demek istediğimi anlamadıysan mesaj at sanada anlatayım öğren yada benden alıntı yapma arkadaşa cevap yaz yardımcı ol yada bir şey yazmak zorundada değilsin.

Sayfayı Paylaş