Antrenman , Beslenme ve Dinlenme ( Antrenman Bilgisi )

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve NoPainNoGain! tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar sitede baktım ama toplu halde bu 3'lü yazmıyordu bende hepsinin ayrılmaz bir bütün olduğunu düşünerek ilgilenen arkadaşların bilgilenmesi amacıyla bu konuyu açtım. Kendim yazmadım daha önce okudugum bir yazıydı umarım konu ilgili arkadaşların temel bilgileri kavramasında yardımcı olur. 4 yıllık BESYO hayatım boyunca bize bu üçgenden bahsedildi demekki bu üçgen olmadan hiç bir şey olmuyor önemini vurgulamak istedim umarım ilgili arkadaşların işine yarar saygılarımla..

Kas gelişimi yani ‘body building’ kelime anlamı ‘inşa etmek’ olan ‘building’ Türkçemize vücut geliştirme olarak girmiştir. Kas gelişiminde en önemli spor vücut geliştirmedir. Vücut geliştirme, düzenli ve rutin olarak yapıldığında istenilen kas gelişimi sağlanır. Ancak vücut gelişimi ve kasların çalıştırılmasında önemli olan ve kesinlikle uyulması gereken bazı başlıklar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

I-Antrenman
    II-Beslenme
    II-Dinlenme
    Yaptığımız çalışma kas gelişimine dayalı yüksek efor gerektiren bir antrenman ise; Antrenman programına, beslenme alışkanlıklarımıza ve dinlenmeye çok önem vermeliyiz. Birçok kişinin düştüğü hataya yani bir an önce daha iyi bir vücuda sahip olmak için tamamen yanlış programlar, kulaktan dolma sistemler, aşırı yüklenmeler ve en önemlisi bilinçsizce takviye ilaç almaktan kaçınmalıyız. Tüm bunların aksine kas gelişimi, basit bir sistemde uygulandığı takdirde, istenilen düzeye yavaş yavaş ama doğru olarak ulaşılır. Bunun içinde günümüzde yaygın olarak bulunan ve bünyesinde diyetisyeni profesyonel antrenörleri, spor hekimleri olan spor salonlarına gitmek en doğru yoldur.
    Kas gelişiminde ‘adale içinde kan basıncı ile kasların dolumu’ antrenman sıklığı süresi ve şiddeti önemli bir unsurdur. Çünkü her bünyenin her kilonun farklı antrenman programlarına ihtiyacı vardır. Düzgün kas gelişimi için uzman hocalar tarafından verilen programa ve tekrarlara harfiyen uymak çok önemlidir. Kasların kan basıncı ile dolması yani kas gelişimi tamamen antrenmanın tekrar sayısı ve şiddetine bağlıdır. Program dışı yapılan tüm antrenmanlar vücudu yormaktan hatta kas gelişimini olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramaz. Kas gelişimi için ilk adım olarak uyguladığımız antrenman aslında kaslar için bir yıkımdır, bu yıkımı onarmak için yani kas gelişimini daha üst seviyeye getirmek için onarım görevi gören ikinci ve üçüncü adım olan beslenme-dinlenme uygulanmalıdır.
    Beslenme aynı antrenman gibidir. Düzgün, zamanında ve kişiye özel beslenme alışkanlıkları edinilmeli ve ayrıca antrenman programımıza endeksli olmalıdır.
    Çünkü yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda kaslarımız hasar görmüş olup çeşitli biyolojik gıdalara ihtiyaç duyar. Doğal yollardan aldığımız proteinlerin sindirilmesi sonucu kas onarımında ihtiyaç duyduğumuz aminoasitlerin ortaya çıkmasını sağlar. Ancak yine söylemek gerekirse yanlış beslenme alışkanlıkları, fazla protein alımı tehlikeli olacağı gibi kas gelişimine en önemlisi kendi sağlımıza hasar verebilir. Beslenme kas gelişiminde II. Ama en önemli unsurdur.
    Son olarak kas gelişiminde ihtiyaç duyduğumuz III. Başlık ‘UYKU’dur. Uyku ya da dinlenme antrenman ve beslenme alışkanlıklarımızla tamamen doğru orantılıdır. Çünkü uyku sırasında metobolizma yavaşlayıp hormon salgısı en üst seviyeye çıkıyor. Buda kasların bakım ve onarımı için çok önemlidir. Uyku sırasında doğal yollarla alınan proteinlerin sindirilmesi sonucunda ortaya çıkan aminoasitler kasların onarılması, gelişmesi ve oluşmasını sağlar. Buda uykunun kas gelişiminde ki rolünü ortaya koymaktadır.
    Yukarıda kas gelişimiyle alakalı olan tüm ana başlıklar hem istenilen düzeye gelmek için hem de kendi sağlımız için uymakla hükümlü olduğumuz yazılı olmayan kanunu niteliğindedir. Kas gelişimi için istenilen düzeye gelmek iyi antrenman, iyi beslenme, iyi uyku ve sabrın yanı sıra bunları kişilere uygulatabilecek profesyonel spor eğitmenlerinin olması gerekmektedir.

Sayfayı Paylaş