Antrenman Sonrası Yüzme Hacim Kaybına Sebep Olur Mu?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve gurbuz1 tarafından 26 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. gurbuz1

gurbuz1 Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    43
    Merhaba, Ben haftada 5 gün ağırlık çalışıyorum sizce antrenmandan sonra 15 dk dinlenip, 10-15 dk yüzme antrenmanı yapsam hacim kaybım olurmu ? Bir kaç kez denedim ve havuzda 10-15 dk kaldıktan sonra normalde 1-2 saat kalan o antreman sonrası pump etkisi hissi havuzdan çıktığımda yok oluyor.Böyle olunca acaba kas gelişimini olumsuz mu etkiliyor düşüncesine kapılıyorum.Bu arada haftada 5 günden fazla gidemem yani farklı günlerde yüzme yapma imkanım yok

2. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    haftada 5 gün ağırlık antremanı zaten ağır bir program . Ben yaklaşık 8 aydır haftada 4 gün (pazartesi , çarşamba,cuma,pazar) ağırlık antremanı . 2 gün yüzme antremanı yapıyorum ( çarşamba,cumartesi ) / perşembe off ..
    Söylediğin duruma gelirsek yüzmede pump etkisi oluşturamazsın zaten bunun nedeni kasların hep esnek çalışmasıdır . Örnek veriyorum bir biceps antremanında dumble pump yaptığın zaman kolunu istesende tam dik şekile getiremezsin . yüzmede ise vücut herzaman esnektir . Daha çok kasları dayanıklılık ve kuvvet yönünden geliştirir .
    Bunun hacimlenmeyi önlediğini söyleyemem fakat nasıl bir hacimden bahsettiğin önemli . Yüzme antremanını özellikle kardiyo antreman günün varsa o günle değiştirebilirsin . Kendi durumumu örnek vermem gerekirse benim kardiyo antremanım yok . zaten ağırlık antremanım yaklaşık 1.5 2 saat sürdüğü için günlük aldığım kaloriyi rahat şekilde harcayabiliyorum . Bunun yanında yüzmeyi sabah aç karna yapıyorum . Diyetine dikkat ediyorsan yüzmeyle çok iyi yağ yakımı elde edebilirsin .
    Bunun yanında yüzme eğer sırt ve omuz kaslarının yeterince gelişmediğini düşünüyorsan çok yardımcı olur.özellikle omuz başları ve kanat için çok yararlıdır . Hele ki butterfly style vücudundaki her kas grubunu çalıştırır .
    10 - 15 dakikalık bir yüzme antreman sayılmaz . yarım saatin altında yüzersen sadece hevesini almış olursun . yüzme antremanı da 1 saatin altında olmamalıdır . bunun yanında gelişi güzel yüzmek te sana birşey kazandırmaz . Her sporda olduğu gibi yüzmede de bir antreman programı uygulaman gerekir . Program konusunda yardım istersen eski programımı yazabilirim . zamanın varsa denersin . iyi forumlar

3. berkeozelsel

berkeozelsel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    bende aynı konuyu düşünüyordum 2gün ağırlık 1gün kardio + yüzme ye karar verdim bana programınızı yazarsanız sevinirim

4. gurbuz1

gurbuz1 Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    43
    Örnek veriyorum bir biceps antremanında dumble pump yaptığın zaman kolunu istesende tam dik şekile getiremezsin .

Benim pump etkisinin kaybolmasından kastımda bu.Örneğin biceps antremanından sonra oluşan o kasılma havuzda 10 15 dk kaldıktan sonra yok oluyor.Dediğim gibi kardiyo günüm yok yüzmeyide kardiyo antremanı olarak düşünmüyorum benim yüzmeden beklentim yağ yakımı veya ekstra bir antrenman olması değil.

5. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    5 min / Off water stretching - Down water stretching ( shoulder - arm - leg)
    5 min / warming up ( dolphin style warming swim )
    40 min / Free style swimming ( 4 lap Frog style for 20 lap Free style )
    5 min / break ( inovation frog style )
    20 min / Butterfly Style (on less ritm) ( Cross for every 5 lap )
    5 min / break and breathe control exercise
    10 min / Free style swimming ( cooldown level )
    Yüzmek isteyenlerle ilgili en büyük sıkıntı yorulma kaynaklı oluyor . Kasları açmadan yada kolları esnetmeden suya girmek yada direk stil şeklinde havuzda yüzmek kaslarınızın çok enerji harcamasına neden olur . Yüzme ancak sürekli yapıldığı zaman etkili olur sürekli dediğim antreman esnasında süreklilik gerekir . Aynı zamanda enerjinizi iyi ayarlamanız gerekir .
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2014 ---
    pump etkisi elbette kaybolur yüzmek için vücudun esnemesi şart esnek bir durumdayken nasıl pump etkisi bekleyebilirsin :)

berkeozelsel bunu beğendi.
  6. berkeozelsel

berkeozelsel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    bir kaç kısmı anlayamadım
    1- Free style swimming ( 4 lap Frog style for 20 lap Free style )
    2- break ( inovation frog style )
    3- Cross for every 5 lap
    4- Free style swimming ( cooldown level )
    yardımcı olursan çok sevinirim

LoveİsBBal bunu beğendi.
  7. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    1- serbest still yüzme . yarı olimpik havuz uzunluğu 25 metre . 20 tur serbest yüzdükten sonra 4 tur kurbağalama yüzüyorum . kas gruplarının dinlenmesi için araya kurbağalama setler koyabilirsin . istersen dinlene de bilirsin fakat bence yüzerken süreklilik önemlidir.
    2- değişik bir kurbağalama stili . kabaca dinlenmeye yönelik aldığın nefesle su altında yavaşça kurbağalama yüzmek .
    3- 5 turda bir yüksek tempoda yüz . hatta en kısa sürede turu bitirmeye çalış .
    4- cooldown soğuma dır . düşük tempoda yavaşça serbest stil yüzerek antremanı bitirebilirsin .

8. berkeozelsel

berkeozelsel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    benim şöyle bir sıkıntım var dalamıyorum :D suyun altında yüzemiyorum gençliğimden beri hiç alışamadım kulağa buruna çeşitli ekipmanlar önerirmisiniz
    birde free stlye derken kulaç falanmı

9. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    :D evet tipik serbest stil . videolarını izlersen az çok stiller hakkında bilgin olur . ekipman olarak adidas gözlük önerebilirim ( benimki hydrospeed X-swim ) , mayo olarak herhangi bir şort mayo kullanabilirsin . giyebileceğin görüntü varsa latex diz üstüne kadar uzun mayolar var çok şekil duruyor :D gözlüğü sakın kötü alma 5 liralık gözlük 1 hafta idare etmez . şahsen 1 yıl önce iyi paraya aldım hala ilk günkü gibi kullanabiliyorum.

berkeozelsel bunu beğendi.
  10. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Değerli üyemiz;
    Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;
    - Daha önce benzer bir konu açılmıştır.
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Arama Kelimeleri : 'yüzme' , 'body ve yüzme' , 'vücut geliştirme ve yüzme'

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız!
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş