İnterval ile yağ yakımı nasıl mümkün oluyor?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Warlord_x7 tarafından 12 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Warlord_x7

Warlord_x7 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar benim kafama takılan bir soru işareti var lütfen beni aydınlatın. Aerobik ile anaerobik'in farklarını hepimiz biliyoruz. Aerobik oksijenli ortamda yapılan
    yağ yakımını mümkün kılan bir sistem. Anaerobik ise oksijensiz ortamda sadece karbonhidrat ve ATP'lerin yakıldığını hepimiz biliyoruz. Fakat internette uzun araştırmalar sonucu interval antremanın yağ yakımını, normal düz koşulara göre daha hızlı olduğu söyleniyor. Mesela örnek bir program vereyim size.
    1 Dakika boyunca %100 Depar, 1-2 dakika boyunca jog. İyi güzel fakat benim kafama takılan interval antremanın anaerobik'e girip nasıl aerobik ortam olmadan yağ yaktığı? Çünkü 1 dakika boyunca yapılan veya 30 saniye boyunca yapılan sprintlerin aerobik'e girmesi mümkün değil. Bu kesinlikle anaerobik'e giriyor. Bunu bildiğimize göre nasıl olurda interval antreman yağ yakımını hızlandırır?

2. Warlord_x7

Warlord_x7 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
  3. Warlord_x7

Warlord_x7 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Güncel....

4. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Teknik bir bilgi veremiyecegim ama HIIT tarzi yapilan bu tarz antremanlarin uzun sureli kardio antremanlarindan daha fazla kalori yaktigi ve vucudu gun boyu yag yakmaya teşvik ettigi soyleniyor. Ayrica dayanikliligida arttiriyor. Bende spor salonunda butun kardio aletlerinde interval modunda calisiyorum.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. Warlord_x7

Warlord_x7 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Cevabın için teşekkürler Eresbos :)
    Başka fikri olanlar yorum yapabilir arkadaşlar.
    Güncel.

6. barisdoga

barisdoga Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar benim konu ile ilgili fazla bir bilgim yok ama okurken edindiğim bilgilere göre 1 2 dakikalık depar atma sırasında kandaki glikoz seviyesi aniden ve aşırı bir şekilde düşüyor. Bunu tekrarlı bir şekilde yaparsak güzel bir yakım olur. Ney yakılır orasını bilemem ama kas mı yağ mı :)

Dediğim gibi fazla bir bilgim yok. Yanlış Bir Şey Söylediysem Belirtiniz Hemen Düzelteyim.

7. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Rica ederim.bu arada oksijenli oksijensiz ortamdan kastın ne?

8. Warlord_x7

Warlord_x7 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Aerobik demek oksijenin yani nefesin rahat alınabildiği. Yorulmadan yapılan egzersizlere deniliyor. Anaerobik'te nefes nefese kaldığımız zaman nefes yani oksijen olmayan ortamda vücut enerjiyi karşılayabilmek için hemen hızlı enerjilere yönelir. Bunlarda ATP ve Karbonhidratlardır. Laktik Asit dediğimiz olay burada gerçekleşiyor. Anaerobik ortamda vücut kendi enerjisini sadece karbonhidrat ve ATP'den karşılarken bir yandan da buna cevap olarak laktik asit üretiyor. Yani anaerobik'te interval antreman anaerobik'e giriyor bu arada oksijensiz ortamda nasıl olur da yağ yakarız ben bunu anlayabilmiş değilim. İnterval anaerobik'e giriyorsa yağ yakımı mümkün değil sadece yakılan karbonhidrat olacaktır. Çünkü bu ani hızlanmalarda ve ani eforlarda vücut yağı yakamaz. Oksijen olmadığından dolayı. Yağ oksijen ile yakılır. Aerobik ortamda oksijenin olduğu ortam yani laktik asitin birikmediği yağların yakılabildiği ortam oluyor. Ama internette araştırıyorum araştırıyorum interval antreman daha etkili yazıyor. Ama böyle bir şey nasıl mümkün olur onu anlayabilmiş değilim.

9. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Benimde kafam karıştı tesekkür ederim :D belli ki cogu insanin bu konuda bir bilgisi yok.bende merakla cevabi bekleyecegim,takipteyim.

10. TEAMURAT

TEAMURAT Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sana kalmış ben kendim hııt cardio yapıyorum 2 dk koşu 1 dk yürüme bence daha etkili daha çok terletiyo sürekli değişen nabız kalbini de güçlendirir ama hııt cardio için biraz kondisyon yap

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

11. Warlord_x7

Warlord_x7 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Futbolcu olduğum için zaten belli bir kondisyonum var. Erosbos'la cevaplarınızı bekliyoruz.

Sayfayı Paylaş