Böbrek taşı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve oniks41 tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Yaklaşık 3 hafta önce sabah uyandığımda sol kasığımın biraz üzerinde ağrı vardı.İlk başlarda çok önemsemedim.Üşüttüm sandım. Sonraki gece hiç uyuyamadım.Hayatım boyunca öyle bir ağrı yaşamadım.Sabah oldu tuvalete girdim idrarım simsiyahtı.Hemen hastaneye ürolojiye gittim.İdrar tahlili istedi idrarda ciddi kanama varmış.Ultrason ile böbreklerim ve idrar yollarım incelendi. Tam idrar torbası girişinde 8mm boyutunda taş varmış... Doktorum düşürme şansımın %40 olduğunu söyledi. Bol bol su içiyorum,zıplıyorum,şınav ve mekik çekiyorum... Eliptik bisiklet ve yürüyüş yapıyorum ama tık yok lanet olası düşmedi hala :D
    Doktoruma nasıl düşüreceğimi sordum düşeceği varsa onun oradan çıkması kolay zeytin çekirdeği kadar taş düşüren hastalarımız oluyo dedi :)
    haftaya kontrolüm var... bakalım ne olacak??

aklıma takılan ben whey protein tozu ve creatin kullandım.acaba onların böbrek fonksiyonları üzerinde etkisi var mıdır?Doktora bunlardan bahsetmedim.Çünkü çoğu doktor bu spor hakkında bilinçsiz.
    Gerçi böbrek taşı babamda,dedelerimde ve amcalarımdada var.Ben genetik olduğunu düşünüyorum.

2. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Başlığı şuan bulamayacağım fakat hatırlıyorum. Bir arkadaşta bu şikayetlerle doktora gitmişti bu forumdan. Değerleri X idi. Doktor protein ve aminoasiti kesmesini önermiş ve değerleri yarı yarıya azalmış(Yani iyi yönde). Eğer hatalıysam uyarın. Korkutmak için söylemedim(Bende protein tozu ve amino kullanmaya başladım) sadece aklıma geldi. Bunun genetikle alakası var mı ondada bilgi sahibi değilim. Geçmiş olsun

oniks41 bunu beğendi.
  3. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    Arkadaşlar, bol su tüketiyoprsanız sıkıntı olmayacaktır, bu konuda rutin tahlil bile yaptırdım açtığım başlıkta görebilirsiniz. suplement" kullanMAyanlarda " olabilen bir durum...

Çok geçmiş olsun allah kolaylık versin :(

oniks41 bunu beğendi.
  4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Fazla protein böbrek taşı yapmaktadır. Fazla protein alıp su tüketimi düşük insanlarda da görülebilir böbrek taşı. Geçmiş olsun taşı düşürmede başarılar :)

oniks41 bunu beğendi.
  5. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    internette biraz araştırma yaptım fazla protein alımı özellikle hayvansal proteinler böbrek taşı oluşumuna neden olabiliyormuş.. Hayırlısıyla bir atlatayım şunu belli bir süre protein tozuna ara vermeyi düşünüyorum.Kimse yanlış anlamasın ortada protein tozu böbrek taşı yapar diye kanıtlanmış bir veri yok sadece benim kendi şahsi fikrim belli bir süre protein tozunu kesip doğal proteinlerle (tavuk,balık ve yumurta) beslenmek olacak..

6. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Herhangi bir gelişme olursa buraya yazarsın umarım

7. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Kreatin protein tozundan daha riskli diye biliyorum. Geçmiş olsun. Kullansan ayrı dert, kullanmasan ayrı. Forumdaki bazı arkadaşlar 5-10 tane supplement kullanıyorlar. 5-10 tane supplement kullanacağıma steroid kullanırım. Bu da benim fikrim. İkisi de zararlı nasıl olsa. Biri başka diğer başka organa zararlı. :)

oniks41 bunu beğendi.
  8. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    valla bir ara creatin kullandım.Vücudta su tuttuğunu böbrekleri biraz yorduğunu biliyordum.Böbrek taşı konusunda bir etkisi var mıdır bilemiyorum.

gelişme oldukça bildirecem sizlere ;)

9. oguzhan59

oguzhan59 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    2 ölçekten fazla almican protein tozunu

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    5-10 tane supplement ne olabilir..
    bcaa : gerekli aminoasit,
    glutamin : gerekli aminoasit
    creatine : vücudun temel enerji kaynaklarından ve dışardan alınabilir
    zma : çinko ve magnezyum yani bildiğiniz temel minerallar
    No ürünleri : arginine gibi yumurtada dahi olan temel ve önemli aminolardan, büyüme hormonu artırıcı + kafein malum kafein
    whey ve casein proteinleri : biri peynir altı suyu diğeri süt ürünlerinde bol bulunan bir protein

bütün bunlardan sonra hala vücudunu doğal hormon üretimini durduran, insanlara kan işeten, karaciğer allak bullak eden steroid isimli sentetik ürünlerle supplementlerı aynı görüyor musunuz?

başlık sahibi üyemize gelince rowatinex isimli bitkisel jel bir tablet var..kullananlar memnunlar..ameliyat denilen hastalarda dahi işe yaradığı söyleniyor..
    araştırarak eşime de aldık..

internetten araştırmanızda fayda var..
    http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=rowatinex

oniks41, seytantuyu ve (silinen üye bunu beğendi.
  11. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    At mantığının en güzel örneklerinden birini sergilemişsin.

Senin mantığına göre muhtemelen şu da doğrudur:

"Steroid kullanan da ölüyor kullanmayan da."

Espiri olsun diye değil, tüm samimiyetimle söylüyorum, Allah sana akıl fikir versin.

Supernatural984 bunu beğendi.
  12. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    2 gündür hafif ağrım var ve idrarımda kanlı gelmeye başladı yeniden.İnşallah düşürmek üzere olduğumdandır.beklemedeyim şu an. 6 eylülde doktora kontrolüm var zaten.umarım kontrole kadar düşürürüm.

13. kursattncr123

kursattncr123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Maalesef ben de aynı konudan yazıyorum gerçi senin yazının üzerine 3 sene olmuş. 3 haftadır protein tozu kullanıyorum ve senin gibi bi sabah böbreğimin ağrısına uyandım allahtan acılı 1 gün sonunda düşürdüm. Spordan önce ve sonra 2 ölçek olarak alıyordum. Şimdi buraya protein tozunu ölümüne savunan hararetli arkadaşlar gelebilir sakin olsunlar bu yazıdan önce ne yapıyorsanız aynısını yapmaya devam edin ancak böbrek rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekiyor ne yazık ki ben de çok üzgünüm bu konuda

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24852037/

Yukarıya kapsamlı bir çalışma ekledim. Kronik böbrek rahatsızlığı olmayanlarda, yüksek protein tüketiminin glomerüler filtrasyon hızı, üre ve serum üresini artırdığı belirtiliyor. Bu tarz çalışmaların tamamında eğer kronik böbrek rahatsızlığınız varsa zarar verebilir diye eklemeler yapılıyor. Maalesef sizin durumunuz da böyle. Yüksek protein tüketimi sizler için uzun vadede faydadan ziyade zarar sağlayabilir. Eğer böbrek rahatsızlığınız varsa Gfr ve kreatin klirensine bağlı olmakla birlikte 1.0 g/kg protein alabilirsiniz. 1.0 gramın sporcularda pozitif azot dengesi sağladığını gösteren yayınlar var. İçiniz bu yönden rahat olabilir. Geçmiş olsun.

kursattncr123 bunu beğendi.
  15. kursattncr123

kursattncr123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Aslında kronik mi bilmiyorum hayatımda ilk defa yaşadım umarım kronik değildir. Tekrar 2.0gr/kg almaya başladım. Tekrar taş oluşumu yaparsa düşen taşı incelemeye göndereceğim doktoruma. Neyden kaynaklandığını en iyi bu yolla çözebilirim ama temennim ilk ve son kez olmasıydı bir daha olmaz umarım. Teşekkür ederim yazınız için.

16. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    2.0 g/kg sporcular için önerilen üst limit. Böbrek taşı riskiniz varsa Böyle bir riske girip 2.0 g almanız pek mantıklı görünmüyor. Daha önceki taşınızın çeşidini biliyor olsanız daha iyi yorum yapılabilirdi. Kalsiyum, sitrat, okzala, ürik asit taşı gibi. Ancak taşın çeşidi değişse de protein konusundaki öneri değişmezdi. 2.0 g/kg böbrek taşı riski var ise fazla bunu açıkca söyleyebiliriz.

kursattncr123 bunu beğendi.
  17. kursattncr123

kursattncr123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Napcam ben gelişmek istiyorum.

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Kas gelişimi için 2.0 gram şart değil ki. Bu yıl yayınlanan bir çalışmada kas gelişimi için 1.6 g ideal deniliyordu. 2.0 grama çıkmak şart değil. Lemon ve Tarnopolsky nin elit vg. sporcularında yaptığı çalışmalarda 1.35 g ile 2.62 g karşılaştırılmıştı. 1.35 g tüketenlerde de aynı kas gelişimi gözleniyordu. Böyle pek çok çalışma var.
    Eğer amaç kas gelişimi ise:
    1-kalori fazlası(200-300-500 ihtiyaca göre)
    2-yeterli protein(ortalama 1.5 g/kg)
    3-dengeli ve komplek karbonhidrat(ortalama enerjinin %50 si)
    4-sağlıklı yağ seçimi(Enerjinin %25-30 u)
    5- besin tüketim çeşitliliğini artırmak
    6- sıvı alımına dikkat etmek(1 kalori için 1 ml su tüketmek)

Bunların tamamını ise progressive overload'a dayalı bir antrenman ile birleşirmek="gelişim"

Sayfayı Paylaş