İdman Sonrası Ne Yenmeli?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bukatto tarafından 15 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 455 üye.
  1. cheleby

cheleby Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Şimdi arkadaşlar kafama takılan bir şey var.Yatarken yemek yemeyin derler.Ben şuanda yağ yakmakla uğraşıyorum.Antrenmanım gece 9-9:30 civarında bitiyor.Eve gelip balık,ton balığı vs proteinlerimi alıyorum.E bunlar zararlı olur mu ? Ayrıca ramazanda geliyor.Antrenmanım 10-10:30 civarı bitti desek birde sahur var antrenman sonra proteinimi almalımıyım ? Sadece protein tozu yeterli olur mu ?
    Ayrıca antrenmandan sonra protein tozunu aldık diyelim eve gidince gene tavuğumu vs yemelimiyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim ?

2. My"stery

My"stery Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bacak çalıştıktan sonra karbonhidrat alımını doğru bulmuyorum testesteronun devreye girmesini önleyecektir

3. marsfield

marsfield Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    yanlis.

degisik oranlarda karbonhidrat/protein aliminin testosteron uzerine etkisini anlatan bir calisma
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3573976

Franquez bunu beğendi.
  4. Ata174

Ata174 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Geç saatte yapılan ağır bir antrenman sonrasında beslenme nasıl olmalıdır, 22-24 arası bir öğün korkutucu olabiliyor ama antrenman sonrasında vücudu sağlam beslemek lazım ki idmanın hakkını vermiş olalım. Şöyle bir ikilemdeyim, gece bu saatte yenilen öğün büyüme hormonu ve yağ yakımını engeller mi?

5. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    https://www.bodyforumtr.com/threads...-nasıl-ne-kadar-ve-ne-zaman-olmalıdır.126403/

Yukarıdaki linki incelemen faydana olur.

6. onurap06

onurap06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    antremandan hemen sonra whey proteinin meyve suyuyla karistirip almak mi daha iyidir once meyve suyunu icip 10-15 dk sonra whey i mi icmek gerekir?

7. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    1'e 1 oranda %50 konsantre içeren portakal suyu + %35 konsantre içeren şeftali suyu karışımından 110 ml içtikten 25 dk sonra 25 gr whey proteini 200 ml ph değeri 8 olan bir suyla almak en iyisi...

Şaka yapıyorum :)

whey proteini denilen şey bir süt ürünü... yani et gibi, süt gibi bir şey. çok özel bir ürün değil.
    antrenman sonrası öğün tüketimi zamanlaması da çok önemli değil.
    uzun lafın kısası; ister meyve suyuyla birlikte, ister ayrı, ister 10 dk ister 1 saat sonra içebilirsin.

şu başlıktaki video ve yazıyı incelersen detaylıca anlatıyor.

https://www.bodyforumtr.com/threads...-nasıl-ne-kadar-ve-ne-zaman-olmalıdır.126403/

8. onurap06

onurap06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    wrestler cevabin icin tesekkurler. Okudugum kadariyla antremanin hemen sonrasinda basit seker almak glikojen depolarini seri bi sekilde doldurma da oldukca faydaliymis. Sormak istedigim soru bu basit sekeri meyve suyu olarak almak istiyorum ama whey ile mi alsam daha yararli olur yoksa meyve suyunu icip wheyi daha sonra mi icsem maximum etkiyi alirim?
    Yazi icin ozur dilerim yurtdisinda oldugumdan dolayi turkce karakterler yok malesef.

9. D'Alessandro

D'Alessandro Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    İşimden dolayı 21:00'de başlayan idmanımdan önce Redbull içiyorum ve idmanım hemen hemen 22:30'da bitiyor. Gece uyumadan önce yağsız süt ile 1 tane muz yiyorum.
    Bu yanlış mı.?

10. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    evet, antrenman sonrası basit şeker almak dediğin gibi glikojen depolarını hızlıca doldurabilir. bu basit şekerli meyve suyunu wheyle birlikte alman daha mantıklı.

ancak antrenmandan hemen sonra glikojen depolarını doldurmanın kas gelişimi için mühim bir tarafı yok. glikojen depoları dolsun da ister yavaş ister hızlı dolsun. önemli olan bu.

ama benim böyle bir imkanım var diyorsan meyve suyunu wheyle alabilirsin.

redbull kısmı bana hoş gelmedi. bir araştırma yapmadım ama sıcak bakmıyorum. çok faydalı olacağını da düşünmüyorum. kahve içmek ya da kafein hapı almak daha mantıklı.

muz+yağsız süt kısmında sorun yok.

D'Alessandro bunu beğendi.
  11. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    merhabalar, benim şöyle bir sorunum var, haftada 3-4 gün spor yapıyorum genelde kardio ve ağırlık çalışması gibi, 1,60 boyum ve 53 kilo falanım, 58 den 53 e rahatlıkla düştüm ve 53 de sabitlendi kesinlikle inmiyor, iş çıkışı spora gidiyorum doğal olarak aç oluyorum 1,5 - 2 saat spor yapıyorum ve enerji vermesi için spordan önce bir çikolata veya mısır patlağı (gonk mısır patlağı) yiyorum, spordan sonra kesinlikle ve kesinlikle hiçbir şey yiyemiyorum iştahım sıfırlanıyor, sanki kuvvetli bir akşam yemeği yemişim gibi bir tokluk hissi yaşıyorum, belki bir elma zor yiyorum, ve spor yapıp bu kadar az yiyerek 53 den aşağı bir türlü düşemiyorum, sizce yiyemediğim için mi kilomda azalma olmuyor, acaba kas kaybı mı yaşıyorum diye düşünüyorum ama kas kaybı yaşıyor olsam yine de kilom azalmaz mıydı, ayrıca gün içerisinde masa başı işten dolayı çok hareketsiz kalıyorum, sadece temel ihtiyaçlarım için yerimden kalkıyorum. sabahları da kahvaltı yapamıyorum, çünkü midem almıyor, sadece bir kaşık bal ve iki su bardağı su içiyorum sonrasında öğlen yemeğine kadar çay içiyorum(şekerli) bu durumda öğlene kadar mideme bir şey girmiyor, öğlen yemeğini yiyorum akşam spora gidiyorsam akşam da hiçbir şey yememiş oluyorum çünkü sanki midem kilitleniyor, bu durumda da günde bir öğün yemek yemiş oluyorum, bunun bana ne gibi zararları olabilir. 53 den aşağıya düşmek için nasıl devam etmeliyim.

12. D'Alessandro

D'Alessandro Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Üstadım teşekkürler.

13. Mr.lonely

Mr.lonely Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dostlar yardiminiza ihtiyacim var. protein tozu falan kullanmiyorum. siradan bir ogrenci evi dusunun . spor yapmaya baslayali 3 ay falan oldu yalniz cok eksik spor yaptigimi ve yanlis yaptigimi gordum hareketleri dogru uygulayacam evde dambilla ama beslenme konusunda bir ogrenciye tavsiye verecek var midir ?

14. dexterizm

dexterizm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Çorum
    Arkadaşlar merhaba;
    7-8ay dır bb ile evimde kısıtlı aletlerle uğraşıyorum. Supplement desteği alıyorum. Çünkü beslenme konusunda çok iyi durumda değilim.
    Akşam işten geldikten sonra antrenman yapıyorum 1 saat. Bu şekilde bişeyler yapmaya çalışıyorum.
    Ara öğün konusunu sormak istiyorum.
    Sabah kahvaltım 10 numara(5 yumurta beyazı 1 sarısı, peynir, domates, zeytin, yanında da zecefilli bal içiyorum sıcak)
    Ama araöğünlerde işte olduğum için sorun var. Ve bende kolayına kaçıp sadece 1 adet elma yiyorum.
    Saat 10 da, 3 ve 5 te toplam 3 tane elma.
    Sonra zaten eve gidiyorum akşam yemeği yiyorum.

Bu elmalar konusunda hata mı ediyorum, bunu soracaktım. Yani sonuçta meyve şekeri fruktoz almış oluyorum hergün. Bunun yerine haşlanmış patatesten ve yulaf ezmesinde bir karışım mı hazırlasam?
    Ne önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler

15. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Ogle yemegin yok mu ?

dexterizm bunu beğendi.
  16. dexterizm

dexterizm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Çorum
    Var tabi onu atlamışım. ama işyerinde ne çıkarsa işte.

17. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Ara ogun olarak kuruyemis ye ben boyle yapiyorum

dexterizm bunu beğendi.
  18. dexterizm

dexterizm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Çorum
    Ara öğün olarak günde 3 kere her defasında 1 avuç badem yesem, çok fazla yağlanma olmazmı? Bence olur.
    Ben 71 kg -169cm , biraz kaçırsam hemen göbekte yağlanma oluyor.

19. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Kuruyemiste ki yaglardan korkma vucuda gerekli yaglar.

dexterizm bunu beğendi.
  20. dexterizm

dexterizm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Çorum
    Dostum valla ben bugün itibariyle, elmadan vazgeçip, akşamdan kendi hazırladığım ara öğün atıştırmalıkları yemeye başladım.
    Fırında 1 orta boy patatesi pişirip, sonra yulaf ezmesi ile karıştırdım. Tavuk ekledim. Böyle hem kompleks karbonhidrat hemde protein almış olacağım.
    Hemde aç kalmayacağım. Bakalım hayırlısı.
    Bu arada sana bişey sormak isterim, benim çalışmalarım akşam 22:00 da falan bitiyor. Antrenman hemen sonra pekmezi sulandırıp içiyorum.
    Sonra protein tozu içiyorum. Sonrada 1 tane muz yiyorum. 22:30 gibi de yoğurtlu yulaf ezmesi yiyorum. Sonra da yatıyorum.
    Sence doğrumu yaptıklarım? Sen ne önerirsin?

Sayfayı Paylaş