Az Kilo, Çok Tekrar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve turko16 tarafından 3 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. turko16

turko16 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    Merhaba Arkadaşlar,

Sırtımda uzun süredir bir problem vardı. Doktora gittiğimde omurgada kayma olduğunu öğrendim. Fizik tedaviye gitmemi söyledi. Sanırım 2-3 hafta filan egzersiz yapacakmışım. Sonrasında ise bir spora başlamamı tavsiye etti(özellikle yüzme). O bölgelerdeki kasların güçlenmesi içinmiş.

Flexor hocamızın verdiği evde dumbell ile uygulanan programı yapıyordum yaz başlamadan önce. Yazın, önce düzeni kaybettim, sonra tamamiyle koptum. Gittiğim yerlerde devam ettiremedim. Doktor, vücut geliştirme yapmamda sakınca olmayıp aksine fayda olacağını söyledi. Ancak squat gibi hareketleri yapma, beline ağır yük yükleme dedi. Ama bench press filan yapmanda elbette sakınca yoktur dedi. Ayrıca ağır kilo girmemi yasakladı. Yani az kilo çok tekrar çalışmalıymışım. Sizlerin tavsiyeleri nelerdir? Eğer çok fazla sonuç elde edemeyeceksem istemeden olsa da bırakacağım bu sporu :(

Mesela eskiden 8 kiloyla 4*8 giriyordum kola. Şimdi 5 kiloyla 3*15 filan mı girmeliyim?

Bu arada boy 1.70, kilo 64. Kollar 34-33 cm.

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Ağır kilo ile çalışmanızın yasaklanmasını biraz daha açmalısınız.
    Ağır kilo ile çalışmanızın yasak olduğu hareketlerin scott curl gibi hareketler değil barbell curl gibi hareketlerde geçerli olduğunu düşünüyorum.
    Eğer doktorunuzun yürüttüğü mantık bu ise, omurgaya kayda değer bir baskı oluşturmayacak hareketleri ağır kilolarda yapıp, omuzganıza yük bindirecek hareketleri hafif kilolarda yaparak idmanlarınızı devam ettirebilirsiniz bence. Doktorunuza tekrar danışmanızda fayda var.

turko16 bunu beğendi.
  3. turko16

turko16 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    Yani tam olarak şöyle dedi. Omurgana ağır yük yüklememelisin. Hafif kiloyla çok tekrarlı çalış dedi. Ama bench presste mesela ağır girmemin bir sakıncası yoktur herhalde. Veya ne tarz hareketlerden uzak durmalı ve hangi hareketleri düşük kiloyla çok tekrar yapmalıyım?

4. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Omuz pressler, ayakta yapılan biceps hareketleri, squat, deadlift, bazı triceps hareketleri...
    Hareketi gördüğünüzde veya yaparken zaten omurganıza yük bindirip bindirmediğini anlayacaksınız. Programınızı genel olarak omurganıza yük bindirmeyen hareketlerden seçerek yapmaya çalışırsınız.

turko16 bunu beğendi.
  5. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    arkadasımın da basına aynısı geldi sana özellikle military press squat vb seyler yasak ve bazı mekık turleri yasak

turko16 bunu beğendi.
  6. turko16

turko16 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    Teşekkür ederim arkadaşlar. Ama asıl merak ettiğim şu. Bu şekilde antreman sistemiyle ilerletebilir miyim vücudumu? Eğer ilerletemeyeceksem boşuna zorlamayayım yüzmeye geçeyim. En azından kolda mesela şöyle 40-45 arası bir rakam yeter. Sizce bu kadar geliştirebilir miyim uzun veya kısa vadede bu çalışma sistemiyle?

7. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    40 45 arası kol ölçüsü ciddi bir rakamdır. Düzgün beslenme + dinlenme + antrenman ile yapılabilir; ancak kolay olmaz uzun zaman alır.

turko16 bunu beğendi.
  8. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara

3 yıldır yapıyorum daha yeni 38.3 oldu :S 45 cm 176 da belım kadar durur :D

turko16 bunu beğendi.
  9. turko16

turko16 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    Yanlış anlaşıldım gibi. Bu arada kusura bakmayın bilgisayara ulaşamadığımdan yorumları takip edemedim. Benim asıl sorunum şu aslında bu antreman sistemiyle o kollara ulaşabilir miyim? Yani şu kadar yılda filan demiyorum, hafif kilo ve çok tekrarla buna ulaşabilir miyim onu merak ediyorum. Ayrıca yanlış anlamayın, kolu örnek olarak verdim yoksa sadece kol geliştirmek gibi filan bir amacım yok :)

10. trfitness

trfitness Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kas genetiğine bağlı, ancak o yaşta o kol ölçüleriyle; hayır ulaşamazsın.

Vücut geliştirmeyi de sadece ağır basmak olarak nitelendirmeyin zira alakası yok.

Sana samimi tavsiyem, sen vücut geliştirmeyi falan bırak yüzmeye başla. Hem sağlığın için daha uygun, hem de vücut geliştirme de aradığını zaten bulamayacaksın. Bu spor sabır işidir gaz işi değil.

Yüzme öğrenirsin hem, yüzme kursuna git.

turko16 bunu beğendi.
  11. turko16

turko16 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    Haklısın kardeşim. Yüzme biliyorum zaten geliştiririm. Çok ilerde bir zaman belki geri dönerim vücut geliştirmeye. Çooook ilerde hem de. Şöyle bir temizinden 30 yaşımda filan :D Tavsiyeler için teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş