Öğün Başına Alınması Gereken Protein Miktarı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve demir00 tarafından 13 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 54 üye.
  1. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Haklısın hocam, zaten bilim bu. Aksi ispatlanana kadar doğrudur. Hoş, ben hala kendime ne uyuyor onu bulamadım ya neyse... :)

Tek seferde 30 g proteini geçme 'mit'i de artık tarihe karışıyor. Saygılar.

2. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    İntermitten Fastingte olay farklıdır. 16 saat aç kalan bünyede bazı nörolojik ve hormonal değişimler olur. Bünyedeki bu değişim protein sentezleme sisteminide değiştirir.

Aaa bak millet IF de bi oturuşta yarım kilo et yiyor IF yapmayan birisine sizde yiyebilirsiniz demek doğru olmaz.

Birde şuda var bu konu bilinçli mi çarpıtılıyor yoksa bazı insanların anlayışı mı kıt ben anlayamıyorum. Vücut bir oturuşta 30 gramdan fazla protein sindiremez diye birşey yok zaten . Bu bizim bilgisiz milletin çarpıtması.

Sadece bazı proteinlerde 30 gramdan fazla alındığında MPS ye extra bir etki yapmadığı tespit edilmiş konu bundan ibaret. Buda vücudun bir defada bcaa ve eaa sentezleme kapasitesiyle alakalı.

AnTiCoRe bunu beğendi.
  3. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    NacHo söylediklerine katılıyorum ama 30 gr yine de bir mit. Her 2-3 saatte bir beslenme olayı da maalesef bir mit. Bu mitten kastım ronnie gibi adamlar değil tabi o adamlarda kas kaybı da olur, vücut az protein de alır o adamların ölçüleri insanlık dışı resmen. Fakat natürel beslenen bir sporcu 30x5 yerine 50x3 şeklinde pay etse veya IF uygulayıp 75x2 şeklinde pay etse yine de azot metabolizmasında kayda değer bir değişim olmayacaktır. Yani değişim anlamsızdır.

IF tabiki bambaşka bişey. O kadar açlıktan sonra vücudun aldığı besinleri kullanma miktarı değişiyor. O uzun açlık GH miktarlarını değiştiriyor ve bu da tek öğünde kullanabileeceği protein miktarını tabiki arttırıyor. Fakat yine de 3 öğün tüketen bir insan gerekli azot dengesini koruyacaktır.

"Sadece bazı proteinlerde 30 gramdan fazla alındığında MPS ye extra bir etki yapmadığı tespit edilmiş konu bundan ibaret. Buda vücudun bir defada bcaa ve eaa sentezleme kapasitesiyle alakalı." Bu söylediğin çok doğru çünkü yapabileceği iş kütle miktarı ile alakalı kasların. Ama buna rağmen eksik kalan kaloriyi karb. miktarını arttırarak kapatacağına protein olarak arttırıp kapatmak daha yararlı. Çünkü proteinlerin tek görevi kas yapmak değil adı üstünde onlar vücut için birincil kaynak. Gerekirse yağ, gerekirse şeker herşeye dönüşebilir. Ben oranı arttırırken bunu da göz önünde bulundurdum. Ayrıca iyi bir protein kaynağının beraberinde getirdiği vitamin ve mineralleri saymıyorum bile.

Özetle söylemek istediğim, imkanı olan, tadını seven kişiler için 150 gr tavuk göğsü - 200 gr lapa yiyeceğine, 300 gr tavuk göğsü - 50 gr lapa yiyebilir örnek olarak. Kalori değişmediği gibi verdiği etki bambaşka olacaktır MPS ye ekstra bir katkı sağlamasa bile direkt olarak, dolaylı yoldan ciddi kazanımları olacağ şüphesiz.

DrumCode bunu beğendi.
  4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bende bu makaleyi kendimce ciddiye almıyorum, ben gunde 3 öğün besleniyorum ara öğünde yemıyorum. Karatay diyetınde degılım ama o tip beslenıyorum dusuk karbonhıdrat yuksek proteın, bol yeşıllık.

Ben 3 ogun beslendıgım ıcın 30 gr alırsam 90 edecek geriye kalanı nasıl yapcam ki ?

5. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Baktığında benim anlatmak istediğim çok fantastik bir durumun yoksa 90 gr protein bile yeterlidir. Bilmiyorum belki müsabık bile olabilirsin ama hangimiz 70+ üstünde %4-7 aralığında ki? Hesabı böyle yapınca zaten kuru kütlemiz bir çoğumuzun 60-70 kg aralığında. Böyle düşününce 90-100 gr protein zaten kg başına 1,2-1,4 aralığına gelir ki aslında eksik kaldın sayılmaz.

Bir de sanki biz şu protein işini çok ama çok abartıyoruz gibi geliyor bana. Yani tamam protein normal beslenmeye göre tabiki yükseltilmeli buna hiçbir şüphe yok. Lakin burada da okudğum dışarıda da gördüğüm bir standart var. Tam yanlış hatırlamıyayım da %60 beslenme - %20 Dinlenme - %20 çalışma ?

Yapmayın be abi o kadar da değil maalesef tamam beslenme önemli ama en fazla hadi en fazla olsun çalışma kadar önemli. Mantıken düşünün 6000 kalori tüketen bir olimpic yüzücü ile - 6000 kalori tüketen bir güreşçi - 6000 kalori tüketen bir BB sporcusu. Bütün makroları aynı bırakarak beslendirsek. Bu arkadaşların fizyolojik farklarını ne ile açıklayacağız????

Adam gibi çok aç kalmadan, çok abartmadan kararında, bir miktar hayvansal kaynaklar arttırılarak 2-3 öğün yemek yeyin, adam gibi sert antreman yapın herşey istediğiniz gibi olacaktır supplement bile gerekli değil bence. Heee iş dolayısıyla yiyemediğin durumlar vardır falan gayet mantıklı pratik bir çözüm ama o kadar.

maietnigri, ajn16 ve M3CSL bunu beğendi.
  6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Ben kalori hesabı yapmıyorum, yapamıyorumda oyle yaşayamam, ama gunde 3 ana ogun yıyorum kan sekerım dusuk kalsın dıye sık sık yemekyedıkmı kan sekerı yukselıyor yag yakamıyoruz, karatay dıyetındekı gıbı 1 ogunde 30 gr proteın almıyorum hesaplamıyorum fazla ama cok daha fazla alıyorum mesala yarım kılo et yıyorum bır ogunde bazen ailecek eti severız et yemeden doyamıyorum spor yapmadan oncede boyleydım ama ekmeksız yıyorum yanında salatayla

7. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Yanlış anlamayın benim burada Canan Hoca'yı da Ahmet Hoca'yı da eleştirebilecek ne tecrübem, ne bilgim, ne yaşım yeter. Fakat bir gerçek var ki şu kalori saymayın doyun. Ya babacım bu böyle bişey değil ki ama yani vücudunun harcadığı belli, daha üzerinde bir kcal miktarını ister yağ, ister karb, ister protein olarak al, ister kan şekeri dünyanın er düzenli insanı ol o kilo alınacak. Hem de yağ olarak alınacak. Niye dersen hergün yediğin fazla miktarı komple adeleye çevirmek için haftalık 1000 mg testo bile alsan yetmez illa yağ olacak. E bunu bile bile saymayalım demenin anlamı ne?

Bu diyet olduğunu söyleyen beslenme sistemleri esasen hiçbir halt yapmadan, sadece diyet ve düz yürüyüş ile kilo vermek isteyen insanlara hitap ediyor. O kişiler de zaten işin normalinde pasta, börek canavarları olduğu için tek başına karb yarıya çekseler bile vücuttaki ödem + insülinin hafif düşmesi sonucu artan yağ yakımı 8-10 kg arası verdiyor. O da onlara yeterli. Ama bize gelmez.

Sık sık yemek bence efsanenin önde gideni çünkü ilk yazdığım iletide de anlattım tabiattaki hiçbir canlı az az sık sık falan gibi kevramlarla uğraşmaz, yakalayınca gömer.

DrumCode ve Erkan90 bunu beğendi.
  8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Hocam bende doyana kadar yıyorum, oyle kalkıyorum, zaten oyle yemek yedıkten sonra acıkmıyorsunda hesapta yapmıyorum fazla tek dıkkat ettıgım kızartma fılan yememek

9. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Abi tamam doyana kadar yiyorsun da işte vücut neye göre doyduğunu nasıl anlayacak. Adamın bütün prensibi kıtlıkta hayatta kalmak üzerine kurulu zaten. Sen her doyana kadar yediğinde güven bana ihtiyacından fazlasını yiyorsundur. Bu önemli bir konu bak. Fazlasını yedikten sonra öyle insülin sabit kaldı, glukagon filan oldu, leptinler şöyleydi hiç dinlemez yol su elektrik olarak geri döner bu 2+2= 4 o kadar net

10. MRT-CLK

MRT-CLK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    anladigim kadarriyla bazi arkadaslar olayi anlayamamis bilindigi gibi kilo basina 1.5 gr veya 2 gr protein ve istenilen hacime gorede de karbonhidrat alinmasi lazim burayakadar hersey net net olmayan senin istedigin nedir kilo olarak 6o kilo olmak istiyorsan 6a kilo hesabi yapican 90 ise 90 kilo hesabi kilo basina desen protein ve krabonhidrat hesabini kac kilo olmak istiyorsan hesabini yap yani simdi basladin 50 kilosun 50 kilo hesabini degil olmak istedigin kilonun hesabini !! diger tereftan protein tozu icmek veya ilac kullanmak zorunda degilsin tabi eger protein degerini yakalayamiyorsan aksi takdirde protein alabiliyorsan dogal yoldan gerek yok ve ne yaparsan yap 30 grami gecme gerisi cop olucaktir hesabini iyi yap karbaonhidrata dikkat et yaglanmadan buyumek istiyorsan ve acele etme saglam idman saglam yemek guzel bir vucut !! KOLAY GELSIN

11. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Abi yanlış anlama ama 30 gr ı geçme gerisi çöp olacaktır diyorsun, öyle olmadığına dair yapılan araştırma ve deneyleri hakemli makalelerden, pubmed gibi bir kaynaktan veriyoruz. Sen bu bilgiyi supplement reklamı hariç nerden aldın açıklamıyorsun. IF örnekleri cabası.

Olmak istediğin kiloya göre protein miktarı ayarla diyorsun, o kadar artan kalori nereye gidecek onu hiç söylemiyorsun. 65 kg kuru kütledeki bir adam 90 gr kuru kütle istiyor diye kaloriyi veya proteini buna göre nasıl ayarlasın. Kendi kuru kütlesi +%5 neden yeterli değil açıklamıyorsun.

Protein tozu içmek, ilaç kullanmak zorunda değlisin derken elma ile armutu değil, meyva olmayan bişey ile elmayı kıyaslıyorsun. Ek besin desteğini, anabolizanlarla veya androjenik ilaçlarla bir arada kullanıyor, sanki yeterince düzenli beslenilse aas ler kadar etki yapabileceğini söylüyorsun.

Bütün bunlar eğer söylediklerinse bazı arkadaşlar konuyu anlamamış diyorsun ya. Ben hakkaten anlamamışım demektir.

12. MRT-CLK

MRT-CLK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    )) gerisi cop diyorum cunku ben hic bir zaman gecmedim 30 grami vucudun alma kapasitesi bukadar tabi ilac kullanmadigin takdirde yani anabolizan !! buyuceksen kilo alman gerekir yani ulasmak istedigin kiloya yukleme yapman gerekir zaten kilon 50 5o kiloluk beslenme tablosu yapiyorsun ben basladagimda 77 kiloydum simdi 102 kiloyum illaki yaglanma ve sulanma olucak derin genislicek adale buyucek bunu kilo almadan yapamazsin ilac kullanmak zorunda degilsinin neresini anlamadin elma ve armut ne alaka onuda ben anlamadim evet ayni etkiyi gosterir kullanmasanda sadece anabolizanlar zamani hizlandirir birde organ problemlerini
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2014 ---
    birde kuru kutle derken bu adam ozaman sadece olan hacmini korumak istiyor ozaman oldugu kilonun hesabini yapicak ! benim anlattigim buyukmek hacim yapmak istiyorsa !!
    ben 100 kiloyum 7 ogun 2,5 saat arayla 30 gramlik protein isimi goruyor yani 2 gramdan kas kaybetmeden zate bilindigi gibi protein buyutmez karbon hidrat buyutur onun icin paranda cop aldigin proteinde !! tabi bunu ustune cikmak ve anabolizan kullanmak degistirir ozaman isler degisir !! benim anlatimim temiz buyume tabi acelen yoksa !!

Son düzenleme: 26 Mayıs 2014
  13. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Yok büyütmek için tabiki kalori olarak da arttırmak lazım ama çok çok artmaya da gerek yok temiz bir büyüme için bünyeye göre %5-10 aralığı arttırmak yeterli gelir bence.
    Anabolizan olayı daha derin üstadım, bir müsabık görüntüsü öyle zamanla, yemekle, dinlenmekle naturel olacak bişey değil. Belki 1 milyon kişiden 1 kişi myostatin ile alakalı genlerinden biri hasarlıysa olabilir ama senin benim gibi adam için olmaz o iş bu zaman değil vücudun olabilme kapasitesi.

30 gr olayını da hep söylediğimiz hataya düşüyorsun. Ben böyle yaptım, büyüdüm, kaslandım bu doğru. Lakin iş biyoloji olduğunda bir tek doğru yok maalesef. Sen o şekilde başarı kazanmış olablirsin. Peki 150-200 gr protein ihtiyacım varken ne yaptın? 6 öğün diyeceksin biliyorum. E tamam ama onu yapamayacak, hem iştah olarak, hem iş güç olarak 3 öğüne mecbur hatta belki 2 öğüne mecbur arkadaşa sen geç evine otur neyine vücut geliştirmek mi diyeceğiz? İşe yaramış olması kesin ve tek doğru olduğu anlamına gelmez ki öyle olmadığını da zaten gerekli makaleler ile gösterdik. Yani 30 yerina 50x3 gr da aynı vücudu yapardı üstadım.
    İşte aşağı yukarı aynısını yazmışız. Tamam ama biz profesyonel değliz ki niye 6-7 öğün yemek yiyelim. Niye programımızı buna göre yapalım? Ayrıca taa ilk yazdıklarım gibi bunun tabiatta veya antropolojide bir örneği var mı? Daha önce insanlık hiç bu frekansta beslenmiş mi? Tabiatta bu kadar sık gün içinde avlanıp besin tüketen canlı var mı? Doymak için değil, az az yiyeyim mantığı sürprizlerle dolu bir tabiatta kimin alabileceği risk? Bunları sabaha kadar sıralarım. Ben diyorum ki deneylere bile gerek yok, bütün canlılar alemi, vahşi hayat bu anlattıklarınıza zıt çalışıyor. Son 10.000 yılı saymazsak milyonlarca yıl bizde onlardan biri idik niye sistem farklı olsun. Bunu bir düşünün derim.

Tamam şu kısma katılıyorum biz kas inşa etmek istiyoruz ve biraz fazla beslenmemiz lazım buraya kadar hemfikiriz ama zaten günde 3 öğün bile sık aralıklarla beslenme demektir. 24 saate yaysak 8 saatte bir eder. 8 saat uyku çıksan 16/3 - 5,5 saatte bir yemek yemek demektir. vücut daha önceki öğünün bile tamamını sindirmeden tekrar yemek ne mantığı barındırır ki siz bunu bile az bulup daha sık aralıkla beslenmenin zorunluluğunu iddia ediyorsunuz. 3 öğün + yeterli protein + yeterli kalori ile 6 öğün ve diğer sabitler arasında zerre fark olmaz hatta 2 öğün + diğer sabitler arasında bile zerre fark olmaz aynı çalışma sistemi ile çalışırlarsa.

Ayrıca siz psikolojik açlık ile metabolik açlığı birbirine karıştırıyorsunuz. Bir vücudun yeterince beslenememiş olması demek, metabolik açıdan aç kalmış olması demek, bunlardan bahsedebilmek için 48-72 saat arası 0'a yakın kalori girdisi gerekir. Bundan daha sık ve gerekli kalori alındığı takdirde açlık moduna asla giremezsiniz. Siz bunun için yaratıldınız hayatta kalmak için, apartımanda ve AVM lerde hamburger yemek için değil korkmayın o kadar sert çalışma en önemli ve yeterli bein. %35-%35 dinlenme de %30

14. MRT-CLK

MRT-CLK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    ortada hata falan yok 30 gr olayi gercektir senin 0zaman tek seferde al 200 grami gerisine ne gerek var 5-6 ogun once birkere ne yaptigin onemli buyumemi diyetmi ama diyette yapsan buyumede yapsan o metobolizmayi hizlandirican buda 3 ana ogun 3 ara ogun nasil istersen besle evet cok yerde var idmandan sonra 50 gr protein tamir etsin ne alaka idmandan once 30 gr aldin zaten idman esnasinda tamire basliyor birde idmandan sonra aliyorsun etti sana 60 gr neden 50 gr alinsin yani bunlar protein ne geeregi var bosu bosuna hep organlari yormanin birde su var agir iste calimiyorsan adelen protein yakmiyorsa nereye sokucan okadar proteini zaten vucudunda var karbonhidrati yakiyor protein kaliyor coklugundan yaga donusup vucuda postalaniyor yani cop !! bu spor vucut gelistiriceksen pahali bir spor siradan bir insan 3 oyun yeterli ne az ne fazla senin istedigin normal bir insandan daha kasli olmak bunuda 3 oyunle basaramazsin isteren 50* 4 protein al sadece yaglanir ve verdigin protein parasi ve protein cop olur pahali karbonitrat almis olursun !!
    biz canli olarak hem et ve yesilliklerle yasayabiliriz hatta hem et yemeden hemde yesillik yemeden yasabiliriz diger canlilar la sen bir tutarsan yanilirsin timsah et yer inek ot yer timsah 80 100 yil yasayabilir maximum 20 yil yasar norlam sebeplerden hayvanlar ile insanlari kiyaslayip tarihte veya yasayan canlilarda o olmamis bu olmamis farli anatomi gec bunlari !! cok bi idailin yoksa zaten ne isin var 100 kilo olmakla okadar protein ve yemekle eger sen 200 gram degeri yapiyorsan buda demek oluyorki sen artik ucmussun ne yapman gerektigini biliyorsun 6 mi yersi 3 yersin 50 gr mi alirsin anabolizanmi kullanirsin !!
    bazi arkadaslar 200 250 gramdan bahsediyor bunu almaya baslamissan zaten anabolizan tutucu ilaclar kullaniyorsun demektir ozaman 45 50 gr ama cikiyorsun zaten diger teraftan 8 ogun degil ama 3 ana 3 ara ogun ara ogunler protein agirlikli zaten sabah -oglen -idman oncesi- idman sonrasi - aksam yatarken- bu normal olarak 5 ogun yapiyor zaten bunu abar ticak birsey yok ise giden birisi sabah kahvaltisi oglen yemegi spora oncesi sonrasi ve yatarken 5 ogun oldu zaten bu sporu yapiyorsan alti oyun yemek yicen diyen yok 6 ogun protein alican ister toz ister tablet ister et yumurta peynir sana kalmis midene kalmis alsana 150 gram korkma kaybetmezsin birsey 150 gram protein almayla )))

15. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Ben 150 gr değil normal bir beslenen naturel sporcunun bile 200-250 gr alması gerektiğini düşünüyorum, düşündüğünüz karbonhidrat miktarları fazla geliyor sadece yani kg başına 4-5 gr karb. bence ve biyolojik açıdan gereksiz önceki yazdıklarımda bunu anlattım. Vücudun toplam glikojen stoğu aşağı yukarı kişiye göre 350-450 gr arası değişir. kg x 4-5 gereksiz bir miktar çünkü her gün bu miktarı tüketemez vücut. Proteinlerin de yağ çevrilerek depolanması bir gerçektir fakat karb kadar başarılı ve olağan değildir gereğinden çok alınırsa ve yağ karb. miktarları eksikse mecburi olarak karaciğerde metabolize olur ama 100-120 gr dan fazla veya o civarlar karb alınırsa vücut proteinleri yağa dönüştürmez ya ihtiyacı kadar kullanır, yada pürinlere kadar yıkarak idrar yoluyla vücuttan kreatinin ve üre olarak atmaya çalışır. Lakin şekerin böyle bir atımı yok. Şeker vücutta ya kullanılır ya da yağa dönüşür aşağı yukarı. İdrarda glikoz bulunmas sadece ileri seviye şeker hastalığında gözlenlenir ki bu da zaten böbreklein artık bozulmaya başladığını gösterir doktorlara hatta tahlillerden önce doktorlar maalesef eskiden idrarı tadarak şeker hastalığı teşhisi yapabilirlerdi. Yani protein miktarını arttırırken karb kadar korkmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Protein miktarı almak ile organları yormanın bilinen bir alakası ve etkisi maalesef yok. Ama genel olarak alınan fazla kalorili beslenmenin total insan ömrünü azalttığını net bir şekilde biliyoruz. Hep söylemek istediğim ve çalıştığım konu şu. Kalori miktarları konusunda aşağı yukarı zaten hepimiz hemfikiriz. Ama makro oranları konusunda bir miktar farklılıklarımız var. Benim haklı gördüğüm görüş insanın uzun zamandır yaşadığı ortamı gayet net bir şekilde takip ederek bizim alıştığımız hareket miktarı ve karşılığındaki beslenme rejimini ve yemek yeme frekansını mantıklı bulurken, diğer görüş salt enerji metabolizması üzerine kurulu. Ama hepimiz biliyoruz ki daha düne kadar hiçbir suçu olmadığı düşünülen fruktoz adlı şekerin bugün ciddi bir metabolik toksik olduğu konusunda bütün tıp camiası neredeyse hemfikir. Hatta artık reklamlar bile gerçek şeker üzerine kurulmuş durumda.

Fakat benim katıldığım görüş diyor ki tabiatta gerçek şeker diye bir kavram yok! Şeker her seferinde (Bal'ı saymazsak) ciddi miktarda posa ile birlikte alınmak zorunda bu da onun glisemik yükünü çok ama çok farklı bir hale getiriyor. Şimdiki rafine ürünlerin yanına bile yaklaşamayacağı kadar. İnsanların %85-90 ının tatlı şeyleri sevmesi buradan kaynaklanıyor çünkü bunlar mevsimlik ve sürekli bulunabilecek besinler değil. O sebeple zaten yüksek miktarlarda sürekli alınamiyordu. Fakat şuan bunlara 7/24 ulaşabiliyoruz.

Bir de uzattığımın farkındayım senin iyi niyetine sığınarak devam ediyorum. Glikoza da çevrilse, protein olarak da kullanılsa protein ve karb yine de aynı şey değil bir de termik etki denilen bir konu var. Bunlar çok çok detaylı konular. Senin yaptığın 6 öğün yanlış yapmayın, olmaz, zararlı veya gelişemezsiniz demiyorum ki zaten bu saçmalık olur. Ama tek ama tek gerçek yöntem bu değil. Uzun aerobik egzersizleri saymazsak (1 saatten uzun süren koşular gibi, maraton atletleri gibi) vücudun karb. ihtiyacı düşünülenden az çünkü bizim yaptığımız aerobik dışı çalışma ve egzersiz sırasında çok kısa bir süre sonra vücut yağları da kullanıma sokuyor enerji değeri fazla olduğu için.

Ama bir de üzülerek farkettiğim sürekli atladığımız bir konu var. Sende öyle yapmışsın hayvanları geç! Ama geçemezsin işte, yoksaymak mümkün değil çünkü özellikle bizim gibi carnivora yakın herbivorlarda sindirim ve protein mekanizması bellidir. Otoburler sürekli bir beslenme halindeyken bizim gibi türler aralıklı beslenirler. Bunun sayesinde zeka gelişimi ve boş vakit bulabilirler. Yoksa bir inek gibi sadece ot ile beslenmek istesek gerekli kalori için durmadan yemek zorunda kalırdır fakat sindirim sistemimiz uygun değil. Az yemek yediğimiz halde inatla devam eden yağlanma sorununun temelinde protein açlığı yatıyor. Ayrıca inan bana kasların ve hormonların o istediğimiz seviyelere gelebilmesi için besine olduğu kadar açlığa da ihtiyacı var. Açlık sırasında salgılanan bazı hormanlar (GH gibi) sürekli tok bir vücut da yararlı değil maalesef. Umarım çok uzatıp sıkmamışımdır.
    "ortada hata falan yok 30 gr olayi gercektir senin 0zaman tek seferde al 200 grami gerisine ne gerek var 5-6 ogun once birkere ne yaptigin onemli buyumemi diyetmi" bir de özür dileyerek ekliyorum ama bir farkı yok işte önceki yapıştırdığım araştırma bunu gösteriyor tek sefer veya 4 sefer aynı azot dengesini koruyor. Yani maalesef yanılıyorsun aşağı yukarı aynı anlama geliyor

16. MRT-CLK

MRT-CLK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    uzgunum ama bence laf kalabaligi bunlar insanlrin anliyacagi dilden anlatican senin dediklerin teknik terimler yani benim icin bir anlami yok bilim teknoloji iyidir ama bu spor kuruldu kurulali yada bulundu bulunali bir cogu sporcu nun yapmis oldugu taktiklerdir illaki kendini gelitirmis etkisi gormus kisiler vardir ama eskiden bukadar gelismis teknoloji veya bilim olmadanda inanlar bu taktiklerle cok iyi yerlere gelebilmilerdir ve sen diyorsunki bunlar yanlis veya yanlis degilse neden bukadar uzatiyorsun ben ve benim gibi bir suru insan bu beslenmeyle cok iyi yere gelmislerdir yani anlican sen yoluna ben yoluma !!!
    Büyük porsiyonlar halinde alınan proteinler, iyi bir kas yapılanması icin iyi bir taktik degildir. Texas Universitesi Tıp Bölümü'nün arastırmacıları "Journal of the American Dietetic Association"isimli yayınlarında bunu iddia ediyorlar. Yaptıkları testler gösterdi ki, her bir ögün alınan 30 gramlık protein veya daha azı uygun bir kas yapılanması icin yeterli olmaktadır. Bilim insanları, her cesit yastan 34 yetiskini 100 veya 300 gram dana eti ile beslediler, ki bu da yaklasık olarak 30 ile 90 gr protein demek oluyor. Proteinin sentezlenmesi ve kas gelisimindeki sonuçlarını gözlemlemek amacıyla, hemen deneklerin kan testi ve bacagın dizden yukarı olan kısmının biopsi’si yapıldı, ancak herhangi bir farklılık bulunamadı, Her iki denek grubunda da sadece ilk 30 gram protein veya daha azı kas üretiminde kullanıldıgı gozlemlendi.

Kahvaltıda daha fazla Protein

30 gramın üstünde alınan Protein, vücud tarafından sekere ve yağa donusturuldugunden, bılım ınsanları beslenmenin gün icersınde dagıtılmasını öneriyorlar; ”Alışıldığı üzere bizler kahvaltıda daha az protein tüketiriz, buna karşın oğle yemeğınde biraz daha fazla ve en çok da aksam yemeğinde tüketiriz” diyor Paddon-Jones.

Kas inşası ve kalori kontrolünde daha uygun olan, Proteinin daha zamanlı alımına baslanmasıdır. Kahvaltıda alınması gereken 30 gramlık protein yumurta, bir bardak süt, yogurt veya bir avuc fondıkla alınabilir. Boylece vücut tum gun boyunca kasproteinşerını insa eder.

Kaynak : http://www.extrem-bodybuilding.de/berichte.php?aktiv=berichte&select=1&id=233
    Eski Mr.Olympia Vücut geliştirme sporcusu Günther Schlierkamp, bir porsiyonda en az 60gram protein ve genelde 100gram’a kadar çıkarak günde 600gram protein tükettiğini söylüyordu. “2002 IFBB GNC Show of Strength” yarışmasına hazırlanırken porsiyonları 35-40grama düşürmüş ve günlük protein miktarını 380grama indirmişti. Bu program’ın işe yarayacağını bilmiyordu fakat kariyerinin en büyük başarısını o yarışmada elde etti. Profesyonel müsabakada şampiyon oldu ve o yarışmada Ronnie Coleman’i devirdi. Böylece Ronnie Coleman’i ilk deviren isim olmuştu. Schlierkamp, o günden sonra Mr.Olympia’da ilk 6 da yerini almıştı. Çünkü yıllardır girdiği Mr.Olympia yarışmasında ilk 15’de bile yerini alamaması ve bu programla ilerlemesi olayı ilginç kılıyordu.
    Bugün yüksek sesle bilimsel araştırmalar bunu açıklamaktadır. En önemlisi ise, bir öğünde alınan yüksek oranda proteinlerin ekstradan fayda vermemiş olmasıdır. Hala birçok sporcunun bir öğünde 60-70gram protein depolaması şaşkınlık vericidir. Eğer doğru bir şekilde alımlar tatbik edilse, belki de bugün ki durumda sporcuların yüksek oranda yağ yakıcı ve anti-katabol devresi için yüksek rakamlarda ilaç almalarına gerek kalmayacak.
    7 kere Mr.Olympia şampiyonu olan Arnold Schwarzenegger, en samimi arkadaşı Franco Columbo tarafından şu övgülü sözlere maruz kalır: “Arnold’un öyle etkileyici yapısı ve mükemmel genetiği bulunuyor ki, günlük 170gram protein ile beslenmiş de olsa, tam inancı ve sıkı idmanıyla yine o dehşet verici kaslara ulaşıyordu.”
    Aldığınız yüksek oranda proteinler, vücudunuz tarafından biyolojik olarak proteinleri sindirerek gramı gramına kaslarınız ve diğer aktiviteler için ne yazık ki tamamıyla kullanılamıyor. Eğer şansınız varsa, proteinler enerjiye dönüşür. Aksi takdirde yağ olarak depolanır. bunuda bilim diyor hangi bilime inanalim !!
    - Eski Mr.Olympia Vücut geliştirme sporcusu Günther Schlierkamp, bir porsiyonda en az 60gram protein ve genelde 100gram’a kadar çıkarak günde 600gram protein tükettiğini söylüyordu. “2002 IFBB GNC Show of Strength” yarışmasına hazırlanırken porsiyonları 35-40grama düşürmüş ve günlük protein miktarını 380grama indirmişti. Bu program’ın işe yarayacağını bilmiyordu fakat kariyerinin en büyük başarısını o yarışmada elde etti. Profesyonel müsabakada şampiyon oldu ve o yarışmada Ronnie Coleman’i devirdi. Böylece Ronnie Coleman’i ilk deviren isim olmuştu. Schlierkamp, o günden sonra Mr.Olympia’da ilk 6 da yerini almıştı. Çünkü yıllardır girdiği Mr.Olympia yarışmasında ilk 15’de bile yerini alamaması ve bu programla ilerlemesi olayı ilginç kılıyordu.

17. BodycNs

BodycNs Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Bazı yorumlarda whey 35 40 gr ölçegi var o zaman gerek yok gibi bi açıklamalar var gördügüm kadarıyla. Arkadaşlar whey proteinin amacı yagı olmadan protein miktarını karşılamak zaten coğu hocalar dogal beslenmeye calısın diyolar maddi durumunuz varsa beslenırsınız bizim gibiler maddi açıdan sıkıntı oldugu için öyle beslenemıyoruz adı üstünde takviye alıyoruz protein tozlarının amacı yag olmadan protein almak bütcenız mumkunse hergun bilmem kaç gr kırmızı et yiyin. Umarım anlata bilmişimdir :)

18. eci

eci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Bitkisel proteinleri gunluk hesapladigimiz protein miktarina dahil etmek gerekiyor mu ?

19. BodycNs

BodycNs Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet niye dahil etmiyelim tabi hayvansal proteinin yerinin tutmazlar ama sonucta protein dahil etmen lazım

20. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Bodybuilding.comdan uyduruk hesap cetvelinden hesap yapıp uygulamayın orda almanız gereken miktarın 2-3 katı yazar.:) Paranın yüzü sıcaktır.Reklam sektöründe olduğum için firmaların ajanslara,tanıtıma,pazarlamaya ne kadar bütçe ayırdıklarını iyi bilirim.Siz siz olun ayık olun saçma sapan pohpohlamalara uymayın.Mümkün olduğunca yavaş sindirilen protein almak daha mantıklı.Özellikle düşük karbonhidratlı diyet yaparken fazla protein almak tehlikeli.Proteinden şeker üreten mekanizmada ana rolü kortizol oynuyor.Bu da gelişmeye negatif yönde etki edebilir.Vücuda az karbonhidrat fazla protein verdiğinizde vücut proteinden onu bunu üretecek salgıları harekete geçirir fakat bunlar dışardan aldığınızla kasınızdakini ayırt etmez kası da şekere çevirir dışardan aldığınızı da.Vücudun sırf bu özelliğini alevlendirip maksimuma çıkaran dukan diyetleri var mesela değil kası kemiği bile eritiyor bi süre sonra.Bu konuda supplement firmalarından tomarla para alan bilgi kaynaklarının yarattığı müthiş bir bilgi kirliliği var.At izi it izine karışmış durumda.Dolayısı ile günde 250gr protein alınması gerektiğini zanneden insanlar da olacaktır.:)

Sayfayı Paylaş