İdeal antrenman süresi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve hsnkose tarafından 10 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. hsnkose

hsnkose Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Forumu takip ederken ideal antrenman süresinin 45 ila 60 dk. olduğunu okudum. Uzun idman süresi kas yıkımını hızlardırdığı için önerilmiyor. Bu durum herkes için geçerli midir? Özellikle benim gibi yeni başlayan birisinin antrenman süresi daha uzun olabilir mi?

Antrenman süresi hesaplanırken nelere dikkat edilir? Sadece ağırlıklarla çılışılan süre mi, yoksa ısınma veya kardio da dahil mi?

İkinci ay programımı henüz aldım. Progam tüm kas grupları için hareketler içeriyor. Bu yüzden biraz kalabalık bir program. Set aralarında dinlenme süresi 1 dakika olduğuna göre benim sadece dinlenme sürelerim bile yaklaşık 50 dk.
    Bu durum normal midir?

Tavsiye ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

DeL PotRo bunu beğendi.
  2. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    İlk başladığım dönemlerde genelde 3 er setti bazıları iki setti benim. Biraz antreman tecrübesizliği ile en az bir buçuk saat sürerdi antremanım daha sonra çalışmayı öğrendim.Ve süreyi düşürdüm. İlk zamanlarda böyle olabilir. Yanlız 50 dk dinleniyosan 50 set hareket mi yapıyosun. Bu biraz fazla gibi yani 10 hareket 3 er setten olsun diyelim.1 saat sürer antreman yeni başlamana rağmen diyelim karında çalışıyorsun.6 sette o desek max 1 saat on beş dakka ya da senin aldığın programda bir sorun olabilir.Dha ayrıntılı bilgi verirsen daha çok yardımcı olabilirim.

DeL PotRo bunu beğendi.
  3. hsnkose

hsnkose Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    ısınma, koşu bandı ve merdiven hariç 16 hareket( 3´er set).

DeL PotRo bunu beğendi.
  4. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    banada hacim kazanmam için 1 saati geçmemem gerektiğini söylediler...

DeL PotRo bunu beğendi.
  5. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    beslenmenize güveniyorsanız 3-4 saat antreman bile yapabilirsniz bence

6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    böyle birşeyi söylerken 2 kere düşünmeyi denedin mi acaba?..

ne akdar iyi beslenirsen beslen..kasın doyum anı vardır, sen onu gectikten sonra, kası istediigin kadar zorla, vücut o antrenmana cevap vermez..antrenman süresinin de belli bir kotası vardır..

ayrıca, overtraining oldugunuzda, kalbinizi fazlasıyla yorarsınız, cok bitkin düşersiniz dolayısıyla vücut direnci minimuma düşer...uykusuzluk çekersiniz...kaslarınız zayıf düşmeye başlar, bu yüzden ölçü ve hacim kaybeder..

son olarakta, hergün, 3-4 saatlik bir antremana motivasyon sagalayacak yapısı olan bir adam ben tanımıyorum..

insanları yanlış yönlendirmekten kaçınalım lütfen...

DeL PotRo, @COMMANDO@, aŞoT34 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  7. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Antremanını 2-3 saat tutabilen birisi kesinlikle arada muhabbet ediyor, dinleniyor ve antremanı bir parça kaynatıyordur. Benim antremanlarım 1.5 saati geçer; ama antremana yalnız geldiğim zaman ne yaparsam yapayım 1 saati geçiremiyorum. Bir de karın antremanı çok zaman alıyor. Karın çalıştığınız günlerde antreman süresinin uzaması normal. Karında hacim antremanın verimi düşük olacağı için setleri de tekrarları da yüksek tutuyoruz. Aslında antremanı kaynatmadan, kimseyle konuşmadan sıkı sıkıya 45-50dk. antremanı hiçbir şeye değişmem. Yalnız bunu yapmak da azim ve irade gerektiriyor.

DeL PotRo bunu beğendi.
  8. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Antrenmanlarım 2-3 saat sürüyor. Bu anrenmanı haftada 6 gün yapıyorum. 2 saatin altına düştüğümde antrenman yaomamış gibi hissediyorum, yorulmuyorum bile. Antrenmanlarımın hepsi hardcore dev setler drop setler süpersetler karışık ve ağır.
    Eğer o gün kendimi iyi hissetmeyip yüzde yüzyirmilik bir antrenman yapamayacğımı düşünüyorsam hiç gitmiyorum.

DeL PotRo bunu beğendi.
  9. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    kişiden kişiye değişir sergey nubretin 4-5 saat günlük antrenman yaptığını biliyoruz sizinki o kadar olmaz tabi ama bence 1 saati geçmemeli gibi kesin kurallar koymakda sakıncaslı olabilir.Tabiiki bunun formülü setler arası 1 dk dan fazla beklememektir.

DeL PotRo bunu beğendi.
  10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bu benim de merak ettigim bir konu,

bana kalsa zamanim kisitli oldugu icin bosluk yakaladigimda oglen girip aksamin korunde cikmayi tercih ederdim ancak uzun tutunca kas yikimi var denmis, kisa tutunca da idman yapmamis gibi oluyor salona gittigine degmiyor sanki,

hic makale yok mu bu konuda...

DeL PotRo bunu beğendi.
  11. 555

555 Guest

antreman süresi bu sporda ideal 30 dk dır (30 dk sonunda kaslar doyum noktasında olmalı)

max 45 dir ve tehlıkelı bır sınırdır geçtiğiniz anda overtraining'e girersiniz

12. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    bence anteman süresi programa bağlı sadece gögüs calısıtığm gün 45 dakkada bitiyo ama kol ve omuz calısırken 1,5 - 2 saati buluyo en ideal dinlenme süresi bende 30 sn - 45 sn

DeL PotRo bunu beğendi.
  13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kişiden kişiye değişebilecek ve çok görece olabilecek bir konuda bu kadar kesin yorumlar yapmayınız.
    Yapacaksanız da tezinizi destekleyiniz kaynaklarla ki bizde okuyup bakış açısı elde edebilelim.

DeL PotRo, diez, saydam ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sizi tenzih ederim öncelikle..sergey nubret değil incredible hulk bile gelse 5saat antreman yapıyorum dese kişideki kas miktarının bilgisi ile herzaman doğru orantılı olmadığı söylerim..

46cm kollu arkadaşım vardı creatin nedir ne için kullanıyorsun diye sorduğunda açıklayamıyordu..

kişiden kişiye değişen bir konudur antreman süresi ama yinede bilimsel araştırmaları ciddiye almak gerekir..

kortizol hormonu seviyesini düşük tutan bir hormonal yapıya sahipseniz yada bununla ilgili supplementler kullanıyorsanız süre uzayabilir ama kortizol hormonu kaslarda şeker kullanımını azaltır ve kaslardaki protein yıkımını başlatır..

bunu kaç saat daha tolere edebilir ve katabolizmayı durdurabilirseniz..
    kas yapayım derken yıkarsınız..

DeL PotRo ve bonatschi bunu beğendi.
  15. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Kardiyo hariç 16 hareket bana oldukça fazla geldi; benim anımsadığıma göre bir çalışma günü yapılacak hareket sayısı 8-10 olmalı (Kardiyo hariç)

DeL PotRo bunu beğendi.
  16. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    ilk başladığım zamanlar 45 dkyı geçmemeye çalışıyordum. bunun sebebide bu sitede yazılan yazılardı.bu süre diliminde kasların doymadığını hissettim. daha sonra kendi kendime varvasyonlar yapıp süreyi 1 saat30 dakikaya kadar çıkardım ve çok memnunum. kaslarımın gerçekten doyduğunu hissediyorm. bu herkes için aynı değilidr. kimisi 45 dk da kimiside 1-1.30 saatte istdiği kas doyumuna ulaşır. bunu siz kendiniz deneyerek bulmalısınz. saygılar...

17. hsnkose

hsnkose Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle konuyla ilgili tatminkar mesajlarınızla beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Bu çalışma programı yalnızca kortizol ile kas yıkımını arttırmakla kalmıyor aynı zamanda çok yorucu olduğu için benim hevesimi de kırıyordu. Bende hocadan haftada 4 günlük yeni bir program aldım ve artık kasları 2 gurup halinde çalıştırıyorum.

Isınma/soğuma dahil 1 saat 10 dakikada bitiyor.
    Bunun da uzun olmasının sebebi; her gün 4 hareket karın var dumbelllls

Umarım ideal sınırlara yaklaşmışımdır.

Sayfayı Paylaş