ısınmadan barfiks ve dips yapmak sakıncalı mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve altec tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. altec

altec Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    bir antremandan önce herkesin 5 dakika kadar ısınması gerekiyor. bir kondisyon bisikleti yada benzer bir şeyle.bunu hepimiz biliyoruz.
    benim sormak istediğim. antreman olmayan günlerde evde bulunan barfiks yada dips aletiyle hiç ısınmadan 10 tekrar yapmak sakıncalı mı vücut için ?
    herkes şınav çeker ısınmadan.. o bir sorun yaratmıyor demekki.
    ama dips ve barfiks hakkındada ustaların düşüncelerini merak ediyorum.

bir sorum da şu.bazı arkadşların vücutda çatlaklar oluyor. bu ısınmadan ağırlık çalışmasına girdikleri için mi?
    teşekkürler

2. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Hertürlü fiziksel aktivite öncesi ısınma ve esnetme hareketleri yapmak önemlidir. Bu sakatlanmaları önlediği gibi, vücudu antrenman öncesi ısıtır. Ayrıca çalışma bittikten sonrada "soğuma" yapmak gerekir. O yüzden barfiks önceside hem ısınma hemde esnetme hareketlerini yapmanız gerekmektedir, bitiminde de "soğuma" yapmanız gerekir.

Diğer sorunuz çatlaklar, onların nedeni daha çok; aşırı ağırlık kaldırılması sonucu oluşur. Ayrıca iç kanama sonucu kırmızı çizgilerin nedenide aşırı ağırlıklar olabilir.

Esnetme ve sık sorulan sorularla ile ilgili olarak şu adrese bakınız; iyi çalışmalar...

Anrenman hakkında:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/antreman-ile-lgili-en-ok-t11362.html?t=11362&highlight=so%F0uma

Esnetme:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/stretching-esnetme-t2117.html?t=2117&highlight=esnetme

Son düzenleme: 18 Ekim 2008
    bonatschi bunu beğendi.
  3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Dipsi ısınmadan yapmak barfikse göre daha risklidir fakat vücut ağırlığıyla yapılan komple hareketleri ısınmadan yapmak izole hareketleri ısınmadan yapmaya göre daha az risk taşır diye düşünüyorum.

Elbette bütün sporsal aktivitelerdeki gibi dips ve barfikste de Alperenin de dediği gibi ısınma ve soğuma yapmak daha sağlıklı ve daha verimlidir. Genç yaşta aletsiz hareketleri ısınmadan yapmak sorun oluşturmasa da yaş ilerledikçe aletsiz ve vücut ağırlığıyla yapılan hareketleri ısınmadan yapmanın taşıdığı risk artar.

salvadore_xp bunu beğendi.
  4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Gerçekten yaşımız genç. Bünyemiz ve eklemlerimiz dirençli. Yaş ilerledikçe sakatlıklar ve hastalıklar artacaktır, kendimöizi daha fazla korumak zorunda kalacağız. İnsanın içinden hazır hiç yorulmamışken dips'e girip ya da barfikse girip rekor tekrarlar yapma isteği peydahlansa da onu frenlemek ve sağlığın önemini birkez daha düşünmek gerekir. Ben ısınmadan sonra direkt dips'e geçiyorum. Çünkü dips sevdiğim ve verim aldığım bir hareket. Ayrıca zorlandığım bu hareket. Özellikle zorlandığım için vücut dinlenikken yaptığımda 15-12-10-9 yapabiliyorken, benc press'den sonra dips yaparsam 8-8-7-6 şeklinde ilerliyor. Alt gögüsü zayıf biri olarak dipsin önüme bende çok farklı. En değer verdiğim hareketlerden biridir diyebilirim. Barfiks bana hep kolay gelen ve ısınırken de kullandığım bir hareket. Allah'a şükür şimdiye kadar bir sakatlık olmadı. İnş. kimseye de olmaz...

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    barfiks ve dipste vücut ağırlıkları ile yapılan en ağır hareketlerden..özellikle dips in eklemlere olan baskısını ben bench presste yaşamam..

çok çok dikkatli olmak, hafif kilolarla eklemleri hazırlamak gerekir..şahsen ısınma,açma germe faslım 10dk.dan az sürmez..

Sayfayı Paylaş