1. aydan sonra gelişimin durması...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mehmetortac tarafından 15 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. mehmetortac

mehmetortac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar;

23 Mayısta spora başlayalı tam 2 ay olacak. İlk 1 ay ölçülerimde gelişme yaşadım. Kilo 63 başladım 67,5 kadar oldu. Göğüste 8 cm kolda 4,5 cm gelişme yakaladım. Ancak sonrasında gelişme durdu diyebilirim. Geriye kalan sürede aynı şekilde çalışmama ve aynı şekilde beslenmeme rağmen gelişme gerçekleşmiyor. Sürekli olarak daha ağır kaldırmaya dikkat ediyorum ancak yinede değişim yok. Bazı antrenmanlardan sonra kollarım dinlenme gününde kalın gözükmesine rağmen bazı çalışmalardan sonra hiç çalışmamış gibi oluyor. Yine bazı çalışmaların sonrasında kaslarımda ağrılar oluyorken bazılarında çok hafif bir ağrı oluyor. Bunu salonda çalışan kişilerle konuştuğumda örnek olarak pazu çalışırken çok fazla ağır kaldırmamam gerektiğini aynı kiloda çalışmam gerektiğini söyleyenler oldu. Bazılarıda saçmalama ağırlık sürekli artmalı diyor. Banada ilk söyleyenlerin söyledikleri pek mantıklı gelmedi zaten... Sizce bu durumun nedeni ne olabilir? İlk 1 ay ölçüler hızlı bir şekilde artarken ikinci ay durması hiç ilerlememesi garip mi? yoksa normal mi?

2. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    garip değil, git gide hacim alman zorlaşır. insan anatomisi böyledir. kolların kalın gözükmesi antrenman sırasında kanın oraya pompalanmasındandır.

kilolarını arttırabiliyorsan arttır. setleri ve tekrar sayılarını nizami şekilde yapabileceğin max kiloyla çalış.

örneğin 3 x 10 barbell curl i, belini işin içine katmadan, nizami şekilde hangi kiloyla yapabiliyorsan ( hissedersin bunu zaten, zamanla alışırsın) o kiloyla yap.

3. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    kolda 4,5 cm çok iyi gerçekten ben 2 cm gleliştirebildim ilk ayda

4. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    İlk değişimler çabuk oluyor. Hele kilo olarak baktığımızda sonraki zamanlarda gelişim çok daha yavaş oluyor. Çünkü artık yağların da gidiyor sadece kas olarak gelişiyorsun tabi doğru yapıyorsan. Zayıf olanlar bir an önce normal görünüme kavuşayım derken çok fazla kilo alıyor. Yılda 5-6 kg. kas yapmak başarıdır. 10-20 kilo alınıyorsa o kas değildir ve hızlı kilo almak da vermek de sağlıksızdır. Yani hacimlenirken şekli de bozmamak gerekir. Yoksa sarkık olsa da 90 kiloluk şişman insanların kolları da gayet ölçülü :)

5. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    2. ayda hala aynı ölçüde olduğun değil de 1 ayda bu kadar gelişim yakaladığına sevinmelisin bence. Durmadan gelişirse herkes zaten her bb'ci bi arnold olur çıkar. Benim neredeyse 1 sene olcak ama bazı ölçülerimin aylarca 1mm bile artmadığı oldu. Zaten kas kütlesi kazanmak da o kadar kolay değil eğer aynı şekilde artsaydı ölçülerin çoğunluğu kesin yağ olurdu. Sen sadece her spora yeni başlayanda olan ani ölçü artışını yaşamışşın, belki kimine göre fazla olmuş ama bundan sonra gelişimin daha yavaş ilerler, birden artışlar olur zamanla...

6. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    bende beslenme ve dinlenme konusunda daha dikkatli olmanı öneririm...

Sayfayı Paylaş